Komentarze do wiadomości: Ponad 200 milionów dolarów i 7 lat pracy. 007: First Light musi spełnić jeden warunek, by pokryć astronomiczne koszty produkcji

Forum Gry Akcji
Dodaj komentarz
01.06.2026 14:41
Lateralus
😱
2
10
odpowiedz
12 odpowiedzi
Lateralus
157
Last Of The Wilds

Via Tenor

To teraz lekki szok. Że przez 7 lat "strugali" taką gierkę. Się wierzyć nie chce. Musiał być to baaardzoo mały zespół albo robili długie przerwy, tygodniowe czy miesięczne. Ale kasa ładnie przepalona, nawet gdyby to tyle wyniosło.
A sama gra na 15-20h. Eh.

post wyedytowany przez Lateralus 2026-06-01 14:49:06
01.06.2026 14:26
Gandohar
1
3
odpowiedz
Gandohar
35
Pretorianin

Przestańcie kłamać, że coś miało miejsce, tylko dlatego że jakiś analityk sobie tak ubzdurał. Piszecie jakby to było oficjalna informacja od studia, a nie szacunki jakiegoś typa, który się określa "badaczem gier" o czym nawet bezczelnie nie wspominacie w tekście. Tak na prawdę to produkcja mogła kosztować 250 mln, albo 150, ale tego nie wiemy!

01.06.2026 14:50
1.1
1
odpowiedz
LokalnyRzezimieszek
17
Generał

Gandohar Ogarnij się typie. Nikt nie kłamie, poza tym ten budżet i tak jest większy.
Poza tym sądzisz, że duński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny by kłamał? Dania to Polska.

01.06.2026 15:15
Gandohar
1.2
5
odpowiedz
Gandohar
35
Pretorianin

LokalnyRzezimieszek Naucz się czytać ze zrozumieniem typku, w źródle jest zaznaczone, że to tylko estymacje jakiegoś naukowca, więc wiadomo że bardzo niepewna informacja, którą pominięto tutaj i napisano newsa w takim tonie jakby to było pewne, co jest wprowadzaniem w błąd. Ale widzę, że z ciebie kolejny ekspert z dupy, który jest oszacował jaki jest budżet i wie jeszcze lepiej xD

03.06.2026 06:12
1.3
odpowiedz
Gs11
38
Chorąży

LokalnyRzezimieszek Denmark to Polska?

01.06.2026 14:41
Lateralus
😱
2
10
odpowiedz
12 odpowiedzi
Lateralus
157
Last Of The Wilds

Via Tenor

To teraz lekki szok. Że przez 7 lat "strugali" taką gierkę. Się wierzyć nie chce. Musiał być to baaardzoo mały zespół albo robili długie przerwy, tygodniowe czy miesięczne. Ale kasa ładnie przepalona, nawet gdyby to tyle wyniosło.
A sama gra na 15-20h. Eh.

post wyedytowany przez Lateralus 2026-06-01 14:49:06
01.06.2026 15:10
Gandohar
2.1
5
odpowiedz
Gandohar
35
Pretorianin

Lateralus Szok to może być co najwyżej dla kogoś kto jest dosyć słabo zorientowany we współczenej branży gier. 7 lat to obecnie raczej normalny czas produkcji gier, zwłaszcza na tak wysokim poziomie, gra jest rewelecyjna, obecnie czołówka gier tego roku, więc i budżet i czas produkcji w pełni uzasadniony, zwłaszcza, że Dania to jeden z najdroższych państw w Europie.

01.06.2026 15:12
2.2
7
odpowiedz
tRikson
87
Konsul

Gandohar nie, to nie jest normalny czas produkcji gier. To patologia, takie gry nie powinny być tak długo w produkcji. W 7 lat a nawet mniej dostaliśmy TRYLOGIE Mass Effecta albo Uncharted + Last of us.

01.06.2026 15:18
Gandohar
2.3
4
odpowiedz
Gandohar
35
Pretorianin

tRikson No i co z tego? Kiedy Mass Effect był robiony? W branży gier to inna epoka, teraz tak to wygląda i tyle, a Ty możesz sobie uważać, że to patologia, masz do tego prawo, ja mogę sobie uważać że gry powinny powstawać w pół roku, no i co? Uważać tak, to sobie możemy...

01.06.2026 15:21
Lateralus
2.4
4
odpowiedz
Lateralus
157
Last Of The Wilds

Gandohar Akurat jestem bardzo dobrze zorientowany i mam zdrowy rozsądek.

Także przepalili pieniądze nie wiadomo na co, a przez tyle lat to za wiele nie robili, i nie zrobili czegoś takiego co by ten czas w pełni to odzwierciedliło, końcowym efektem wow, epickością produktu i tym że będzie to prostu ponadczasowy.

post wyedytowany przez Lateralus 2026-06-01 15:23:46
01.06.2026 15:23
prawdziwy
2.5
2
odpowiedz
prawdziwy
38
Konsul

A co mnie obchodzi 15–20 h, to nie sandbox, ale bardzo dobra korytarzówka, a takich gier chcę więcej.
Owszem, góra pieniędzy za tym stoi i nie wiadomo, czy w ogóle się zwróci.

01.06.2026 15:52
2.6
odpowiedz
piotr1399
3
Chorąży

tRikson The Last of Us Part 2 powstawał blisko 6 lat i podaję tu przybliżony czas produkcji, a nie czas jaki upłynął od premiery 1 gry do premiery 2.

post wyedytowany przez piotr1399 2026-06-01 15:53:22
01.06.2026 18:05
2.7
odpowiedz
Shagwest
66
Centurion

Lateralus Jest pewien sposób na znacznie sprawniejsze, szybsze i tańsze tworzenie współczesnych gier, które liczbą i skomplikowaniem assetów przebijają kilkukrotnie Twoje przykłady sprzed 15 czy 20 lat.

Tylko z jakiegoś powodu później gracze narzekają, że te wszystkie szybko, sprawnie i tanio zrobione gry wyglądają tak samo i obwiniają o to użyty silnik, a nie metodę produkcji.

post wyedytowany przez Shagwest 2026-06-01 18:10:14
01.06.2026 21:14
xKoweKx [stalker.pl]
2.8
1
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker

tRikson chłop porównał grę gdzie postaci stoją jak kołki gadając ze sobą z bondem, gdzie reżyseria i jakość przerywników filmowych zawstydza niejeden film

01.06.2026 21:19
2.9
2
odpowiedz
tRikson
87
Konsul

xKoweKx [stalker.pl] zajebiście, a jak wpływa to na gameplay? Bo w gry się gra, wiesz? Jak chce "oglądać przerywniki filmowe" to ja sobie może po prostu film z Bondem odpalę.

01.06.2026 21:22
xKoweKx [stalker.pl]
2.10
odpowiedz
xKoweKx [stalker.pl]
161
Stalker

tRikson na sam w sobie gameplay w ogóle, ale mowa jest o tym, dlaczego niektóre gry powstają dłużej od innych.

01.06.2026 23:56
2.11
1
odpowiedz
pawel1812
80
Generał

Lateralus
Dlatego właśnie CDPR zrezygnował z RedEngine. IO Interactive za to ma swoją technologię tworzenia gier... I zerowy zwrot pieniędzy z gry...
Bo zajmowali się równolegle wyważaniem otwartych drzwi...
Niestety ale tak to teraz wygląda... Robienie gry, która ma być symulacją rzeczywistości jest coraz droższe, bo gracze czepiają się każdego aspektu... CDPR to ogarnęło po premierzez CP2077, inni będą jeszcze musieli ogarnąć...

