Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Szczurza twarz! A Plague Tale Requiem poradnik, solucja to najlepsze porady na start, do skradania się, eksploracji, rozwoju umiejętności, wytwarzania przedmiotów. Omawiamy wszystkie rozdziały, ekwipunek, wszystkie znajdźki, bossów, wymagania sprzętowe, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2023

Poradnik do gry A Plague Tale Requiem pomoże Wam w doprowadzeniu Amicii, Hugo i ich towarzyszy do pomyślnego finału przygody. Opracowaliśmy przede wszystkim rozbudowaną solucję ze szczegółowymi opisami zagadek oraz konfrontacji z żywymi przeciwnikami i szczurami. Dowiecie się również jak zdobyć wszystkie sekrety i znajdźki, jak wytwarzać i ulepszać przedmioty oraz jak odblokować platynowe trofeum gry.

A Plague Tale Requiem: Zawartość poradnika

Nasz poradnik do gry Plague Tale: Requiem otwierają strony na temat podstawowych mechanik rozgrywki. Są to przede wszystkim porady na start, z których dowiecie się o najważniejszych rzeczach na potrzeby pomyślnego przechodzenia gry. Na kolejnych stronach poruszyliśmy m.in. tematy staczania walk, skradania się, eksploracji odwiedzanych lokacji, rozwoju umiejętności Amicii, wytwarzania jednorazowych przedmiotów oraz ulepszenia ekwipunku Amicii dzięki narzędziom i stołom warsztatowym.

Z rozdziałem o podstawach rozgrywki spokrewniony jest rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Dowiecie się z niego m.in. jak zapisywać stan gry, czy jest opcja powtarzania rozdziałów, jak posiadać więcej noży czy jak zabijać opancerzonych przeciwników.

Bardzo istotną częścią poradnika jest solucja do Plague Tale Requiem. Zamieściliśmy dokładne opisy przejścia wszystkich rozdziałów gry. Skupiliśmy się w nich na skradaniu się lub eliminowaniu napotykanych przeciwników, unikaniu szczurów, rozwiązywaniu zagadek środowiskowych oraz wygrywaniu starć z bossami i elitarnymi przeciwnikami. Nasza solucja uwzględnia również zakończenie przygody.

Uzupełnieniem dla opisu przejścia jest rozdział o sekretach i znajdźkach gry Plague Tale Requiem. Pomoże on Wam w zdobyciu 100% sekretów, którymi są kwiaty i pióra do herbarium Hugo (Hugo's Herbarium), pamiątki (Souvenirs) oraz sekretne skrzynie (Hidden Chests). Opisy znajdziek podzieliliśmy według rozdziałów, w których występują.

Na końcowych stronach znajdziecie przede wszystkim poradnik trofeowy z instrukcjami jak odblokować platynowe trofeum. Stworzyliśmy też aneks ze stronami m.in. na temat sterowania, wymagań sprzętowych czy tego ile czasu zajmuje przejście gry Plague Tale Requiem.

A Plague Tale Requiem: Szybkie porady na start

 1. Polegajcie dużo na skradaniu się. W Plague Tale Requiem Amicia ma większe możliwości eliminowania wrogów w atakach skrytobójczych, ale bezpośrednie konfrontacje potrafią być śmiertelnie niebezpieczne.
 2. Przeszukujcie dokładnie odwiedzane lokacje. Możecie dzięki temu przede wszystkim odnajdywać narzędzia do ulepszania ekwipunku, składniki do craftingu, interaktywne przedmioty oraz sekrety i znajdźki.
 3. Pilnujcie się w lokacjach ze szczurami. Pozostawajcie w zasięgu źródeł światła i przenoście je, by nie dać się pożreć. W niektórych lokacjach możecie też skutecznie odwracać uwagę szczurów i pozbywać się wrogów podstępem (np. gasząc ich pochodnie).
 4. Zużywajcie noże na otwieranie stołów warsztatowych. Tylko w taki sposób uzyskacie dostęp do części z nich. Nie marnujcie posiadanych noży na napotykanych wrogów, bo możecie ich zabijać na inne sposoby.
 5. Pomagajcie towarzyszom. Przez większość czasu nie musicie martwić się o Waszych aktualnych towarzyszy (np. Hugo czy Lucas), ale w wyjątkowych sytuacjach ich życie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Trzeba wtedy szybko reagować.
 6. Powiększajcie inwentarz Amicii. Odblokowanie niektórych z dostępnych ulepszeń umożliwi Wam przenosić m.in. więcej noży, bełtów do kuszy czy składników do craftingu. Pozwoli to częściej polegać na gadżetach.

Więcej wskazówek i podpowiedzi możecie znaleźć na osobnej stronie poradnika: Porady na start.

A Plague Tale Requiem: Wszystkie rozdziały, solucja

Rozdział 1 - Pod nowym niebem

 1. Dotarcie do zamku - Na tej stronie solucji opisujemy jak wygrać grę w chowanego z Lucasem, jak trafiać w płynące szyszki i jak zaliczyć scenę ucieczki przed pszczelarzami.
 2. Dotarcie do miasta - Opisujemy jak pozostać niezauważonym po ataku na wóz, jak unikać kontaktu z płomieniami, jak pozbyć się pszczelarzy i jak uratować Beatrice.

Rozdział 2 - Nowo przybyli

 1. Dotarcie do domu - Ta strona solucji objaśnia jakie są główne atrakcje w mieście, gdzie przebywają florystka i jej mąż oraz jak unikać pierwszego napotkanego łucznika.
 2. Wydostanie się z podziemi areny - Nasz poradnik opisuje jak unikać szczurów oraz jak zaliczyć zagadki z opuszczeniem platformy i ustawieniem 4 prawidłowych symboli.

Rozdział 3 - Brzemię krwi

 1. Opuszczenia miasta - W solucji objaśniamy jak wydostać się za bramę miasta, a także jak poprawnie korzystać z gadżetu Exstinguis do sabotowania źródeł światła.
 2. Uratowanie Lucasa - Opisaliśmy krok po kroku jak dotrzeć do Lucasa, jak go obronić, jak pokonywać wrogów z tarczami oraz gdzie znaleźć poszukiwanego herbalistę.
 3. Ucieczka z fortu - Nasz opis przejścia wyjaśnia jak rozpocząć ucieczkę w forcie, jak unikać wykrycia, jak odzyskać procę i jak zaliczyć zagadkę z aktywowaniem balisty.

Rozdział 4 - Obowiązek opiekunki

 1. Znalezienie łodzi Zakonu - Nasza solucja wyjaśnia jak ustalić lokalizację łodzi Zakonu oraz jak zaliczyć zagadki z magazynem smoły i współpracowania w dokach z żołnierzem.
 2. Dotarcie do Josepha - Opisujemy jak unikać żołnierzy w pobliżu dużego ogniska na mokradłach, jak używać smoły i jak zaliczyć scenę ucieczki przed hordą szczurów.

Rozdział 5 - Co pozostało

 1. Znalezienie drogi do łodzi - W opisie podpowiadamy jak poprawnie przejść przez plac budowy, jak zaliczyć zagadkę z promem i łańcuchem oraz jak ocalić Lucasa z pomocą kuszy.
 2. Ucieczka przed Arnaudem - W solucji opisujemy jak bronić się przed bandytami podczas podróży łodzią, jak uwolnić łódź oraz jak poprawnie uciekać przed bossem Arnaudem.

Rozdział 6 - Zostawić wszystko za sobą

 1. Podróż w stronę wybrzeża - Nasz opis przejścia podpowiada jak używać mocy Hugo do kontrolowania szczurów i eliminowania wrogów oraz jak przejść przez kamieniołom.
 2. Pokonanie Bestii - Z opisu przejścia dowiecie się jak poprawnie przejść przez tereny wytwórni barwników, jak pokonać unikalnego bossa Bestię i jak uciec przed falą szczurów.

Rozdział 7 - Przestępcy

 1. Przeprawa przez plażę - Z opisu przejścia dowiecie się jak użyć punktu zakotwiczenia, jak dostać się do jaskiń, jak używać umiejętności Arnauda i jak dotrzeć do wraku statku.
 2. Dotarcie do łodzi Sophii - Nasza solucja objaśnia jak zaliczyć podróż do wioski rybackiej, a także jak rozwiązać większą zagadkę z uwolnieniem łodzi Sophii.

