13. Gry Zręcznościowe Android
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 13. Najpopularniejsze gry z gatunku zręcznościowe na platformę AND.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Venture Kid
Zręcznościowe prace wstrzymane
Przygotowana przez firmę FDG Entertainment dwuwymiarowa platformówka, nawiązująca do klasyków z ery komputerów i konsol 8-bitowych. Fabuła Venture Kid obraca się wokół szalonego naukowca imieniem Teklov, który pragnie podstępem przejąć władzę nad naszą planetą, konstruując potężną kosmiczną fortecę. Ostatnią nadzieją ludzkości okazuje się mały chłopiec Andy, który spróbuje pokrzyżować niecne plany Teklova.

Hockey Stars
Zręcznościowe 18 listopada 2015
Przeglądarkowa gra zręcznościowa poświęcona hokejowi, stworzona z myślą o rywalizacji pomiędzy graczami. Hockey Stars jest dostępne w modelu biznesowym free-to-play z mikropłatnościami. Podobnie jak wcześniejsza produkcja firmy Miniclip, Soccer Strs, Hockey Stars jest prostą zręcznościówką, inspirowaną stołową grą cymbergaj. Po przeciwnych stronach boiska stają dwie pięcioosobowe drużyny, których zadaniem jest umieszczenie krążka w bramce przeciwnika.

Super Cat Bros.
Zręcznościowe 17 listopada 2016
Dwuwymiarowa platformówka mobilna wydana w modelu free-to-play z mikropłatnościami. Super Cat Bros. wzorowane jest na oldskulowych platformówkach, dlatego fabuła ma tu marginalne znaczenie. Wystarczy wiedzieć, że gracz wciela się w kota imieniem Alex, który musi odszukać na tajemniczej wyspie pięcioro rodzeństwa, a następnie znaleźć sposób na wspólny powrót do domu. Podczas zabawy musimy pokonywać niewielkie dwuwymiarowe poziomy, walcząc z wrogami i omijając różnorodne niebezpieczeństwa.

Goo Saga
Zręcznościowe 7 kwietnia 2016
Gra studia Toka Loka Games, znanego z mobilnej zręcznościówki The Bait. Goo Saga zabiera nas do sekretnego podwodnego laboratorium, gdzie do życia powołana zostaje dziwna, elastyczna maź. Gracz kieruje tytułowym glutem, który usiłuje odnaleźć swego twórcę i dociec celu swojego istnienia. Pod względem mechaniki Goo Saga jest dwuwymiarową platformówką w stylu Leo’s Fortune. Przemierzanie poziomów wymaga zręczności, gdyż ruchy bohatera są bardzo nieporadne.

Bushido Bear
Zręcznościowe 12 maja 2016
Wyprodukowana przez studio Spry Fox zręcznościowa gra akcji, dostępna na platformach mobilnych w popularnym modelu free-to-play. W grze Bushido Bear wcielamy się w postać świetnie wyszkolonego misia-samuraja, którego zadaniem jest obrona lasu przed nacierającymi demonami. Rozgrywka podzielona jest na kilka etapów, w których stawiamy czoła kolejnym falom wrogów o zróżnicowanym stylu walki.

Blown Away: Secret of the Wind
Zręcznościowe 17 grudnia 2015
Należąca do kategorii runnerów gra zręcznościowo-platformowa, przygotowana przez zespół Black Pants Game Studio. W Blown Away: Secret of the Wind wcielamy się w postać pechowca imieniem Hendrick, którego dom został rozerwany na kawałki wskutek potężnego wiatru. Aby zebrać wszystkie jego fragmenty, nasz protagonista musi przemierzyć szereg zróżnicowanych lokacji, wypełnionych oczywiście całą masą niebezpieczeństw.

Vulture Island
Zręcznościowe 20 września 2016
Mobilna platformówka 2D opracowana przez studio Donut Games, twórców udanego Traps n' Gemstones. Vulture Island opowiada o przygodzie czwórki dzieciaków, które w wyniku awarii zbudowanej przez siebie maszyny latającej trafiły na tajemniczą wyspę. Co gorsza, w całym tym zamieszaniu jeden z nich – projektant wehikułu – zaginął i trzeba go odnaleźć.

