Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Farming Simulator 19 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Farming Simulator 19: Kombajny i hedery Farming Simulator 19 porady, wskazówki

W tej sekcji poradnika do Farming Simulator 19 opisane zostały różne rodzaje kombajnów, ich zastosowania i nakładki (hedery), który do nich montujesz, by umożliwić im pracę z określonymi roślinami.

Kombajny zbożowe

W tej kategorii znajdziesz 10 kombajnów. Różnią się mocą, a co za tym idzie: szerokością nakładek oraz szybkością poruszania się (choć w większości przypadków prędkość pracy jest jednakowa dla każdego modelu). Druga istotna różnica, to pojemność zbiornika - czyli informacja o tym, ile zbiorów mogą pomieścić nim będą musiały zostać opróżnione. Kombajny te służą do zbioru: pszenicy, jęczmienia, owsa, rzepaku i soi, a także słonecznika i kukurydzy. Do większości kombajnów (poza modelami za 100 000$) możesz podłączyć przyczepy przeładunkowe i opróżniać do nich zbiory.

FMT Bizon Super ZO56 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
FMT Bizon Super ZO56

FMT Bizon Super ZO56 to najtańszy (84 000$) kombajn zbożowy. Nie polecam jego zakupu, głównie z powodu bardzo małego zbiornika. Nie możesz do niego podpiąć hederów z innych model (co jest możliwe w przypadku pozostałych kombajnów). Zaletą jest jednak możliwość podłączenia do niego przyczepek TDK/HDK, do których możesz opróżnić kombajn w przerwach podczas pracy.

Massey Ferguson MF Activa 7374S - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Massey Ferguson MF Activa 7374S

Jeśli nie chcesz przepłacać za kombajn na początku gry, dobrym rozwiązaniem jest model Massey Ferguson MF Activa 7374S (202 000$). Dzięki temu, że posiada on dużą moc, możesz do niego podpiąć nakładki 9m przeznaczone dla droższych modeli. Kombajn ten poradzi sobie z nimi bez problemu utrzymując maksymalną prędkość, o ile nie zacznie ulegać uszkodzeniu i jeśli pole jest równe.

John Deere T560 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
John Deere T560

Modele kombajnów marki John Deere T560 i S790 odróżnia poza pozostałymi modelami to, że możesz je ulepszyć o gąsienice dla przedniej osi. Poprawia to znacznie ich mobilność i skrętność.

Hedery do kombajnów zbożowych

Hedery - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Hedery

Każdy kombajn zbożowy potrzebuje nakładki, tzw. hedera, by móc pracować. W kategorii sklepu Hedery odnajdziesz te, umożliwiające ścinanie pszenicy, jęczmienia, owsa, rzepaku i soi. Znajdziesz tu również specjalne końcówki do zbioru słonecznika: cechują się tym, że kombajn może wtedy pracować z prędkością 15 km/h. W kategorii Hedery do kukurydzy znajdziesz te, które umożliwiają zbiór kukurydzy i słonecznika (słonecznik będzie jednak zbierany z prędkością 10 km/h).

 1. Możesz montować różne hedery do różnych kombajnów, choć każdy z osobna posiada swój dedykowany, który zapewnia efektywną pracę w każdych warunkach.
 2. Różnice między hederami tego samego typu, to tylko cena i ich szerokość. Jeśli więc dla kombajnu dedykowany jest np. heder o szerokości 9m możesz zamontować heder innej firmy, jeśli jest tańszy - będzie współpracował z kombajnem.
 3. Możesz zamontować heder szerszy niż dedykowany dla danego kombajnu, jednak nie masz gwarancji, że będzie on pracować z pełną szybkością: możesz na tym stracić.
 4. Wyjątkiem od powyższych jest kombajn FMT Bizon Super ZO56 - do niego możesz podpiąć tylko dedykowane hedery i nie posiada hedera do szybkiego zbioru kukurydzy.
Przyczepy dla hederów - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Przyczepy dla hederów

Niektóre hedery zbożowe zakupujesz z systemem kół i dyszla, by swobodnie transportować je po drogach. Jeśli jednak zakupujesz model, które takiego wózka nie posiada, a jest zbyt szeroki, by przemieszczać się nim po drogach, użyj specjalnych Naczepy do żniwiarek / ścinarek, które posiadają własną kategorię w sklepie, a kosztują grosze.

Silosokombajny

Silosokombajny - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Silosokombajny

Silosokombajny posiadają trzy zastosowania, w zależności od tego, jakie końcówki do nich podepniesz:

 1. Głównie służą do pozyskiwania sieczki, która może zostać sprzedana lub przerobiona na kiszonkę, co jest całkiem rentownym biznesem.
 2. Sieczkę możesz pozyskać ze zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa, rzepaku i soi, do czego służą hedery za 38 000$.
 3. Najbardziej rentowna sieczka powstaje z kukurydzy: służą do tego inne hedery, które odnajdziesz na końcu zakładki z hederami do silosokombajnów.
 4. Mogą zbierać skoszoną trawę i przenosić ją do dowolnej naczepy, zamiast używania technologii bel lub przyczep samozbierających.
 5. Mogą ścinać topole, by pozyskać zrębki drewniane, które sprzedaż w tartaku.

