Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Far Cry 6 - poradnik do gry

Far Cry 6 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Far Cry 6: Porady na start Far Cry 6 poradnik, solucja

Na tej stronie znajdują się porady na start do Far Cry 6. Podpowiedzi z tej strony poradnika dotyczą eliminowania wrogów, eksploracji Yary oraz mechanik gry.

Na tej stronie poradnika znajdziecie zestaw porad na start do gry Far Cry 6. Nasze podpowiedzi i wskazówki poruszają wiele ważnych tematów powiązanych z głównymi mechanikami rozgrywki, takimi jak walka, skradanie się, eksploracja świata gry, używanie różnych elementów wyposażenia czy korzystanie z pomocy sojuszników.

Korzystajcie z radaru do odczytywania ikon i pozycji wrogów

Radar jest dostępny w Far Cry 6 od samego początku kampanii - znajdziecie go w lewym dolnym rogu ekranu - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

Radar jest dostępny w Far Cry 6 od samego początku kampanii - znajdziecie go w lewym dolnym rogu ekranu. Jest to bardzo przydatny gadżet, albowiem ma on kilka zupełnie różnych zastosowań. Najważniejszym z nich jest informowanie o przybliżonych lokalizacjach przeciwników - są oni symbolizowani przez różnokolorowe okrągłe plamy i możecie dzięki temu lepiej przygotować się do ewentualnej konfrontacji lub wykorzystać tę wiedzę do ominięcia obszaru z przeciwnikami.

Innym ważnym zastosowaniem radaru jest pojawianie się ikon, które mogą symbolizować rózne rzeczy, np. pojazdy (zwracajcie szczególną uwagę na te żółte i czerwone informujące o maszynach sterowanych przez wrogów) czy skrzynie z lootem.

Więcej porad na temat przemierzania wyspy i odnajdywania lootu znajdziecie na stronie Eksploracja świata gry.

Przeciwnicy mają swoje paski zdrowia - headshot może okazać się niewystarczający

W Far Cry 6 powróciły RPG-owe paski zdrowia znane z Far Cry New Dawn, które domyślnie pojawiają się nad ich głowami (można je ukryć w opcjach gry, aczkolwiek sama mechanika pozostanie aktywna) - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W Far Cry 6 powróciły RPG-owe paski zdrowia znane z Far Cry New Dawn, które domyślnie pojawiają się nad ich głowami (można je ukryć w opcjach gry, aczkolwiek sama mechanika pozostanie aktywna). Oznacza to po prostu, że wrogowie generalnie są bardziej wytrzymali na ataki (tzw. gąbki na pociski), przy czym najważniejszą informacją jest to, że trafienie wroga w głowę nie musi oznaczać jego natychmiastowej śmierci. Headshoty zadają oczywiście więcej obrażeń, ale mimo wszystko śmierć przeciwnika uzależniona jest od ilości otrzymanych obrażeń.

Opisywany "problem" możecie ograniczać na kilka sposobów:

 1. Korzystajcie z najlepszych dostępnych aktualnie broni i instalujcie na bieżąco dobre ulepszenia.
 2. Starajcie się celować w głowy przeciwników i dobierajcie typ amunicji do ich pancerzy (np. amunicję penetrującą pancerze do atakowania opancerzonych żołnierzy).
 3. Nie wybierajcie się zbyt szybko do regionów wyspy mających wysokie rangi. Starajcie się podróżować po regionach, których ranga jest identyczna lub niższa od rangi głównego bohatera.

Informacje o tym jak schować paski zdrowia wrogów zamieściliśmy na osobnej stronie Wskaźniki zdrowia - jak wyłączyć?.

Pozyskujcie jak najwięcej danych wywiadowczych

W Far Cry 6 sama eksploracja mapy może okazać się niewystarczająca do odnajdywania wszystkich aktywności i wszystkich ważniejszych odmian lootu - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W Far Cry 6 sama eksploracja mapy może okazać się niewystarczająca do odnajdywania wszystkich aktywności i wszystkich ważniejszych odmian lootu. Musicie w tym celu pozyskiwać dane wywiadowcze (Intel), którą służą do odkrywania nowych ciekawych lokacji/skrzyń z lootem oraz oznaczania ich na mapie.

W grze są różne sposoby pozyskiwania danych wywiadowczych, przy czym dwa najważniejsze to:

 1. zagadywanie napotykanych partyzantów, nad głowami których znajdują się wykrzykniki,
 2. badanie interaktywnych map odnajdywanych w odwiedzanych lokacjach.

Informacje o nowych danych wywiadowczych zawsze pojawiają się nad radarem (przykład na powyższym obrazku).