Shadow Bug
Zręcznościowe 9 grudnia 2016
Mobilna gra platformowa niezależnego, fińskiego studia Muro, która wyewoluowała z prostego, ale udanego projektu studentów Uniwersytetu Aalto. W Shadow Bug wcielamy się w rolę wojowniczego insekta uzbrojonego w dwa miecze. Zadaniem protagonisty jest oczyszczenie lasu z wrogo nastawionych robali i innych przeciwników. Podczas zabawy przemierzamy kolejne poziomy, na których czeka na nas cała masa zróżnicowanych wrogów, ale także spora liczba pułapek, których ominięcie nierzadko wymaga sprytu.

Shadow Bug Rush
Zręcznościowe 5 października 2016
Kontynuacja Shadow Bug, mobilnej gry zręcznościowej stworzonej przez Muro Studios. W Shadow Bug Rush wcielamy się w robaka ninja, który przedziera się przez pełne niebezpieczeństw poziomy. Wzorem klasycznych gier platformowych, w Shadow Bug Rush eksplorujemy dwuwymiarowe lokacje, walczymy z przeciwnikami i unikamy pułapek. Na uwagę zasługuje nietypowy system sterowania. Podczas zabawy urządzenie trzymamy w orientacji poziomej, a dotknięciem palca wskazujemy kierunek ruchu postaci.

Mr Jump
Zręcznościowe 8 sierpnia 2016
Opracowana przez studio 1Button niepozorna mobilna zręcznościówka 2D, charakteryzująca się dość wysokim poziomem trudności. Pod względem mechaniki Mr Jump jest grą platformową typu endless runner. Oznacza to, że główny bohater automatycznie biegnie przed siebie, zaś rola gracza ogranicza się do przeskakiwania po kolejnych platformach (im dłużej przytrzymamy palec, tym wyżej nasz bohater podskoczy).

Grumpy Cat's Worst Game Ever
Zręcznościowe 22 grudnia 2016
Przygotowany przez Lucky Kat Studios zestaw minigier logiczno-zręcznościowych, których główną atrakcję stanowi występ gwiazdy Internetu – tytułowej, znanej z niezliczonych memów kotki o niezadowolonym pyszczku. Grumpy Cat: Ready, Set, NO to komediowa, mobilna zręcznościówka, wzorowana na znanej z konsol firmy Nintendo serii WarioWare. Całość stanowi zestaw pomysłowych minigier o bardzo różnych celach i mechanikach, połączonych postacią głównej bohaterki. Podczas zabawy możemy m.in.

True Skate
Zręcznościowe 19 lipca 2013
Zręcznościowa produkcja przypominająca fingerboard – popularną formę zabawy, w której wykorzystuje się palce do jazdy na miniaturowych deskorolkach po równie małych skateparkach. W produkcji studia True Axis, znanego z popularnego Jet Car Stunts 2, wykonujemy na ekranie urządzenia rozmaite gesty, np. przesuwamy palec w dół, podnosząc przód deski do góry, czy kreślimy łuki symbolizujące np. kickflipa.

Stranger Things: The Game
Zręcznościowe 4 października 2017
Wydana przez firmę Netflix w ramach promocji serialu Stranger Things aplikacja stworzona przez studio BonusXP (twórcy m.in. The Incorruptibles i Cavemania). Stranger Things: The Game jest przygodową grą akcji z elementami skradanki, platformówki i produkcji logicznej. Akcja rozgrywa się w amerykańskim miasteczku Hawkins w 1984 roku. Na miejscu dochodzi do zniknięcia kilku dzieciaków, których zamierza odnaleźć szeryf Jim Hopper, co stanowi wstęp do jeszcze większej afery.

Amazing Katamari Damacy
Zręcznościowe 7 grudnia 2017
Kolejna produkcja spod szyldu Katamari. Tym razem mamy do czynienia z klasycznym endless runnerem. W trakcie zabawy sterujemy kulą, do której przyklejają się mniejsze od niej obiekty – bryła z czasem zwiększa swoje rozmiary, co pozwala na zabieranie ze sobą coraz większych elementów otoczenia.

Pac-Man Maker
Zręcznościowe prace wstrzymane
Aplikacja umożliwiająca konstruowanie labiryntów, inspirowanych poziomami z klasycznego Pac-Mana. Stworzonymi planszami można dzielić się z innymi graczami, testować je, a także ustanawiać na nich rekordy punktowe.

