Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Borderlands 3 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Borderlands 3 - poradnik do gry

Borderlands 3 - poradnik do gry

Lootowanie Syren Poradnik do gry Borderlands 3 to nie tylko rozbudowany i bogato ilustrowany opis przejścia wszystkich misji głównych i pobocznych, ale przede wszystkim wiele szczegółowych informacji o każdym bohaterze, każdej broni i pozostałych elementach rozgrywki.

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2019

W niniejszym nieoficjalnym poradniku do Borderlands 3 znajdziesz informacje na temat wszystkich najważniejszych elementów i mechanik tej gry. W poradniku znalazły się przede wszystkim opisy czterech głównych bohaterów. Do omówienia każdej z grywalnych postaci dołączone zostały przykładowe rekomendowane buildy. Powinny one pomóc w stworzeniu silnych postaci, które łatwo mogą radzić sobie z zagrożeniami.

Ważną częścią poradnika jest rozdział z poradami na start. Został on opracowany z myślą o początkujących graczach, dla których jest to pierwszy kontakt z serią Borderlands. Inną ważną częścią poradnika jest sekcja FAQ z odpowiedziami na często zadawane pytania. Kolejne strony tego rozdziału wyjaśniają między innymi jak gromadzić XP, jak zresetować umiejętności, jak odblokować podróżowanie pojazdami, jak kraść wrogie maszyny, czy jak zdobywać złote klucze.

W naszym poradniku znajduje się opis przejścia misji głównego wątku fabularnego. Na osobnych stronach zamieściliśmy także opisy walk z bossami i innymi trudniejszymi przeciwnikami. Całość uzupełnia poradnik trofeowy, w którym znajdują się bardzo szczegółowe omówienia wszystkich osiągnięć gry.

Borderlands 3 to kolejna odsłona popularnej serii lootshooterów. Tym razem gracze mogą odwiedzić nie tylko Pandorę, ale także szereg innych planet. Schemat zabawy pozostał niezmieniony - podróżujemy po otwartych lokacjach, pokonujemy przeciwników i kolekcjonujemy coraz lepsze bronie. Możemy grać w pojedynkę lub w kooperacji z innymi graczami (także na podzielonym ekranie).

Jacek "Stranger" Hałas (www.gry-online.pl)

Krótko o Borderlands 3

Akcja ukazana w Borderlands 3 dzieje się kilka lat po wydarzeniach znanych poprzedniej odsłony cyklu. Głównymi antagonistami produkcji są Troy and Tyreen Calypso znani jako Calypso Twins. Przynależą oni do Syren i stoją na czele gangu Children of the Vault.

Po raz pierwszy w historii cyklu możemy opuścić Pandorę i na pokładzie okrętu Sanctuary 3 ruszyć na podbój kolejnych planet, wśród których znajdują się m - Borderlands 3 - poradnik do gry

Po raz pierwszy w historii cyklu możemy opuścić Pandorę i na pokładzie okrętu Sanctuary 3 ruszyć na podbój kolejnych planet, wśród których znajdują się m.in. Eden 6 i Promothea.

Pod względem mechaniki rozgrywki Borderlands 3 jest rozwinięciem pomysłów z poprzednich odsłonicyklu. Producenci nie próbowali zrewolucjonizować modelu zabawy, przez co fani serii łatwo będą mogli się odnaleźć w nowej grze.

Jak mogę wykorzystać Sanctuary 3?

Sanctuary 3 pełni w Borderlands 3 funkcję mobilnej bazy, która za pomocą specjalnego panelu pozwala ci na podróżowanie między planetami. Dodatkowo okręt ten wypełniony jest różnego rodzaju sklepami, w których możesz zakupić nowe modele broni.

Znajdziesz tutaj także depozyt umożliwiający przechowywanie wybranych elementów ekwipunku - Borderlands 3 - poradnik do gry

Znajdziesz tutaj także depozyt umożliwiający przechowywanie wybranych elementów ekwipunku. Na pokładzie trafisz także na Golden Chest. Jeśli posiadasz jeden z dedykowanych dla tej skrzyni kluczy to możesz ją otworzyć, by pozyskać legendarne wyposażenie.

Na pokładzie Sanctuary 3 znajdziesz także panel, który pozwala na modyfikację wyglądu twojej postaci - Borderlands 3 - poradnik do gry

Na pokładzie Sanctuary 3 znajdziesz także panel, który pozwala na modyfikację wyglądu twojej postaci.

Czy Borderlands 3 posiada język polski?

Nie. Borderlands 3 nie posiada polskiej lokalizacji.

Czy w Borderlands 3 mogę zagrać samemu?

