Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Betrayer (PC)

Betrayer PC

Pierwszoosobowy horror niezależnego studia Blackpowder Games, złożonego z kilku byłych członków ekipy Monolith Productions (F.E.A.R., No One Lives Forever). Akcja toczy się w XVII wieku w kolonialnej Ameryce Północnej.

Akcji | FPP | horror | indie | XVII wiek | eksploracyjne

PC Windows
Okładka Betrayer (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24marca2014

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Betrayer jest pierwszoosobowym FPS-em w konwencji horroru. Za grę odpowiedzialne jest niezależne studio Blackpowder Games, założone przez kilku byłych członków ekipy Monolith Productions – twórców takich tytułów jak F.E.A.R. i No One Lives Forever.

Fabuła Betrayer osadzona jest w kolonialnej Ameryce w 1604 roku. Po przybyciu do brytyjskiej osady w stanie Wirginia, bohater nie zastaje ani żywej duszy, a jedynie atakujące go duchy i upiory. Jego zadaniem staje się odkrycie tajemnicy zniknięcia mieszkańców niefortunnej miejscowości.

Akcja została przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby. Filarem rozgrywki jest eksploracja otwartego świata w poszukiwaniu wskazówek i poszlak – takich jak napisy na nagrobkach, porzucone notatki i inne ślady ludzkiej obecności – które zdradziłyby przyczynę nieszczęścia. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż twórcy mocno ograniczyli system podpowiedzi. Pomocą służy jedynie mapa, dzięki której można się szybko przenosić do wcześniej odkrytych lokacji, oraz komunikat o tym, że w okolicy zostały odnalezione już wszystkie wskazówki. W dowolnym momencie da się skorzystać z jeszcze jednej formy podpowiedzi – po wciśnięciu odpowiedniego przycisku słychać charakterystyczny szum biały, którego siła wskazuje bliskość ważnego przedmiotu.

Gracz niejednokrotnie musi stawiać czoła nieumarłym konkwistadorom i zjawom. Przeciwnicy rozmieszczani są w losowych miejscach, co pozwala uniknąć uśmiercającej klimat przewidywalności. W walce bohater posługuje się różnego rodzaju bronią palną oraz łukiem, kuszą i tomahawkami. Arsenał da się poszerzyć w zamian za znajdywane w trakcie rozgrywki pieniądze. Po śmierci bohater gubi zgromadzoną gotówkę. Aby ją odzyskać, musi on po odrodzeniu odnaleźć i przeszukać swoje ciało, a jeśli przedtem zginie ponownie, pieniądze przepadają.

Cechą wyróżniającą Betrayer spośród innych produkcji jest oprawa graficzna. Charakteryzuje się ona czarno-białą kolorystyką z elementami czerwieni – szkarłatem oznaczono wrogów i ważne przedmioty. Rozgrywce towarzyszy ponura, niepokojąca ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 154 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5.6 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Betrayer

18+

Wymagania sprzętowe Betrayer

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows Vista/7/8
  • łącze internetowe
Betrayer – wrażenia z testów wersji alfa
Betrayer – wrażenia z testów wersji alfa

wiadomość23 sierpnia 2013

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpi premiera Betrayer, ale dzięki „wczesnemu dostępowi”, każdy, kto zakupi grę przedpremierowo, może natychmiast przetestować wersję alfa. Przyznaję, że dostępny fragment rozgrywki dał odpowiedź na większość nurtujących mnie pytań.

Betrayer – pierwszoosobowy horror twórców F.E.A.R.
Betrayer – pierwszoosobowy horror twórców F.E.A.R.

wiadomość5 sierpnia 2013

Kilkuosobowy zespół utworzony z byłych członków studia Monolith (F.E.A.R., No One Lives Forever) pracuje nad Betrayer – FPS-em osadzonym w konwencji horroru. Grę przede wszystkim wyróżniać ma czarno-biała grafika i gęsty klimat