Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Doom Eternal - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Doom Eternal - poradnik do gry

Doom Eternal - poradnik do gry

Wieczne zatracenie Poradnik do Doom Eternal to kompendium wiedzy o tej produkcji. Znajdziesz tutaj podstawowe informacje o rozgrywce oraz zapoznasz się z trybami gier. Całość uzupełnia aneks z opisem sterowania i wymagań, a także dział najczęściej zadawanych pytań.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja 2020

Niniejszy poradnik do gry Doom Eternal jest kompletnym przewodnikiem po produkcji studia id Software. W naszym poradniku zawarliśmy porady, wskazówki i podpowiedzi przygotowane zarówno dla początkujących, dla których być może będzie to pierwsza styczność z Doom, jak i dla bardziej doświadczonych graczy, którzy doskonale znają serię i którzy ukończyli poprzednią część z 2016 roku.

Nasz poradnik otwierają strony podstaw. Zamieściliśmy w nim przede wszystkim porady na start z licznymi podpowiedziami na temat najważniejszych elementów gry i mechanik rozgrywki. Na osobnych stronach przewodnika opisaliśmy takie tematy jak staczanie walk, eksplorowanie map, wybór poziomu trudności, odblokowywanie broni, wynajdywanie słabych stron demonów, korzystanie z nowych umiejętności bohatera, ulepszanie pancerza, zaliczanie wyzwań czy korzystanie z run.

Ważną częścią naszego przewodnika jest rozdział FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Podpowiadamy w nim m.in. jak skutecznie uzupełniać zapasy, jak korzystać z szybkiej podróży (fast travel), ile czasu zajmuje ukończenie Doom Eternal, jakie zastosowanie mają dodatkowe życia, jak grać na kodach, jak docierać do oddalonych półek, które bronie są najlepsze, czym jest wskaźnik demonicznego spaczenia, czy jak zmienić wygląd bohatera. W przewodniku znalazły się również strony na temat sterowania i wymagań sprzętowych gry, a także poradnik trofeowy, w którym szczegółowo opisaliśmy wszystkie osiągnięcia wymagane do odblokowania platynowego trofeum.

Dużą część poradnika zajmuje szczegółowy opis przejścia kampanii gry Doom Eternal. Nasza solucja oferuje wsparcie w kwestiach eksploracji map, zaliczania dość wymagających sekcji platformowych, rozwiązywania zagadek środowiskowych, unikania pułapek, pokonywania potworów, zaliczania wyzwań misji, oraz zabijania bossów - najsilniejsze demony opisaliśmy też dokładniej w osobnym rozdziale.

Ostatnim większym rozdziałem naszego poradnika jest atlas świata, w którym znajdują się informacje jak zdobyć 100% sekretów / znajdziek. Informujemy o miejscach odnajdywania wszystkich głównych odmian sekretów, do których zaliczają się m.in. wpisy do kodeksu, stacje ulepszania broni i pancerza, dyskietki, figurki, albumy i runy. Opisy znajdziek wzbogacone zostały mapami lokacji, które powinny pomóc w zlokalizowaniu poszczególnych sekretów.

Co warto wiedzieć, zanim zacznę grać?

