Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPCPS4XONE
Okładka Blue Rider (Switch)
OkładkaBlue Rider (Switch)

Blue Rider

Klasyczny twin-stick shooter, w którym gracz przejmuje kontrolę nad futurystycznym pojazdem.

Akcji | top-down | indie | shoot 'em up

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Blue Rider Premiera

3mar2016

PC

5wrz2016

PS4

12paź2016

XONE

13gru2018

Switch

producent: Ravegan wydawca: Ravegan Strona oficjalna

Gry podobne do Blue Rider

Squadron 51

Sine Mora EX

Ikaruga

Blue Rider jest twin-stick shooterem opracowanym przez niezależne argentyńskie studio Ravegan. Tytuł czerpie garściami z dorobku kultowych produkcji pokroju Gradiusa czy Ikarugi, święcących triumfy głównie na automatach, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.

Mechanika

W Blue Rider zasiadamy za sterami futurystycznego pojazdu i przedzieramy się przez dziewięć scenerii wypełnionych po brzegi zróżnicowanymi przeciwnikami. Zgodnie z zasadami gatunku, akcję obserwujemy z perspektywy top-down, a schemat rozgrywki oparto przede wszystkim na eliminacji hord adwersarzy – na naszej drodze stają nie tylko szeregowi oponenci występujący w ilościach hurtowych, lecz również dziewięciu bossów strzegących przejść do kolejnych etapów, których pokonanie wymaga opracowania skutecznej taktyki oraz odkrycia ich słabych punktów. Z uwagi na fakt, że ekran jest często pokryty istną nawałnicą pocisków i laserowych promieni, tytuł może budzić skojarzenia z bullet hell shooterami.

W toku zmagań nie jesteśmy bezbronni – możemy zrobić użytek z rozbudowanego arsenału; w nasze ręce wpadają zarówno giwery skuteczne w starciach z większym grupami nieprzyjaciół (strzelające rozchodzącymi się na boki seriami pocisków), jak i broń przydatna w walce z pojedynczymi adwersarzami (z której prowadzimy skoncentrowany ostrzał) – ich dopełnieniem są bomby i rakiety. Oprócz tego na polu bitwy pojawiają się rozmaite power-upy naprawiające nasz wehikuł, zmieniające broń zainstalowaną na jego pokładzie bądź zwiększające jej siłę ognia.

Kwestie techniczne

Pomimo swojej prostoty, oprawa graficzna Blue Ridera prezentuje się przyjemnie dla oka – niemała w tym zasługa bogatej palety kolorów oraz lekko kreskówkowej stylistyki. Produkcja może się pochwalić specjalnie skomponowanym soundtrackiem, który można nabyć osobno.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Blue Rider: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
PS4
XONE
Switch