Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Espana 1936 (PC)

Espana 1936 PC

Turowa gra strategiczna osadzona w realiach wojny domowej w Hiszpanii, postrzeganej przez historyków jako preludium II wojny światowej. Podczas wydarzeń rozgrywanych w latach 1936-39 możemy stanąć po stronie rządu Republiki, bądź prawicowej opozycji.

Strategiczne | turowe

PC Windows
Okładka Espana 1936 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2października2013

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Espana 1936 jest turową grą strategiczną osadzoną w realiach toczonej w latach 1936-1939 wojny domowej w Hiszpanii. Gra rozpoczęła swój żywot jako modyfikacja popularnej strategii Revolution Under Siege, opracowana przez debiutujące hiszpańskie studio The Headquarter, a następnie rozwinięta do rangi pełnoprawnej produkcji. Swym tytułem gra nawiązuje zaś do popularnej zwłaszcza w Hiszpanii planszówki oraz do słynnego krótkometrażowego filmu wg scenariusza Luisa Bunuela, traktującego o pierwszych dniach wojny domowej.

Espana 1936 po raz pierwszy w historii komputerowej rozgrywki podejmuje mniej znany epizod XX-wiecznej historii Europy, przez wielu historyków uważany za preludium do II wojny światowej. Główna kampania fabularna, obejmująca całe 4 lata trwania wojny, pozwala nam wziąć udział w kluczowych dla jej przebiegu bitwach pod Jaramą, Guadalajarą i nad Ebro. Opowiadamy się po stronie rządu Republiki Hiszpanii i wspierających go liberałów, socjalistów oraz anarchistów, bądź stajemy po stronie prawicowej opozycji, złożonej z nacjonalistów, monarchistów, konserwatystów i faszystów. W zależności od wyboru możemy dowodzić brygadami międzynarodowymi lub Armią Afrykańską, bądź przypuścić atak na Madryt i doprowadzić siły Republiki do kapitulacji. Oprócz kampanii otrzymujemy dodatkowy, samodzielny scenariusz Fall of the North oraz 3 misje szkoleniowe, pozwalające mniej wprawnym strategom zapoznać się z mechaniką gry.

W Espana 1936 odwzorowano ponad 300 regionów biorących udział w wojnie, wraz z miastami, drogami, fabrykami broni itp. Uwzględniono charakterystyczne dla nich warunki pogodowe oraz sympatie polityczne ich mieszkańców. Wielbiciele realizmu odnajdą też w grze ponad 200 rzeczywistych przywódców i postaci istotnych dla przebiegu wojny oraz 90 historycznych jednostek, takich jak Legia Cudzoziemska, anarchiści, milicja czy tzw. regulares.

Espana 1936 stworzona została na bazie popularnego silnika AGE (Adaptive Game Engine) autorstwa francuskiego studia AGEOD, który rozwijany na przestrzeni kilku lat, posłużył już do produkcji wielu gier strategicznych o podobnej tematyce. Rozbudowany system dowodzenia zaczerpnięto zaś wprost ze wspomnianej strategii Matrix Games Revolution Under Siege. Dzięki temu połączeniu, w ręce graczy trafiła szczegółowa i rozbudowana gra, cechująca się jednocześnie prostotą i intuicyjnością sterowania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 2  

Wymagania wiekowe Espana 1936

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Espana 1936

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.3 GHz
  • 2 GB RAM
  • Karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8