Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 22: Sadownictwo FS 22 poradnik, wskazówki

Na tej stronie poradnika do Farming Simulator 22 przeczytacie o tym, jak prawidłowo uprawiać sadownictwo na swojej farmie.

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2022

W tym miejscu dowiecie się, jakie rośliny można uprawiać w sadach w Farming Simulator 22, jak zbudować sad, co można zrobić z owoców oraz jakie prace należy wykonywać w sadach.

Informacje podstawowe

Sadownictwo w Farming Simulator 22 pozwala na uprawę oliwek i winogron. Nie należy oczekiwać jednak, że wszystko urośnie samo. Sad należy w pierwszej kolejności zbudować - wybierzcie dowolną działkę i przygotujcie na niej miejsce dla waszych owoców korzystając z menu budowy. W sadzie należy także wykonywać dodatkowe prace, a nie jedynie czekać. Czeka was spulchnianie gleby, przycinanie roślin na zimę oraz opryskiwanie. Do tych zadań znajdziecie zestawy nowych maszyn i urządzeń.

Oliwki i winogrona przynależą do łańcuchów produkcyjnych - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Oliwki i winogrona przynależą do łańcuchów produkcyjnych. Przykładowo, z oliwek możecie wytworzyć oliwę, zaś z winogron: sok czy rodzynki. Na kolejnych stronach poznacie szczegóły uprawy: jak zbudować sad, jakich maszyn używać, jaka jest opłacalność upraw i na co możecie przetworzyć zebrane owoce.

Prace w sadzie muszą być wykonywane samodzielnie i nie mogą zostać zlecone pracownikom.

Budowanie sadów

Aby założyć sad, musicie skorzystać z trybu budowy - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Aby założyć sad, musicie skorzystać z trybu budowy. Wejdźcie w niego i wybierzcie, który sad - winogronowy lub oliwkowy - chcecie założyć. Następnie rozpocznijcie budowę i przeciągacie linię w wybranym kierunku. Należy zwrócić uwagę, że jest to kosztowna inwestycja: pola o wielkości hektara mogą kosztować blisko 500 000 EUR. Tak przygotowany sad jest początkowo całkowicie bezobsługowy: czekacie na pierwszy zbiór. Dopiero po nim będziecie wykonywać prace przygotowujące sad do kolejnych zbiorów. Sady możecie założyć gdziekolwiek, np. na trawie, więc warto zakupić tanią działkę nieposiadającą pola.

Zbiory, rozładunek i przechowywanie

Po zbudowaniu sadu wystarczy poczekać na pierwsze zbiory - będą wynosić 100%. W pierwszej kolejności musicie zaopatrzyć się więc w odpowiedni kombajn: do obu typu owoców znajdziecie w sklepie właściwe kombajny, które obsługują jednak tylko jeden typ rośliny.

Pracy przy zbiorach oliwek / winogron nie możecie zlecić pracownikowi - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Pracy przy zbiorach oliwek / winogron nie możecie zlecić pracownikowi. Jeśli jednak dobrze się ustawicie, możecie spokojnie poruszać się do przodu z użyciem tempomatu przy włączonym kombajnie. Zbiory możecie przechowywać, sprzedać w skupach lub przetworzyć w fabrykach.

Kombajny opróżnicie poprzez ustawienie przyczepki za kombajnem - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Kombajny opróżnicie poprzez ustawienie przyczepki za kombajnem. Należy w nim siedzieć, by przeprowadzić proces opróżniania.

Ważne: do transportu winogron (nie tyczy się oliwek) musicie wykorzystać specjalne przyczepy - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Ważne: do transportu winogron (nie tyczy się oliwek) musicie wykorzystać specjalne przyczepy. Znajdziecie je w sklepie w sekcji Technologia uprawy winogron.

Ani oliwek, ani winogron nie możecie jednak przechowywać w silosach. Stąd, jeśli chcecie oczekiwać na lepsze ceny, pozostaje Wam przechowywanie w przyczepie lub na ziemi (z pomocą systemu pasów do załadunku). Ale jest jeszcze jedna opcja...

