Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Broken Sword - seria gier

Seria gier przygodowych, stworzona i rozwijana przez studio Revolution Software pod kierunkiem Charlesa Cecila. Marka zaliczana bywa do jednej z najbardziej kasowych w historii gatunku.

Początki serii Broken Sword sięgają drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona cyklu - Broken Sword: The Shadow of the Templars ukazała się w 1996 roku, zbierając wiele pochlebnych opinii wśród recenzentów i miłośników przygodówek. Na kontynuację nie trzeba było długo czekać. Wydana w 1997 roku gra Broken Sword II: The Smoking Mirror umocniła pozycję marki. Zdecydowanie więcej czasu zajęło deweloperom przygotowanie kolejnych części - Broken Sword: The Sleeping Dragon (2003) i Broken Sword: Anioł Śmierci (2006). Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła platforma finansowania społecznościowego Kickstarter. Udana zbiórka pieniędzy pozwoliła twórcom na sfinansowanie prac nad Broken Sword: The Serpent’s Curse. Ciekawostkę stanowi Broken Sword 2.5: The Return of the Templars, czyli darmowa gra stworzona przez fanów i wydana w 2008 roku staraniem firmy mindFactory.

Głównymi bohaterami serii Broken Sword są George Stobbart, amerykański rzecznik patentowy i Nicole „Nico” Collard, francuska dziennikarka. Para protagonistów specjalizuje się w odkrywaniu sekretów z przeszłości. Wątkiem pojawiającym się w większości gier z cyklu są tajemnice Templariuszy (wyjątkiem jest jedynie Broken Sword II: The Smoking Mirror).

Zabawa skupia się na klasycznych aspektach przygodówek. Bohaterowie odwiedzają egzotyczne lokacje, rozmawiają z postaciami niezależnymi i rozwikłują łamigłówki. Mechanika rozgrywki najczęściej wykorzystuje interfejs typu point & click.

Według szacunków studia Revolution Software, seria Broken Sword osiągnęła sprzedaż na poziomie ponad 6 milionów egzemplarzy, przy czym każda gra sprzedała się w co najmniej milionowym nakładzie. Marka doczekała się adaptacji w formie komiksów, a w planach jest również ekranizacja telewizyjna.

Broken Sword: Parzival's Stone
Broken Sword: Parzival's Stone

Przygodowe 2025

Szósta część kultowej serii przygodówek point-and-click. W Broken Sword: Parzival’s Stone George i Nico podążają tropem mitycznego Graala, a od ich poczynań zależy los całego świata.

PC

Broken Sword: Shadow of the Templars - Reforged
Broken Sword: Shadow of the Templars - Reforged

Przygodowe czerwiec 2024

Zremasterowana wersja kultowej przygodówki point-and-click. W Broken Sword: Shadow of the Templars - Reforged wcielamy się w George’a Stobbarta, który w towarzystwie dziennikarki Nicole Collard podąża śladem sekretu tytułowego zakonu.

PC

Broken Sword 5: Klątwa Węża
Broken Sword 5: Klątwa Węża

Przygodowe 4 grudnia 2013

Piąta odsłona słynnej serii przygodówek typu point & click, której początki sięgają 1996 roku. Gracze wcielają się w nieustraszonego George'a Stobbarta i dziennikarkę Nicole Collard; podążając śladami spisku, którego początki sięgają zamierzchłych czasów, przemierzają malowniczy Paryż, Londyn i Hiszpanię, prowadzą rozmowy z postaciami kluczowymi dla fabuły oraz rozwiązują pomysłowe zagadki.

PCPS4XONESwitchANDiOSPSV

Broken Sword: The Smoking Mirror - Remastered
Broken Sword: The Smoking Mirror - Remastered

Przygodowe 2 grudnia 2009

Zremasterowana edycja gry Broken Sword II: The Smoking Mirror, będącej drugą odsłoną kultowej serii przygodowej studia Revolution Software. W grze spotykamy ponownie znaną z pierwszej części cyklu parę poszukiwaczy przygód, którzy podążając śladem tajemniczego kamienia Majów odkryją, że biegnący w sercu Ameryki Środkowej szlak narkotykowy jest w rzeczywistości drogą do demonicznych mocy starożytnej cywilizacji.

PCANDiOS

Broken Sword: Shadow of the Templars - The Director's Cut
Broken Sword: Shadow of the Templars - The Director's Cut

Przygodowe 20 marca 2009

Nowa wersja znanej gry przygodowej z 1996 roku. Zawiera dodatkowe sceny i lokacje, składające się na nieco rozszerzoną historię. Nie zabrakło też nieznanych wcześniej łamigłówek. Zabawa polega na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PCANDiOSWiiNDS

Broken Sword 2,5: The Return of the Templars
Broken Sword 2,5: The Return of the Templars

Przygodowe 28 września 2008

Nieoficjalna kontynuacja słynnej serii gier przygodowych pochodzących z firmy Revolution Software. Akcja gry rozgrywa się w kilka lat po wydarzeniach znanych z Broken Sword II: The Smoking Mirror i rzecz jasna nadal opowiada o przygodach dwójki bohaterów George’a i Nico.

PC

Broken Sword: Anioł Śmierci
Broken Sword: Anioł Śmierci

Przygodowe 15 września 2006

Broken Sword: Anioł Śmierci to czwarta odsłona przygodowej serii z Georgem Stobbartem w roli głównej. Tym razem bohater wikła się w skomplikowaną intrygę związaną z tajemniczą substancją, która według legend znajdowała się w Arce Przymierza. Wciągający scenariusz gry to dzieło firmy Revolution Software, natomiast dewelopingiem zajęło się studio Sumo Digital.

PC

Broken Sword: The Sleeping Dragon
Broken Sword: The Sleeping Dragon

Przygodowe 14 listopada 2003

Trzecia część przygodowej serii Broken Sword. Ponownie wcielamy się w rolę George’a i Nico (bohaterów znanych z poprzednich części) i podążamy śladem tajemniczej historii sięgającej swym zasięgiem czasów średniowiecza.

PCPS2XBOX

Broken Sword: Shadow of the Templars
Broken Sword: Shadow of the Templars

Przygodowe 15 marca 2002

Przeróbka pierwszej odsłony lubianej serii przygodówek. Akcja rozpoczyna się w Paryżu, gdzie dochodzi do wybuchu bomby. Pewien Amerykanin obecny na miejscu postanawia wszcząć śledztwo w tej sprawie. Bardzo szybko okazuje się, że bohater wplątał się w poważną intrygę. Gra jest typowym przedstawicielem gatunku – znajdziemy w niej rozmowy z postaciami, zagadki i zróżnicowane lokacje.

GBA

Broken Sword II: The Smoking Mirror
Broken Sword II: The Smoking Mirror

Przygodowe 30 października 1997

Druga z serii gier przygodowych, w których bohaterami są poszukiwacze przygód. Tym razem fabuła tytułu nawiązuje do motywu demonicznych mocy i starożytnych cywilizacji z Ameryki Środkowej.

PCPS1

Broken Sword: The Shadow of the Templars
Broken Sword: The Shadow of the Templars

Przygodowe 30 września 1996

Broken Sword: The Shadow of the Templars to dwuwymiarowa przygodówka point-and-click z rysowaną grafiką, w której gracze prowadzą prywatne śledztwo w sprawie tajemniczego zamachu. Tytuł otworzył słynną dzisiaj serię produkcji, która wyznaczyła wiele trendów w gatunku.

PCPS1