Dlatego CDPR teraz planuje z W4 zrobić W5 i W6 tak jak DLC do W3. To jest oczywista oszczedność. Poza oszczednością na rozwoju silnika.
Kasę i moc przerobową, którą by zużyli na rozwój RedEngine, przeznaczą na budowę świata, który w jakimś małym stopniu będzie udawał, że jest w nim życie.

post wyedytowany przez pawel1812 2026-06-02 00:01:50
02.06.2026 00:34
2.12
odpowiedz
@smartboygod
26
Pretorianin

Lateralus Hitman mogli robić

01.06.2026 14:51
TRX
3
odpowiedz
1 odpowiedź
TRX
220
Generał

Zwykłe pieprzenie. Nie ma szans, by taką grę robili 7 lat.

01.06.2026 15:12
3.1
1
odpowiedz
JakisChlop
19
Centurion

TRX zdziwiłbyś się 😝 Wystarczy, że podczas prac zmieniano kierunek w tę i na zad 🤣 Raczej ciężko uwierzyć, że 7 lat tworzyliby taką grę, gdyby nie było żadnych usterek po drodze, ale jeśli były problemy podczas prac, to mogliby tworzyć takie coś nawet 15 lat (o ile ktoś by to dalej sponsorował)

post wyedytowany przez JakisChlop 2026-06-01 15:16:19
01.06.2026 14:58
4
odpowiedz
Hamlecik
8
Legionista

Nie wiem, jak autor doszedł do tych wyliczeń. Jeśli budżet gry rzeczywiście wyniósł około 200 mln dolarów, to sprzedaż na poziomie 3–4 mln egzemplarzy raczej nie wystarczy, aby zwrócić koszty produkcji.

Trzeba pamiętać, że od ceny detalicznej odliczane są prowizje platform sprzedażowych (np. Steam pobiera standardowo około 30%), a dodatkowo dochodzą podatki i inne opłaty. W praktyce do studia trafia zwykle znacznie mniej niż pełna cena gry – często około 40–50% kwoty zapłaconej przez gracza.

Przy takich założeniach gra musiałaby sprzedać się w znacznie większym nakładzie, aby wygenerować 200 mln dolarów przychodu dla studia i zacząć na siebie zarabiać. I mówimy tu o pełnej cenie, a nie o promkach, które na pewno za dwa-trzy miesiące się pojawią.

01.06.2026 15:05
tynwar
5
2
odpowiedz
6 odpowiedzi
tynwar
102
Legend

co ludzie tacy zdziwieni, że 7 lat? To chyba standard, że gry teraz bardzo długo się produkuje. Mało macie gier, które powstawały nawet 10 lat?

01.06.2026 15:13
5.1
3
odpowiedz
PawloxXx
71
Pretorianin

tynwar 10 lat to można robić grę z otwartym światem, a nie korytarzówkę na silniku i z mechanikami zaczerpniętymi z Hitmana ;p

01.06.2026 15:43
tynwar
5.2
odpowiedz
tynwar
102
Legend

PawloxXx czyli chcesz powiedzieć, że robili je w rekordowym czasie, np. gothic, morrowind, oblivion itd? No to fajnie ;)

01.06.2026 16:04
5.3
odpowiedz
PawloxXx
71
Pretorianin

tynwar Mam na myśli obecny stan branży, a nie gry sprzed 25 lat :D Mam wrażenie, że za bardzo normalizujemy taki długi czas powstawania gier - nie jest to dobre ani dla gier, ani dla pracowników tych firm, ani dla nas graczy.

01.06.2026 16:29
tynwar
5.4
2
odpowiedz
tynwar
102
Legend

PawloxXx no pewnie, że nie jest dobre, również normalizowanie długiego czasu tworzenia gier z otwartymi światami, tylko dlatego, że mają otwarte światy, dużego sensu nie ma. No ale co zrobić, takie są już obecne realia i tyle. Nadmierne skupianie się na grafice też na dobre nie wychodzi, mała grupa będzie grać na ultra, a reszta na high lub niższym, ale mimo tego i tak masa ludzi będzie krzyczeć o gorszą grafikę, mimo że i tak włączą sobie niższe ustawienia, bo ich komp nie wyrabia. Dla nich będą tak cackać się z tworzeniem tych gier.