Rozdział 8 - Morze obietnic

 1. Wejście do wioski - Z opisu dowiecie się jak zachowywać się na statku, jakie są główne atrakcje na terenie wioski oraz jak wygrać zawody w rzucaniu naczyniami.
 2. Ucieczka przed żołnierzami - Nasza solucja opisuje unikanie żołnierzy Hrabiego podczas sceny ucieczki, w tym poradzenie sobie z unikaniem sokoła nasyłanego przez sokolnika.

Rozdział 9 - Opowieści i odkrycia

 1. Eksploracja wyspy - Na stronie zestawiliśmy obowiązkowe czynności do wykonania podczas badania wyspy La Cuna. Dowiecie się też gdzie znaleźć ruiny i ścieżkę do Las Madres.
 2. Ominięcie punktu kontrolnego - W solucji wyjaśniamy jak zaliczyć 2 sceny obowiązkowego skradania się w drodze do sanktuarium oraz jak używać pryzmatu Sophii.
 3. Zbadanie świętych komnat - Z opisu przejścia dowiecie się jak przeszukać w 100% święte komnaty, a także jak bezpiecznie wydostać się z sanktuarium.

Rozdział 10 - Rodowód

 1. Dotarcie do fortu - W naszym opisie przejścia pokazujemy gdzie jest okrągła wieża i jak dostać się do niej, a także jak radzić sobie z bandytami w drodze do fortu.
 2. Przetrwanie ataku - Nasza solucja opisuje jak przejść przez dziedziniec fortu, a także jak zaliczyć obowiązkową scenę walk z grupami wrogich najemników.

Rozdział 11 - Kołyska stuleci

 1. Dotarcie do ruin - Z naszego opisu dowiecie się jak unikać szczurów, jak uzyskać dostęp do wozu na kółkach oraz jak powrócić do ruin i znaleźć zejście do podziemi.
 2. Eksploracja podziemnej lokacji - Opis przejścia wyjaśnia jak zaliczyć dużą zagadkę z wagonikami podróżującymi po szynach oraz jak używać wybuchowych zbiorników z miedzią.
 3. Otwarcie bramy - Na stronie opisaliśmy większą zagadkę z odblokowania wielkiej bramy. Dowiecie się też jak podnieść wszystkie fragmenty mostu i jak uciec przed szczurami.

Rozdział 12 - Zasłużone życie

 1. Ucieczka przed Hrabią - Z opisu przejścia dowiecie się jak unikać Hrabiego podczas ucieczki oraz jak zaliczyć zagadkę opuszczenia kraty w piwnicy posiadłości.
 2. Rozwinięcie mocy Hugo - Na stronie znajdziecie informacje jak używać mocy Hugo do atakowania zbliżających się żołnierzy oraz jak zaatakować Hrabinę.

Rozdział 13 - Nic nie zostało

 1. Wyjście na powierzchnię - Nasz opis przejścia wyjaśnia jak odblokować wyjście z piwnicy, a także jak bezpiecznie przejść przez wielkie gniazdo szczurów.
 2. Dotarcie do portu - Z naszej solucji dowiecie się jak unikać lub eliminować żołnierzy w drodze do portu, a także jak rozegrać bitwę w porcie i doprowadzić do uwolnienia Arnauda.

Rozdział 14 - Leczenie ran

 1. Zgubienie statku Hrabiego - Z opisu dowiecie się jak zachowywać się po pojawieniu statku Hrabiego, a także jak przetrwać bitwę po tym jak rozpocznie się abordaż.

Rozdział 15 - Konające słońce

 1. Zabicie Hrabiego - Nasza solucja opisuje większą bitwę rozgrywaną na plaży obok wraku statku, w której zabija się Hrabiego. Dowiecie się też jak używać miotacza ognia na wozie.

Rozdział 16 - Król Hugo

 1. Finałowa konfrontacja - Na stronie opisujemy jak unikać fal szczurów, jak doprowadzić do odnalezienia Hugo oraz w jaki sposób należy rozegrać finałowe starcie gry.