 1. Doom Eternal jest trudniejszy od swojego poprzednika z 2016 roku i nie powinieneś przesadzać z wyborem poziomu trudności. Wybranie zbyt wysokich ustawień może zmusić cię do powtarzania większości walk.
 2. Musisz atakować potwory na ściśle określone sposoby, by odnawiać zapasy. Oddzielnie rodzaje ataków służą do regenerowania punktów zdrowia, do naprawiania pancerza i do uzupełniania zapasów amunicji.
 3. W Doom Eternal dostępne są zupełnie nowe umiejętności - Odskok, Krwawy Cios i Płomienny Wybuch. Każda z nich ma inne zastosowanie i może przydać się w przemierzaniu map czy w atakowaniu demonów.
 4. Możesz odnajdywać dodatkowe życia i dodawać je do puli. Dysponowanie extra życiami zwiększa szanse kontynuowania rozgrywki bez konieczności powracania do poprzedniego punktu kontrolnego.
 5. Najeźdźcy są zaliczani do standardowych odmian przeciwników w grze, ale mimo wszystko są bardzo niebezpieczni. Przeciwników tych rozpoznaje się po czerwonych tarczach i dysponują bogatym wachlarzem ataków.
 6. Demony Archvile mogą przyzywać nowe demony i czyni to z nich bardzo niebezpiecznych wrogów. Jeśli odnotujesz czerwoną otoczkę wokół demonów, to postaraj się szybko zlokalizować Archvile'a.
 7. W Doom Eternal dostępna jest opcja szybkiej podróży. Możesz dzięki niej w łatwy sposób wrócić się np. do pominiętych sekretów, ale niestety funkcja fast travel obarczona jest pewnymi ograniczeniami.
 8. BFG 9000 to niezwykle potężna broń w grze Doom Eternal, ale do pokonywania silnych demonów przydaje się też miecz Tygiel. Korzystanie z najsilniejszego oręża jest mocno limitowane i powinno ograniczać się do zabijania najtrudniejszych demonów.
 9. Na mapach znajdują się miejsca staczania sekretnych walk i są to m.in. Bramy Slayera. Przystępowanie do opcjonalnych potyczek nie jest najlepszym pomysłem podczas przechodzenia gry po raz pierwszy - są one dość trudne.
 10. Doom Eternal cechuje się wymagającymi sekcjami platformowymi i dotarcie do oddalonych półek może być kłopotliwe. Z pomocą przychodzą m.in. opcje podwójnego skoku i odskoku, dzięki którym dłużej możesz pozostawać w powietrzu.

Więcej podpowiedzi znajdziesz m.in. w rozdziale Porady na start w naszym przewodniku po grze.

Komputer PC w Twierdzy Zagłady - jakie ma zastosowanie?

Stary komputer PC znajduje się w pomieszczeniu - kwaterze Doom Slayera w Twierdzy Zagłady - Doom Eternal - poradnik do gry

Stary komputer PC znajduje się w pomieszczeniu - kwaterze Doom Slayera w Twierdzy Zagłady. Pokój ten zlokalizowany jest pod mostkiem kapitańskim. Komputer ma początkowo zablokowany plik 1 i plik 2. Próba wybrania pliku 2 wiąże się też z koniecznością wprowadzenia hasła.

Komputer służy do uruchamiania klasycznych wersji gier Doom 1 i Doom 2: Hell on Earth. Uruchomienie każdej z nich jest możliwe dopiero po spełnieniu określonych wymagań:

 1. Do odblokowania pliku 1 i uruchomienia Doom 1 wymagane jest odnajdywanie dyskietek z kodami.
 2. Do odblokowania pliku 2 i uruchomienia Doom II: Hell on Earth wymagane jest podanie tajnego hasła.

Komplet informacji o tym jak odblokować pliki 1 i 2 i jak zagrać w Dooma 1 oraz Dooma 2 znajdziesz na stronach Jak zagrać w klasyczne wersje Doom 1 i Doom 2? oraz Do czego służy komputer PC w Fortecy Zagłady?.

Czy gra posiada mikrotransakcje?

Nie, Doom Eternal nie posiada mikropłatności i wszystkie przedmioty można zdobyć dzięki postępom w grze - Doom Eternal - poradnik do gry

Nie, Doom Eternal nie posiada mikropłatności i wszystkie przedmioty można zdobyć dzięki postępom w grze. Dotyczy to również przedmiotów kosmetycznych - skórek bohatera i używanych przez niego broni czy animacji wyświetlanych po wygranym meczu. Żadnej z tych rzeczy nie kupuje się w grze za prawdziwe pieniądze. Nowe skórki i inne przedmioty kosmetyczne odblokowują się dzięki zdobywaniu punktów doświadczenia w grze i awansowaniu na kolejne rangi.

Czy Doom Eternal jest długą grą?

Tak, Doom Eternal jest grą zdecydowanie dłuższą od swojego poprzednika z 2016 roku. Obejrzenie napisów końcowych staje się możliwe nie wcześniej niż po spędzeniu około 12-13 godzin z grą. Rozglądanie się w trakcie przechodzenia kampanii za sekretami czy zajmowania się wyzwaniami mogą wydłużyć czas rozgrywki do około 18-22 godzin. Ilość czasu spędzonego z grą może jeszcze bardziej zwiększyć się jeśli wybierzemy jeden z wyższych poziomów trudności, spróbujemy zdobyć platynowe trofeum i zainteresujemy się sieciowym trybem Battlemode.

