Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4SwitchXONE
Okładka 198X (PC)

198X

Nietypowa produkcja, łącząca w sobie kilka mocno odmiennych gatunków, takich jak wyścigi, strzelanki czy chodzone bijatyki, i będąca swoistym hołdem dla dawnych gier automatowych. Za stworzenie tego tytułu odpowiada szwedzki niezależny deweloper Hi-Bit Studios.

Akcji | samochodowe | elementy RPG | 2D | beat 'em up | indie | side-scroll | strzelanki | lata 80.

Okładka 198X (PC)

data premiery gry:

20cze2019

PC

lip2019

PS4

wrz2019

Switch

2020

XONE

198X jest niezależną produkcją utrzymaną w stylistyce retro i łączącą w sobie kilka różnych gatunków popularnych w latach 80. ubiegłego stulecia, takich jak chodzone bijatyki, strzelanki, wyścigi oraz gry RPG. Tytuł stanowi swoisty hołd dla „złotego wieku gier arcade” i znajdziemy w nim także wątek fabularny nawiązujący do tego okresu. Produkcja została opracowana przez szwedzką firmę Hi-Bit Studios i jest jej debiutanckim projektem.

Fabuła

Głównym bohaterem jest Kid – dorastający chłopak, który pewnego dnia odkrywa, że w pobliskim salonie z automatami do gier dzieją się niezwykłe rzeczy, skutkujące zacieraniem się granicy pomiędzy prawdziwym światem a grami wideo.

Mechanika

Rozgrywka w 198X jest bardzo zróżnicowana – uzależniona od poziomu, na którym w danym momencie się znajdujemy. Mamy tutaj kilka różnych gatunków charakteryzujących się drastycznie odmienną mechaniką, a nawet sposobem ukazywania akcji – czasem mamy do czynienia z widokiem z boku (tzw. perspektywa side-scrollowa), w przypadku wyścigów kamera przenosi się za pojazd (TPP), zaś we fragmentach RPG obserwujemy świat z oczu bohatera (FPP).

Główne założenia rozgrywki nie odbiegają od tego, co znamy z dawnych gier automatowych – naszym zadaniem jest na ogół przejście danego poziomu, co wymaga pokonania lub wystrzelania wszystkich przeciwników, wygrania wyścigu albo przedarcia się przez niebezpieczne lochy. Wszystko to spojone jest w jedną całość poprzez fabułę – jej odkrywanie również jest częścią zabawy.

Tryby gry

W 198X możemy grać wyłącznie samotnie. Gra oferuje kampanię fabularną, w ramach której doświadczamy odmiennych gatunków i trybów rozgrywki.

Kwestie techniczne

198X posiada bardzo ładną, dwuwymiarową grafikę. Oprawa jest stylizowana tak, by przypominać to, co znamy z produkcji z lat 80. (styl pixel art), jednak wbrew pozorom cechuje się całkiem wysokim poziomem szczegółowości. Wyjątkowo dobre wrażenie robią lokacje oraz animowane obrazki i scenki przerywnikowe, za pośrednictwem których opowiadana jest fabuła gry – są barwne i ładnie animowane.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 35,99 PLN

Wymagania wiekowe 198X

12+

Wymagania sprzętowe 198X

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Dual Core, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 8

PC
PS4
XONE
Switch