Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXSXPS5XONEPCPS4Switch
Okładka Anodyne 2: Return to Dust (XSX)
OkładkaAnodyne 2: Return to Dust (XSX)

Anodyne 2: Return to Dust

Przygodowa gra akcji z elementami RPG i platformówki, stworzona przez zespół Analgesic Productions. Anodyne 2: Return to Dust zwraca uwagę za sprawą grafiki łączącej stylistykę rodem z pierwszego PlayStation z elementami przywodzącymi na myśl gry z GameBoya Advance.

Akcji | TPP | fantasy | elementy RPG | elementy przygodowe | indie | przygodowe gry akcji

Anodyne 2: Return to Dust Premiera

12sie2019

PC

18lut2021

PS4 PS5 XONE XSX Switch

Gry podobne do Anodyne 2: Return to Dust

Hogwarts Legacy

Haven

Echo Generation

Anodyne 2: Return to Dust jest kontynuacją oldskulowej gry Anodyne z 2013 roku. W przeciwieństwie do pierwowzoru będącego action RPG-iem, tym razem mamy do czynienia z przygodową grą akcji wzbogaconą o elementy RPG i platformowe. Za opracowaniem omawianej produkcji stoją autorzy pierwowzoru, czyli niezależne studio Analgesic Productions.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze Anodyne 2: Return to Dust nie jest powiązana z fabułą pierwszej części serii. Gracz trafia na wyspę New Theland, której mieszkańcy padli ofiarą tajemniczej plagi – substancja znana jako Nano Dust zaburza ich emocje i pragnienia. W trakcie zabawy wcielamy się w bohaterkę imieniem Nova, która jako reprezentantka profesji Nano Cleaner zajmuje się poszukiwaniem zarażonych wyspiarzy i przenikaniem do ich ciał w celu usunięcia owego wyniszczającego pyłu.

Mechanika

Rozgrywka w Anodyne 2: Return to Dust opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest eksploracja wyspy, a uskuteczniamy ją na piechotę (wówczas akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby) bądź w formie samochodu, w który potrafi zmieniać się protagonistka (w tym przypadku kamera prezentuje wydarzenia z boku). Na świat przedstawiony składają się różnorodne lokacje – od malowniczych dolin, przez posępne pustkowia, skończywszy na miastach. Przemierzając je, napotykamy rozmaite przeszkody terenowe (jak platformy, po których skaczemy), a także mieszkańców chętnych do rozmowy. W miarę postępów zdobywamy specjalne karty pozwalające nam dostać się do coraz dalszych zakątków New Theland.

Kiedy Nova przeniknie do organizmu jednego z zarażonych, zabawa zaczyna przypominać pierwszą odsłonę cyklu. Bohaterkę widzimy wówczas z lotu ptaka, a naszym zadaniem jest przede wszystkim przemierzanie rozległych lochów, walka z przeciwnikami oraz usuwanie niebezpiecznego pyłu.

Kwestie techniczne

Kwestię warstwy audiowizualnej w Anodyne 2: Return to Dust rozwiązano w nietypowy sposób. Podczas eksploracji wyspy trójwymiarowa grafika tej produkcji przywodzi na myśl projekty z konsol PlayStation, PlayStation 2 oraz Nintendo 64. Kiedy natomiast Nova przeniesie się do ciała jednej z ofiar plagi, gra zaczyna wyglądać niczym pixelartowy tytuł z Game Boy'a Advance bądź platformy Super Nintendo Entertainment System.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Anodyne 2: Return to Dust: 12+

Anodyne 2: Return to Dust Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 610M lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch