Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

O jedną turę za daleko XCOM Chimera Squad poradnik i solucja to opis przejścia gry, turowego systemu walki, zarządzania oddziałem Chimera i centrum dowodzenia Miasto 31. Nie zabrakło też opisów broni, wrogów i wymagań sprzętowych PC.

Niniejszy poradnik do gry XCOM Chimera Squad zawiera komplet informacji na temat wygrywania turowych walk, umiejętnego zarządzania drużyną oraz podejmowania właściwych decyzji na mapie taktycznej. Wszystkie te informacje i wskazówki powinny być pomocne w pomyślnym zaliczaniu misji przy jednoczesnym utrzymanym przy życiu wszystkich członków oddziału.

Najwięcej miejsca w naszym poradniku zajmuje przewodnik po grze XCOM Chimera Squad. Znajdziesz w nim przede wszystkim porady na start zawierające różnorakie podpowiedzi na temat najważniejszych mechanik rozgrywki. Porady te powinny pomóc początkującym graczom oraz osobom przechodzącym grę po raz pierwszy. Ważną częścią naszego poradnika jest szczegółowy opis zasad walk rozgrywanych w systemie turowym. Przebieg turowych potyczek uległ pewnym istotnym zmianom w stosunku do poprzednich części cyklu XCOM i dokładnie wyjaśniamy nowe i zmodyfikowane elementy rozgrywki.

Kolejna istotna kwestia uwzględniona w naszym poradniku to zarządzanie oddziałem Chimera, który tym razem jest predefiniowany. Informujemy o umiejętnościach i specjalizacjach wszystkich członków drużyny, a także podpowiadamy o tym jak najlepiej wykorzystać ich zdolności na polu bitwy. W naszym poradniku nie mogło też zabraknąć opisu menu sztabu operacyjnego. Dowiesz się o najważniejszych cechach centrum dowodzenia gry, do których zaliczają się m.in. planowanie kolejnych misji, szkolenie żołnierzy oraz wyposażanie członków oddziału Chimera w nowy sprzęt.W przewodniku omówiliśmy również szereg innych elementów rozgrywki - na osobnych stronach znajdziesz opisy m.in. androidów, drużyn polowych, statusów postaci, najlepszych technologii, przebiegu kampanii, czy wrogich frakcji.

W niniejszym poradniku nie mogło też zabraknąć rozdziału FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Znajdziesz w nim wyjaśnienia między innymi takich tematów jak powstrzymywanie pojawiania się na mapie wrogich posiłków, odblokowywanie najlepszych broni i gadżetów, uzupełnianie zapasów surowców, zwalczanie narastającego poziomu anarchii, prowadzenie rozgrywki na poziomie trudności Ironman, czy unikanie przegrania pojedynczej misji lub całej kampanii. Całość zamykają rozdziały na temat osiągnięć / achievementów gry XCOM Chimera Squad, oraz jej sterowania i wymagań sprzętowych PC.

XCOM Chimera Squad jest kolejną odsłoną popularnej serii taktycznych turowych strategii. Nie mamy tu do czynienia z pełnoprawnym sequelem, a nieco mniejszą produkcją, która skupia się na ukazywaniu działań tytułowego oddziału Chimera. Miejscem akcji nie jest tym razem cały glob, tylko futurystyczna metropolia - Miasto 31. Warstwa taktyczna gry wykazuje wiele podobieństw do XCOM 2, aczkolwiek zawiera też sporo istotnych nowości - możemy m.in. wydawać polecenia kosmitom wchodzącym w skład grupy Chimera, wykonywać ruchy w oparciu o oś czasu oraz ustalać gdzie członkowie drużyny mają rozpocząć każdą misję.

Czy Chimera Squad to XCOM 3?

Nie, Chimera Squad nie jest trzecią pełnoprawną odsłoną serii XCOM. Produkcję tę powinniśmy potraktować bardziej jako spin-off. Chimera Squad nie kontynuuje bezpośrednio głównego wątku z dwóch pierwszy części serii, choć jest produkcją kanoniczną i akcja gry rozpoczyna się 5 lat po wydarzeniach z XCOM 2.

Chimera Squad to produkcja o mniejszej skali od głównych odsłon cyklu, przy czym niekoniecznie należy to uznać za jej wadę. Niektóre elementy rozgrywki pozostawiono w bardzo zbliżonej postaci w stosunku do XCOM 2, ale wprowadzono również szereg dużych zmian, dzięki którym znany graczom turowy system walki doczekał się powiewu świeżości.

Czy XCOM Chimera Squad jest długą grą?

XCOM: Chimera Squad jest krótszą grą od swoich poprzedników, aczkolwiek mimo wszystko jest w stanie zaoferować całkiem sporo zawartości. Pojedyncze przejście kampanii powinno ci zająć od 20 do 25 godzin, przy czym na ten wynik mogą wpłynąć takie czynniki jak liczba rozegranych i powtórzonych misji czy ustawiony poziom trudności.

