Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPS4PSV3DSPCiOS
Okładka Bonds of the Skies (AND)

Bonds of the Skies

Klasyczny przedstawiciel gatunku jRPG, w którym gracz trafia do fantastycznego świata, by stawić czoła złowrogiemu demonowi. Heros korzysta z pomocy napotkanych towarzyszy, a także bóstw zwanych Grimoa. Gra została opracowana przez studio Hit-Point (znane z jRPG Chronus Arc).

RPG | fantasy | turowe | 2D | top-down | jRPG

Okładka Bonds of the Skies (AND)

producent: Hit-Point

wydawca: Kemco

Strona oficjalna

data premiery gry:

10gru2012

AND

2wrz2013

iOS

9lis2017

3DS

22lut2019

PC

5mar2019

PS4 PSV

Bonds of the Skies jest grą jRPG, która zarówno pod względem fabuły, jak i modelu rozgrywki nawiązuje do tak klasycznych produkcji jak serie Final Fantasy czy Chrono Trigger. Produkcja może się też pochwalić ciekawą oprawą graficzną utrzymaną w 16-bitowym stylu. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio Hit-Point (twórcy mają na koncie także inną grę reprezentującą gatunek jRPG – Chronus Arc). Rolę wydawcy pełni japońska firma Kemco.

Fabuła

Bonds of the Skies zabiera graczy do fantastycznego świata, w którym o ład i porządek dbają bóstwa zwane Grimoa. Niestety w miarę upływu czasu ludzie zaczęli zapominać o swoich opiekunach, darząc ich coraz mniejszą czcią. Głównym bohaterem gry jest młodzieniec o imieniu Eil, którego poznajemy w chwili, gdy jego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez ognistego demona. By ocalić najbliższych, protagonista postanawia skorzystać z pomocy powietrznego Grimoa (Nogarda).

Atak udaje się odeprzeć, jednak wróg nie zostaje ostatecznie pokonany. Bohater wyrusza więc w podróż, by go odnaleźć i zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło. Równocześnie Eil bierze na swoje barki odpowiedzialność za odszukanie pozostałych bóstw, których pomoc będzie potrzebna, by stawić czoła potężnemu nieprzyjacielowi. Z czasem do młodzieńca dołączają także inni śmiałkowie.

Mechanika

Rozgrywka w Bonds of the Skies opiera się na schemacie charakterystycznym dla jRPG. Akcję obserwujemy z góry, z tzw. perspektywy top-down, a zabawa polega przede wszystkim na eksplorowaniu zróżnicowanych lokacji oraz wykonywaniu przyjmowanych po drodze zadań fabularnych i pobocznych (wiele z nich znajdujemy w miastach, przy posągach kolejnych bóstw). Za ich ukończenie otrzymujemy przydatny ekwipunek oraz punkty doświadczenia, umożliwiające awansowanie na kolejne poziomy.

Istotną rolę odgrywa oczywiście walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w trybie turowym na oddzielnych planszach, na które jesteśmy przenoszeni po napotkaniu wroga. Sukces wymaga umiejętnego żonglowania zdolnościami poszczególnych postaci (wśród których prym wiodą potężne ataki oferowane przez poszczególnych Grimoa, dostępne po naładowaniu specjalnego wskaźnika), jak i odpowiedniego ustawiania członków drużyny. Co ciekawe, dystans dzielący nieprzyjaciela od konkretnej postaci ma wpływ na zadawane mu obrażenia.

W grze znajdziemy także system rzemiosła, umożliwiający tworzenie przedmiotów w oparciu o przepisy pozyskiwane w trakcie naszych wojaży.

Tryby gry

W Bonds of the Skies możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawę rozgrywki stanowi rozbudowana kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna Bonds of the Skies została wykonana w dwóch wymiarach, budzących skojarzenia z klasykami gatunku z epoki ośmiu i szesnastu bitów – m.in. kultową serią Final Fantasy. W stylu retro zaprojektowano także warstwę dźwiękową, w tym klimatyczny soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe Bonds of the Skies

12+

Wymagania sprzętowe Bonds of the Skies

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • 400 MB HDD
  • Windows 7
3DS
PC
iOS
AND
PS4
PSV