Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweSwitchPS4XONEPC
Okładka Alwa's Awakening (Switch)
OkładkaAlwa's Awakening (Switch)

Alwa's Awakening

Platformówka typu metroidvania w 8-bitowym stylu retro, w której wcielamy się w Zoe – dziewczynę wyposażoną w magiczną laskę, próbującą przywrócić dawny porządek w fantastycznej krainie Alwa.

Zręcznościowe | fantasy | platformówki | 2D | metroidvania | indie

Alwa's Awakening Premiera

2lut2017

PC

27wrz2018

Switch

21mar2019

PS4

5lis2019

XONE

Gry podobne do Alwa's Awakening

Dead Cells

Bloodstained: Ritual of the Night

Xeodrifter

Alwa's Awakening jest dziełem niezależnego studia Elden Pixels. Produkcja ta reprezentuje gatunek metroidvania; jej twórcy czerpali garściami z dorobku klasyków wydanych na konsolę Nintendo Entertainment System (NES).

Fabuła

Alwa's Awakening przenosi nas do tytułowej krainy Alwa, najechanej przez mroczne siły. Kiedy w niewiadomych okolicznościach na miejscu pojawiła się Zoe, czyli pochodząca z innego świata dziewczyna wyposażona w magiczną laskę, mieszkańcy Alwy zaczęli upatrywać w tym szansy na zażegnanie niebezpieczeństwa oraz przywrócenie w ich ojczyźnie dawnego ładu. Protagonistce nie pozostało więc nic innego, jak stawić czoła zagrożeniu i pomóc uciemiężonym ludziom.

Mechanika

W Alwa’s Awakening akcję ukazano z boku. W trakcie zabawy przemierzamy ponad czterysta pomieszczeń wypełnionych rozmaitymi wyzwaniami – mowa tak o sekcjach platformowych, jak i o rozmaitych łamigłówkach czy przeciwnikach. Poszczególne lokacje są ze sobą połączone, jednak dotarcie do wielu miejsc wymaga zdobycia określonego przedmiotu lub ulepszenia magicznej laski przy pomocy specjalnych kryształów. Zyskawszy możliwość tworzenia unoszących ją bąbelków powietrza czy kwadratowych bloków stanowiących dodatkowe platformy, protagonistka może omijać pułapki i rozwiązywać zagadki; dzięki temu niedostępne wcześniej komnaty z czasem stają przed nią otworem. Wrogów możemy atakować z dystansu lub w zwarciu; wśród nich wyróżniają się bossowie dysponujący większą liczbą punktów życia oraz siłą ataku.

Kwestie techniczne

Grę Alwa’s Awakening utrzymano w stylistyce retro, co dotyczy tak dwuwymiarowej grafiki (pixelart sprawia wrażenie wyciągniętego wprost z epoki 8 bitów) oraz chiptune’owego soundtracku, jak i wysokiego poziomu trudności (bohaterka dysponuje jedynie trzema życiami).

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Alwa's Awakening

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Alwa's Awakening Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.1 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 280 MB HDD
  • Windows XP/7/8/10
PC
Switch
PS4
XONE