Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Poza grami Programy 6 listopada 2001, 14:41 Soulcatcher

AudioGalaxy

AudioGalaxy to system współdzielenia zasobów (głównie muzyki) w Internecie. W przeciwieństwie do konkurencji, takiej jak KaZaA, Gnutella czy chociażby podupadający Napster, AG forsuje zupełnie inną filozofię i sposób użytkowania.

AudioGalaxy to kolejny system współdzielenia zasobów (głównie muzyki) w Internecie. W przeciwieństwie do konkurencji, takiej jak KaZaA, Gnutella czy chociażby podupadający Napster, AG forsuje zupełnie inną filozofię i sposób użytkowania. Zaskakujący jest już sam fakt, iż instalowany na komputerze programik-klient (tu nazwany dość adekwatnie „Satellite”) to w praktyce ascetyczne okienko z kilkoma jedynie pozycjami w menu. W porządku, ale gdzie w takim razie zarządza się pobieraniem utworu ? Odpowiedź: na stronie WWW serwisu !

Po zainstalowaniu klienta, proszeni jesteśmy o podanie standardowych danych osobowych a następnie przydzielenie odpowiednich katalogów do udostępnienia i zapisywania pobranych plików. Wkrótce potem kierowani jesteśmy na stronę główną AudioGalaxy, która od razu staje się naszą spersonalizowaną bramą. Korzystanie z serwisu jest wyjątkowo proste i intuicyjne, jednakże początkujący mogą spędzić krótką chwilę na rozgryzieniu systemu.

W kliencie AG zastosowano sprytne rozwiązanie, mianowicie katalog, w którym zapisywane są pobrane pliki jest automatycznie udostępniany, co eliminuje po części zjawisko tzw. „sępienia” (pobieranie bez udostępniania czegokolwiek we „wspólnocie”). Dla osłody prowadzona jest również statystyka wysłane/pobrane, co czasami skłania do podzielenia się tym i owym dla jej podreperowania.

Konfiguracja klienta ograniczona została do minimum, jednakże opcje tam zawarte w zupełności wystarczają. Zmiana udostępnianych zasobów, odgórne ograniczenie przepustowości i ustawienia serwera proxy załatwiane są z poziomu programiku. Nieco więcej zdziałać można na „swojej” stronie. Oprócz przejrzenia i reorganizacji kolejki oczekujących plików (o niej ciut niżej), możemy również opisać swoje zainteresowania by w ten sposób nawiązać nowe znajomości i wziąć udział w dyskusjach prowadzonych na swego rodzaju forach. Ważnym parametrem jest również odgórne ustalanie ilości jednoczesnych transferów.

W przeciwieństwie do sieci typu peer to peer (KaZaA, Gnutella), w sieci AudioGalaxy to centralne serwery zarządzają bazą plików udostępnianych przez użytkowników serwisu. Samo pobieranie jest jednakże wyjątkowo proste i efektywne.

1 2