Sally's Law
Zręcznościowe 22 lipca 2016
Tzw. prawo Sally to przeciwieństwo prawa Murphy’ego – symbolizuje niezwykle szczęśliwy, przełomowy moment, w którym nagle wszystko w czyimś życiu zdaje się do siebie pasować i układać tak, jak powinno. Stworzone przez Nanali Studios Sally’s Law to oparta o dość prostą, ale satysfakcjonującą mechanikę gra platformowo-logiczna.

Life of Black Tiger
Zręcznościowe 13 sierpnia 2014
Zręcznościowa gra akcji od studia 1Games, w której wcielamy się w porzuconego przez rodziców czarnego tygrysa. Naszym zadaniem jest przetrwać w niegościnnym, pełnym niebezpieczeństw świecie i odzyskać miłość rodziny.

Lost Journey
Zręcznościowe 3 lutego 2016
Mobilna gra platformowa wzbogacona elementami przygodówki. W Lost Journey gracz wciela się w Jennifer – małą dziewczynkę, starającą się odnaleźć radość oraz drogę do nieba, odszukując i kolekcjonując fragmenty szczęśliwych wspomnień w towarzystwie anioła, który przybrał postać pięknego motyla. Obserwując bohaterkę z boku, gracz przemierza oniryczne lokacje wypełnione pułapkami i przeszkodami. Jennifer musi nie tylko uważać na liczne utrudnienia, lecz także rozwiązywać rozmaite zagadki logiczne.

Tap Hero
Zręcznościowe 3 sierpnia 2016
Stworzona przez polskiego dewelopera Michała Walaszczyka prosta, dwuwymiarowa gra zręcznościowa na urządzenia mobilne. W Tap Hero wcielamy się w postać rycerza, który musi jak najdłużej utrzymać się przy życiu. Problem w tym, że nasz wojownik nie może się poruszać, w związku z czym musi on odpierać ataki nacierających przeciwników, stojąc w miejscu.

iO
Zręcznościowe 26 maja 2015
Nietypowa platformówka logiczna. Podczas zabawy kontrolujemy ruch dysku po dwuwymiarowych mapach oraz manipulujemy jego rozmiarami, wpływając nie tylko na wielkość, ale również wagę obiektu. Dzięki silnikowi fizycznemu rozwiązanie to odgrywa kluczową rolę np. przy przyśpieszaniu i pokonywaniu odległości w locie.

Chicken Scream
Zręcznościowe 23 marca 2017
Niezwykle oryginalna mobilna platformówka studia Perfect Tap Games, w której rozgrywka oparta została na niecodziennej koncepcji. Na pierwszy rzut oka Chicken Scream wygląda bowiem na typową grę platformową, w której akcję obserwujemy z boku, a zabawa polega na nieustannym podążaniu w prawo, przeskakiwaniu nad przepaściami, omijaniu pułapek i kolekcjonowaniu złotych monet. Tym jednak, co wyróżnia omawianą produkcję, jest system sterowania, gdyż naszego protagonistę kontrolujemy za pomocą głosu.

Stern Pinball Arcade
Zręcznościowe 22 grudnia 2016
Gra zręcznościowa typu pinball, która stara się wskrzesić ducha klasycznych automatów flipperowych, produkowanych przez amerykańską firmę Stern od 1977 roku. Za jej stworzenie odpowiada doświadczony zespół FarSight Studios – deweloperom udało się wiernie odwzorować poszczególne stoły na podstawie salonowych pierwowzorów, a także wyposażyć je w ROM-y bazujące na oryginalnym kodzie. Do dyspozycji graczy oddano też szczegółowe instrukcje.

The Pinball Arcade
Zręcznościowe 11 lutego 2012
Zaawansowany symulator odtwarzający z ogromną dbałością o detale rzeczywiście istniejące i najpopularniejsze stoły pinballowe świata. Tytuł pozwala więc poznać historię tej formy rozrywki i sprawdzić swoje siły w rywalizacji z najlepszymi graczami dzięki sieciowej tablicy wyników.

Red Game Without a Great Name
Zręcznościowe 24 lipca 2017
Utrzymana w lekko steampunkowym klimacie dwuwymiarowa gra zręcznościowa autorstwa krakowskiego studia iFun4All (będącego spółką-córką innego polskiego dewelopera, studia Bloober Team). Akcja Red Game Without a Great Name osadzona została w przyszłości, w której jednak wciąż korzysta się z przestarzałych metod komunikacji, takich jak tradycyjna poczta.