Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

CS GO - poradnik do gry

CS GO - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Konfiguracje profesjonalnych graczy CS: GO poradnik CS GO

Pro gracze CS: GO używają wybranych marek, sprzętów i ustawiają CS'a według własnych potrzeb. Na tej stronie podejrzycie, jak robią to mistrzowie CS: GO!

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2017

Jeśli potrzebujecie sprzętu do CS'a, zapoznajcie się z kilkoma prostymi uwagami na jego temat:

Profesjonalni gracze Counter-Strike: Global Offensive do swoich umiejętności dochodzili wieloletnią, ciężką pracą. To lata wyrzeczeń, treningów i powtarzania wielu czynności, aby nie tylko szybko strzelać, odpowiednio się poruszać czy w ogóle nieludzko reagować na sytuację w grze, ale również (a może przede wszystkim) potrafić grać w drużynie. CS: GO to gra drużynowa i nie da się w niej odnieść sukcesu w pojedynkę, niezależnie od tego jak dobrzy byśmy nie byli. Dlatego najlepsze drużyny CS'a trenują od wielu lat, przygotowują taktyki i opracowują mapy na potrzeby konkretnych turniejów i konkretnych przeciwnych drużyn. Gra w CS'a nie kończy się na osiągnięciu Global Elite.

Pro-gracze radzą jednak, że aby gra była przyjemniejsza - a pod pewnymi względami również łatwiejsza - warto zainwestować w sprzęt, na którym gramy i zwrócić uwagę na odpowiednią konfigurację Countera. Dlatego poniżej przedstawiamy wybrane konfiguracje "prosów" w CS'a. Wykaz ich sprzętu lub ustawienia celownika mogą pomóc nam jako punkt wyjścia do odnalezienia swojego sposobu grania.

Sprzęt

Oczywiście, grać możemy na wszystkim, co tylko zdoła uruchomić CS'a w kilkunastu klatkach na sekundę, ale ani nie będzie to przyjemne, a już tym bardziej łatwe. Współczesna scena CS'a dostrzegła wyższość lepszej jakości sprzętowej i nie chodzi tylko o dobry procesor czy kartę graficzną. Kluczowymi elementami w CS jest monitor, klawiatura i myszka.

Monitor

Kiedyś wydawało się nam - gdy jeszcze nie wiedzieliśmy o reakcji matrycy czy Herzach - że monitor po prostu wyświetla obraz wysyłany z komputera, może mieć lepsze lub gorsze kolory, większy lub mniejszy kontrast. Rozwój e-sportu pokazał jednak, jak kluczowe dla pro-playerów stał się wybór odpowiedniego monitora. Oczywiście, zagramy na wszystkim, niezależnie od użytej technologii. Istnieją jednak takie technologie, które mogą ułatwić nam grę. Profesjonalni gracze zwracają więc uwagę na takie parametry jak dobry (czyli niski!) czas reakcji matrycy. Mówimy tu o wartościach rzędu 1ms do 3ms, dlatego najczęstszym wyborem są monitory z matrycą TN.

Trudno nie pominąć również częstotliwości odświeżania. Standardowe monitory mają zwykle 60Hz. Pro-zawodnicy CS: GO posiadają sprzęty z częstotliwością odświeżania na poziomie 120-144Hz, niejednokrotnie również wspieraną przez któraś z konkurencyjnych technologii: NVIDIA G-Sync lub AMD Freesync.

Pamiętajcie: To nie jest konieczność (szczególnie G-Sync czy Freesync). Jednak niski czas reakcji i wysoka częstotliwość odświeżania mogą tylko zwiększyć przyjemność czerpania z rozgrywki.

Myszka

Tu już nie ma litości - dobra myszka to podstawa zabawy w CS: GO. Na zwykłym gryzoniu za 20 złotych, owszem, pogramy, z pewnością również coś ustrzelimy, ale nie ma co liczyć na wyrównany pojedynek z dobrym graczem.

Dlatego właśnie kupując myszkę powinniśmy zwracać uwagę na jej DPI oraz jakość wykonania, a także kształt, ilość przycisków i ogólne przeznaczenie. Pamiętajcie tylko: jeśli kupimy myszkę z 6500 DPI nie oznacza to wcale, że mamy grać z ustawioną taką wartością. Przeciwnie: zawodowi gracze używają zwykle zdecydowanie niższych wartości DPI, korzystając jednak z bardzo dobrego sprzętu.

O ile kupno świetnego monitora do CS to nietania zabawa, o tyle nawet dobre myszki do Counter-Strike'a można już dostać od 100 złotych. Przejrzyjcie nasz spis pro-graczy CS:GO, aby podejrzeć, jakiego sprzętu używają!

Klawiatura

Tu również obowiązuje zasada, że pogramy na wszystkim, ale najlepsi będziemy na czymś porządniejszym. Obecny rozwój sprzętowy dostarczył nam przede wszystkim świetnych klawiatur mechanicznych, które w CS: GO mają zdecydowaną przewagę nad klawiaturami membranowymi. Klawiatury mechaniczne cechują sie szybsza aktywacją i szybszym powrotem do stanu wyjściowego, dzięki czemu - mówiąc w ogromnym skrócie - wykonujemy daną czynność szybciej niż gracz korzystający z taniej klawiatury membranowej.

Konfiguracje profesjonalnych graczy:

Izako Boars:

  1. Izak
  2. STOMP
  3. NEEX

Virtus.pro:

  1. PashaBiceps
  2. TaZ
  3. Snax