Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Anvil of Dawn (PC)
OkładkaAnvil of Dawn (PC)

Anvil of Dawn PC

Kolejna klasyczna gra cRPG od DreamForge Entertainment, koncentrująca się na zmaganiach jednego śmiałka, wyruszającego na pomoc krainie terroryzowanej przez złego władcę i jego sługi.

RPG | FPP | fantasy | dungeon-crawler | klasyczne RPG

Anvil of Dawn Premiera PC

31października1995

producent: DreamForge Entertainment, Inc. wydawca: New World Computing

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Anvil of Dawn to kolejna z pierwszoosobowych produkcji role-playing autorstwa specjalizującego się w klasycznych grach fabularnych studia DreamForge Entertainment. Jest to zarazem jeden z ostatnich tytułów cRPG zrealizowanych w pseudo-trójwymiarowej oprawie, bazującej na standardach wykreowanych przez takie serie, jak Ultima Underworld czy Eye of the Beholder.

Fabuła gry przenosi nas do świata Burzy, z wolna chylącego się ku upadkowi na skutek działania tajemniczych mrocznych sił. Cywilizacja została opanowana przez złego pana ciemności, który właśnie przypuścił atak na zamek, będący ostatnim bastionem dobra na świecie. Tylko jeden śmiałek, gracz, może powstrzymać nieuchronną katastrofę - zostanie on teleportowany w samo serce okupowanej i zdewastowanej krainy, by stawić czoła sługom mrocznego władcy i położyć kres jego panowaniu.

Anvil of Dawn to klasyczna gra cRPG, z widokiem z oczu bohatera. Akcja toczy się w głównej mierze w lochach i podziemiach, choć przyjdzie nam zbadać także zamki czy wraki statków. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji DreamForge Entertainment, nie kontrolujemy całej czteroosobowej drużyny lecz tylko jednego śmiałka. Sama rozgrywka koncentruje się zaś w znacznie większym stopniu na elementach akcji, uzupełnionych okazjonalnymi zagadkami logicznymi sprowadzającymi się z reguły do odnalezienia klucza lub przełącznika.

Naszą postać wybieramy spośród 5 dostępnych bohaterów: dwóch mężczyzn, dwóch kobiet i jednego jaszczura. Dokonany wybór będzie miał wpływ nie tylko na przebieg rozgrywki i specyficzne cechy postaci, ale również na jedno z kilku możliwych zakończeń gry. W trakcie rozgrywki będziemy oczywiście rozwijać zdolności naszego bohatera i doskonalić jego umiejętności magiczne. Autorzy zrezygnowali jednak z klasycznego systemu punktów doświadczenia. Rozwój poszczególnych cech i czarów zależny jest ściśle od częstotliwości i skuteczności ich stosowania.

Anvil of Dawn korzysta ze sprawdzonych już metod sterowania oraz prowadzenia walki, a także wprowadzonej już w Ravenloft opcji auto-mapy. Pod względem oprawy gra prezentuje się poprawnie, choć zastosowany przez twórców silnik graficzny wydaje się już nieco przestarzały. Wrażenie to rekompensują wysokiej jakości prerenderowane cut-scenki oraz digitalizowane dialogi, umieszczone na płycie CD-ROM.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Anvil of Dawn: 12+

Anvil of Dawn Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 486/DX2
  • 8 MB RAM
  • DOS