Tak. W Borderlands 3 możesz grać samem lub w maksymalnie czteroosobowej kooperacji. Dwóch graczy może grać na podzielonym ekranie (split-screen).

Borderlands 3 - So Happy Together Trailer

Czy Borderlands 3 kupię na Steamie?

Gra jest czasowym tytułem ekskluzywnym dla Epic Games Store. Borderlands 3 pojawi się więc na Steamie rok po swojej premierze.

Ile zajmie mi ukończenie Borderlands 3?

Według zapowiedzi twórców, główny wątek fabularny powinien wystarczyć na 30 godzin rozgrywki.

Czy w Borderlands 3 pojawiają się postacie z poprzednich części?

Tak - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak. W grze pojawia się mnóstwo postaci znanych fanom serii Borderlands 3. Żadna z nich nie jest jednak grywalnym bohaterem w Borderlands 3. Nowi protagoniści to świeże postacie.

Do najważniejszych postaci, które znajdziesz w Borderlands 3 zaliczają się: Lilith, Claptrap, Brick, Moxxi, Crazy Earl, oraz Tiny Tina.

Czy Borderlands 3 będzie posiadał opcję cross play?

Tak. Borderlands 3 będzie oferował wsparcie dla cross play, jednak nie będzie ona dostępna od premiery.

Borderlands 3 - zawartość edycji kolekcjonerskiej

Borderlands 3 poza standardową wersją otrzyma również wydanie kolekcjonerskie, które zaoferuje: pełną wersję gry, steelbooka, przepustkę sezonową, zestaw złotych skórek na uzbrojenie, dodatkową cyfrową zawartość, replikę skrzynki Diamond Plate Loot Chest, 10 figurek postaci, 5 litografii z obrazkami - Borderlands 3 - poradnik do gry

Borderlands 3 poza standardową wersją otrzyma również wydanie kolekcjonerskie, które zaoferuje: pełną wersję gry, steelbooka, przepustkę sezonową, zestaw złotych skórek na uzbrojenie, dodatkową cyfrową zawartość, replikę skrzynki Diamond Plate Loot Chest, 10 figurek postaci, 5 litografii z obrazkami bohaterów, 4 breloczki i płócienną mapę.

Jak zapisać stan gry?

W Borderlands 3 nie ma manualnych sejwów - Borderlands 3 - poradnik do gry

W Borderlands 3 nie ma manualnych sejwów. Wszystko jest zapisywane automatycznie. Gra może zapisać twoje postępy m.in. po zbliżeniu się do jednego z punktów szybkiej podróży.

Jeśli chcesz zakończyć grę to dla pewności warto z menu pauzy wybrać opcję powrotu do menu głównego. Będziesz miał dzięki temu gwarancję, że nie utracisz żadnych postępów związanych z rozwojem postaci, kolekcjonowaniem lootu, czy wykonywaniem zadań. Po wznowieniu rozgrywki gra przeniesie cię do najbliższego punktu kontrolnego.

Dlaczego Borderlands 3 nie działa po wybraniu DirectX 12?

Jest to niestety jeden z najpoważniejszych błędów gry, którego doświadczają użytkownicy wersji na komputery osobiste. W chwili przygotowywania niniejszego poradnika problem nie został jeszcze rozwiązany przez autorów gry. Tymczasowym rozwiązaniem może być próba uruchomienia gry po wymuszeniu współpracy z DirectX 11. Nie jest to metoda gwarantująca stuprocentową skuteczność, ale powinna pomóc większości użytkowników.

1) Przejdź do katalogu C:\Users\twoja_nazwa_użytkownika\Documents\My Games\Borderlands 3\Saved\Config\WindowsNoEditor

2) Odszukaj w tym katalogu plik GameUserSettings.ini

3) Otwórz wspomniany plik .ini z użyciem Notatnika.

4) Odszukaj sekcję PreferredGraphicsAPI=DX12

5) Dokonaj zamiany na PreferredGraphicsAPI=DX11

6) Zapisz zmiany i zamknij Notatnik.

Gra powinna poprawnie uruchomić się w trybie DirectX 11.

Czy można pominąć filmiki wprowadzające?

Niestety nie ma takiej opcji. Wyświetlenie animacji producenta, wydawcy i tańczącego Claptrapa jest wymagane przy każdym uruchomieniu gry.

Czy można zmienić poziom trudności?

Tak, Borderlands 3 nietypowo dla serii pozwala na wybranie niższego poziomu trudności Easier - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak, Borderlands 3 nietypowo dla serii pozwala na wybranie niższego poziomu trudności Easier. Został on przygotowany z myślą o początkujących graczach i cechuje się zmniejszeniem obrażeń zadawanych przez przeciwników.

