Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

BioShock - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
BioShock - poradnik do gry

BioShock - poradnik do gry

Poradnik, który pomoże przeżyć w podwodnym mieście. Poradnik do Bioshock stanowi kompendium wiedzy na temat tej wyjątkowej gry FPS. Z naszej solucji dowiesz się, jak przejść każdą misję, odnaleźć wszystkie strzykawki ADAM, znajdźki oraz nagrania.

Oto nasz nieoficjalny poradnik do niesamowitej gry, jaką jest BioShock. Dołożyliśmy wszelkich starań, by niniejsze opracowanie było jednym z najbardziej wyczerpujących źródeł informacji o tej produkcji na świecie. Niniejszy poradnik podzielony został na kilka dużych części. Na jego początkowych stronach możesz znaleźć przewodnik po grze BioShock. W naszym poradniku znajdziesz garść porad na start oraz omówienia najważniejszych mechanik gry - ustawień poziomu trudności, hakowania obiektów, fotografowania przeciwników, pokonywania Tatuśków i łapania Siostrzyczek, czy korzystania z craftingu.

Rozdział FAQ naszego poradnika zawiera m.in. odpowiedzi na pytania ile czasu zajmuje przejście BioShocka oraz jakie są najlepsze toniki i plazmidy. Ważnym rozdziałem jest również poradnik trofeowy z dokładnymi opisami wszystkich dostępnych osiągnięć.

Kolejny duży rozdział poradnika w całości poświęcony jest tematom wyposażenia postaci i korzystania z plazmidów oraz toników. Możesz dowiedzieć się jakie bronie dostępne są w grze, jak ulepszać bronie, jakie toniki nadają się do odnalezienia i z jakich plazmidów sterowana postać może korzystać.

Największym rozdziałem naszego poradnika jest solucja. Za sprawą wysokiej jakości map wszystkich lokacji jest ona również atlasem świata. Na mapach zaznaczyliśmy wszystkie ważne lokacje, przejścia pomiędzy głównymi obszarami oraz unikalne znaleziska (np. różnego rodzaju automaty). W naszym opisie przejścia gry informujemy oczywiście jak przechodzić kolejne poziomy, jak rozwiązywać zagadki, jak rozprawiać się z przeciwnikami i jak pokonać finałowego bossa.

Nieważne, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym graczem - nasz poradnik pomoże ci wyjąć z tej cudownej produkcji absolutnie wszystko, co da się w niej znaleźć. Baw się dobrze!

Krzysztof "Lordareon" Gonciarz & Wojciech "Soulcatcher" Antonowicz i Jacke "Hałas" Stranger

Garść szybkich porad zanim rozpoczniesz grę

 1. Jak najczęściej zapisuj stan gry - Może cię to uchronić przed śmercią lub niepotrzebnym zużyciem posiadanych zapasów.
 2. Przejdź grę po raz pierwszy na normalnym poziomie trudności - Nie wybieraj od razu wysokich poziomów, bo potrafią one być bardzo wymagające.
 3. Zaglądaj w każdy kąt - Wiele wartościowych przedmiotów znajduje się w miejscach, których nie musisz odwiedzić na potrzeby głównej fabuły.
 4. Nie unikaj walk z Tatuśkami - Tylko dzięki pokonywaniu ich możesz łapać Siostrzyczki i zdobywać niezwykle cenny surowiec ADAM.
 5. Staraj się wszędzie włamywać - Hakowanie może ci pomóc w wyłączaniu działek i kamer, w obniżaniu cen w sklepach, czy w zdobywaniu rzadkiego lootu.
 6. Fotografuj wszystkich wrogów i urządzenia - Pozwoli ci to rozwijać wiedzę na ich temat i zdobywać nagrody z tytułu premii badawczych.
 7. Kupuj nowe sloty na plazmidy i toniki - Umożliwi ci to korzystanie z większej ich liczby i tym samym wzmocni twoją postać.
 8. Rozsądnie ulepszaj posiadane bronie - Stacje do upgrade'owania broni są rzadkością i używa się ich tylko 1 raz. Przemyśl dobrze każde ulepszenie.

Więcej porad znajdziesz w naszym rozdziale porady na start.

Opis przejścia i atlas świata gry BioShock 1

W rozdziale Solucja naszego poradnika znajdziesz kompletne zestawienie wszystkich etapów gry. Oto lista dostępnych poziomów w BioShock 1:

 1. Witamy w Rapture - UWAGA: Do lokacji tej nie można później powrócić. Zbadaj ją w 100% już przy pierwszej okazji.
 2. Pawilon Medyczny
 3. Skarb Neptuna
 4. Kryjówka Przemytników
 5. Arkadia - Do lokacji tej powraca się też po zbadaniu Targu Farmerów.
 6. Targ Farmerów
 7. Zamek Sybarytów
 8. Hefajstos
 9. Główna rozdzielnia Rapture - UWAGA: Do lokacji tej nie można później powrócić. Zbadaj ją w 100% już przy pierwszej okazji.
 10. Olimp
 11. Plac Apolla - UWAGA: To ostatnia okazja żeby użyć batyskafu i odwiedzić wcześniejsze lokacje (np. w poszukiwaniu pominiętych znajdziek).
 12. Punkt Prometeusza
 13. Poligon doświadczalny
 14. Finałowa lokacja - W ostatniej miejscówce do pokonania jest finałowy boss.

Plazmidy i toniki w grze BioShock 1

Plazmidy oraz toniki są aktywnymi i pasywnymi mocami / umiejętnościami, dzięki którym sterowana postać może stać się silniejsza i zyskać zupełnie nowe zdolności. Dokładnie opisaliśmy je na kilku stronach poradnika:

 1. Lista wszystkich toników
 2. Mapy miejsc odnajdywania toników
 3. Lista wszystkich plazmidów i mapy miejsc ich odnajdywania
 4. Które toniki i plazmidy są najlepsze?

Bronie w grze BioShock 1

Oprócz polegania na plazmidach główny bohater może także korzystać z klucza francuskiego oraz klasycznej broni palnej. Dostępne modele broni opisaliśmy na dwóch różnych stronach naszego poradnika:

 1. Lista wszystkich dostępnych broni
 2. Jak ulepszać bronie w grze?

Jak pokonać Tatuśka (Big Daddy)?

Tatuśkowie (Big Daddies) to wielcy przeciwnicy w skafandrach, którzy stanowią największe wyzwanie spośród wszystkich odmian wrogów napotykanych w grze - BioShock - poradnik do gry

Tatuśkowie (Big Daddies) to wielcy przeciwnicy w skafandrach, którzy stanowią największe wyzwanie spośród wszystkich odmian wrogów napotykanych w grze. W rozdziale Siostrzyczki i Tatuśkowie dokładnie opisaliśmy zasady konfrontacji z nimi. Oto przypomnienie kilku najważniejszych rzeczy jak pokonać Tatuśka:

 1. Radzimy walczyć z Tatuśkami za pomocą broni przeciwpancernej oraz elektryczności. Doskonałe efekty daje elektryczny śrut do shotguna, który zatrzymuje Tatuśków w miejscu.
 2. Potencjalnie najlepszą bronią na Tatuśka - ale niestety kosztowną w eksploatacji - jest Miotacz Chemiczny wyposażony w Elektryczny Żel. Jedna seria z tej broni jest w stanie położyć nawet najtwardszego Tatuśka, ale niestety amunicja jest rzadka i droga.
 3. Nieco bardziej powszechnym sposobem ich eliminacji mogą być wszelkiego rodzaju granaty, miny oraz inna amunicja wybuchowa. Zapomnij przede wszystkim o używaniu pistoletu (nawet z amunicją przeciwpancerną) i klucza francuskiego. Nic nimi nie wskórasz.

Czy BioShock posiada trudne platynowe trofeum?

Nie, zdobycie "platyny" w pierwszej części BioShocka nie jest dużym wyzwaniem. Bardzo dużym ułatwieniem jest to, że możesz "oszukać" grę i przejść ją na dowolnym niższym poziomie trudności. W grze nadal dostępny jest exploit pozwalający na zmianę ustawienia trudności tuż przed wyświetleniem finałowej cut-sceki kończącej grę. Metodę tę dokładnie opisaliśmy w naszym poradniku trofeowym - przejdź do opisu osiągnięcia I Chose the Impossible.

Na potrzeby odblokowania platynowego trofeum musisz m.in. zakończyć badania na temat wszystkich przeciwników i znaleźć wszystkie nagrania audio (znajdźki / sekrety). Warto pamiętać o tym od samego początku zabawy.

Ile czasu zajmuje przejście gry BioShock?

Główny wątek fabularny powinien wystarczyć na 11-12 godzin. Czas gry może się znacząco wydłużyć jeśli zdecydujesz się na ustawienie wysokiego poziomu trudności oraz badanie wszystkich lokacji w 100 procentach (np. na potrzeby dotarcia do wszystkich znajdziek). Pełne informacje o przewidywanej długości znajdziesz na stronie Ile czasu zajmuje przejście gry BioShock? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Dlaczego gra nie pozwala mi zapisać postępów na PS4?

Jest to niestety dość powszechny problem w wersji wydanej na konsolę PlayStation 4 - musisz usunąć wcześniejsze manualne sejwy po to żeby zejść poniżej dozwolonego limitu całkowitej wielkości sejwów - BioShock - poradnik do gry

Jest to niestety dość powszechny problem w wersji wydanej na konsolę PlayStation 4 - musisz usunąć wcześniejsze manualne sejwy po to żeby zejść poniżej dozwolonego limitu całkowitej wielkości sejwów.

Dodatkową komplikacją jest to, że gry BioShock 1 i BioShock 2 współdzielą przestrzeń na zapisy stanu gry. Możesz zostać zmuszony do uruchomienia drugiej gry żeby w niej pokasować sejwy. Problem ten bardzo dokładnie omówiliśmy na osobnej stronie Dlaczego nie mogę zapisać gry na PS4?.

Czy mogę zainstalować tylko BioShocka 1 na PS4?

Nie, gry BioShock 1 i BioShock 2 są wspólnie instalowane - BioShock - poradnik do gry

Nie, gry BioShock 1 i BioShock 2 są wspólnie instalowane. Jedynie BioShock Infinite jest zupełnie oddzielną instalacją. Po uruchomieniu zestawu załączy się menu, z którego możesz wybrać czy chcesz grać w pierwszą czy drugą część cyklu.

Czy można ukończyć grę nikogo nie zabijając?

Nie, BioShock 1 nie jest typem gry umożliwiającej unikanie wszystkich potencjalnych konfronacji. Musisz zabić wielu wrogów w trakcie przechodzenia kampanii, przede wszystkim genofagów i bossów.

Opcjonalne jest rozprawianie się z Tatuśkami, których możesz ignorować. Stacisz przez to niestety możliwość "odbierania" surowca ADAM towarzyszącym im Siostrzyczkom. Nie musisz też niszczyć systemów bezpieczeństwa (kamery, wieżyczki, boty) - możesz przekradać się obok nich lub je hakować.

Czy remaster BioShocka 1 zawiera całą oryginalną zawartość?

Tak, jest to kompletny produkt. Możesz ukończyć całą podstawową kampanię oraz przystąpić do wyzwań z grupy Challenge Rooms. Remaster wchodzący w skład zestawu BioShock: The Collection zawiera ponadto dodatkową zawartość - interaktywne muzeum i możliwość odtwarzania komentarzy twórców (Director's Commentary).

Czy potrzebuję abonamentu PS+ do grania w BioShocka 1?

Nie, abonament PlayStation Plus jest zupełnie niepotrzebny. Pierwsza część BioShocka nie posiadała i nadal nie posiada żadnego trybu multiplayer.

Czy mogę powracać do starych lokacji?

Tak, ale z pewnymi wyjątkami. Do podróżowania po róznych regionach Rapture używana jest batysfera. Może ci ona pomóc np. w powrocie do pominiętych znajdziek czy zignorowanych wcześniej Tatuśków.

 1. Nie możesz powracać do etapów Witamy w Rapture i Główna rozdzielnia Rapture - należy je w pełni zbadać już w trakcie pierwszej wizyty.
 2. Po tym jak awansujesz do finałowych poziomów gry zablokowana zostanie opcja używania batysfery.

Gra nie posiada opcji wyboru rozdziału i nie możesz też kontynuować eksploracji Rapture po skończeniu głównej fabuły! Polecamy utworzyć oddzielny zapis zanim przystąpisz do finałowych etapów kampanii.

Czy w grze są znajdźki?

Tak, najważniejszymi znajdźkami są nagrania audio. Po podniesieniu każdego dziennika możesz odsłuchać zapisanej na nim wiadomości. Na przestrzeni całej gry do odnalezienia są aż 122 dzienniki audio i zebranie ich wszystkich nagradzane jest srebrnym trofeum Historian. Wszystkie sekrety zostały oczywiście uwzględnione w naszym opisie przejścia gry.

Czy w grze jest tryb fotograficzny (Photo Mode)?

Tak i nie. W BioShocku nie ma możliwości uruchomienia specjalnego trybu fotograficznego, w którym można byłoby pobawić się z ostrością czy nakładaniem dodatkowych filtrów. Bohater w trakcie gry zdobywa natomiast aparat fotograficzny. Ma on ogromne znaczenie w grze, gdyż służy do robienia zdjęć przeciwnikom i prowadzenia w ten sposób badań na ich temat. Dzięki awansowaniu na kolejne szczeble badań otrzymuje się różnorakie nagrody.

Jak korzystać z naszej solucji; oznaczenia kolorystyczne w poradniku

 1. Na górze każdej strony znajduje się mapa okolicy. Warto dzięki niej wstępnie zapoznać się z rozkładem pomieszczeń nadających się do odwiedzenia.
 2. Na mapie zaznaczyliśmy przede wszystkim ważne lokacje do zbadania - 01, 02, 03 itd. Oprócz tego żółtymi literami A, B, C itd. oznaczone zostały przejścia pomiędzy różnymi lokacjami (np. sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami czy różnymi piętrami tej samej konstrukcji). Dodatkowe ikony na mapie informują ponadto np. o możliwości natrafienia na automat czy stację odblokowywania ulepszeń.
 3. Pod mapą znajdują się dane poziomu, czyli najważniejsze informacje na jego temat. Możesz dowiedzieć się np. o liczbie znajdziek, interaktywnych stacji czy nowych elementów wyposażenia.
 4. Jeszcze niżej znajdują się opisy punktów z mapy. Po zapoznaniu się z opisem danego punktu możesz odszukać go na mapie i dzięki temu łatwo ustalić jakiego obszaru on dotyczy.
 5. W opisie przejścia znajdują się także różnorakie ramki. Są to dodatkowe informacje pozwalające łatwiej zlokalizować np. miejsce pozyskania ważnej broni.
 6. W solucji zastosowaliśmy również oznaczenia kolorystyczne. Nazwy istotnych przedmiotów (plazmidów, rodzajów broni, toników), które można znaleźć na danym poziomie, pisane są niebieską czcionką. Kolor zielony oznacza miejsce odpowiadające właściwemu numerkowi na mapie. Kolor brązowy wyróżnia dzienniki audio, które zbieramy w trakcie gry.

Informacje o BioShock - poradnik do gry

Autorzy : Krzysztof Krzysztof Gonciarz Gonciarz, Wojciech Soulcatcher Antonowicz, Jacek Stranger Hałas

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 44, ilustracje: 283 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w BioShock - poradnik do gry