Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Carnivores - seria gier

Seria symulacji łowieckich w konwencji science-fiction. Marka stworzona została przez firmę Action Forms, obecnie jednak jej rozwijaniem zajmuje się studio Vogster Online przy wsparciu wydawniczym Sony Computer Entertainment.

Cykl Carnivores zadebiutował w 1998 roku. Pierwsza odsłona serii ukazała się wyłącznie w wersji na komputery PC. Pomysł wirtualnego polowania na dinozaury spotkał się z mieszanymi reakcjami wśród graczy i recenzentów. Deweloperzy z Action Forms nie dali jednak za wygraną, co przełożyło się na dwie kolejne gry: Carnivores 2 (1999) oraz Carnivores Ice Age (2001). Po przejęciu praw do marki przez koncern Infogrames, deweloping czwartej części cyklu - Carnivores Cityscape (2002) powierzono ekipie Sunstorm Interactive. Sprzedaż tytułu wypadła jednak poniżej oczekiwań, co skutecznie zahamowało rozwój serii. Marka powróciła w 2010 roku za sprawą Carnivores: Dinosaur Hunter, czyli odświeżonej wersji Carnivores przygotowanej przez studia Tatem Games i Beatshapers z myślą o konsoli PlayStation Portable oraz smartfonach i tabletach. Trzy lata później w ręce użytkowników konsoli PlayStation 3 trafił kolejny tytuł - Carnivores: Dinosaur Hunter HD, czyli remake Carnivores 2 stworzony przez ekipę deweloperską Vogster Online.

Fabuła większości gier z cyklu Carnivores opiera się na tym samym motywie. W odległej przyszłości ludzkość opanowała podróże międzygwiezdne. Jedna z nowo odkrytych planet przypomina Ziemię z czasów, gdy panowały na niej dinozaury. Korporacja Dino Hunt Inc. organizuje wyprawy dla klientów, chcących zapolować na wielkie gady – tyranozaury, stegozaury, ceratozaury, pteranodony, gallimimy i inne.

Gracz wciela się w rolę myśliwego, który wyposażony w futurystyczną broń i akcesoria łowickiej zostaje przetransportowany na powierzchnię planety dinozaurów. Polowania toczą się na niewielkich wyspach o zróżnicowanej rzeźbie terenu (m.in. dżungla, pustynia, skały). W przeciwieństwie do typowych FPS-ów, rozgrywka wymaga nie tylko refleksu i celnego oka, ale także umiejętności skradania się oraz tropienia zwierzyny.

W momencie rynkowego debiutu początkowe odsłony cyklu Carnivores wyróżniały się atrakcyjną, oprawą wizualną. Niestety, z biegiem lat trójwymiarowa grafika zaczęła mocno odbiegać od współczesnych standardów. Odświeżone wersje jak Carnivores: Dinosaur Hunter HD posiadają zremasterowaną grafikę, generowaną przez nowoczesne silniki.

Carnivores: Dinosaur Hunt
Carnivores: Dinosaur Hunt

Akcji 27 maja 2015

Nowa wersja klasycznej strzelaniny FPS z dinozaurami w roli głównej, która pojawiła się pierwotnie w 1998 roku na komputerach PC. Tytuł łączy fabułę oryginału z nowoczesną oprawą i rozwiązaniami technicznymi, wykorzystanymi w późniejszych portach gry, a za jego przygotowanie odpowiada ekipa złożona w dużej mierze z twórców pierwowzoru. Akcję gry osadzono w przyszłości, kiedy podczas eksploracji odległych układów gwiezdnych odkryta zostaje planeta o warunkach zbliżonych do ziemskich, zamieszkana przez potężne dinozaury. Mimo że kolonizacja planety okazuje się niemożliwa, firma DinoHunt Inc. postanawia wykorzystać okazję i organizuje dla zamożnych obywateli oryginalne safari, połączone z polowaniem na prehistoryczne gady. Mechanika rozgrywki łączy cechy klasycznych pierwszoosobowych strzelanin z elementami typowych gier myśliwskich, oferując spory arsenał broni oraz łowieckich trofeów. Największą atrakcją gry są jednak różne szczegółowo odwzorowane gatunki dinozaurów.

PCPS4XONESwitch

Carnivores: Dinosaur Hunter HD
Carnivores: Dinosaur Hunter HD

Akcji 10 września 2013

Gruntownie odświeżona wersja wydanej w 2010 roku pierwszoosobowej gry łowieckiej – Carnivores: Dinosaur Hunter. W niedalekiej przyszłości ludzkość odkrywa technologię pozwalającą na eksploracje kosmosu. Na jednej z nowo odkrytych planet kwitnie życie podobne do tego, jakie na Ziemi panowało miliony lat temu. Gracz wciela się w rolę myśliwego, który ma okazję wziąć udział w polowaniu na dinozaury. Tytuł wyprodukowany został przez studio Vogster Online.

PS3

Carnivores: Dinosaur Hunter
Carnivores: Dinosaur Hunter

Zręcznościowe 17 sierpnia 2010

Strzelanka pierwszoosobowa, w której wcielamy się w łowcę dinozaurów. W grze trafiamy na jeden z pięciu rozległych obszarów, gdzie musimy podejść, a następnie zabić różne gatunki pradawnych istot. Wbrew pozorom, rozgrywka wymaga cierpliwości i determinacji. Do dyspozycji graczy oddano sporo rodzajów broni i innych gadżetów.

PS3PSP

Carnivores: Cityscape
Carnivores: Cityscape

Akcji 26 marca 2002

Kolejna cześć serii gier akcji z firmy Sunstorm Interactive. Gracz może stać się dinozaurem lub łowcą i zmagać się w wielkiej futurystycznej metropolii.

PC

Carnivores: Ice Age
Carnivores: Ice Age

Zręcznościowe 17 stycznia 2001

Dzięki tej grze przeniesiesz się w czasy epoki lodowcowej i w cyklu niebezpiecznych polowań zmierzysz się z masą prehistorycznych zwierząt jak tygrys szablo zębny. Wykaż się swoimi umiejętnościami myśliwego i zdobądź masę unikatowych trofeów.

PC

Carnivores 2
Carnivores 2

Akcji 11 marca 1999

Carnivores 2, podobnie jak wydany rok wcześniej pierwowzór, pozwoli wcielić Ci się w rolę myśliwego, który wyrusza na oddaloną o miliony lat świetlnych od Ziemi planetę i próbuje zapolować na żyjące tam stworzenia, łudząco podobne do „naszych” wymarłych dinozaurów.

PC

Carnivores
Carnivores

Akcji 30 listopada 1998

Pierwsza odsłona cyklu symulacji łowieckich w klimacie science-fiction. W niedalekiej przyszłości ludzkość odkrywa planetę podobną do Ziemi z epoki jurajskiej. Gracz wciela się w rolę myśliwego, który decyduje się przemierzyć kosmos, by wziąć udział w polowaniu na dinozaury. Tytuł wyprodukowany został przez studio Action Forms.

PC