Nawet jeśli pozostałeś przy normalnym poziomie trudności to pamiętaj, że w Borderlands wszystko kręci się wokół poziomów doświadczenia przeciwników. W miarę możliwości staraj się atakować wrogów będących na zbliżonym lub niższym poziomie doświadczenia. Jeśli jakieś zadanie ma rekomendowany poziom trudności znacznie wyższy od obecnego, to zainteresuj się pobocznymi questami i swobodną eksploracją, które pozwolą ci zdobyć punkty XP potrzebne do awansowania sterowanej postaci.

Poziom trudności możesz też zmienić już po rozpoczęciu gry. Otwórz menu opcji i przejdź do zakładki Gameplay. Będzie to pierwsza pozycja na liście.

Czy w Borderlands 3 można mieć peta?

Tak, przewidziano taką opcję dla postaci Fl4k (Beastmaster) - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak, przewidziano taką opcję dla postaci Fl4k (Beastmaster). Możesz wybrać jednego z aż trzech różnych petów - są to Jabber, Guard Skag oraz Spiderant Centurion. Każdy pet nie tylko inaczej wygląda, ale również może atakować przeciwników na inne sposoby. W miarę przechodzenia gry możesz odblokowywać liczne umiejętności, dzięki którym ataki peta stają się potężniejsze, albo które sprawiają się, że staje się bardziej wytrzymały. Pojawia się też opcja podmiany peta na jego silniejszą, nieco inaczej wyglądającą odmianę.

Gra Borderlands 3 pozwala również na pogłaskanie peta (Touch Pet), ale niestety nie przewidziano osobnej animacji, która mogłaby to ukazać.

Czy w Borderlands 3 są znajdźki?

Tak, w trakcie gry możesz odnajdywać sekrety - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak, w trakcie gry możesz odnajdywać sekrety. W każdej lokacji świata gry do zaliczenia są przede wszystkim wyzwania Crew Challenges. Mogą one np. dotyczyć odnajdywania unikalnych pojazdów, legowisk mini-bossów, martwych Claptrapów, dzienników Typhon Logs, czy płyt Eridian Slabs. Dodatkowo w trakcie eksploracji okolicy możesz natrafiać m.in. na dzienniki audio (ECHO Log), które często powiązane są z głównymi postaciami gry.

Wszystkie główne odmiany znajdziek możesz przeglądać z poziomu różnych zakładek dziennika (Log).

Czy można zmienić imię sterowanej postaci?

Tak, możesz zmienić domyślne imię bohatera (np - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak, możesz zmienić domyślne imię bohatera (np. Fl4k) i inaczej go nazwać. Musisz w tym celu odwiedzić dowolną stację QuickChange. Wybierz z niej polecenie Rename Character. Warto zaznaczyć, że jeśli grasz postacią Fl4ka, to możesz także zmienić imię dla towarzyszącego ci peta.

Czy mogę zmienić wygląd pojazdu?

Tak, jest to możliwe po dotarciu do dowolnej stacji Catch-A-Ride - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tak, jest to możliwe po dotarciu do dowolnej stacji Catch-A-Ride. Możesz wybrać jedno z proponowanych malowań lub samodzielnie ustalić kolorystykę poszczególnych elementów nadwozia. Dodatkowo możesz instalować nowe części i bronie zmieniające statystyki pojazdu oraz jego uzbrojenie. Całość dokładniej opisaliśmy w rozdziale Pojazdy.

Dlaczego mapa nie chce się otworzyć?

Tuż po rozpoczęciu nowej sesji z grą możesz otrzymać komunikat Cant open ECHO Menu jeśli zapragniesz otworzyć menu mapy - Borderlands 3 - poradnik do gry

Tuż po rozpoczęciu nowej sesji z grą możesz otrzymać komunikat Can't open ECHO Menu jeśli zapragniesz otworzyć menu mapy. Jest to powszechnie występujący błąd gry, który polega na tym, że w tle nadal doczytywane są wymagane dane. Odczekaj kilka sekund aż gra zakończy ładowanie i po ponownym wciśnięciu przycisku mapa otworzy się bez dodatkowych problemów.

Czy w Borderlands 3 można grać bohaterami z poprzednich części?

