Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

FIFA 21 - poradnik do gry

FIFA 21 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

FUT 21: Podstawy handlu FIFA 21 - poradnik, najlepsze porady

W tym rozdziale poradnika do gry FIFA 21 znajdziesz istotne informacje na temat rynku transferowego FIFA Ultimate Team, a także dowiesz się czym jest podatek od transakcji oraz jak go obliczyć.

Rynek transferowy w grze FIFA 21 to bardzo istotne miejsce w którym spędzisz bardzo dużo czasu i które rządzi się własnymi prawami. To właśnie od dobrego zrozumienia zasad panujących na rynku transferowym i opanowania odpowiednich technik zarabiania monet zależeć będzie finansowy sukces Twojego klubu w trybie FUT 21. Celem korzystania z rynku transferowego FIFA Ultimate Team jest uzyskanie jak największego profitu na handlu kartami piłkarzy, menadżerów i kartami użyteczności. Zanim jednak zaczniesz osiągać zadowalające wyniki, musisz w pierwszej kolejności poznać podstawy rynku transferowego w grze FIFA 21.

Jedna gra - trzy rynki transferowe

FIFA 21 nie jest grą cross-platformową co oznacza, że grając na PC nie możesz rozgrywać meczy z Graczami posiadającymi kopię gry na konsolach PS lub Xbox. Brak wsparcia dla rozgrywek wieloplatformowych oznacza również, że każda platforma posiada swój osobny rynek transferowy i ceny kart wystawianych na sprzedaż na poszczególnych rynkach mogą dość znacznie różnić się między sobą. Przykładowo, ten sam zawodnik na rynku PS4 może kosztować 70 000 monet, na rynku Xbox 80 000 monet, a na PC aż 100 000 monet.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje to głównym czynnikiem wpływającym na to, że ceny kart na rynku transferowym FUT 21 na PC są wyższe niż na rynkach konsolowych to fakt, że na PS i Xbox-ie w FIFA 21 gra po prostu więcej osób. Przekłada się to na ilość otwieranych paczek i większą ilość kart wystawianych na rynku transferowym, a w konsekwencji na ich cenę. Poza tym konsole PS i Xbox to główne platformy dla gier sportowych serii FIFA i to właśnie na nich rozgrywane są najważniejsze turnieje.

Sprawdzając ceny kart piłkarzy w Internecie zwracaj szczególną uwagę na ceny wyszczególnione dla konkretnych rynków transferowych (PS, Xbox, PC), by uniknąć sytuacji w której sprzedaż posiadanego zawodnika za bezcen.

Przedziały cenowe kart

Rynek transferowy FUT nie pozwala Graczom na twarde dyktowanie swoich cen za określonych piłkarzy, ponieważ EA ustaliło pewne zakresy cen obowiązujące na wszystkich rynkach bez względu na platformę (PS, Xbox, PC). Celem takiego zachowania jest kontrolowanie rynku transferowego, a tym samym utrudnianie nielegalnego kupowania i sprzedawania monet w grze FIFA 21. Co to oznacza dla Graczy?

  1. Dla sprzedających - nie możesz ustawić ceny karty wystawianej na sprzedaż poniżej jej ceny minimalnej ani powyżej jej wartości maksymalnej. Przykładowo, nie wystawisz zwykłej złotej karty na sprzedaż z ceną poniżej 300 monet ani za bajońską kwotę 100 000 monet;
  2. Dla kupujących - nie możesz kupić karty poniżej jej ceny minimalnej ani po cenie znacznie odbiegającej od jej górnej granicy. Przykładowo, nie kupisz karty TOTW za 5 000 monet gdy jej minimalna cena do wystawienia na licytację wynosi 10 500, ale też nie dojdzie do sytuacji w której przez przypadek kupisz kartę za 150 000, której normalnie maksymalna cena powinna wynosić 100 000 monet.

W grze FIFA 21 istnieją przedziały cenowe dla wszystkich kart: zawodników, menadżerów, kart jednorazowych (stylów gry, kontraktów), koszulek, piłek itd. Jeśli chcesz sprawdzić aktualny przedział cenowy danej karty wystarczy spróbować wystawić ją na rynku transferowym. Należy tutaj zaznaczyć fakt, że w trakcie trwania sezonu FIFA Ultimate Team przedziały cenowe najważniejszych kart mogą być aktualizowane przez co zawodnicy, którzy na samym początku byli nieosiągalni dla większości Graczy mogą znaleźć się w zasięgu ich możliwości finansowych.

Podatek na rynku transferowym FUT 21 - jak obliczyć?

Celem każdego Gracza korzystającego z rynku transferowego FUT 21 jest uzyskanie jak największej ilości monet za wystawione karty. Warto jednak wiedzieć, że z każdej przeprowadzonej transakcji (udanej sprzedaży karty) Gracz otrzymuje 95% ceny, a 5% pochłania podatek (pieniądze zostają automatycznie odprowadzone). Z tego powodu każda transakcja musi zostać dobrze przemyślana i przekalkulowana. Przy mało ryzykownej transakcji, jak kupno karty za 1 000 monet i sprzedaż za 1 100 monet zarobisz zaledwie 45 monet (65 pochłonie podatek). Problem może pojawić się przy kupowaniu i sprzedawaniu kart za dużo większe kwoty, jakie osiągają topowi zawodnicy (Messi, Ronaldo, Neymar JR itd.), a także Ikony. Przykładowo, kupując kartę za 100 000 monet i sprzedając ją później za 101 000 stracisz na tej inwestycji ponad 4 000 monet!

  1. Zapłaciłeś za kartę 100 000 monet;
  2. Po jakimś czasie wystawiasz ją na rynku transferowym za 101 000 monet;
  3. Za udaną transakcję otrzymujesz 95% ceny czyli 95 950 monet;
  4. Podatek pochłonął 5 050 monet;
  5. Strata na tej nieprzemyślanej wcześniej transakcji wynosi aż 4 050 monet.

Zanim wykonasz jakąkolwiek transakcję na rynku transferowym FUT 21 zastanów się, czy będzie to opłacalne, szczególnie jeśli w grę wchodzą wysokie kwoty. W przyszłości zaoszczędzi Ci to gorzkich rozczarowań i straty ciężko zarobionych monet.