Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGX360PS3PCANDiOS
Okładka Agarest: Generations of War Zero (X360)

Agarest: Generations of War Zero

Record of Agarest War Zero | Record of Agarest Senki Zero

Record of Agarest War Zero to utrzymana w mangowej stylistyce gra z gatunku jRPG autorstwa studia Compile Heart. Tytuł stanowi kontynuację Agarest: Generations of War.

RPG | turowe | elementy strategiczne | jRPG

Okładka Agarest: Generations of War Zero (X360)

data premiery gry:

29lip2010

X360 PS3

17kwi2014

PC

18paź2014

AND

27lis2014

iOS

Record of Agarest Senki Zero to kontynuacja a zarazem prequel gry z 2009 roku, która zadebiutowała na europejskim rynku pod nazwą Agarest: Generations of War. Jest to taktyczny RPG z elementami dating sima, w którym w przerwach między ratowaniem świata chodzimy na randki z towarzyszkami z drużyny. Podobnie jak w przypadku poprzednika, przy tworzeniu gry pracowały dwa japońskie zespoły: Compile Heart (oddział Idea Factory) oraz Red Entertainment, które znane są z tworzenia gier skierowanych głównie do fanów anime.

Fabuła

Akcja gry toczy się jedno milenium przed wydarzeniami przedstawionymi w Agarest: Generations of War i opowiada o starciu pomiędzy siłami światła i ciemności. Gracz wciela się w rolę Siegharta, rycerza wysłanego przez armię z misją zdobycia kluczowego artefaktu, który pozwoli zmienić bieg wojny. W trakcie swojej podróży ratuje życie tajemniczej dziewczynie, która w zamian obdarza go specjalną mocą mogącą pomóc mu w osiągnięciu celu.

Mechanika

Rozgrywka prezentuje się identycznie jak w przypadku poprzednika. Poruszamy się ikoną bohatera według punktów rozmieszczonych na mapie, punkty te z kolei są odnośnikami do lokacji, walk z przeciwnikami lub wątków fabularnych. Ilość celów na mapie wzrasta w miarę postępu w grze. Potyczki z przeciwnikami prowadzone w formie tradycyjnego strategicznego systemu walki jRPG, który odbywa się w turach, z dwuwymiarowymi postaciami poruszającymi się po taktycznej szachownicy przedstawionej w izometrycznym rzucie. Do rozgrywki dodany został również system zwany Card Skill opierający się na talii specjalnych kart określających styl i umiejętności bohatera na polu walki, które gracz może dobierać i ustawiać według własnych gustów oraz potrzeb.

Charakterystyczną cechą serii, która powraca również w prequelu, jest wielopokoleniowość rodu, którego członkami przyjdzie nam kierować. W miarę jak rozwijamy związek bohatera z otaczającymi go towarzyszkami, zwany w grze jako Soul Breed, wybieramy jedną z nich i płodzimy potomka, który będzie walczył z siłami ciemności w następnym pokoleniu. Odziedziczy on po obojgu rodzicach ich cechy, które z kolei będą przekładały się na jego statystyki i umiejętności w grze. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniej gry z serii, w której przyszło nam grać bohaterami na przestrzeni aż pięciu generacji, w Record of Agarest War Zero gramy tylko dwoma. Sam element nawiązywania relacji z towarzyszkami drużyny został wzbogacony o system zwany Free Intention - jest to tryb, który pozwala nam wybrać daną partnerkę i iść z nią na randkę w mieście, w którym obecnie przebywamy. Przy okazji udane randki mogą zaowocować w postaci zmiany stroju danej bohaterki, z którą udało nam się bardziej związać.

Kwestie techniczne

Grafika w wersji na platformie X360, PC itd. składa się w większości z dwuwymiarowych ilustracji przeplatających się z trójwymiarowymi lokacjami, polem walki i niektórymi przeciwnikami, z którymi przyjdzie się na nim zmierzyć. Autorzy zaimplementowali w grze efekt "żywych portretów", dzięki czemu statyczne do tej pory ilustracje bohaterów zostały animowane nabierając tym samym życia i osobistego uroku.

Dodatkową ciekawostką jest możliwość odblokowania lokacji, przedmiotów i postaci z pierwszej części gry, jeśli posiada się zapisany stan rozgrywki po jej ukończeniu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Agarest: Generations of War Zero

16+

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#13 – taktyczne RPG)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#13 – taktyczne RPG)

wiadomość16 maja 2016

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić taktycznym RPG-om. W zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowego Final Fantasy Tactics.

Icewind Dale, Battleheart Legacy, The Wolf Among Us i inne – przegląd najlepszych gier października na Androida
Icewind Dale, Battleheart Legacy, The Wolf Among Us i inne – przegląd najlepszych gier października na Androida

wiadomość13 listopada 2014

W przeglądzie najlepszych październikowych produkcji na Androida omawiamy m.in. RPG-i Icewind Dale: Enhanced Edition, Record of Agarest War Zero i Battleheart Legacy, strategię Ironclad Tactics, grę logiczną Hellraid: The Escape, przygodówki The Wolf Among Us i Botanicula oraz zręcznościówkę Deep Loot.

X360
PS3
AND
iOS
PC