Więcej informacji o stopniu rozbudowania gry znajdziesz na osobnej stronie Ile czasu zajmuje przejście gry Doom Eternal? w rozdziale FAQ naszego poradnika.

Czy Doom Eternal ma trudną platynę?

Zdobycie platynowego trofeum w Doom Eternal nie powinno być bardzo trudne, choć wymaga pewnych umiejętności. Kampanię możesz po raz pierwszy zaliczyć na dowolnym poziomie trudności, także najniższym. Ułatwia to między innymi staczanie opcjonalnych walk i część z nich można też zaliczyć "grając na kodach". Najbardziej problematycznym trofeum jest Po drabince wyniku, które wymusza ponowne przejście gry w trybie dodatkowych żyć i z co najmniej 10 życiami w zapasie. Trofeum to można łatwo zawalić przez zbyt częste zgony lub przez pominięcie zbyt wielu dodatkowych żyć poukrywanych na mapach.

Komplet informacji jak zdobyć 100% osiągnięć i jak odblokować platynowe trofeum znajdziesz w naszym poradniku trofeowym.

Czy Doom Eternal jest trudniejszą grą od poprzednika?

Tak, w naszej ocenie gra Doom Eternal jest znacznie bardziej wymagająca od Dooma z 2016 roku - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, w naszej ocenie gra Doom Eternal jest znacznie bardziej wymagająca od Dooma z 2016 roku. Wpływ ma na to kilka zasadniczych czynników - przeciwnicy zadają większe obrażenia (także podczas gry na normalnym poziomie trudności) i bardzo dużo się przemieszczają, na arenach walk odnajduje się mniej zapasów i w trakcie przechodzenia misji wymagane jest zaliczanie wymagających sekcji platformowych.

Polecamy zajrzeć na dwie strony poradnika powiązane z tą tematyką:

 1. Poziom trudności - Możesz dowiedzieć się jakie są dostępne poziomy trudności i czym dokładnie się różnią. Wyjaśniamy też jak zmienić poziom trudności i kiedy jest to dozwolone.
 2. Jak szybko uzupełniać zapasy? - Przedstawiamy najskuteczniejsze techniki dla każdej z tych kategorii (wykraczają one poza standardowe odnajdywanie zapasów nadających się do podniesienia).

Czy gra posiada tzw. tryb Ironman?

Tak, w Doom Eternal są tryby Ironman, w których obowiązuje permanentna śmierć na wypadek zgonu bohatera (permadeath) - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, w Doom Eternal są tryby Ironman, w których obowiązuje permanentna śmierć na wypadek zgonu bohatera (permadeath). Mowa tu konkretnie o dwóch modyfikatorach poziomu trudności:

 1. Ultra Nightmare - Śmierć bohatera jest nieodwracalna i trzeba rozpoczynać całą kampanię od nowa. W miejscu, w którym wcześniej zginąłeś będzie znajdował się znacznik symbolizujący to wydarzenie.
 2. Extra Life Mode - Nieodwracalna śmierć następuje po wyczerpaniu limitu wszystkich dodatkowych żyć. Także i w tym przypadku trzeba rozpoczynać zabawę od początku.

Tryb dodatkowych żyć jest powiązany z jednym z trofeów gry Doom Eternal. Zajrzyj na osobnę stronę na jego temat, by dowiedzieć jak skutecznie w nim przetrwać i dotrzeć do finału kampanii.

Wymagania sprzętowe Doom Eternal PC - czy są wysokie?

Teoretycznie tak, ale gra powinna uruchomić się także na sprzęcie słabszym od zalecanego. Podobnie wyglądało to w przypadku poprzednich produkcji id Software - zalecana przez autorów konfiguracja sprzętowa była przesadzona i gracze ze słabszymi komputerami również mogli nacieszyć się rozgrywką. Przykładowe wymagania sprzętowe do uruchomienia gry Doom Eternal w rozdzielczości 1080p przy ustawionych wysokich detalach to:

 1. System operacyjny: 64-bitowy Windows 10
 2. Procesor: Intel Core i7-6700K lub lepszy, AMD Ryzen 7 1800X lub lepszy
 3. Pamięć RAM: 8 GB
 4. Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB), NVIDIA GeForce 970 (4GB; wymagane ustawienie jakości tekstur na średnie), AMD RX 480 (8GB)
 5. Wolne miejsce na dysku: 50 GB

Więcej informacji o minimalnych oraz rekomendowanych wymaganiach gry Doom Eternal dla różnych rozdzielczości ekranu znajdziesz na stronie Wymagania sprzętowe naszego poradnika.