Każdy z trzech modeli cechuje wyłącznie moc, a co za tym idzie - szerokość hederów. Nie posiadają one własnych zbiorników, dlatego musisz wykorzystać pojazd z naczepą jadący obok, a zebrane surowce będą bezpośrednio przesypywane do naczep.

Przyczepy do transportu sieczki, trawy, siana, słomy, zrębków oraz trzciny cukrowej - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Przyczepy do transportu sieczki, trawy, siana, słomy, zrębków oraz trzciny cukrowej

Jednakże, każdy z silosokombajnów posiada z tyłu sworzeń umożliwiający podpięcie niektórych przyczepek: standardowych HDK/TDK lub specjalnych przyczepek o dużej pojemności, ukrytych w kategorii Technologia uprawy trzciny. Nie możesz wykorzystać wózków przeładunkowych, bowiem nie przyjmują one tego typu surowców.

Hedery do silosokombajnów

Hedery do silosokombajnów - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Hedery do silosokombajnów

W kategorii sklepu Headery do sieczkarni znajdziesz hedery do silosokombajnów. Uważaj z zakupami:

 1. Pottinger MEX 5 podłączany jest do ciągników i jest to mała wersja kombajnu do zbioru sieczki jedynie z kukurydzy. Pamiętaj o umieszczeniu przyczepki za ciągnikiem.
 2. Heder New Holland 130FB jako jedyny służy do pozyskiwania zrębków w zasadzonej topoli. Pomimo sugestii gry, że jest to heder do silosokombajnu NH FR 780, możesz podpiąć go do każdego modelu.
 3. Kolejne hedery za 20 000$: EasyFLow 300 S i 300 FP służą do zbierania skoszonej trawy lub siana przez silosokombajn. Jest to świetny zamiennik dla powolnego zbierania trawy przez przyczepy samozbierające.
 4. Hedery za 38 000$: XDisc 620, Spartan 610, 600FDR - również możesz używać ich zamiennie w różnych silosokombajnach; służą do pozyskiwania sieczki z pszenicy, jęczmienia, owsa, soi i rzepaku.
 5. Hedery za 80 000$ i 120 000$: 360 Plus, 390 Plus, SFI 900 i X-Collect 900-3 służą do pozyskiwania sieczki z kukurydzy, tylko i wyłącznie. Jest to jednak najefektywniejsza metoda pozyskiwania sieczki: hedery te działają wolniej (prędkość działania 10 km/h w stosunku do hederów zbożowych: 15 km/h), ale mają o 50% szerszą końcówkę. Najważniejsze jest jednak to, że sieczki z kukurydzy uzyskasz ponad 2x więcej niż z jakiegokolwiek innego zboża.

Kombajny ziemniaczane (Potato harvesters)

Grimme Varitron 470 Platinum Terra Trac - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Grimme Varitron 470 Platinum Terra Trac

Kombajn samojezdny Grimme Varitron 470 Platinum Terra Trac (496 000$) znajdziesz w kategorii pojazdów w sklepie, w zakładce Technologia uprawy ziemniaków. Jest całkowicie samowystarczalny i nie wymaga użycia hederów ani ścinania naci z ziemniaków przed ich zbiorem. Jest to jednak model drogi, przeznaczony na duże zbiory. Niech nie zmyli cię jednak jego zbiornik (9590l) - napełnia się bardzo szybko i musisz być przygotowany na jego opróżnianie.

Kombajny ziemniaczane - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Kombajny ziemniaczane

Dostępne są jeszcze dwa modele kombajnów ziemniaczanych, które wymagają do obsługi ciągnika. W porównaniu do kombajnu samojezdnego są znacznie wolniejsze, mają mniejszą pojemność zbioru (i potrzebują ciągnika).

 1. Model Grimme SE 260 - aby z niego korzystać, podłącz go do ciągnika z tyłu, a na przedzie zamontuj urządzenie do ścinania naci z ziemniaków przed ich wykopaniem: Grimme KS 75-4. Nie używaj tego kombajnu - zakup od razu kolejny wymieniony, ten stwarza spore problemy, szczególnie, gdy jest używany przez pracowników: jeśli podłączysz oba wymienione urządzenia do ciągnika i zatrudnisz pracownika, będzie on pomijał co drugi pas ziemniaków, bowiem końcówka do cięcia naci jest dwa razy szersza niż szerokość kombajnu.
 2. Ropa Keiler 2 - biorąc pod uwagę cenę zakupu kombajnu i końcówki dla ww. modelu, zapłacisz tyle samo. Ten kombajn nie potrzebuje owej końcówki na przód, dlatego użyjesz go nawet przy kombajnie, który nie posiada przedniego zaczepu 3-punktowego. Zużywa także mniej mocy ciągnika.