Więcej informacji o przewidywanej długości gry znajdziesz na stronie Ile czasu zajmuje przejście gry XCOM Chimera Squad?.

Czy XCOM Chimera Squad posiada tryb multiplayer?

Nie, dostępna zawartość jest przygotowana wyłącznie dla pojedynczego gracza. Nie są oferowane żadne tryby multiplayer - ani lokalne ani sieciowe. Nie jest oczywiście wykluczone, że gra będzie nadal rozwijana przez twórców i być może w przyszłości doczeka się jakiejś zawartości dla wielu graczy.

Czy w grze dostępny jest ekran całego globu?

Nie, w grze XCOM Chimera Squad nie operujemy z poziomu ekranu całego globu - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Nie, w grze XCOM Chimera Squad nie operujemy z poziomu ekranu całego globu. Miejscem działań jest jedna duża metropolia - Miasto 31. Mamy więc do czynienia ze skalą mikro zamiast znanej z poprzedniej części skali makro i podobne rozwiązanie zastosowano już m.in. w grze X-COM Apocalypse. Nie oznacza to na szczęście znacznych ograniczeń w temacie złożoności rozgrywki. Musimy podejmować wiele trudnych decyzji oraz dbać o utrzymanie porządku we wszystkich dzielnicach miasta.

Czy gra ukaże się na konsole?

W momencie przygotowywania niniejszego poradnika wydanie gry XCOM Chimera Squad zaplanowane zostało wyłącznie na komputery osobiste. Nie jest wykluczone, że stan ten z czasem ulegnie zmianie. Poprzednie części XCOM ukazały się z opóźnieniem na wybranych konsolach i urządzeniach mobilnych.

Czy gra ma wysokie wymagania sprzętowe?

Nie, gra XCOM Chimera Squad nie posiada wysokich wymagań sprzętowych i powinna bezproblemowo uruchomić się nawet na kilkuletnim sprzęcie. Minimalne wymagania sprzętowe to: procesor Quad Core 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7770 lub lepsza, 18 GB wolnej przestrzeni na HDD, Windows 7/10 64-bit.

Jak wygląda ogólny zarys fabuły nowej gry?

Akcja Chimera Squad rozgrywa się 5 lat po wydarzeniach z XCOM 2. Kosmiczni najeźdźcy zostali wypędzeni z Ziemi, aczkolwiek kosmitom o bardziej pokojowym nastawieniu umożliwiono pozostanie na Błękitnej Planecie. Podjęto próby stworzenia cywilizacji składającej się z wielu koegzystujących ze sobą ras. Akcja nowej gry rozgrywa się w Mieście 31 i ta futurystyczna metropolia ma być swego rodzaju przykładem pozytywnej współpracy ludzi z kosmitami. Nie wszyscy mieszkańcy Miasta 31 podzielają ten światopogląd i w związku z tym powołany został tytułowy twór - Oddział Chimera. W skład tej drużyny wchodzą ludzie i kosmici i ich zadaniem jest utrzymywanie porządku w mieście.

Kiedy gra może zakończyć się przegraną?

W XCOM Chimera Squad są dwa główne powody zawalenia rozgrywanej kampanii:

  1. Ostateczna śmierć któregoś z członków drużyny - Nikt z drużyny nie może "permanentnie" zginąć. Pewnym ułatwieniem jest to, że rozgrywka nie kończy się jeśli któryś z bohaterów odniesie poważne obrażenia. Nadal można go wtedy ewakuować oraz zadbać o jego wyleczenie już po ukończeniu misji.
  2. Zapanowanie anarchii w całym Mieście 31 - Nowe ikony pojawiają się na pasku anarchii za każdym razem gdy niepokój (Unrest) w jednej z dzielnic miasta osiągnie maksymalny poziom. Należy dążyć do zmniejszania niepokoju we wszystkich dzielnicach. Zapełnienie się paska anarchi w 100% jest równoznaczne z przegraną i koniecznością wczytania starszego sejwa lub rozpoczęcia kampanii od nowa.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na osobnej stronie Przegrana w kampanii - jak unikać? znajdującej się w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Czy w grze można grać obcymi?

Tak, niektórzy członkowie oddziału Chimera to kosmici współpracujacy z ludźmi celem zaprowadzenia porządku w Mieście 31 - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Tak, niektórzy członkowie oddziału Chimera to kosmici współpracujacy z ludźmi celem zaprowadzenia porządku w Mieście 31. Każdy z takich bohaterów dysponuje unikalnymi zdolnościami powiązanymi z rasą obcych, którą reprezentuje (np. kontrolą umysłu w przypadku Sectoida, czy uduszenie w przypadku Vipera).

Czy można zmienić wygląd postaci?

Jest to możliwe niestety w bardzo ograniczonym zakresie - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Jest to możliwe niestety w bardzo ograniczonym zakresie. Po odwiedzeniu zbrojowni Armory i wybraniu bohatera możesz kliknąć na przycisku Tint Armor. Wyświetli się paleta kolorów i będziesz mógł zmienić kolor fragmentu ubrania agenta.

Wybór postaci może też ulegać zmianie w miarę nabywania przez nią elementów wyposażenia, jak np. broni, pancerzy czy dronów. Wszystkie zmiany ekwipunku są "nanoszone" na aktualny model postaci.

Dlaczego nie mogę rozpocząć misji?

Najczęstszy powód, dla którego nie można rozpocząć misji, to brak pełnego czteroosobowego oddziału w gotowości - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Najczęstszy powód, dla którego nie można rozpocząć misji, to brak pełnego czteroosobowego oddziału w gotowości. Jeśli nie są zapełnione wszystkie cztery sloty bohaterów (prawy górny róg ekranu), to gra wyświetli komunikat podobny do tego z powyższego obrazka.

To najbardziej problematyczna kwestia w początkowych godzinach gry, gdy dysponuje się ograniczoną liczbą agentów. W miarę postępów w fabule do oddziału Chimera będą dołączały kolejne grywalne postacie. Pozwoli ci to wysyłać ludzi na misje i jednocześnie wykonywać inne czynności - przydzielać wolnych agentów m.in. do prac badawczych, szkoleń czy operacji Spec Ops.

Czy w grze są maszyny latające?

Nie, w grze XCOM Chimera Squad nie ma żadnych statków powietrznych i akcja rozgrywa się w całości na ziemi - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Nie, w grze XCOM Chimera Squad nie ma żadnych statków powietrznych i akcja rozgrywa się w całości "na ziemi". Członkowie oddziału Chimera do podróżowania do dzielnic Miasta 31 powiązanych z misjami wykorzystują opancerzony pojazd APC.

Czy w grze występuje tzw. mgła wojny?

Nie, w XCOM: Chimera Squad nie ma mgły wojny (fog of war) - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Nie, w XCOM: Chimera Squad nie ma mgły wojny (fog of war). Wszyscy przeciwnicy są widoczni po rozpoczęciu starcia. Należy jednak dodać, że w trakcie fazy Breach (wbicie się do pomieszczenia, w którym są wrogowie) twoi podwładni mogą atakować tych tylko tych przeciwników, którzy znajdują się w tym momencie w ich polu widzenia.

Czy w grze są misje czasowe?

Tak, ale dotyczy to tylko niektórych zadań - XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Tak, ale dotyczy to tylko niektórych zadań. Możesz np. zostać poproszony o pozyskanie ważnych danych wywiadowczych zanim zostaną skasowane. W przykładzie z powyższego obrazka gra daje 3 rundy na zdobycie dowodów.

Wiele misji w Chimera Squad możesz na szczęście wykonywać bez konieczności ścigania się z upływającym czasem czy limitem tur. Gra stara się mimo wszystko "pośpieszać" gracza poprzez dosyłanie posiłków na teren rozgrywania misji. Temat ten szerzej opisaliśmy na stronie Wrogie posiłki - jak unikać?.

Czy gra otrzyma polską lokalizację?

Tak, XCOM Chimera Squad będzie sprzedawany w Polsce z kinową lokalizacją, tzn. z polskimi napisami (kwestie mówione pozostają w oryginalnej wersji językowej).

Ile kosztuje gra XCOM Chimera Squad?

Oficjalna cena gry XCOM: Chimera Squad to 19,99€ / 89,90zł, ale wszystkie zakupy dokonane do 1 maja 2020 roku wiążą się z 50-procentową obniżką ceny. Oznacza to, że Chimera Squad można zakupić za równowartość około 9,99€ / 44zł. Promocja ta dotyczy wszystkich dużych sklepów internetowych, w tym również sklepu Steam.

Gdzie przechowywane są sejwy gry XCOM Chimera Squad?

Dostęp do zapisanych stanów gry może ci się przydać jeśli chcesz wykonać ich kopię bezpieczeństwa lub jeśli chcesz "oszukiwać" podczas prowadzenia gry z włączonymi modyfikatorami Ironman i Hardcore (ten drugi kasuje sejwy w momencie zawalenia jakiejś misji).

Jeśli pobrałeś grę XCOM: Chimera Squad z platformy Steam, to sejwy znajdziesz w katalogu:

C:\Users\twoja_nazwa_użytkownika\Documents\My Games\XCOM Chimera Squad\XComGame\SaveData

Informacje o XCOM Chimera Squad - poradnik do gry

Autor : Jacek Stranger Hałas

Ostatnia aktualizacja : 20 kwietnia 2020

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414486XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414485XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414484XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414483XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414482XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414481XCOM: Chimera Squad - screen - 2020-04-14 - 414480