Czy Doom Eternal dobrze działa na konsolach?

Tak, gra jest bardzo dobrze zoptymalizowana, choć odbywa się to kosztem nieco niższej jakości grafiki na podstawowych modelach konsol - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, gra jest bardzo dobrze zoptymalizowana, choć odbywa się to kosztem nieco niższej jakości grafiki na podstawowych modelach konsol. Gra działa w 1080p/60fps na zwykłych wersjach konsol PS4 oraz Xbox One. Podczas przygotowywania poradnika na bazie wersji na konsolę PlayStation 4 nie odnotowaliśmy żadnych spadków wydajności i gra była też mniej obciążająca dla konsoli niż Doom z 2016 roku. Niestety rozgrywka w stałych 60 klatkach na sekundę odbywa się kosztem niższej jakości tekstur i modeli postaci. Z uwagi na bardzo dynamiczny charakter rozgrywki nie jest to jednak naszym zdaniem poważny problem.

Więcej informacji o działaniu gry na różnych platformach znajdziesz na stronie Wymagania sprzętowe.

Czy mogę skończyć kampanię w trybie offline?

Tak, pomimo tego, że stałe połączenie z internetem jest rekomendowane, nie jest ono wymagane do ukończenia kampanii singleplayer - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, pomimo tego, że stałe połączenie z internetem jest rekomendowane, nie jest ono wymagane do ukończenia kampanii singleplayer. Granie w trybie offline lub chwilowa utrata połączenia z serwerami gry mogą cię pozbawić szans zdobywania punktów doświadczenia, awansowania na wyższe rangi i otrzymywania nagród online. Mowa tu jednak wyłącznie o przedmiotach kosmetycznych, które nie wpływają na przebieg gry. Wszystkie ulepszenia broni, pancerza itp. możesz bezproblemowo pozyskać w trakcie prowadzenia rozgrywki offline.

Czy mogę wyłączyć tzw. filmowe ziarno?

Tak, Doom Eternal pozwala na wyłączenie lub ograniczenie filtru zwanego filmowym ziarnem (Film Grain), który może przeszkadzać niektórym graczom w czerpaniu przyjemności z gry - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, Doom Eternal pozwala na wyłączenie lub ograniczenie filtru zwanego filmowym ziarnem (Film Grain), który może przeszkadzać niektórym graczom w czerpaniu przyjemności z gry. Doom Eternal umożliwia również wyłączenie rozmycia ekranu (Motion Blur) oraz chromatycznej aberracji (Chromatic Aberration) i dotyczy to także wersji na konsole.

Czy w grze są znajdźki?

Tak, Doom Eternal wzorem swoich poprzedników skrywa mnóstwo sekretów - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, Doom Eternal wzorem swoich poprzedników skrywa mnóstwo sekretów. Niektóre znajdźki mogą pomagać w grze i są to między innymi dodatkowe życia, runy czy ulepszenia broni i pancerza. W grze znajdują się też jednak sekrety o charakterze wyłącznie kolekcjonerskim - wpisy do kodeksu, figurki, albumy i inne.

Zajrzyj do rozdziału Sekrety w naszym atlasie świata, by móc łatwo odnaleźć 100% głównych sekretów we wszystkich etapach kampanii.

Czy mogę powracać do poprzednich lokacji?

Tak i jest to możliwe na dwa główne sposoby - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak i jest to możliwe na dwa główne sposoby:

 1. Szybka podróż (Fast Travel) - Gra odblokowuje szybką podróż, gdy znajdziesz się niedaleko miejsca zakończenia danej misji. Jest to świetny sposób np. na powrócenie do lokacji z pominiętymi znajdźkami. Cały proces dokładniej opisaliśmy na stronie Jak korzystać z szybkiej podróży?.
 2. Wybór etapu z menu (Mission Select) - Ukończone już misje możesz wybierać z poziomu terminalu na pokładzie Fortecy Zagłady lub z menu głównego gry.