Kombajny buraczane

Kombajny do buraków - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Kombajny do buraków

Dostępne są trzy modele kombajnów do zbioru buraków. Nie różnią się jednak wiele między sobą, a za taką maszynę trzeba słono zapłacić - warto ją nabyć dopiero, gdy zechcesz uprawiać buraki masowo. Do takich kombajnów również możesz podpiąć przyczepki z montażem na sworzeń: HDK/TDK, jednak nie ma to znaczenia przy tak ogromnych zbiorach.

Nakładnki dla kombajnów buraczanych - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Nakładnki dla kombajnów buraczanych

Hedery do nich znajdziesz w zakładce Technologia uprawy buraków w sklepie. Tym razem jednak nie wypada montować do słabszego kombajnu hederów z innego modelu, gdyż znacznie różnią się one szerokością.

Ropa Maus 5 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Ropa Maus 5

Kombajn buraczany, podobnie jak ziemniaczany, dość szybko się przepełnia. Z tego powodu przygotowano także specjalne maszyny do zbioru buraków, które znajdziesz również w kategorii kombajny buraczane, takie jak Ropa Maus 5. Umożliwia ona załadunek buraków z ziemi. Innymi słowy: posiadając taką maszynę możesz opróżniać kombajn na ziemię, by później cały zbiór szybko i bezproblemowo ładować na naczepki.

Kombajny buraczane montowane do ciągników - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Kombajny buraczane montowane do ciągników

Dla osób rozpoczynających przygodę z burakami, przygotowano także mały kombajn buraczany Grimme Rootster 604 podpinany do ciągnika (znajdziesz go także w kategorii Technologia uprawy buraków). Tak się składa, że jest to całkiem dobra maszyna. W porównaniu do problematycznego kombajnu do ziemniaków, ten działa szybko i efektywnie, nie potrzebuje również dużej mocy silnika traktora.

Grimme FT 300 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Grimme FT 300

Podobnie jak w ziemniakach, nacie buraków muszą zostać ścięte przed zbiorem, dlatego na przedzie ciągnika zamontuj Grimme FT 300. Zwróć uwagę jednak na dwie rzeczy:

 1. Narzędzie to wymaga, by ciągnik posiadał wałek napędowy dla tego urządzenia, dlatego nie może być to dowolny ciągnik z montażem 3-punktowym,
 2. Narzędzie to porusza się z prędkością 15km/h, gdzie kombajn z prędkością 10km/h. Możesz więc równie dobrze uruchomić te narzędzia niezależnie (np. ściąć nacie jednym narzędziem a zbierać buraki z użyciem dwóch kombajnów; lub po prostu rozdzielić czynności, by nie obciążać za bardzo jednego, słabego ciągnika).

Kombajn do bawełny

CaseIH Module Express 635 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
CaseIH Module Express 635

Jako, że bawełna to nowy rodzaj upraw w Farming Simulator 19, nie przygotowano do jej uprawy wielu maszyn. Do zbioru otrzymujesz tylko jeden wybór: kombajn CaseIH Module Express 635. Nie potrzebujesz do jego obsługi żadnych dodatkowych narzędzi ani hederów - po zakupie jest gotowy do pracy. Po zapełnieniu zbiornika (ze zbioru z ok. 2ha), kładzie on na ziemi wielką belę bawełny, którą zbierzesz specjalnymi naczepami.

Kombajny do trzciny cukrowej

CaseIH Austoft 8800 Multi-Row - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
CaseIH Austoft 8800 Multi-Row

Główne urządzenie do zbioru trzciny cukrowej w Farming Simulator 19, to duży, samobieżny kombajn: CaseIH Austoft 8800 Multi-Row. Jest to jednak mało ciekawa propozycja - ma dwa razy szerszą powierzchnię zbioru niż kombajn podpinany do ciągnika (ale tą samą prędkość), jednak za tą cenę zakupisz dwa małe ciągniki wraz z kombajnami, zamiast jednego dużego. Po zainstalowaniu modyfikacji w sklepie, ma możliwość podłączenia do niego przyczepki, jednak niewielkiej - duża naczepa nie mieści się z powodu masywnej rury do deponowania zbiorów.

Lizard SWT 7 - Farming Simulator 19: Kombajny i hedery - Farming Simulator 19 - poradnik do gry
Lizard SWT 7

Kombajn Lizard SWT 7 to tańszy kombajn do zbioru trzciny cukrowej. Podpinany jest z tyłu ciągnika, jak naczepa, przy czym za nią możesz podpiąć dużą przyczepę do zbioru trzciny i ułatwić zbiór trzciny, jako że trzcina generuje wielkie zbiory. Zalecam jednak używanie przyczepki Massey Ferguson MF 3012 bowiem po zastosowaniu dużej przyczepy Randon, pracownik obrabiający pole często zostawia duże, niezebrane obszary trzciny.