Rozdział 17 - Dziedzictwo de Rune'ów

 1. Epilog - Na stronie opisaliśmy krótki epilog kampanii. Dowiecie się również jak odblokować tryb NG+ i jaka jest unikalna nagroda za przejście gry po raz pierwszy.

A Plague Tale Requiem: Wszystkie sekrety i znajdźki

Herbarium Hugo i Pamiątki:

 1. Rozdział 2 - W drugim etapie gry możecie znaleźć 1 obiekt do herbarium Hugo oraz 2 pamiątki.
 2. Rozdział 3 - Trzeci etap gry skrywa 2 pamiątki oraz 1 przedmiot do herbarium Hugo.
 3. Rozdział 4 - Rozdział numer 4 pozwala znaleźć 1 obiekt do herbarium Hugo i 2 pamiątki.
 4. Rozdział 5 - W piątej misji na znalezienie czekają 2 pamiątki i 1 obiekt do herbarium Hugo.
 5. Rozdział 6 - Szósty rozdział gry pozwala znaleźć 1 przedmiot do herbarium Hugo i 2 pamiątki.
 6. Rozdział 7 - W siódmym etapie znajdziecie 2 pamiątki oraz 1 obiekt do herbarium Hugo.
 7. Rozdział 8 - Misja numer 8 pozwala odblokować 1 nowy obiekt do herbarium Hugo i 2 pamiątki.
 8. Rozdział 9 - Etap ten skrywa najwięcej znajdziek, gdyż możecie znaleźć 1 pióro do herbarium Hugo i aż 3 pamiątki.
 9. Rozdział 10 - W dziesiątej misji znajdziecie 1 pamiątkę i 1 obiekt do herbarium Hugo.
 10. Rozdział 11 - Jedenasta misja gry pozwala znaleźć 2 pamiątki i 1 przedmiot do herbarium Hugo.
 11. Rozdział 13 - Trzynasty etap skrywa 1 obiekt do herbarium Hugo oraz 1 pamiątkę.
 12. Rozdział 16 - W finale gry znajdziecie tylko 1 sekret, którym jest ostatni kwiat do herbarium Hugo.

Sekretne skrzynie:

 1. Rozdział 3 - Na stronie są informacje o skrzyniach z trzeciego etapu.
 2. Rozdział 4 - Ze strony dowiecie się o skrzyniach z misji 4.
 3. Rozdział 5 - Strona wyjaśnia gdzie szukać skrzyń w piątym etapie.
 4. Rozdział 6 - Na stronie pokazujemy gdzie są skrzynie w etapie numer 6.
 5. Rozdział 7 - Ta strona poradnika zestawia skrzynie z siódmego rozdziału.
 6. Rozdział 8 - Wyjaśniamy gdzie jest skrzynia w krótszym ósmym etapie.
 7. Rozdział 9 - To rozdział z największą liczbą skrzyń i część z nich znajdziecie podczas eksploracji otwartej mapy wyspy.
 8. Rozdział 10 - Pokazujemy gdzie znaleźć skrzynię w drodze do fortu.
 9. Rozdział 11 - Ze strony dowiecie się o skrzyniach ukrytych w misji 11.
 10. Rozdział 13 - Pokazujemy skrzynie do odnalezienia w trzynastym rozdziale.
 11. Rozdział 16 - Wskazujemy lokalizację ostatniej sekretnej skrzyni w grze.

A Plague Tale Requiem: Podstawy

W naszym poradniku do Plague Tale: Requiem znajdziecie różne porady na temat głównych mechanik rozgrywki. Opisaliśmy je na kolejnych stronach rozdziału o podstawach gry.

