Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS2
Okładka Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny (PS2)

Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny PS2

Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny to kolejna, po Atelier Iris: Eternal Mana, gra przenosząca nas do świata alchemii i alchemików. Jest to tytuł z gatunku cRPG rodem z Japonii, z turowym (choć lekko zmodyfikowanym), systemem walki.

RPG | fantasy | turowe | crafting | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 2
Okładka Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny (PS2)

producent: Gust

wydawca: NIS America

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS2:

25kwietnia2006

Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny to kolejna, po Atelier Iris: Eternal Mana, gra przenosząca nas do świata alchemii i alchemików. Jest to tytuł z gatunku cRPG rodem z Japonii, z turowym (choć lekko zmodyfikowanym), systemem walki.

Jak to często w grach cRPG bywa, historia zaczyna się sielankowo. Rzecz dzieje się w świecie o nazwie Eden - idyllicznej wyspiarskiej krainie, zamieszkanej przez używających magii ludzi i związane z żywiołami duszki, nazywane Mana. Często zdarza się, że jakiś przedstawiciel tej ostatniej rasy nawiązuje pakt z magiem, pozwalający obu zwiększyć moc i umiejętności. Gra zaczyna się w momencie zawarcia porozumienia między magiem-alchemikiem Viese’m, a jednym z Mana Drzew. Szybko jednak podniosły nastrój odchodzi w przeszłość. Wkrótce po ukończeniu ceremonii następuje kataklizm – seria trzęsień ziemi niszczy wszystkie Święte Pola w Edenie. Poznajemy drugiego bohatera Felta, któremu udaje się uwolnić z kamienia potężny miecz Azure Azoth (skojarzenia z Ekskaliburem nieprzypadkowe). Od mówiącego miecza Viese i Felt dowiadują się, że w przeszłości Eden był połączony z innym światem – Belkhyde. I tylko przywrócenie dawnego stanu rzeczy może uratować krainę przed całkowitym zniszczeniem.

Wcielamy się w postaci obu bohaterów i wyruszamy na misję ratowania świata. Ciekawostką jest, że działamy na dwóch płaszczyznach. W przeciwieństwie do większości gier cRPG Viese i Felt nie podróżują razem, tworząc drużynę. Pierwszy z nich pozostaje w Edenie poszukując alchemicznych formuł i wskazówek, pomagających w realizacji zadania, podczas gdy drugi, przenosi się do Belkhyde, gdzie oddaje się bardziej cRPG-owym zajęciom (takim jak formowanie drużyny, odnajdowanie potężnych przedmiotów i walka z potworami). Przełączanie się między Viese’m i Feltem jest możliwe po dotarciu do punktu zapisu stanu gry.

Pod względem oprawy graficznej i muzycznej tytuł nie różni się bardzo od poprzednika. Wprowadzono jednak kilka zmian w sposobie rozgrywki. Przede wszystkim mamy do czynienia z nowym systemem walki. Jest on co prawda w dalszym ciągu turowy, ale bardziej dynamiczny od spotykanego w większości japońskich cRPG. Ataki postaci związane są z inicjatywą (różną dla poszczególnych bohaterów), obrazowaną za pomocą specjalnego paska. Zrezygnowano również z tradycyjnego już zestawu czynności (Attack, Defend, Magic, Item), dając w zamian Charge Attack i Break Attack. Pierwszy zwiększa nasze Skill Points (pozwalające wykonywać specjalne, potężne uderzenia), drugi spowalnia przeciwnika, obniżając jego pasek inicjatywy.

Pewne zmiany dotyczą również tworzenia magicznych przedmiotów i ulepszania broni. Składniki zbiera Felt, a tworzenia dokonuje alchemik Viese. W przeciwieństwie do pierwszej części nie musimy już odwiedzać sklepów. Składniki i gotowe przedmioty bohaterowie wymieniają między sobą za pomocą magicznych pierścieni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Gry podobne do Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny

Klasyfikacja PEGI Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Trzecia część Atelier Iris też poza Japonią
Trzecia część Atelier Iris też poza Japonią

wiadomość28 lutego 2007

Trzecia część fabularnej serii Atelier Iris rodem z Dalekiego Wschodu dostępna była dotychczas wyłącznie w Japonii. Za sprawą firmy NIS America doczekamy się jednak przetłumaczenia Atelier Iris 3: Grand Phantasm na angielski i premiery w krajach zachodnich. Platformą docelową jest oczywiście jedynie PlayStation 2.

Atelier Iris: The Azoth of Destiny zostanie wydane w Europie
Atelier Iris: The Azoth of Destiny zostanie wydane w Europie

wiadomość9 lipca 2006

Wszyscy miłośnicy gry jRPG pt. Atelier Iris: Eternal Mana, której europejska premiera miała miejsce 17 marca 2006 roku, czekają z pewnością na oficjalne informacje związane z jej kontynuacją, Atelier Iris: The Azoth of Destiny. Pozycja, w którą Japończycy grają już od ponad roku, a Amerykanie od półtora miesiąca, ukaże się na Starym Kontynencie we wrześniu tego roku.