Czy w grze są zagadki?

Tak, w trakcie gry rozwiązuje się drobne zagadki środowiskowe - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, w trakcie gry rozwiązuje się drobne zagadki środowiskowe. Mogą one dotyczyć np. odnalezienia klucza i dotarcia z nim do odpowiednich drzwi, zaliczenia bardziej złożonej sekcji wspinaczkowej, przejścia przez lokację z pułapkami, czy podniesienia baterii i dostarczenia jej do miejsca jej użycia.

Wszystkie łamigłówki wymagane do zaliczania kolejnych misji zostały szczegółowo omówione w naszym opisie przejścia gry.

Czy mogę zeskakiwać z dużych wysokości?

Możesz bez żadnych obaw zeskakiwać z dużych wysokości, gdyż pancerz bohatera jest w stanie zamortyzować każdy upadek - Doom Eternal - poradnik do gry

Możesz bez żadnych obaw zeskakiwać z dużych wysokości, gdyż pancerz bohatera jest w stanie zamortyzować każdy upadek. Musisz natomiast uważać na:

 1. "Toksyczne podłoże" - wyładowania, lawa itp. mogą doprowadzić do utraty punktów i pancerza w momencie wejścia w kontakt z nimi.
 2. Możliwość spadnięcia w przeszłość - nie jest to równoznaczne z automatycznym zgonem, ale po respawnie i powrocie na bezpieczną półkę gra odbierze ci trochę hp.

Czy cała gra toczy się w perspektywie FPP?

Nie, ale wyjątki od tej reguły są nieliczne i mało znaczące - Doom Eternal - poradnik do gry

Nie, ale wyjątki od tej reguły są nieliczne i mało znaczące. Przez zdecydowaną większość czasu akcję obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby i w taki sposób stacza się wszystkie bitwy.

Gra może ukazać akcję z innej perspektywy np. w trakcie wyświetlania sceny przerywnikowej. Jest to też jedna z niewielu okazji do tego żeby obejrzeć z bliska pancerz głównej postaci, którego wygląd może być modyfikowany dzięki przedmiotom kosmetycznym. Proces modyfikacji prezencji bohatera opisaliśmy na osobnej stronie Jak zmienić wygląd bohatera?.

Czy można samodzielnie zapisywać grę?

Niestety nie, wszystkie zapisy stanu gry odbywają się automatycznie - Doom Eternal - poradnik do gry

Niestety nie, wszystkie zapisy stanu gry odbywają się automatycznie. Gra informuje o utworzenie nowego punktu kontrolnego (checkpointu) komunikatem wyświetlanym w prawym górnym rogu ekranu. Do autozapisu dochodzi zazwyczaj w momencie wkroczenia do jakiejś nowej większej lokacji.

Doom Eternal pozwala także na powtarzanie całych misji. Na taki krok możesz zdecydować się z poziomu menu pauzy (opcja Reset Mission) lub z menu głównego. Wiedz jednak, że etapy w grze są zazwyczaj bardzo długie. Restart misji może doprowadzić do utraty dużej części dotychczasowych postępów.

Jak odkryć całą mapę?

Mapę w grze Doom Eternal możesz odkryć w taki sam sposób, jak w poprzedniej odsłonie serii - odnajdując terminal automapy - Doom Eternal - poradnik do gry

Mapę w grze Doom Eternal możesz odkryć w taki sam sposób, jak w poprzedniej odsłonie serii - odnajdując terminal automapy.

Na mapie 3D zielonym kolorem oznaczane są zbadane miejsca, a szarym kolorem lokacje nadające się do zbadania. Warto w miarę możliwości odkrywać zawsze 100% mapy, by mieć pewność odnalezienia wszystkich sekretów dla danego etapu. Więcej informacji o przemierzaniu map i korzystaniu z mapy znajdziesz w osobnym rozdziale Eksploracja.

Czy BFG jest najlepszą bronią w grze?

