Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 6 listopada 2001, 14:41 Soulcatcher

AudioGalaxy

AudioGalaxy to system współdzielenia zasobów (głównie muzyki) w Internecie. W przeciwieństwie do konkurencji, takiej jak KaZaA, Gnutella czy chociażby podupadający Napster, AG forsuje zupełnie inną filozofię i sposób użytkowania.

Słowa - klucze wpisuje się w polu wyszukiwania na stronie i po zatwierdzeniu można już wybierać w nader bogatej liście, którą oferują nam serwery AG. Każda pozycja na owej liście wyników opatrzona jest ikonkami symbolizującymi jakość połączenia danego użytkownika oraz „status” pliku. Po kliknięciu na wyobrażeniu anteny satelitarnej (o ile taka się tam właśnie znajduje) przy wybranym pliku, serwis dopisuje go do kolejki czekających na pobranie. Od tego momentu można się już praktycznie przestać nim zajmować, gdyż nawet zażyczenie sobie niedostępnego w danym momencie pliku nie przekreśla naszych szans.

Istotną przewagą AudioGalaxy nad konkurencją jest właśnie fakt, iż nie jesteśmy ograniczeni jedynie do aktualnie dostępnych zasobów. W przypadku czasowej niedostępności plików klient sam zadba, by w momencie zalogowania się do sieci użytkownika, od którego one pochodzą, transfer został natychmiast wznowiony. Twórcy sieci wydają się dbać o prawa autorskie, dlatego też niektóre z plików opatrzone są ikonkami - krzyżykami. W ten sposób serwis daje znać, iż dostęp do pliku został odgórnie zablokowany. Z kolei ikonka wyobrażająca przycisk play oznacza, iż dany utwór znajduje się już u nas na dysku i nie ma potrzeby ponownego pobierania.

Szperanie nie ogranicza się jedynie do plików. Opcja ‘FTP search’ z paska wyszukiwania na stronie pozwala przeszukać bazy danych AG zawierające adresy ogólnie dostępnych serwerów z muzyką i nie tylko (trafiają się warezy, filmy i dokumenty wszelakiej maści).

Niestety, w przeciwieństwie do KaZaA czy Morpheusa, AG nie potrafi pobierać pliku z kilku źródeł naraz. Rekompensowane jest to jednakże w miarę stałym repertuarem oraz praktycznie bezobsługową pracą klienta.

Wbrew ogólnemu odczuciu po zainstalowaniu ascetycznego klienta, sieć AudioGalaxy jest (zgodnie ze swoją nazwą) dość dużą i bogatą wspólnotą. Poza gromadnymi dyskusjami, użytkownicy mogą oddać się lekturze wszelakiej maści artykułów o tematyce muzyczno-technicznej tam zamieszczanych oraz krótkich opisów zespołów, których piosenki można poznać dzięki AG. Zanurzenie się w tej galaktyce z pewnością zaowocuje kilkoma godzinami dziennie wyrwanymi z życiorysu.

Titus Fox

1 2