Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? Elden Ring poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do Elden Ring dowiecie się jak pokonać bossa w Elphael, Podporze Świętego Drzewa (Elphael, Brace of the Haligtree), Malenię, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella), która za pokonanie odda Wielki Run Malenii (Malenia’s Great Rune).

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2022

Ta strona poradnika do gry Elden Ring zawiera porady jak pokonać bossa, który znajduje się w Elphael, Podporze Świętego Drzewa (Elphael, Brace of the Haligtree). Mowa tu o Malenii, Ostrzu Miquelli (Malenia, Blade of Miquella).

Malenia, Ostrze Miquelli znajduje się w Elphael, Podporze Świętego Drzewa (Elphael, Brace of the Haligtree). Najszybciej dostaniecie się do bossa z miejsca łaski Korzenie Świętego Drzewa (Haligtree Roots).

Nagroda za pokonanie

Za pokonanie Malenii, Ostrza Miquelli, otrzymacie Runy (480000), Wizerunek Bogini Zgnilizny (Remembrance of the Rot Goddes) oraz Wielki Run Malenii (Malenias Great Rune) - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Za pokonanie Malenii, Ostrza Miquelli, otrzymacie Runy (480000), Wizerunek Bogini Zgnilizny (Remembrance of the Rot Goddes) oraz Wielki Run Malenii (Malenia's Great Rune).

Porady ogólne

 1. Malenia, jako jeden z nielicznych bossów, potrafi uleczyć się, gdy jej atak trafi kogokolwiek, zarówno graczy jak i prochy.
 2. Do walki możecie skorzystać z pomocy innych graczy lub z prochów. Bezapelacyjnie, najlepszym możliwym wyborem jest Tiche, Czarny Nóż, ponieważ zadaje on duże obrażenia w czasie oraz unika wielu ataków Malenii, nie pozwalając się jej uleczyć.
 3. Malenia, jako bogini zgnilizny, jest bardzo odporna na szkarłatną zgniliznę. Nie warto tracić many oraz swojego czasu, aby nałożyć ten efekt, jest nieopłacalny.
 4. Krwawienie oraz odmrożenie natomiast są bardzo łatwe do nałożenia, ponadto zadają duże obrażenia. Warto pomyśleć o wyekwipowaniu broni lub czarów/inkantacji, które nakładają oba te statusy.
 5. Należy uważać w głównej mierze na jej atak, kiedy wznosi się w powietrze i wykonuje serię cięć. Aby go uniknąć, należy uciekać w przeciwną stronę względem Malenii. Dopiero pomiędzy drugim, a trzecim cięciem, powinniście wykonać unik w stronę Malenii, a po pierwszym uniku, wykonać go ponownie, tym razem do tyłu. Dzięki temu unikniecie w większości przypadków ciosu, który bardzo często zabija wielu graczy.
 6. Jeśli jednak posiadacie nadal problem z unikaniem tychże cięć, warto wyekwipować tarczę, dobrze chroniącą przed fizycznymi obrażeniami. Minusem tego rozwiązania jednakże jest fakt, iż każde cięcie trafione w tarczę i tak ją uleczy.
 7. Ochrona przed obrażeniami fizycznymi oraz odporność przed szkarłatną zgnilizną jest wysoce rekomendowana. Malenia zadaje duże obrażenia, a w drugiej fazie jej ataki nakładają duże ilości szkarłatnej zgnilizny.
 8. Jeśli macie problem z uniknięciem pierwszego, powietrznego ataku w drugiej fazie, który zawsze wykonuje, pomocnym będzie po zakończeniu cutscenki, wypicie niesamowitego eliksiru. Idealnie przy zakończeniu animacji połykania zawartości butelki, możecie wykonać perfekcyjny unik. Co prawda będziecie wtedy musieli skorzystać z jej zawartości, co nie zawsze jest wskazane, jednakże dobrze uczy, w którym momencie warto wykonać przewrót.
 9. Po wylądowaniu, odsuńcie się od niej, gdyż stojąc obok kwiatu, nakładać będzie się na Waszą postać szkarłatna zgnilizna.
 10. Malenię można w większości przypadków parować. Jeśli często korzystacie z mechaniki parowania, możecie śmiało próbować odbijać jej ataki. Kontrę wyprowadzicie dopiero po dwóch udanych parowaniach z rzędu.
 11. Jeśli Malenia będzie w średnim dystansie, a jej miecz zaiskrzy, wykona ona szarżę w przód. Jest to szybki cios, jednakże linearny. Po zaiskrzeniu, wykonajcie unik w bok, dzięki czemu Was nie trafi.
 12. Z uwagi na to, że Malenia leczy się nawet gdy zablokujecie jej ataki, warto częściowo zrezygnować z tarczy i złapać broń oburącz. W ten sposób zwiększycie swoje szanse na wytrącenie jej z równowagi. Będziecie zadawać też większe obrażenia.