BFG 9000 to jedna z kilku najlepszych broni w Doom Eternal - Doom Eternal - poradnik do gry

BFG 9000 to jedna z kilku najlepszych broni w Doom Eternal. Nie można jej jednak nazwać zdecydowanie najlepszą bronią z całego zestawu. Inne równie potężne bronie to:

 1. Demaykr (Unmaykr) - To unikalna broń przyznawana za dostarczenie 6 kluczy z Bram Slayera (opcjonalnych aren) na pokład Fortecy Zagłady. Podobnie jak BFG świetnie sprawdza się ona w atakach obszarowych.
 2. Miecz Tygiel (Crucible) - Ma on inne zastosowanie, gdyż wykorzystywany jest do zabijania pojedynczych silnych demonów. Zaletą jest to, że prawie wszystkie demony zginą w wyniku pojedynczego ataku mieczem.

Dlaczego nie mogę skakać?

W trakcie przechodzenia gry Doom Eternal możesz doświadczyć problemu polegającego na braku możliwości wykonywania skoków - Doom Eternal - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry Doom Eternal możesz doświadczyć problemu polegającego na braku możliwości wykonywania skoków. Jest to spowodowane stycznością z fioletową substancją, która "uziemia" bohatera. Na czas przemieszczania się w tej mazi skoki są zablokowane. Musisz wyjść z fioletowego obszaru i wtedy dopiero możesz korzystać ze skoków (także po to żeby w połączeniu z odskokami / dashami przeskoczyć nad mazią).

Czy Doom Eternal posiada przepustkę sezonową?

Tak, gra Doom Eternal posiada jednoroczną przepustkę sezonową Season Pass - Year One Pass. Wchodzi ona w skład edycji Deluxe Edition oraz Collector's Edition, jak również można ją zakupić oddzielnie.

W skład przepustki sezonowej wchodzą 2 dodatki fabularne do kampanii (DLC 1 oraz DLC 2), które rozbudowują fabułę z podstawowej gry oraz pozwalają prześledzić wydarzenia z innej perspektywy.

W jakich wersjach sprzedawana jest gra Doom Eternal?

Gra Doom Eternal sprzedawana jest w trzech wersjach - Doom Eternal - poradnik do gry

Gra Doom Eternal sprzedawana jest w trzech wersjach. Są to:

 1. Edycja standardowa (Standard Edition) - Zawiera ona wyłącznie podstawową grę.
 2. Edycja Deluxe (Deluxe Edition) - Oprócz podstawowej gry oferuje ona jednoroczną przepustkę sezonową (dwa fabularne DLC), demoniczną skórkę Slayera oraz klasyczne odgłosy broni.
 3. Edycja kolekcjonerska (Collector's Edition) - Oferuje ona zawartości edycji Deluxe plus dodatkowo stalowe pudełko, kasetę z soundtrackami z gier Doom i Doom Eternal, artbook Doom Lore Book, litografię oraz pełnowymiarowy hełm głównego bohatera.

Czy można komfortowo grać w Doom Eternal na padzie?

Doom Eternal jest bez dwóch zdań grą stworzoną do zabawy przy użyciu klawiatury i myszy, ale sterowanie na padzie nie można nazwać złym - Doom Eternal - poradnik do gry

Doom Eternal jest bez dwóch zdań grą stworzoną do zabawy przy użyciu klawiatury i myszy, ale sterowanie na padzie nie można nazwać złym. Jest ono co najmniej poprawne. Nie musisz obawiać się dyskomfortu jeśli np. interesuje cię wersja na PS4, która nie oferuje wsparcia dla klawiatury i myszy.

Gra nawet w wersji na konsole posiada bardzo zaawansowane ustawienia sterowania. Powyższy obrazek pokazuje listę ustawień i ich domyślne wartości. Pomimo tego, że asystenci celowania są domyślnie włączeni, nie odczuwa się w wyraźny sposób ingerencji z ich strony. Dla bardziej doświadczonych graczy problematyczne będą dwie kwestie - niedostatecznie szybkie obracanie się postaci oraz utrudnione celowanie we wrażliwe punkty na ciałach demonów. W obu przypadkach możesz spróbować zwiększyć czułość gałek analogowych i zmniejszyć siłę asystentów celowania lub całkowicie wyłączyć wszystkie ułatwienia.

Więcej informacji możesz znaleźć na osobnej stronie Sterowanie. Zamieściliśmy tam też pełną klawiszologię.

