Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry

Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek poradnik Euro Truck Simulator 2

Modyfikowanie pojazdów w Euro Truck 2 jest kosztowne, ale warto się tym zająć - dla zwiększenia osiągów oraz dla samego wyglądu.

W tym rozdziale zostanie wyjaśnionych kilka kłopotliwych kwestii dotyczących modyfikacji ciężarówki, które przekładają się na komfort jazdy, siłę ciągników oraz prędkości, stabilizację i oszczędną jazdę. W najnowszej wersji gry podczas wprowadzania modyfikacji technicznych widoczne są z prawej strony paski, które wskazują, w czym nasza ciężarówka sprawdzi się najlepiej - owe statystyki są dość przekłamane i nie należy się usilnie nimi sugerować.

Kabina

Modyfikacja kabiny nie ma wpływu na osiągi pojazdu - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry

Modyfikacja kabiny nie ma wpływu na osiągi pojazdu. Chodzi tu o jego wygląd. Dostępność zależy od modelu ciężarówki. Każda z marek aut ma indywidualne części.

Silniki

Każdy z ciągników posiada szeroki wachlarz silników do wyboru. Oczywiście, im większa moc silnika (wyrażona w koniach mechanicznych), tym większy ciężar możesz ciągnąć oraz zwiększa się prędkość maksymalna i przyspieszenie.

Większość ciężarówek ma bardzo bogaty wybór silników - głównym ograniczeniem bywa poziom gracza, nim będziesz mógł je zamontować - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Większość ciężarówek ma bardzo bogaty wybór silników - głównym ograniczeniem bywa poziom gracza, nim będziesz mógł je zamontować

Często pojawiające się pytanie brzmi: czy wybrać silnik o większej mocy (KM) czy o wysokim momencie obrotowym przy niskich obrotach silnika (Nm/RPM) - w tym przypadku odpowiedź jest prosta: zawsze wybieraj silnik o większej mocy. Jedyne co otrzymasz przy wysokim momencie obrotowym przy niskich obrotach, to oszczędność paliwa, i to nie bardzo znaczna.

Skrzynia biegów

Obecnie dostępne są trzy typy skrzyń biegów: 12-sto, 16-sto i 7-mio biegowe. Dobór odpowiedniej skrzyni jest bardzo ważny, dlatego opisane zostanie tu ich dokładniejsze działanie.

  1. Skrzynie 12-to biegowe to mechanizmy podstawowe - skrzynie domyślne, z możliwością nieznacznego ukierunkowania na cięższy/lżejszy transport.
  2. Skrzynie 16 biegowe (dostępne od 16 poziomu) służą do transportu bardzo ciężkich ładunków, szczególnie w trudnym terenie (bezdroża) oraz zalecane przy do słabszych silników (poniżej 500KM). Zalecana do jazdy po małych drogach z ciężkimi ładunkami.
  3. Skrzynie 7 biegowe (dostępne od 15 poziomu) są bardzo specyficzne. Ich główną cechą jest brak wyczuwalnego "przeskoku" podczas zmiany przełożeń (podobnie jak w samochodach osobowych ze skrzynią automatyczną). Dzięki temu świetnie nadają się do wspinaczki; gwarantują także najszybsze przyspieszanie i wysoką prędkość maksymalną (oraz wygodę, gdy używasz ręcznej skrzyni biegów). Nie nadają się jednak do ciężkich ładunków (+40 ton), gdy nie posiadasz mocnego silnika. Zalecana głównie do jazdy po autostradach.

Każda ze skrzyń posiada przełożenia o różnym zakresie. Zawsze podawane są parametry pierwszego i ostatniego przełożenia, np. 11:0.77:3,4. Mówiąc w sposób prosty: im wyższa liczba pierwszego przełożenia, tym łatwiej ciągnikowi ruszyć się przy dużym obciążeniu (więcej mocy); zaś im niższa liczba w ostatnim przełożeniu, tym szybciej ciężarówka będzie w stanie pojechać (oczywiście w zależności także od mocy silnika i ciężaru naczepy). Jeśli chodzi o ekonomie, najbardziej optymalne dla oszczędności paliwa są przełożenia 1:1 (posiadają je niektóre 12-to biegowe skrzynie). Równie ważna jest trzecia liczba, reprezentowana przez dyferencjał. Mówiąc krótko: im niższa wartość, tym szybciej twój ciągnik rozpędzi się z lekkim ładunkiem i osiągnie większą prędkość maksymalną; gdy liczba jest wyższa, będziesz miał dużo lepsze parametry uciągu ciężkich ładunków.

