Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka 30 Years' War (PC)
Okładka30 Years' War (PC)

30 Years' War PC

Thirty Years' War

Przygotowana przez hiszpańskie studio The Headquarter turowa gra strategiczna, osadzona w realiach tytułowej wojny trzydziestoletniej.

Strategiczne | turowe | 2D | strategiczne wojenne | historyczne | XVII wiek

Kolekcja gier
Obserwuj grę

30 Years' War Premiera PC

3września2015

Steam

3września2015

producent: The Headquarter wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

30 Years’ War to turowa gra strategiczna, osadzona w realiach tytułowej wojny trzydziestoletniej, czyli XVII-wiecznego konfliktu na tle religijnym, który w istotny sposób wpłynął na losy całej Europy. Tytuł ukazał się nakładem uznanego przez wszystkich fanów strategii duetu Matrix Games/Slitherine, a za jego powstanie odpowiada hiszpańskie studio The Headquarter, które zadebiutowało w 2012 roku popularną modyfikacją do gry Revolution Under Siege, rok później wydaną ostatecznie jako osobna produkcja Espana 1936.

Fabuła

Fabuła gry koncentruje się na jednym z najmroczniejszych okresów w historii starego kontynentu. W wojnie trzydziestoletniej, toczącej się w latach 1618-1648, stanęły naprzeciw siebie protestanckie państwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, wspierane przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Francja, Szkocja czy Anglia) oraz zwolennicy katolickiej dynastii Habsburgów. Mimo że za oficjalną przyczynę wojny uznaje się względy religijne, to równie istotny wpływ na jej przebieg miało powszechne dążenie mocarstw europejskich do osłabienia potęgi tejże dynastii, a w konflikt zaangażowane były w mniejszym lub większym stopniu praktycznie wszystkie państwa europejskie. W grze 30 Years’ War możemy opowiedzieć się po stronie katolików lub protestantów i wziąć udział w walce o dominację na starym kontynencie, odtwarzając kluczowe momenty wojny.

Mechanika

Pod względem mechaniki, 30 Years’ War jest rozbudowaną, klasyczną strategią, rozgrywaną w symultanicznym systemie turowym WEGO. W grze zarządzamy jednostkami rozmiarów regimentu i armii, a jedna tura odzwierciedla miesiąc czasu rzeczywistego. Teatr działań pokrywa teren całej ówczesnej Europy – od jej zachodnich wybrzeży, aż po rzekę Wołgę, a zabawa toczy się na ogromnej mapie, podzielonej na ponad 4.600 regionów. Twórcy oddali do dyspozycji graczy 3 scenariusze szkoleniowe oraz 5 rozbudowanych scenariuszy głównych, odtwarzających kluczowe momenty w przebiegu całej wojny.

Spory nacisk położony został na wierne odtworzenie realiów XVII-wiecznej Europy oraz ich wpływu na przebieg działań. Oprócz prowadzenia bitew, podczas gry zajmujemy się więc także rozwojem armii oraz ekonomią i dyplomacją naszego państwa. Na potrzeby gry twórcy odwzorowali ponad 80 historycznych przywódców wraz z ich charakterystycznymi cechami oraz ponad 160 typów jednostek, wśród których znajdziemy nie tylko piechotę czy kawalerię, ale również ciężką artylerię i potężne okręty wojenne. Model walki jest tradycyjnie niezwykle rozbudowany, a na przebieg działań wpływ może mieć cała masa czynników, takich jak pogoda i rzeźba terenu, morale i wsparcie walczących oddziałów, jeńcy wojenni czy tzw. „mgła wojny”. Całość uzupełnia znany z innych gier studia system kart decyzyjnych, których mądre wykorzystanie odwrócić może przebieg niejednej bitwy.

Tryby gry

30 Years’ War oferuje typowy dla gier strategicznych firmy Slitherine wachlarz trybów rozgrywki. Poszczególne scenariusze możemy więc rozegrać w pojedynkę, rywalizując z komputerową SI, bądź zmierzyć się z innym graczem za pomocą systemu PBEM (czyli play-by-email).

Kwestie techniczne

W grze 30 Years’ War wykorzystano uznany silnik AGE (skrót od Adaptative Game Engine), stworzony z myślą o podobnych produkcjach przez doświadczone francuskie studio AGEOD i wykorzystany w niezliczonej ilości gier o podobnej mechanice. Sam interfejs oraz oprawa graficzna gry (wygląd map, jednostek itp.) utrzymane zostały w charakterystycznym, XVII-wiecznym stylu.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: E-mail   Liczba graczy: 1 - 2  

Wymagania wiekowe 30 Years' War: Odpowiednia dla każdego wieku.

30 Years' War Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8