Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchPS4
Okładka Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX (PC)

Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX

Ulepszona i rozszerzona o nowe opcje wersja gry jRPG Atelier Meruru: The Apprentice of Arland, która ukazała się na PlayStation 3 oraz PlayStation Vicie. Tytuł posiada poprawioną oprawę graficzną, wszystkie wydane zestawy DLC oraz opcjonalne grywalne postacie.

RPG | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | crafting | jRPG

Okładka Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX (PC)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

4gru2018

PS4 PC Switch

Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX to tradycyjna gra jRPG z turowym systemem walki, która wchodzi w skład serii Atelier, stworzonej i rozwijanej przez studio Gust należące do japońskiej firmy Koei Tecmo. Tytuł nie jest jednak zupełnie nowym reprezentantem cyklu, ale ulepszoną wersją gry Atelier Meruru, która pierwotnie ukazała się w 2011 roku na PlayStation 3. Tytuł był również bezpośrednim sequelem Atelier Rorony oraz Atelier Totori, które ukazały się na tej samej platformie. Edycja DX posiada dodatkową zawartość, która wprowadzona została w rozszerzonym porcie oryginalnej gry, wydanym w 2013 roku na przenośnej konsoli PlayStation Vita.

Fabuła

Od Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX nie powinniśmy wymagać rozbudowanej i epickiej fabuły, w której finale ratujemy cały świat, ponieważ historia przedstawiona w grach z serii nie ma w sobie ciężaru, jakim odznacza się wiele innych RPG-ów. Gra jest zwieńczeniem trylogii Arland, tak więc powracają w niej, w mniejszych lub większych rolach, pierwszo- i drugoplanowe postacie znane z Atelier: Rorony i Atelier: Totori, w tym protagonistki obu tytułów.

Główną bohaterka gry jest Merurulince Rede (w skrócie Meruru), młoda księżniczka i jedyna córka władcy królestwa Arls, które sąsiaduje z republiką Arland, gdzie rozgrywała się akcja dwóch poprzednich części gry. Meruru sprowadza do swojego zamku Totori, chcąc nauczyć się od niej posługiwania się alchemią. Dzięki zdobytym umiejętnościom ma zamiar pomóc swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Podstawowym celem rozgrywki jest więc, poza wykonywaniem zleconych nam zadań alchemicznych, wspomożenie rozbudowy i rozwoju całego królestwa, by uczynić je równie prosperującym państwem co Arland.

Mechanika

Dzięki alchemii, będącej najważniejszym elementem gry, możemy wykonywać stawiane przed nami zadania oraz poznawać historię Arls. Rozbudowany system syntezy przedmiotów opiera się na łączeniu ze sobą wielu określonych w przepisach składników, które znajdujemy w odwiedzanych lokacjach, pozyskujemy z pokonanych przeciwników oraz dostajemy w nagrodę za osiągnięcia. Wszystkie komponenty oraz stworzone przez nas przedmioty posiadają określoną jakość i kilka z setek różnych właściwości określających np. kształt czy wartość, a tym samym ich przydatność w syntezie.

Kiedy osiągamy pewne wyznaczone cele i wykonujemy zadania, otrzymujemy „punkty rozwoju”, które możemy wydać między innymi na wznoszenie nowych lub naprawę starych budowli rozsianych po całym królestwie. Rozwijając infrastrukturę, podnosimy poziom naszego państwa i zachęcamy do osiedlania się w nim nowych przybyszów, dzięki czemu Meruru ma dostęp do nowych lokacji, sklepów i zadań. Wiele z questów zlecają nam spotkani w czasie gry poddani. Po wysłuchaniu ich problemów możemy wrócić do zamku i porozmawiać z naszym lokajem, który zarejestruje ich prośbę i ustali ostateczną datę jej wykonania.

Jednym z ważnych czynników, które musimy brać pod uwagę jest upływający czas. Każda wykonywana przez nas czynność, czy jest to podróż, czy też synteza nowych przedmiotów, zabiera nam od pół do nawet kilkunastu dni. Większość zadań ma określony termin wykonania, toteż gra wymaga od nas stałego zwracania uwagi na kalendarz i rozsądnego planowania akcji.

Podobnie jak w dwóch poprzednich częściach gry, walkę inicjujemy sami, atakując widocznych w danej lokacji przeciwników. Potyczki odbywają się w standardowym dla serii systemie turowym. W trakcie walki nasza kilkuosobowa drużyna może wykorzystać szereg umiejętności specjalnych, ataków, a także użyć stworzonych wcześniej w warsztacie alchemicznym przedmiotów, takich jak bomby czy mikstury.

Kwestie techniczne

Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX nie wprowadza żadnych poważnych zmian do modelu rozgrywki, ale oferuje wiele większych i mniejszych poprawek w oprawie graficznej. Wersja DX zawiera także wszystkie zestawy DLC, stworzone z myślą o oryginale, w tym dodatkowe grywalne postacie oraz rozbudowany epilog całej historii. Dodatkowo twórcy umieścili w grze nowe kostiumy i akcesoria dla bohaterów oraz ilustracje i kolejne fabularne przerywniki. Jak zwykle w przypadku gier studia Gust, na uwagę zasługuje także świetna ścieżka muzyczna.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX

Klasyfikacja PEGI Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Atelier Meruru: The Apprentice of Arland DX

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
PC
Switch