Starajcie się wykonać zwiad przed wkroczeniem do każdej wrogiej lokacji

W Far Cry 6 do rekonesansu nie używa się lornetki, tylko aparatu w smartfonie - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W Far Cry 6 do rekonesansu nie używa się lornetki, tylko aparatu w smartfonie. Ogólne założenia są jednak identyczne - możecie przybliżać widok oraz doprowadzać do oznaczania (tagowania) ważnych postaci i obiektów. W miarę możliwości starajcie się przygotować do zinfiltrowania każdej większej wrogiej lokacji, rozpoczynając zwiad na okolicznym wzgórzu, wieży czy w innym miejscu, z którego dobrze widać okolicę.

Podczas przeprowadzania zwiadu zwróćcie szczególną uwagę na następujące rzeczy:

 1. Oznaczenie jak największej liczby przeciwników - pozwoli to Wam kontynuować śledzenie ich już po wkroczeniu do lokacji.
 2. Zidentyfikowanie snajperów i oficerów (mogą wszczynać alarm) po to żeby ich później priorytetowo wyeliminować.
 3. Odnalezienie wejść do wrogiej lokacji i skrzynek do sabotowania alarmu.

Więcej porad i wskazówek powiązanych ze zwiadem możecie znaleźć m.in. na stronie Wrogie posterunki - jak przejmować?.

Wrogów bezpieczniej jest eliminować z ukrycia

Przystępowanie do bezpośrednich walk w Far Cry 6 wiąże się niestety z dużym ryzykiem odniesienia poważnych obrażeń lub doprowadzenia do zgonu bohatera i jest to szczególnie widoczne w początkowej fazie gry, tzn - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

Przystępowanie do bezpośrednich walk w Far Cry 6 wiąże się niestety z dużym ryzykiem odniesienia poważnych obrażeń lub doprowadzenia do zgonu bohatera i jest to szczególnie widoczne w początkowej fazie gry, tzn. jeszcze przed pozyskaniem dobrych broni i elementów wyposażenia. Powinniście w rezultacie szukać dobrych okazji do pozbywania się wrogów atakami z ukrycia. Oto kilka najważniejszych porad:

 1. Przemieszczajcie się w pozycji przykucniętej i reagujcie na wskaźniki ostrzegające o znalezieniu się w polu widzenia przeciwnika - szybko wracajcie do ukrycia.
 2. Szukajcie okazji do zachodzenia wrogów od tyłu żeby zabijać ich atakami maczetą.
 3. Polegajcie na cichych metodach eliminacji na odległość - mogą to być np. broń z tłumikiem, łuk, kusza czy noże do rzucania.
 4. Odwracajcie uwagę niewygodnych wrogów polegając np. na jamniku Chorizo albo rzucanych piłkach bejsbolowych.

Po więcej wskazówek i podpowiedzi zajrzyjcie na osobną stronę Walka i skradanie się.

Regularnie używajcie dobrych pojazdów

W grze Far Cry 6 dość łatwo możecie wejść w posiadanych bardzo użytecznych środków transportu, tzn - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W grze Far Cry 6 dość łatwo możecie wejść w posiadanych bardzo użytecznych środków transportu, tzn. takich, z pomocą których będziecie mogli skutecznie podróżować po mapie oraz eliminować przeciwników. Starajcie się przede wszystkim rozglądać za pojazdami wojskowymi (terenówki, humvee, czołgi, śmigłowce itp.), albowiem niemal zawsze mają one jakieś ofensywne wyposażenie, np. działo, wyrzutnię rakiet czy działko maszynowe. Niektóre tego typu maszyny stoją nieużywane we wrogich placówkach wojskowych, aczkolwiek możecie też podejmować próby ich kradzieży poprzez wyrzucanie z kabiny ich kierowców.

Bardzo pomocne mogą też być tzw. bryki (Rides) i dostęp do pierwszej odblokujecie już podczas zaliczania głównej misji Paliwo dla rewolucji w początkowej fazie kampanii. Posiadane bryki możecie wyposażać w bronie, a także zwiększają siłę i skuteczność ich pancerzy. Dobrze jest regularnie przeznaczać na ten cel materiały do craftingu.

Więcej informacji o odnajdywaniu, używaniu i "zapisywaniu" dobrych maszyn znajdziecie na osobnej stronie Pojazdy i inne metody transportu. Na stronie Czołg - jak ukraść? znajdziecie również porady jak pozyskać i zachować na stałe bardzo przydatny czołg.

Krokodyl Guapo może pomagać w eliminowaniu wrogów

Guapo to imię jednego z Amigos, tzn - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

Guapo to imię jednego z Amigos, tzn. petów mogących towarzyszyć głównemu bohaterowi w trakcie prowadzonych zmagań. Krokodyl będzie mógł zacząć za Wami podażać już na bardzo wczesnym stadium gry, a konkretnie począwszy od operacji zatytułowanej Jedyny taki Juan, którą odblokujecie niedługo po ukończeniu prologu.