Niestety nie, aczkolwiek wielu starych bohaterów powraca w roli postaci niezależnych - Borderlands 3 - poradnik do gry

Niestety nie, aczkolwiek wielu starych bohaterów powraca w roli postaci niezależnych. Mogą oni np. pomagać nowym grywalnym postaciom z Borderlands 3 w zaliczaniu wybranych misji czy w rozgrywaniu niektórych bitew. Nie można jednak nigdy przejąć nad nimi kontroli ani wydawać im bezpośrednich poleceń.

Czym różnią się między sobą tryby Cooperation i Coopetition?

W momencie przystępowania do gry możesz ustalić czy rozgrywka ma odbywać się na zasadach Cooperation czy Coopetition - Borderlands 3 - poradnik do gry

W momencie przystępowania do gry możesz ustalić czy rozgrywka ma odbywać się na zasadach Cooperation czy Coopetition. Różnice między tymi trybami są znaczące:

 1. W trybie Cooperation każdy gracz zdobywa własny loot, który nie może być podnoszony przez innych członków drużyny. To nie wszystko, bo poziom trudności rozgrywki oddzielnie dostosowuje się dla każdego gracza z grupy, a więc nie trzeba obawiać się napotykania silnych potworów, które mogą w mgnieniu oka zabić sterowaną postać.
 2. Tryb Coopetition jest tym "klasycznym", tzn. działa na identycznych zasadach do poprzednich odsłon serii. Odnajdywany loot staje się widoczny dla wszystkich graczy i chcąc zdobyć dany przedmiot trzeba go podnieść zanim ktoś inny tego dokona. Gra nie dostosowuje ponadto poziomu doświadczenia potworów oddzielnie dla każdego gracza, tylko narzuca poziom na podstawie levelu lidera drużyny. To w dalszym ciągu najlepszy tryb do szybkiego levelowania dzięki podróżowaniu z graczem/graczami na znacznie wyższym poziomie doświadczenia od sterowanego bohatera.

Ile rozdziałów posiada gra Borderlands 3?

Kampania gry Borderlands 3 posiada 23 rozdziały - Borderlands 3 - poradnik do gry

Kampania gry Borderlands 3 posiada 23 rozdziały. Aktualny rozdział możesz podejrzeć np. w menu głównym gry - informacja jest w prawym dolnym rogu ekranu. Nazwy rozdziałów pokrywają się z nazwami głównych misji w grze. Oto pełna lista rozdziałów głównego wątku fabularnego Borderlands 3:

 1. Rozdział 1 - Children of the Vault
 2. Rozdział 2 - From the Ground Up
 3. Rozdział 3 - Cult Following
 4. Rozdział 4 - Taking Flight
 5. Rozdział 5 - Sanctuary
 6. Rozdział 6 - Hostile Takeover
 7. Rozdział 7 - The Impending Storm
 8. Rozdział 8 - Space-Laser Tag
 9. Rozdział 9 - Atlas, At Last
 10. Rozdział 10 - Beneath the Meridian
 11. Rozdział 11 - Hammerlocked
 12. Rozdział 12 - Lair of the Harpy
 13. Rozdział 13 - The Guns of Reliance
 14. Rozdział 14 - The Family Jewel
 15. Rozdział 15 - Going Rogue
 16. Rozdział 16 - Cold as the Grave
 17. Rozdział 17 - Blood Drive
 18. Rozdział 18 - Angels and Speed Demons
 19. Rozdział 19 - The Great Vault
 20. Rozdział 20 - The First Vault Hunter
 21. Rozdział 21 - Footsteps of Giants
 22. Rozdział 22 - In the Shadow of Starlight
 23. Rozdział 23 - Divine Retribution

Dlaczego zniknął wykrzyknik questu?

W Borderlands 3 poboczne questy oznaczane są żółtymi wykrzyknikami, przy czym mogą one niespodziewanie znikać - Borderlands 3 - poradnik do gry

W Borderlands 3 poboczne questy oznaczane są żółtymi wykrzyknikami, przy czym mogą one niespodziewanie znikać. Jest to wynikiem niedoskonałości mechaniki gry. Problematycznym questem może być np. ECHOnet Neutrality z Sanktuarium. Quest ten może być widoczny przy planowaniu szybkiej podróży do Sanktuarium, ale zniknąć po dotarciu na pokład statku.

Rozwiązanie problemu zawsze jest takie samo - dotrzyj do miejsca, w którym na mapie szybkiej podróży widoczny był wykrzyknik. Niektóre wykrzykniki pojawiają się dopiero po tym jak dostatecznie zbliżysz się do zleceniodawcy misji. W celu uniknięcia problemów radzimy od razu podejmować się wszystkich odnajdywanych pobocznych questów, gdyż raz odkryty wykrzyknik może ponownie znikąć jeśli go zignorujesz i oddalisz się od niego.

