Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Blood & Gold: Caribbean! (PC)
OkładkaBlood & Gold: Caribbean! (PC)

Blood & Gold: Caribbean! PC

Rozgrywające się w otwartym świecie sandboksowe RPG akcji, będące ulepszoną wersją wydanej na początku 2015 roku produkcji Caribbean!, stworzonej przez rosyjskie studio Snowbird Games we współpracy z twórcami cyklu Mount & Blade.

RPG | TPP | sandbox | piraci | statki | RPG akcji | XVII wiek

Blood & Gold: Caribbean! Premiera PC

10grudnia2015

Steam

10grudnia2015

producent: Snowbird Game Studios wydawca: Snowbird Game Studios

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Blood & Gold: Caribbean! to rozgrywające się w otwartym świecie sandboksowe RPG akcji na PC, będące przeniesieniem mechaniki popularnego cyklu Mount & Blade w XVII-wieczne realia tzw. „złotej ery piractwa”. Opracowana przez rosyjskie studio Snowbird Games przy wsparciu deweloperów z tureckiego TaleWorlds (twórców oryginalnego Mount & Blade) gra jest ulepszoną wersją wydanego na początku 2015 roku Caribbean!. Twórcy postanowili wprowadzić cały szereg nowości i zmian, sugerowanych przez samych graczy podczas fazy wczesnego dostępu i bezpośrednio po premierze Caribbean!.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w basenie Morza Karaibskiego, uważanego za mekkę wszelkiej maści piratów i złoczyńców, pływających po XVII-wiecznych wodach. Podczas zabawy wcielamy się w rolę poszukiwacza przygód, szukającego szczęścia w nowym i nie do końca jeszcze odkrytym świecie. Podczas zabawy dołączyć możemy do jednej z kilku frakcji, co w dużej mierze determinować będzie przebieg rozgrywki i stosunek postaci niezależnych do bohatera. Blood & Gold: Caribbean! pozbawione jest klasycznej warstwy fabularnej, stawiając na sandboksowość oraz pełną swobodę rozgrywki, podczas której możemy wedle własnego uznania podejmować całą masę zróżnicowanych zadań i aktywności, budując w ten sposób swoją reputację w Nowym Świecie.

Mechanika

Mechanika rozgrywki bazuje w znacznej mierze na rozwiązaniach znanych ze wspomnianej wyżej serii Mount & Blade. Rozgrywka skupia się więc na swobodnej eksploracji świata gry, obejmującego wyspy Karaibskie: Jamajkę, Kubę i Panamę, a także południowe wybrzeże Ameryki Północnej. Podczas zabawy odwiedzamy rozmaite wioski i miasta, wynajmujemy kolejnych członków naszej załogi, handlujemy i zdobywamy wyposażenie, a także podejmujemy się wielu zleceń. Jako że akcja gry toczy się w dużej mierze na morzu, w Blood & Gold: Caribbean! nie mogło oczywiście zabraknąć rozbudowanego systemu zarządzania i rozwijania floty statków, a także emocjonujących bitew morskich. Wszystkie podejmowane przez nas działania budują reputację bohatera, który uchodzić może za człowieka prawego i sprawiedliwego, bądź budzącego postrach łotra.

W porównaniu z pierwotną wersją gry Caribbean!, rozgrywka wzbogacona została całą masą nowości. Na prośbę graczy wprowadzono m.in. frakcję rdzennych mieszkańców Karaibów, a także możliwość wcielenia się w postać kobiety. Dodano także szereg niedostępnych wcześniej lokacji, takich jak plantacje, kopalnie, klasztory czy ruiny azteckiej wioski. Pojawiły się też nowe zlecenia np. kontrakty na zabójstwa, wymagające nierzadko cichego i ostrożnego działania. W przeciwieństwie do pierwowzoru, po miastach możemy się teraz swobodnie przechadzać, a w karczmach podejmować nowe aktywności, takie jak gra w blackjacka. Całość uzupełnia usprawniony system zarządzania flotą i karawaną handlową, całkowicie przemodelowane lokacje bitew lądowych oraz szereg pomniejszych modyfikacji (np. zniszczalne fortyfikacje, nowy system ucieczki z więzienia).

Tryby gry

W porównaniu z Caribbean! pozwalającym wyłącznie na zabawę w trybie jednego gracza, w wydanym na PC Blood & Gold: Caribbean! wprowadzono niedostępny wcześniej tryb wieloosobowy. Dzięki niemu, w trakcie rozgrywki możemy spotkać nie tylko sterowane przez AI postaci niezależne, ale także bohaterów kontrolowanych przez innych graczy.

Kwestie techniczne

Od strony technicznej gra nie różni się znacząco od swej pierwotnej wersji, a wśród wprowadzonych poprawek wyróżnia się przede wszystkim nowa, trójwymiarowa mapa świata. Blood & Gold: Caribbean!, podobnie jak poprzedniczka, bazuje podrasowanym silniku graficznym, który wcześniej napędzał m.in. Mount & Blade: With Fire & Sword. W związku z dużą ilością zmian wprowadzonych w mechanice rozgrywki, zapisy stanu rozgrywki pochodzące z Caribbean! nie są kompatybilne z nową wersją gry.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 57 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.4 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Blood & Gold: Caribbean!: Odpowiednia dla każdego wieku.

Blood & Gold: Caribbean! Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB Radeon HD 4870 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 2.5 GHz/AMD A8 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560/Radeon R7 260X lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8 64-bit