Guapo idealnie sprawdza się do atakowania pojedynczych przeciwników, przy czym starajcie się dla niego wskazywać słabszych wrogów po to żeby szanse na udane zabójstwo w wykonaniu krokodyla były odpowiednio duże. Sam atak może też odwrócić uwagę innych okolicznych wrogów i ułatwić Wam zaplanowanie własnego ataku z zaskoczenia czy przekradnięcie się obok nich. Guapo może zostać powalony, ale nie może zginąć - możecie wskrzesić krokodyla lub zaczekać aż sam "powróci do życia".

Więcej informacji o Guapo oraz o innych zwierzakach-petach znajdziecie na osobnej stronie Amigos - pety.

Ulepszajcie i na bieżąco podmieniajcie używany sprzęt

W grze Far Cry 6 możecie zwiększać możliwości bojowe bohatera poprzez wyposażanie go w coraz lepszy sprzęt - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W grze Far Cry 6 możecie zwiększać możliwości bojowe bohatera poprzez wyposażanie go w coraz lepszy sprzęt. Chodzi tu przede wszystkim o:

 1. Bronie - Starajcie się odnajdywać bronie o wyższych rangach, a także instalować w nich modyfikacje zwiększające ich statystyki lub dodające nowe cechy. Możecie też szukać w świecie gry znacznie lepszych "unikalnych broni" o odgórnie narzuconych statystykach.
 2. Elementy ubioru i pancerze - W grze są do odnalezienia przedmioty dla różnych części ciała (np. nakrycie głowy, ochrona klatki piersiowej). Każdy tego typu przedmiot ma jakąś unikalną cechę, np. pozwala przenosić więcej amunicji konkretnego typu, zwiększa wytrzymałość na określony rodzaj ataków albo pozwala szybciej biegać. Wybierajcie te, które w danym momencie najbardziej się Wam przydadzą.
 3. Suprema i gadżety - Dla przypomnienia suprema to plecaki z unikalnymi atakami (np. impuls EMP, ostrzał rakietowy) i do każdego z nich możecie przyczepiać różnorakie gadżety - granaty, koktajle Mołotowa, noże do rzucania i inne. Także i w tym przypadku ustawiajcie jako aktywne te przedmioty, które najbardziej Wam w danym momencie pomogą.

Temat udoskonalania ekwipunku sterowanej postaci bardziej kompleksowo opisaliśmy na stronie Rozwój postaci.

Nie wyruszajcie zbyt wcześnie do regionów o wysokich rangach

Mapa świata w Far Cry 6 podzielona jest na regiony i każdy region posiada własną rangę - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

Mapa świata w Far Cry 6 podzielona jest na regiony i każdy region posiada własną rangę. Im wyższa ranga danego regionu, tym większe problemy może Wam sprawiać wygrywanie w nim walk i utrzymywanie się przy życiu - musicie spodziewać się napotykania silniejszych przeciwników z lepszym wyposażeniem. W grze jest na szczęście mnóstwo lokacji do zbadania z niską rangą (1-3) i to od nich powinniście zacząć.

Rangami opisane są też rozgrywane w grze misje. Przystąpienie do zadania o wysokiej randze może zakończyć się łatwą porażką jeśli Wasz bohater nie awansował jeszcze do tej rangi i nie pozyskał lepszego wyposażenia. Także i w tym przypadku rekomendujemy rozpoczynanie od zajmowania się misjami opisanymi niskimi rangami. Trudniejsze questy odkładajcie sobie na później.

Więcej informacji o zdobywaniu punktów doświadczenia i awansowaniu bohatera do kolejnych rang znajdziecie na osobnej stronie Rangi i XP - jak awansować?.

Reagujcie na ostrzeżenia o niskim stanie zdrowia

W Far Cry 6 łatwo może dojść do sytuacji, w której znajdziecie się w sytuacji zagrożenia życia - Far Cry 6: Porady na start - Far Cry 6 - poradnik do gry

W Far Cry 6 łatwo może dojść do sytuacji, w której znajdziecie się w sytuacji zagrożenia życia. Pasek zdrowia pojawia się u dołu ekranu, ale poważne obrażenia symbolizowane są również czerwonymi plamami pojawiającymi się na obrzeżach ekranu. Starajcie się szybko reagować na tego typu sytuacje:

 1. Wycofujcie się za zasłonę lub w inne bezpieczne miejsce (uwaga - wrogowie nadal mogą się zbliżyć lub np. podrzucić granat).
 2. Przytrzymujcie przycisk leczenia (Trójkąt / Y na padzie) żeby odzyskać część lub całość paska zdrowia. Jest to możliwe tylko jeśli macie dostępny co najmniej jeden ładunek leczenia. Nie podejmujcie ryzykownych działań, jeśli nie możecie się w danym momencie wyleczyć.

Pomiędzy walkami najlepiej jest nie marnować ładunków leczniczych i odczekać, aż pasek zdrowia bohatera samoczynnie zregeneruje się. Po więcej informacji i wskazówek przejdźcie na stronę Leczenie - jak odzyskiwać zdrowie?.