Dlaczego nie mogę zbadać całej Fortecy Zagłady?

Do Fortecy Zagłady (Fortress of Doom) powraca się po ukończeniu większości głównych misji gry - Doom Eternal - poradnik do gry

Do Fortecy Zagłady (Fortress of Doom) powraca się po ukończeniu większości głównych misji gry. Niestety początkowo hub ten cechuje się bardzo dużymi ograniczeniami odnośnie jego eksploracji:

 1. Pierwsza wizyta w Fortecy Zagłady po ukończeniu misji 1 pozwala jedynie zwiedzić okolice mostka kapitańskiego.
 2. Fortecę Zagłady można badać dopiero od momentu ukończenia misji 2.
 3. Wiele pomieszczeń fortecy jest zamkniętych. Możesz otwierać pomieszczenia zużywając baterie Strażnika (Sentinel Battery) - zdobywa je dzięki eksploracji świata gry oraz zaliczaniu wyzwań misji.

Więcej informacji możesz znaleźć w osobnym rozdziale Forteca Zagłady.

Ile misji jest w grze?

Kampania singleplayer gry Doom Eternal składa się w sumie z 13 misji. Kolejne etapy są dosyć długie i dodatkowo część z nich kończy się walkami z wymagającymi bossami. Po ukończeniu każdej misji może wydarzyć się jedna z dwóch rzeczy - powrócisz do bezpiecznego huba Fortecy Zagłady lub automatycznie rozpocznie się kolejny etap.

Czy Doom Eternal ma różne zakończenia?

Nie, kampania dla pojedynczego gracza jest w pełni liniowa i posiada tylko jedno zakończenie. Obejrzysz je niezależnie od tego w jaki sposób będziesz prowadził grę. W trakcie przechodzenia kampanii nie czekają cię żadne wybory ani rozgałęzienia. Musisz zawsze wykonywać zaplanowane czynności, by zaliczać kolejne cele misji.

Czy w grze jest bullet time?

Doom Eternal nie oferuje pełnej funkcji spowolnienia czasu, ale bullet time może załączać się w wybranych sytuacjach - Doom Eternal - poradnik do gry

Doom Eternal nie oferuje pełnej funkcji spowolnienia czasu, ale bullet time może załączać się w wybranych sytuacjach. Przykładowe z nich to:

 1. Wywołanie menu wyboru broni - Po pojawieniu się na ekranie koła broni czas zacznie biec nieco wolniej. Możesz wykorzystywać to np. podczas precyzyjnego opadania czy żeby lepiej rozeznać się w sytuacji.
 2. Aktywowanie się runy Dziki rzut - Jeśli masz ją ustawioną jako aktywną, to może ona załączyć się gdy znajdziesz się na skraju śmierci. Pozwala to np. na sprawne oddalenie się od potworów.

Czy można włączyć kody / cheaty?

Tak, Doom Eternal pozwala grać na kodach i nie blokuje to możliwości zbierania sekretów w misjach ani zaliczania wyzwań czasowych (Secret Encounters) - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, Doom Eternal pozwala grać na kodach i nie blokuje to możliwości zbierania sekretów w misjach ani zaliczania wyzwań czasowych (Secret Encounters). Czitowanie nie polega na wprowadzeniu jakiegoś gotowego kodu, tylko na odnajdywaniu dyskietek z różnorakimi ułatwieniami (np. nieskończoną ilością amunicji). Dyskietki możesz następnie wybierać przy okazji powtarzania ukończonych już etapów. Cały proceder dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Jak odblokować kody / cheaty?.

Czy bohater potrafi pływać?

Tak, ale musisz uważać na toksyczną wodę - Doom Eternal - poradnik do gry

Tak, ale musisz uważać na toksyczną wodę. Opcja pływania pojawia się w późniejszych etapach kampanii. Niestety wiele zbiorników wodnych jest skażonych. Musisz rozejrzeć się za strojem przeciwpromiennym Rad Suit oraz odnajdywać ikonki pod wodą do naprawiania kombinezonu.

Pod wodą nie można strzelać z broni, ale nie spotkasz też żadnych przeciwników. Bohater może natomiast używać m.in. odskoków (dash) do przebijania się przez osłabione ściany. Niektóre z tych akcji pozwalają na obniżenie poziomu wody w danej lokacji i odblokowanie nowych przejść.