01.06.2026 17:49
5.5
1
odpowiedz
PawloxXx
71
Pretorianin

tynwar True, chciałbym kiedyś zobaczyć wyniki jakiejś szeroko zakrojonej ankiety dla ilu % graczy faktycznie aż tak liczy się jakość grafiki, a dla ilu gameplay. Zacząłem niedawno grać w Tainted Grail: The Fall of Avalon i pamiętam, że spoko osób narzekało, że grafika trąci myszką, ale wolę grę z przeciętną grafiką, w którą faktycznie będą grał niż taką z wodotryskami graficznymi, która znudzi mi się po kilku godzinach ;P

01.06.2026 18:01
tynwar
5.6
odpowiedz
tynwar
102
Legend

PawloxXx no, ja tak samo bardziej wolę gameplay niż grafikę. Nawet do tej pory mogę grać w wiele dość starych gier, które nie odpychają mnie przestarzałą grafiką, a nawet wręcz przyciągają świetnym gameplayem i z powodzeniem dają masę frajdy, czego często już nie uświadczymy w nowych grach.

01.06.2026 15:20
CJzSanAndreas
6
odpowiedz
CJzSanAndreas
57
Konsul

Szkoda, że taka fajna gra będzie nierentowna.

01.06.2026 15:39
7
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Darek1785
8
Generał

Lepszy byłby Remake Blood Money w tym roku na dwudziestolecie zamiast tego "Bonda".

01.06.2026 16:40
7.1
2
odpowiedz
nazgul-r4jdowi3c
1
Centurion

Napisał darek z cyferkami, który myli się w każdej sprawie.

01.06.2026 16:03
Metaverse
8
odpowiedz
Metaverse
86
Senator

Jak szybko poprawia to co zostalo wymienione w komentarzach na steam to pomoge im spelnic ten warunek.

01.06.2026 16:10
9
1
odpowiedz
MH-Kage
26
Pretorianin

Nie dziwi mnie to. Bond to już przebrzmiała marka, która nie interesuje ludzi, tak jak kiedyś. Szczególnie młodych.

01.06.2026 18:09
Mortalking
10
odpowiedz
Mortalking
140
Senator

Ciekawe ile przez te 7 lat wyrzucali do kosza to co już było zrobione aby zacząć od nowa, bo jak tak było to wiadomo skąd taka kwota 200 mln $

01.06.2026 18:41
11
odpowiedz
1 odpowiedź
bolek2018
96
Generał

Oby nie popełnili błędu i nie wydawali w kawałkach serii 007 jak było to z Hitmanem który niczym się nie różnił tylko cyferkami a równie dobrze mogli wszystko zamknąć w jednej części jako World of Assasination od samego początku.

post wyedytowany przez bolek2018 2026-06-01 18:41:55
01.06.2026 20:31
mirko81
11.1
odpowiedz
mirko81
88
amd platform

bolek2018
No to się przygotuj na kolejne części.
Nic dziwnego skoro sprzedało się lekko 1,5 mln kopii

https://www.ppe.pl/news/412641/007-first-light-to-dopiero-poczatek-tworcy-juz-przygotowuja-grunt-pod-kolejne-czesci.html

01.06.2026 22:55
12
4
odpowiedz
2 odpowiedzi
gharou
30
Chorąży

7 lat?! Wuj wie ilu ludzi, przez naprawdę znaczny kawałek swojego życia pracowało na gierką, którą skończy się w kilkanaście godzin (albo i się w ogóle nie skończy) i o niej zapomni? A potem zaskoczenie, że branża gier w kryzysie.