 1. Poziomy trudności - Na stronie opisaliśmy 3 główne poziomy trudności oraz najważniejsze różnice pomiędzy nimi, a także dostępne dodatkowe ułatwienia (m.in. częściowa nieśmiertelność).
 2. Skradanie się i walka - Zamieściliśmy najważniejsze podpowiedzi jak skutecznie skradać się i unikać wykrycia. Oprócz tego wyjaśniamy jak inicjować ataki skrytobójcze i jak zachowywać się w bezpośrednich konfrontacjach.
 3. Eksploracja - Na stronie są podstawowe porady jak poprawnie badać odwiedzane w grze lokacje oraz co można dzięki temu zyskać, a także jak radzić sobie w lokacjach ze szczurami.
 4. Rozwój postaci - Opisujemy jak wygląda rozwój umiejętności grywalnych bohaterów. Dowiecie się m.in. jak odblokowywać umiejętności i jak ulepszać wyposażenie Amicii oraz jak zdobyć moce Hugo.
 5. Wytwarzanie - Na stronie opisaliśmy najważniejsze założenia craftingu. Informujemy jak odblokowywać nowe przepisy oraz jakie są wymagania i ograniczenia przy tworzeniu przedmiotów jednorazowego użytku.

A Plague Tale Requiem: FAQ

Rozdział FAQ z naszego poradnika skrywa odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mogą one dotyczyć problematycznych mechanik czy chęci ułatwiania sobie rozgrywki.

 1. Jak zapisać grę? - Na stronie wyjaśniamy czy w grze są manualne sejwy oraz kiedy dochodzi do automatycznego zapisania aktualnych postępów.
 2. Czy jest dostępny wybór rozdziału? - Odpowiadamy na pytanie czy można powtarzać ukończone już etapy dzięki opcji chapter select i jaki jest główny powód powracania do starych lokacji.
 3. Jak zwiększyć limit noży? - Domyślnie Amicia może przenosić w inwentarzu tylko jeden nóż. Informujemy czy można posiadać większą ich liczbę.
 4. Jak zabijać wrogów w pancerzach?- Na stronie zamieściliśmy przydatne porady jak radzić sobie z wrogami używającymi pancerzy, na których zwykłe ataki z użyciem procy są nieskuteczne.
 5. Czy w grze są straszne sceny? - Na stronie odpowiadamy na pytanie czy Plague Tale Requiem zawiera sceny typowe dla horrorów, np. próby wystraszenia gracza nagłem atakiem szczurów.
 6. Jak odblokować kuszę? - Na stronie informujemy jak wejść w posiadanie kuszy, a także jak permanentnie zwiększyć liczbę przenoszonych bełtów.
 7. Jak zwiększać oportunizm? - Zamieściliśmy porady jakie rodzaje czynności gwarantują XP dla oportunizmu i pozwalają odblokowywać nowe umiejętności z tej grupy.

A Plague Tale Requiem: Trofea i platyna

Gra Plague Tale: Requiem pozwala na zdobycie platynowego trofeum w wersji na PS5. Przygotowaliśmy poradnik trofeowy, z którego dowiecie się jak wypełnić wymagania niezbędne do zaliczenia 100% dostępnych osiągnięć.

 1. Trofea / Osiągnięcia - lista

A Plague Tale Requiem: Długość gry

Zwykłe przejście gry A Plague Tale: Requiem powinno Wam zająć kilkanaście godzin. Gra jest nieco dłuższa od pierwszej części (A Plague Tale: Innocence), ale w dalszym ciągu nie jest wielkim tytułem z otwartym światem czy ogromną liczbą znajdziek.

Po więcej informacji o przewidywanym czasie rozgrywki przejdźcie na stronę Długość gry.

A Plague Tale Requiem: Wymagania sprzętowe PC

 1. Procesor: Intel Core i5-4690K / AMD FX-8300
 2. Pamięć RAM: 16 GB RAM
 3. Karta graficzna: GeForce GTX 970 z 4 GB pamięci VRAM / AMD Radeon RX 590 z 8 GB pamięci VRAM
 4. Wymagane miejsce na dysku: około 55 GB
 5. DirectX: 12
 6. System operacyjny: Windows 10/11 64-bit

Więcej o wymaganiach gry oraz jej działaniu w wersjach na konsole znajdziecie na stronie: Wymagania sprzętowe.

A Plague Tale Requiem: Spolszczenie, polska wersja językowa

Plague Tale: Requiem posiada kinową polską wersję językową. Możecie grać z angielskim dubbingiem lub dla lepszej imersji przełączyć się na francuski dubbing.

Dostępne języki zestawiliśmy na stronie Polska wersja językowa.

Autor Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej


Informacje o A Plague Tale Requiem - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 5 października 2022

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.