Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4SwitchPC
Okładka Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX (PS4)
OkładkaAtelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX (PS4)

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX

Rozbudowana i udoskonalona wersja jRPG-a z 2012 roku, za której opracowaniem stoi firma Koei Tecmo. W Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX gracze wcielają się w tytułową Ayeshę – adeptkę alchemii, która stara się odnaleźć zaginioną siostrę, nim będzie na to zbyt późno.

RPG | TPP | fantasy | turowe | crafting | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX Premiera

14sty2020

PC PS4 Switch

producent: Koei Tecmo wydawca: Koei Tecmo Strona oficjalna

Gry podobne do Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Persona 5

Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX to udoskonalona i wzbogacona o nową zawartość wersja japońskiej gry RPG pod tytułem Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk. Stojąca za opracowaniem i wydaniem tej produkcji firma Koei Tecmo rozbudowała ją o wszystkie DLC przygotowane z myślą o podstawowej wersji, a także stroje, wydarzenia, bossów oraz nowy poziom trudności, które pojawiły się w edycji Plus, wydanej w 2014 roku na konsolę PlayStation Vita. Całkowitą nowością są natomiast nowe funkcje usprawniające eksplorację i starcia z przeciwnikami.

Fabuła

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX opowiada nową historię, która nie jest w żaden sposób powiązana z poprzednimi częściami serii. Produkcja zabiera nas w podróż do fantastycznego świata, który przemierzamy w skórze tytułowej bohaterki – Ayeshy Altugle. Chcąc odnaleźć zaginioną w tajemniczych okolicznościach siostrę imieniem Nio, dziewczyna musi zgłębić tajniki alchemii. Sprawę komplikuje fakt, że ma na to zaledwie kilka lat, a w przypadku niepowodzenia Nio przepadnie na zawsze.

Mechanika

W grze Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Filarem rozgrywki jest będący znakiem rozpoznawczym serii, złożony system alchemii, który pozwala na tworzenie nowych przedmiotów w oparciu o komponenty o różnej jakości i właściwościach odzwierciedlających ich przydatność w syntezie. Oprócz tego w trakcie zabawy przemierzamy rozległe lokacje i prowadzimy rozmowy z postaciami, a także wykonujemy zadania popychające do przodu fabułę. W zamian za realizację misji otrzymujemy punkty, które następnie możemy spożytkować na uzupełnianie dziennika wspomnień Ayeshy, co z kolei zapewnia nam dostęp do specjalnych bonusów.

Ważną rolę w omawianej produkcji odgrywają też toczące się w trybie turowym starcia z przeciwnikami. Podczas potyczek dysponujemy ograniczoną liczbą punktów akcji wydawanych na skorzystanie z określonego elementu wyposażenia lub zaatakowanie adwersarza; należy pamiętać, że im dalej od nas znajduje się wybrany oponent, tym więcej punktów akcji kosztuje atak. Nasza podopieczna nie jest przy tym skazana na samotną przeprawę – w miarę postępów dołączają do niej inni bohaterowie, którzy biorą udział w walkach.

W wersji DX eksplorację usprawniono poprzez dodanie funkcji biegu, dzięki czemu Ayesha może szybciej poruszać się po lokacjach. Ponadto twórcy udostępnili funkcję „Fast-forward Battle”, która pozwala na przyspieszenie starć z adwersarzami.

Kwestie techniczne

Podobnie jak pierwowzór, Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX posiada barwną grafikę utrzymaną w mangowej stylistyce. Całość jest przyjemna dla oka, w czym niemała zasługa artysty znanego jako Hidari, który odpowiada za projekty postaci. Poza tym wersja DX działa w wyższej rozdzielczości niż oryginał.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk DX Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
PC
PS4
Switch