Przy każdej skrzyni widoczne są przełożenia oraz opór dyferencjału - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Przy każdej skrzyni widoczne są przełożenia oraz opór dyferencjału

Druga cecha skrzyń to wyposażenie ich w retarder. . Jeśli nie korzystasz z retardera (ręcznego lub automatycznego), możesz zaoszczędzić i zakupić skrzynię, która go nie posiada. Retarder to mechanizm spowalniający - jeśli masz niepewną trakcję lub nie chcesz zanadto rozpędzać się przy zjeździe z górki, możesz go aktywować. Używasz do tego klawiszy [;] oraz ['] do zwiększania i zmniejszania jego siły w 3 stopniowej skali. W przypadku działania retardera automatycznego łatwo zaobserwujesz jego działanie, np. podczas próby rozpędzania się pojazdu powyżej limitu ustawionego na aktywnym tempomacie.

Podwozie i osie pojazdu

Domyślnie większość ciągników wyposażona jest w jedną oś napędową (tylną). Zapewnia ona najwyższą prędkość i przyspieszenie bez naczepy lub z lekkim ładunkiem (do kilkunastu ton). Możliwe są jednak konfiguracje z dwiema i trzema (tylko wybrane ciągniki) osiami. Co nam jednak to daje?

  1. Im więcej osi, tym większa stabilność pojazdu,
  2. Zmniejsza się pojemność baku paliwa,
  3. Zwiększa się opór toczenia, więc pojazd jest wolniejszy.

Rozwiązaniem ostatniego wymienionego problemu dla lżejszych ładunków jest zastosowanie podnoszonych osi. Jeśli podnoszona jest oś tylna, pojazd jest dużo bardziej zwrotny (posiada ostrzejszy skręt); jeśli podnoszona jest oś środkowa, pojazd staje się dużo bardziej stabilny (szczególnie przy dużych prędkościach). Aby podnosić i opuszczać oś należy użyć klawisza "U". Zwróć jednak uwagę, że stosując podnoszone osie zmniejsza się pojemność baku.

Ciężarówka z trzema osiami tylnymi - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Ciężarówka z trzema osiami tylnymi

Innymi opcjami są także 2 lub 3 osie (Heavy Cargo DLC) niepodnoszone, ale z napędem. Pomagają one przy transporcie z ciężkim ładunkiem w nierównym terenie (np. wyjazd z kopalni lub jazda slalomami pod górę). 3 osie dedykowane są w tym przypadku głównie dla ładunków ok. 60 ton. W przypadku 3-osiowego podwozia bak paliwa ląduje na tyle kabiny.

Wnętrze

Kabinę możesz urozmaicić licznymi dodatkami - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Kabinę możesz urozmaicić licznymi dodatkami

W każdej ciężarówce masz możliwość modyfikacji kabiny. W pierwszej kolejności są to zestawienia kolorystyczne i materiałowe (w niektórych przypadkach są to prawie niewidoczne zmiany, np. fotele), w drugiej - dobór akcesoriów z ostatniej zakładki sekcji modyfikacji. Na obecną chwilę możesz zmodyfikować wygląd kierownicy, zakupić dodatkowy GPS na szybę, użyć zawieszek, lampek oraz rozlokować gadżety we wnętrzu kabiny - wszystko to, aby jeździło się przyjemniej. Wiele z tych i podobnych akcesoriów znajduje się w specjalnych mini-paczkach DLC.

Akcesoria zewnętrzne

Także wygląd zewnętrzny może znacznie ulegać modyfikacji - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Także wygląd zewnętrzny może znacznie ulegać modyfikacji

Na zewnątrz pojazdu możesz umieszczać dodatkowe modyfikacje - każda z marek i modeli pojazdów oferuje inne dodatki. Składają się na nie przede wszystkim: listwy i kraty ochronne z możliwością montażu reflektorów oraz fanfar i klaksonów pneumatycznych, nakładki i osłony na schody, klamki, lusterka, bak pojazdu itp.

Opony

W najnowszej wersji gry wprowadzone zostały nowe charakterystyki opon, które modyfikujesz w panelu dodatków zewnętrznych ciężarówki. Poza wyglądem spełniają także dodatkowe cechy: trakcja w czasie deszczu, ekonomiczność oraz hałas (klasa A to najwyższa dostępna). Niestety nie zostały uwzględnione cechy przyspieszenia/prędkości maksymalnej w zależności od ich szerokości lub średnicy opon. Z tego powodu możesz swobodnie dobierać opony "najlepsze" lub te, które najlepiej wyglądają w twoim pojeździe.

Pamiętaj, by stosować na każdej osi opony o takiej samej średnicy - ETS2: Modyfikacje - naprawa i modyfikacje ciężarówek - Euro Truck Simulator 2 - poradnik do gry
Pamiętaj, by stosować na każdej osi opony o takiej samej średnicy

Pamiętaj jednak: jeśli zastosujesz inne rozmiary opon w osiach, możesz mieć wysokie problemy z trakcją. W przypadku posiadania dwu osi tylnych, nie zapomnij zmienić opon na takie same w obu osiach - w przeciwnym razie jedna z nich może nie dosięgać do podłoża.