Minimalne wymagania sprzętowe Borderlands 3

 1. System operacyjny: Windows 7/8/10 (najnowszy service pack)
 2. Procesor: AMD FX-8350 / Intel Core i5-3570
 3. Pamięć RAM: 6 GB
 4. Karta graficzna: AMD Radeon HD 7970 / Nvidia GeForce GTX 680 2GB
 5. Miejsce na dysku: 75 GB wolnej przestrzeni

Sterowanie w Borderlands 3

Poruszanie się - Borderlands 3 - poradnik do gry

Poruszanie się.

Sterowanie pojazdem - domyślnie odbywa się ono bez korzystania z przycisków L2 i R2.

Sprint - Borderlands 3 - poradnik do gry

Sprint.

Klakson w pojeździe.

Rozglądanie się - Borderlands 3 - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Wykonanie ataku w walce wręcz - Borderlands 3 - poradnik do gry

Wykonanie ataku w walce wręcz. Bohater może skorzystać ze swojej domyślnej broni białej lub z ostrza przymocowanego do aktualnie wybranej broni palnej.

Załączenie wybranej umiejętności Action Skill - Borderlands 3 - poradnik do gry

Załączenie wybranej umiejętności Action Skill. Gra pozwoli ci na to tylko jeśli jest ona gotowa do aktywacji (może być konieczne zaczekanie aż się naładuje).

Niektóre umiejętności mają dodatkowe zastosowanie po przytrzymaniu przycisku L1.

Załączenie turbo podczas jazdy.

Celowanie - Borderlands 3 - poradnik do gry

Celowanie.

Strzelanie z drugiej broni podczas jazdy.

Kucanie - Borderlands 3 - poradnik do gry

Kucanie.

Wślizg - Musisz wcisnąć przycisk w trakcie biegu. Ślizganie się może ci pomóc np. w uniknięciu wrogiego ostrzału.

Uderzenie w ziemię z dużą siłą - Musisz wcisnąć przycisk w trakcie lotu.

Wyjście z pojazdu.

Przeładowanie broni - Borderlands 3 - poradnik do gry

Przeładowanie broni.

Główna interakcja.

Przełączenie się na kolejną broń - Borderlands 3 - poradnik do gry

Przełączenie się na kolejną broń. Gra będzie wybierała tylko te bronie, które masz ustawione w aktywnych slotach inwentarza.

Drugorzędna interakcja.

Zmiana fotela siedząc w pojeździe.

Skok - Borderlands 3 - poradnik do gry

Skok.

Wdrapanie się - Musisz znajdować się dostatecznie blisko innej półki w momencie wykonywania skoku.

Oddanie strzału z broni - Borderlands 3 - poradnik do gry

Oddanie strzału z broni.

Rzut granatem - Borderlands 3 - poradnik do gry

Rzut granatem.

Oznaczenie celu do ataku - Borderlands 3 - poradnik do gry

Oznaczenie celu do ataku.

Przełączenie się na poprzednią misję z dziennika - Borderlands 3 - poradnik do gry

Przełączenie się na poprzednią misję z dziennika.

Przełączenie się na następną misję z dziennika - Borderlands 3 - poradnik do gry

Przełączenie się na następną misję z dziennika.

Zmiana trybu prowadzenia ostrzału - Borderlands 3 - poradnik do gry

Zmiana trybu prowadzenia ostrzału. Dotyczy to tylko tych broni, które oferują więcej niż jeden tryb (np. oddawanie pojedynczych strzałów lub strzelanie seriami).

Menu - Borderlands 3 - poradnik do gry

Menu. Główne zakładki to Dziennik (Log), Mapa, Inwentarz, Umiejętności (Skills) oraz rangi Guardian Rank.

W niektórych sytuacjach przytrzymanie tego przycisku służy do potwierdzenia akcji.

Okno pauzy - Borderlands 3 - poradnik do gry

Okno pauzy. Możesz przejść do ustawień społecznościowych (Social), otworzyć menu opcji, przejrzeć trofea lub zakończyć sesję i powrócić do menu głównego gry.

Trofea w Borderlands 3

Na podstawową zawartość gry Borderlands 3 składa się 45 trofeów:

 1. 1 platynowe (dostępne tylko na PlayStation 4)
 2. 3 złote
 3. 6 srebrnych
 4. 35 brązowych.

Informacje o Borderlands 3 - poradnik do gry

Autor : Jacek "Stranger" Hałas

Poradnik zawiera : strony: 98, ilustracje: 768 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 8 sierpnia 2019, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 8 sierpnia 2019, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Borderlands 3 - poradnik do gry