Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka 1953: NATO vs Warsaw Pact (PC)

1953: NATO vs Warsaw Pact PC

Przygotowana przez polskie studio deweloperskie Wastelands Interactive klasyczna strategia turowa, opowiadająca o fikcyjnym konflikcie Sojuszu Północnoatlantyckiego z państwami byłego Układu Warszawskiego. 1953: NATO vs Warsaw Pact przenosi nas w zimnowojenne realia lat 50.

Strategiczne | turowe | współczesne konflikty | polskie

PC Windows
Okładka 1953: NATO vs Warsaw Pact (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

anulowana

1953: NATO vs Warsaw Pact to klasyczna turowa gra strategiczna, opowiadająca o fikcyjnym konflikcie pomiędzy wspólnotą NATO, a państwami Układu Warszawskiego, osadzonym w latach 50-tych XX wieku. Tytuł został opracowany przez rodzime studio deweloperskie Wastelands Interactive, mające na swoim koncie tak udane produkcje, jak Strategic War in Europe czy Storm over the Pacific.

Gra przenosi nas w realia konfliktu, który co prawda się nie miał miejsca, ale w epoce zimnej wojny i narastających napięć między Wschodem a Zachodem naprawdę mógł się wydarzyć. Akcja rozpoczyna się w tytułowym roku 1953, tuż po śmierci Józefa Stalina. Wtedy to właśnie wojownicze frakcje rosyjskich polityków i możnowładców wykorzystały okres destabilizacji w mocarstwie, rozpętując upragnioną wojnę wymierzoną przeciwko „zepsutemu Zachodowi”. Jako że każda ze stron dysponowała w tym czasie pokaźnym arsenałem broni nuklearnej, sytuacja mogła zakończyć się wybuchem III wojny i końcem świata jaki znamy. Na szczęście losy konfliktu powierzono tym razem w ręce graczy i tylko od nich zależeć będzie finał owej globalnej potyczki.

Miejscem akcji gry jest teren kontynentu europejskiego, pokryty siatką ponad 40.000 heksagonalnych pól. Pod kontrolę grających oddano zaś liczne (złożone z setek jednostek lądowych, powietrznych i morskich) armie, które ścierają się w kolejnych potyczkach kampanii. Autorzy szczegółowo odwzorowali potencjał militarny i polityczny poszczególnych państw w okresie ukazanym w grze, a także szereg faktycznych wydarzeń historycznych z tamtych czasów, które mogły mieć wpływ na losy konfliktu. Na przebieg działań wojennych wpływać może szereg typowych czynników, takich jak mgła wojny, dynamicznie zmieniająca się pogoda oraz konieczność naprawy i zaopatrzenia walczących jednostek. Prócz samych starć musimy jednak zajmować się także dyplomacją oraz rozwojem technologii na pięciu różnych płaszczyznach, wyposażając zwykłe z początku jednostki w nowoczesne typy uzbrojenia. Możliwa jest także inwestycja w bombę atomową, która może przesądzić losy wojny.

W 1953 zastosowano kilka interesujących rozwiązań w znaczący sposób uatrakcyjniających rozgrywkę. Przede wszystkim, podczas zabawy kontrolować możemy nie tylko całą koalicję, ale także pojedyncze państwo lub grupę krajów (z łącznej liczby 30 grywalnych nacji). Zamiast więc dowodzić potężną armią brytyjską, możemy poprowadzić do boju mini-koalicję, złożoną np. z Rumunii, Węgier i Bułgarii. Mimo że gra przeznaczona jest do zabawy w pojedynkę, autorzy zaimplementowali ciekawy tryb rywalizacji z samym sobą, w którym możemy pokierować działaniami dwóch rywalizujących ze sobą stron.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 5.0 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe 1953: NATO vs Warsaw Pact

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe 1953: NATO vs Warsaw Pact

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Dual Core 1.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB, 1.2 GB HDD, Windows 8
Minimalne: Pentium 4 1.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB, 800 MB HDD, Windows Vista