Jakie zastosowanie mają albumy?

W trakcie przechodzenia gry Doom Eternal możesz odnajdywać winylowe albumy muzyczne - są one jedną z kategorii sekretów / znajdziek - Doom Eternal - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry Doom Eternal możesz odnajdywać winylowe albumy muzyczne - są one jedną z kategorii sekretów / znajdziek. Nie są one przedmiotami pozbawionymi zastosowania - po powrocie do Fortecy Zagłady (huba w świecie gry) możesz odnaleźć wiszącą na ścianie ramkę z albumem. Po wejściu w interakcję z nią możesz zdecydować się na odsłuchanie utworu z płyty.

Możesz też odwiedzać kwaterę Doom Slayera w Twierdzy Zagłady. Będą tam z kolei m.in. wszystkie zabrane figurki postaci i demonów.

O co chodzi z królikami?

W każdym etapie kampanii możesz znaleźć zabawnie wyglądającego stworka, podobnego do królika - Doom Eternal - poradnik do gry

W każdym etapie kampanii możesz znaleźć zabawnie wyglądającego stworka, podobnego do królika. W rzeczywistości to Dopefish, przeciwnik znany z innej serii gier firmy ID Softwere - Commander Keen. Każde takie znalezisko w Doom Eternal można potraktować jako easter egga. Z Dopefiishem nie wchodzi w żadne unikalne interakcje, aczkolwiek niekiedy w tych samych lokacjach znajdują się jakieś sekrety / znajdźki.

Najważniejsze przyciski sterowania

Poniżej znajdziesz najważniejsze przyciski sterowania w grze Doom Eternal w wersji na PS4. Poniższa lista dotyczy kontrolowania głównej postaci, tzn. Doom Slayera. Więcej informacji możesz znaleźć w osobnym rozdziale Sterowanie.

Użycie wybranej modyfikacji broni - Doom Eternal - poradnik do gry

Użycie wybranej modyfikacji broni.

Miotacz sprzętu - Doom Eternal - poradnik do gry

Miotacz sprzętu.

Wyjęcie Miecza Tygiel (musisz go najpierw zdobyć) - Doom Eternal - poradnik do gry

Wyjęcie Miecza Tygiel (musisz go najpierw zdobyć).

Ruch - Doom Eternal - poradnik do gry

Ruch.

Rozglądanie się - Doom Eternal - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Atak wręcz / Zabójstwo chwały (na migającym przeciwniku) - Doom Eternal - poradnik do gry

Atak wręcz / Zabójstwo chwały (na migającym przeciwniku).

Skok - możesz 2x wcisnąć przycisk żeby wykonać podwójny skok - Doom Eternal - poradnik do gry

Skok - możesz 2x wcisnąć przycisk żeby wykonać podwójny skok.

Odskok - możesz 2x wcisnąć przycisk żeby wykonać podwójny odskok / dash - Doom Eternal - poradnik do gry

Odskok - możesz 2x wcisnąć przycisk żeby wykonać podwójny odskok / dash.

Piła mechaniczna - Doom Eternal - poradnik do gry

Piła mechaniczna.

Płomienny wybuch - gadżet ten pozwala na podpalanie przeciwników - Doom Eternal - poradnik do gry

Płomienny wybuch - gadżet ten pozwala na podpalanie przeciwników.

Zmiana broni - Doom Eternal - poradnik do gry

Zmiana broni

Strzał z broni - Doom Eternal - poradnik do gry

Strzał z broni

Menu pauzy - Doom Eternal - poradnik do gry

Menu pauzy

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów prehistorycznych, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. W swoim dorobku autorskim, oprócz ponad 200 poradników, ma również m.in. recenzje, zapowiedzi i teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki oraz taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując - w granicach rozsądku i wolnego czasu - na trofki i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę, szczególnie autorstwa Stephena Kinga oraz seriale (z klasyków najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Natalia "N.Tenn" Fras, Grzegorz "Alban3k" Misztal


Informacje o Doom Eternal - poradnik do gry

Poradnik zawiera : strony: 121, ilustracje: 1344 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 17 marca 2020, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 17 marca 2020, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Doom Eternal - poradnik do gry