Build dla maga - jak pokonać?

Przed podjęciem walki z Malenią, grając jako mag, bardzo pomocnymi zaklęciami będą Nocna Kometa (Night Shard) oraz Odłamek Zasadzki (Ambush Shard). Malenia jest humanoidalnym bossem, który bardzo często korzysta z uników. Większość czarów jej nie trafi, dlatego warto wyekwipować wyżej wymienione zaklęcia. Malenia ich nie dostrzeże, co spowoduje, że nie wykona uniku (zrobi to tylko jednokrotnie, po otrzymaniu obrażeń).

Dobrą taktyką jest używanie Nocnej Komety, przytrzymując przycisk odpowiedzialny za ładowanie zaklęcia - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Dobrą taktyką jest używanie Nocnej Komety, przytrzymując przycisk odpowiedzialny za ładowanie zaklęcia. Dzięki temu po trafieniu pierwszym pociskiem, drugi również trafi, a do tego zada większe obrażenia. Dlatego też, warto założyć przed walką talizman Ikona Radagona. Sprawi to, że Wasze ładowane zaklęcia / inkantacje będą zadawały znacznie większe obrażenia.

Ważnym jest, aby kontrolować swoje położenie na arenie - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Ważnym jest, aby kontrolować swoje położenie na arenie. Jest ona wielka, jednakże gdy Malenia skorzysta ze swoich cięć, musicie uciekać w przeciwną do niej stronę. Jeśli okaże się, że wykonuje ten atak w momencie, gdy jesteście blisko ściany, uratować Was może tylko tarcza, którą również warto założyć grając jako mag.

Dobrze jest walczyć na samym środku areny, dzięki czemu zniwelujecie szansę na to, że będziecie przyparci do ściany.

Gdy pokonacie Malenię po raz pierwszy, załączy się jej druga faza - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Gdy pokonacie Malenię po raz pierwszy, załączy się jej druga faza. Zawsze będzie ona zaczynać tę fazę od ataku z powietrza. Najlepszym rozwiązaniem dla maga, po zakończeniu cutscenki, będzie wypicie niesamowitego eliksiru, w którym znajduje się obowiązkowo Modra ukryta łza.

Wypicie eliksiru od razu po zakończeniu cutscenki, spowoduje, że po zakończonej animacji picia, wykonanie uniku będzie perfekcyjne i unikniecie ataku Malenii.

Po uniknięciu powietrznego ataku, wycofajcie się na bezpieczną odległość i użyjcie Komety Azura - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Po uniknięciu powietrznego ataku, wycofajcie się na bezpieczną odległość i użyjcie Komety Azura. Przed dobre 6-7 sekund, Malenia będzie stała w bezruchu, co czyni ją bezbronną przeciwko Komecie. Zada ona bardzo duże obrażenia. Uważajcie jednak, żeby nie stać za blisko, gdyż wtedy będziecie otrzymywać obrażenia od szkarłatnej zgnilizny. Do tego, Kometa zacznie lecieć w przeróżne kierunki.

Walka nie różni się zbytnio od tej z pierwszej fazy, poza tym, że jej ataki nakładają szkarłatną zgniliznę - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Walka nie różni się zbytnio od tej z pierwszej fazy, poza tym, że jej ataki nakładają szkarłatną zgniliznę. Powinniście również uważać na jeden dodatkowy ruch. Malenia wzbije się lekko w powietrze, po czym zacznie tworzyć kilka kopii samej siebie. Wykonujcie wtedy uniki raz w lewo, raz w prawo, przy okazji zwiększając dystans pomiędzy nią a Waszą postacią.

Korzystajcie z szybszych zaklęć, jednocześnie będąc przygotowanymi na ataki Malenii - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Korzystajcie z szybszych zaklęć, jednocześnie będąc przygotowanymi na ataki Malenii. W tej fazie jest o wiele bardziej agresywna niż wcześniej. Trzymajcie dystans, próbując jednocześnie trzymać się środka areny.

Build w zwarciu - jak pokonać?

Po wejściu na arenę zostaniecie niemal od razu zaatakowani. Malenia wykona prawdopodobnie błyskawiczny doskok i zada serię horyzontalnych ciosów. Przygotujcie się więc na wykonywanie uników - najlepiej w momencie kiedy przeciwnik robi wymach bronią. Robienie uników w tej walce jest bardzo ważne, bo nawet jeśli kolejne ciosy obronicie tarczą, przeciwnik i tak się uleczy z każdym trafionym ciosem. Może to bardzo wydłużyć walkę i sprawić, że będzie jednocześnie znacznie trudniejsza.

Uważajcie na atak, w którym Malenia robi wymach lewą ręką - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Uważajcie na atak, w którym Malenia robi wymach lewą ręką. Oznacza to, że będzie próbować Was złapać. Gdy się jej to uda, wyrzuci Waszą postać w powietrze i następnie przebije mieczem. Atak ten zadaje bardzo dużo obrażeń i tak jak każdy inny - przywraca przeciwnikowi PŻ. Jedynym sposobem na uchronienie się przed tym jest wykonanie uniku w odpowiednim momencie - wtedy gdy wyrzuca łokieć do tyłu.

Kiedy zaczniecie atakować przeciwnika, zauważycie że Wasze ataki przerywają większość kombinacji ciosów przeciwnika - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Kiedy zaczniecie atakować przeciwnika, zauważycie że Wasze ataki przerywają większość kombinacji ciosów przeciwnika. Dlatego warto atakować jak najdłużej, żeby nie dać jej szansy na odwet. Wyjątkiem jest atak przypominający swoim wyglądem swoiste tornado ciosów. Jedynym ratunkiem jest wtedy wykonanie kilku uników. Atak poznacie po tym, że Malenia zawisa na chwilę w powietrzu i pręży się do ataku. Jeśli się przyjrzycie, zauważycie, że Malenia robi przerwy pomiędzy kolejnymi atakami - w takich momentach najlepiej zacząć wykonywać kolejny unik.

Kiedy zbijecie Malenii wszystkie PŻ, walka przejdzie w drugą fazę - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Kiedy zbijecie Malenii wszystkie PŻ, walka przejdzie w drugą fazę. Pierwsze co zrobi przeciwnik to uniesienie się do góry i wykonanie dewastującego uderzenia w ziemię, narzucając jednocześnie status szkarłatnej zgnilizny. Żeby uniknąć śmierci, biegnijcie sprintem w jej stronę - uderzy wtedy w miejsce, w którym przed chwilą się znajdowaliście. Po wylądowaniu będzie przez chwilę nieaktywna, ale próba ataki w takiej chwili może się okazać nieopłacalna, bo przeciwnik narzuca wtedy status szkarłatnej zgnilizny na obszarze wokół niej. Ustanie to jednak po chwili, toteż zanim podniesie się do ataku, będziecie mogli zadać jej kilka ciosów.

W drugiej fazie Malenia zachowuje się podobnie, aczkolwiek jest znacznie szybsza i dodatkowo narzuca dewastujący status szkarłatnej zgnilizny - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

W drugiej fazie Malenia zachowuje się podobnie, aczkolwiek jest znacznie szybsza i dodatkowo narzuca dewastujący status szkarłatnej zgnilizny. W tej fazie używa również tornada ciosów, które rozpoczyna w ten sam sposób - zawiśnięcie w powietrzu i naprężenie się do ataku. Zasada wykonywania uników jest taka sama jak poprzednio - pierwszy w momencie gdy ma wylądować, a następne kiedy jej ataki na chwilę ustają.

Malenia może się też unieść do góry i zacząć wypuszczać swoje klony, które będą znikać po wykonaniu ataku - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

Malenia może się też unieść do góry i zacząć wypuszczać swoje klony, które będą znikać po wykonaniu ataku. Kiedy wszystkie znikną, Malenia wykona atak z powietrza, ale na szczęście nie obszarowy, toteż łatwo uniknąć go wykonując unik, gdy miecz ma się spotkać z Waszą postacią.

W całej walce nieoceniona okaże się broń szybka i o stosunkowo dużym zasięgu - Elden Ring: Malenia, Ostrze Miquelli (Malenia, Blade of Miquella) - boss, jak pokonać? - Elden Ring - poradnik do gry

W całej walce nieoceniona okaże się broń szybka i o stosunkowo dużym zasięgu. Katana o nazwie Księżycowy woal i jej specjalna umiejętność Przemijające światło księżyca (Transient Moonlight) pozwoli na atakowanie z dystansu i przyczyni się do złamania równowagi przeciwnika. Z kolei Rzeki krwi i umiejętność Układacz zwłok znacznie przyśpieszą walkę, bo Malenia wrażliwa jest na krwawienie.