Magazyny kolejowe (znajdujące się przy torach) pozwalają Wam na darmowe przechowywanie tak oliwek jak i winogron - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Magazyny kolejowe (znajdujące się przy torach) pozwalają Wam na darmowe przechowywanie tak oliwek jak i winogron. Możecie je później załadować w tym samym miejscu lub przetransportować do innego magazynu pociągiem.

Prace w sadzie

Do prac w sadzie należy używać najmniejszych, wąskich ciągników, które zmieszczą się między rzędami krzewów. Maszyny używane w sadownictwie nie powinny przekraczać szerokości 2m. Większość dedykowanych maszyn mieści się w zakresie 1.5m.

Po zbiorach oliwki nie wymagają żadnych prac: z nowym rokiem pojawią się nowe owoce. Oczywiście prace dodatkowe są mile widziane, by poprawić plony, jednak są one opcjonalne.

Winogrona jednak wymagają, by po zbiorach usunąć wyschnięte liście i gałęzie pozostałe na słupkach - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Winogrona jednak wymagają, by po zbiorach usunąć wyschnięte liście i gałęzie pozostałe na słupkach. Służy do tego maszyna Provitis MP 122 OCEA podłączana do ciągnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać dwóch urządzeń jednocześnie, o ile pozwala na to ciągnik.

Mulczowanie

Mimo, że owoce rosną na krzewach, nadal musicie zadbać o glebę. Po zbiorach warto wykonać mulczowanie, by zwiększyć nieznacznie plon. Mulczer, który nadaje się do sadów, to SALEK MUL-1000.

Mulczowanie należy przeprowadzać, gdy trawa jest wysoka - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Mulczowanie należy przeprowadzać, gdy trawa jest wysoka. Zauważycie, że urządzenie działa poprawnie, gdy część trawy po przejeździe będzie skrócona. Praca ta nie musi być wykonywana po zbiorach.

Nawożenie

Sady obowiązują te same zasady nawożenia, co zwykłe pola: pojedyncze bądź podwójne nawożenie dla maksymalizacji zbiorów - Farming Simulator 22: Sadownictwo - Farming Simulator 22 - poradnik do gry

Sady obowiązują te same zasady nawożenia, co zwykłe pola: pojedyncze bądź podwójne nawożenie dla maksymalizacji zbiorów. Możecie użyć dedykowanego opryskiwacza Hardi Mercury 4000l, ale będziecie także w stanie znacząco przyspieszyć pracę wykorzystując rozrzutnik nawozu sypkiego: Amazone ZA-TS 3200.

Kultywacja

Kultywację możecie przeprowadzić używając dedykowanej maszyny-głębosza Agrise Disc-O-Vigne V. Orka nie jest wymagana i nie zwiększy zbiorów.

Do prac w sadzie dostępnych jest kilka małych ciągników. Polecamy elektrycznego Rigitrac SKE 50 Electric, który jest wyjątkowo dynamiczny oraz posiada uchwyty z przodu i z tyłu.

Podsumowanie i opłacalność

Winogrona:

  1. Założenie sadu jest tańsze,
  2. Wymagają specjalnych przyczep do transportu,
  3. Możecie je przetworzyć na rodzynki oraz sok,
  4. Wysokość zbiorów: 17 000l / ha,
  5. Maksymalna wartość rynkowa: 1303 EUR.

Oliwki:

  1. Założenie sadu jest nieznacznie droższe,
  2. Odrastają same co roku i w teorii nie wymagają dodatkowych prac (niski zbiór),
  3. Możecie przetworzyć je na oliwę,
  4. Wysokość zbiorów: 16 000l / ha,
  5. Maksymalna wartość rynkowa: 1317 EUR.

(Ceny maksymalnej wartości rynkowej na podstawie średnich trudności ekonomicznych.)