02.06.2026 07:46
Bukary
12.1
1
odpowiedz
Bukary
247
Legend

gharou

Ponad 300 osób pracowało przez 10 lat, tworząc "Śpiącą królewnę", którą można w całości obejrzeć w 1 godzinę i 15 minut (albo w ogóle nie obejrzeć) i o której się szybko zapomni. A potem zaskoczenie, że branża filmowa w kryzysie. Od 60 lat.

03.06.2026 13:09
12.2
1
odpowiedz
gharou
30
Chorąży

Bukary Ach, stary dobry whataboutism. Ale jak chwile pomyślisz, to szybko dostrzeżesz bardzo znaczącą różnicę, obiecuję.

02.06.2026 08:17
WeCreateWorlds
13
odpowiedz
WeCreateWorlds
13
Konsul

Niestety gry wysokobudżetowe są zakładnikami swoich kosztów. Dlatego sądzę, że teraz trend będzie taki, żeby wydać 3-4 gry średniobudżetowe, zamiast jednej wielkiej. Dywersyfikacja + większa szansa, że zaskoczy, a szansa że AAA sprzeda się w 10 mln ezgemplarzy jest coraz mniejsza.

02.06.2026 09:43
14
odpowiedz
Zdyszany Mleczarz
32
Chorąży

IOI to nie jest korporacyjny moloch jak Ubisoft i zatrudnia lekko ponad 500 pracowników we wszystkich oddziałach łącznie. Przykładowo UBI robią w kółko tę samą grę czyli Assassin's Creed a zatrudniają ponad 17 tyś ludzi łącznie.

03.06.2026 14:44
15
odpowiedz
Halabarda Geralta
31
Konsul

7 lat produkcji? Śmiem wątpić. Za 230 PLN dostajemy grę na dwa podejścia - łączny czas rozgrywki niewiele ponad 17 godzin. Pod tym względem to poziom Max Payne 3. Nie jest to zły produkt ale sugeruje poczekać na przecenę 50%+. Ot giereczka a nie gra.

Do bólu liniowa przewidywalna i niewymagająca jakiegokolwiek myślowego zaangażowania ze strony gracza. Owszem gra się przyjemnie jednak do hitmana brakuje jej sporo gdyż brak jej jakiejkolwiek wolności zarezerwowanej dla gracza Człowiek ma wrażenie odgrywania poszczególnych scen w ściśle określonym i przygotowanym wcześniej scenariuszu poza który nie da rady wyjść. Ostatni Wolf daje większą swobodę niż 007FL. Realnie brak jakiejkolwiek własnej inicjatywy w świecie gry a niektóre postacie wyglądają nieco karykaturalnie (nie wiem dlaczego ale grając Jamesem wydawało mi się że gram Tintinem).

Jesli taki tytuł przygotowuje się 7 lat (porównajmy to z grami z serii AC czy TW3 lub CP77 lub CO: E33) to większa część gamedevu jest w czarnej dziurze a wydawcy starają się promować minigierki krótsze niż gameplay w grach mobilnych. Sorry ale nie wiem co tu było robione 7 lat i na co wydano 200 mln bucksów. Szacowany koszt produkcji AC Shadows to 100 mln EUR a dostajemy znacznie bardziej zaawansowaną złożoną i rozbudowaną grę z gameplayem na minimum ponad 100 godzin. Nie będę tego nawet porównywać z AC Odyssey czy Andromeda - ogromne gry za dużo mniejsze pieniądze a dające graczowi wolność i pięknie wykreowany świat (ta ostatnia uwaga dotyczy ACO chociaż w MEA też jest ładnie).

post wyedytowany przez Halabarda Geralta 2026-06-03 14:47:09
04.06.2026 14:10
16
odpowiedz
Mysthael
37
Centurion

Trzymam kciuki żeby koszty im się co najmniej zwróciły. Dawno żadna gra single player mnie tak nie wciągnęła.

post wyedytowany przez Mysthael 2026-06-04 14:11:00
Forum Forum Gry Akcji
Dodaj komentarz

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl