Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Assassin's Creed: Unity Przed premierą

Przed premierą 11 czerwca 2014, 12:00

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Assassin's Creed: Unity - najlepszy asasyn od premiery „dwójki”?

Na E3 2014 mieliśmy po raz pierwszy okazję zobaczyć Assassin's Creed: Unity. Porzucenie konsol starej generacji, spore usprawnienia w mechanice poruszania i osadzenie akcji podczas rewolucji francuskiej zwiastują na naprawdę udaną odsłonę serii.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Assassin's Creed: Unity - Arno Dorian, zabójca nowej generacji

Artykuł powstał na bazie wersji PS4.

W tym roku Ubisoft bardzo długo powstrzymywał się od udzielenia konkretów dotyczących kolejnej dużej odsłony cyklu Assassin’s Creed. W przypadku tej serii na targi E3 zawsze jechaliśmy uzbrojeni w podstawową wiedzę na temat nowych przygód zakonu skrytobójców, tym razem jednak musieliśmy cierpliwie poczekać na to, co francuski koncern przywiezie na amerykańską imprezę. I choć prezentacja w Los Angeles nie należała do najdłuższych, to zarówno udostępniony publicznie zapis rozgrywki, jak i dzisiejszy zamknięty pokaz, powiedziały nam o kolejnym projekcie utalentowanego studia z Montrealu bardzo wiele.

Powrót serii do Europy po trzech latach absencji jest bardzo odświeżający, a wydarzenia wokół których toczyć będzie się główny wątek, czyli Wielka Rewolucja Francuska, stanowi ciekawą odskocznię od radosnych przygód Edwarda Kenwaya na Karaibach. Szkoda tylko, że Ubisoft nie jest na razie gotowy, by coś więcej wspomnieć o fabule nowego Asasyna, zarówno tej dotyczącej przeszłości, jak i teraźniejszości. Arno Dorian jest postacią równie tajemniczą, co w momencie publikacji teasera, wciąż nie wiemy, jak wielką rolę odegra w gilotynowej rzeźni, trudno też określić stosunek samego bractwa asasynów do tego, co w Paryżu w tym burzliwym okresie się dzieje. Nie zmienia to jednak faktu, że pod wieloma względami gra budzi mocne skojarzenia z „dwójką”, a to już samo w sobie jest olbrzymim plusem.

Assassin's Creed: Unity - najlepszy assassin od premiery „dwójki”? - ilustracja #1

Tryb kooperacji – nowość w serii

Assassin’s Creed: Unity to gra mocno promowana trybem kooperacji, który tak naprawdę będzie jej największą nowością. Jak na tak zaskakujący i ważny dla serii „ficzer”, dziwi niechęć Ubisoftu do zdradzenia większej liczby szczegółów na jego temat. O co-opie możemy powiedzieć Wam jedynie tyle, że pozwoli bawić się maksymalnie w cztery osoby jednocześnie, a koordynacja działań wszystkich asasynów będzie mieć kluczowe znaczenie dla misji, będą one bowiem znacznie trudniejsze od tych standardowych. Zadania kooperacyjne będzie można odpalać z poziomu single’a, co nasuwa oczywiste skojarzenia z wariantem online Watch_Dogs. Na moje pytanie, czy faktycznie będzie to działać w ten sam sposób, usłyszałem od pracownika Ubisoftu „wybacz, nie grałem w Watch_Dogs, więc nie wiem”. Matko jedyna!

Wraz z nadejściem ósmej generacji konsol Ubisoft zrezygnował ze wspierania dogorywających urządzeń, przerzucił się na te nowe i zdecydowanie poprawił wizualną oprawę produktu. Osiemnastowieczna stolica Francji, gdzie toczy się akcja Unity, ze swoimi ciasnymi zaułkami i licznymi zabytkami prezentuje się naprawdę wybornie, podobnie zresztą jak główny bohater opowieści, który dorobił się imponujących i niewidzianych w poprzednikach animacji. Bardzo pozytywnie zaskakuje liczba mieszkańców miasta. Choć gier z tej serii problem wyludnienia nigdy nie dotyczył, Paryż okupują teraz prawdziwe tłumy, ułatwiając naszemu śmiałkowi pozostanie w ukryciu. Sytuacji panującej na ulicach blisko teraz do pamiętnego zwiastuna pierwszej odsłony cyklu, gdzie Altair przeciskał się przez tłuszczę, by dosięgnąć swojego celu. Miasto w Unity budzi też respekt pod innym względem. W rozmowie z pracownikiem Ubisoftu dowiedziałem się, że jest ono równie duże, co całe Pogranicze z „trójki”, a taki wynik oznacza, że pod względem rozmiaru mamy do czynienia z jedną z największych lokacji w historii całej serii. Temu specyficznemu rankingowi nadal przewodzi basen Morza Karaibskiego z Black Flag, ale żaden to powód do narzekań, skoro wspomniane Pogranicze jest zdecydowanie bardziej rozległe niż Rzym w Brotherhood i Konstantynopol w Revelations.

Assassin's Creed: Unity - najlepszy assassin od premiery „dwójki”? - ilustracja #3
Graliśmy w The Division 2 - to mogłoby być The Division 1,5
Graliśmy w The Division 2 - to mogłoby być The Division 1,5

Przed premierą

Druga część sieciowej strzelanki Ubisoftu przynosi sporo drobnych zmian, ale ostatecznie gra wygląda tak bardzo podobnie do poprzedniej części, że naprawdę trudno będzie Wam opędzić się od uczucia déjà vu.

Graliśmy w Anthem – walka jest super! A fabuła? No nie wiem...
Graliśmy w Anthem – walka jest super! A fabuła? No nie wiem...

Przed premierą

Anthem według graczy to coś jedynie dla fanów Destiny. Według twórców z BioWare z kolei to coś zupełnie innego niż Destiny. A my troszkę już pograliśmy i wiemy, jak jest naprawdę.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Komentarze Czytelników (28)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.06.2014 14:06
👍
Darkknight47
21
Centurion
9.0

No no skoro po zamkniętym pokazie nadal jest dobrze, to Ubisoft chyba naprawde zrezygnowało z downgradeów :D Śmieje się, tak poważnie to W_D padło ofiarą czegoś śmiesznego, bo twórcy zbyt wcześnie zaprezentowali grę, nie znając specyfikacji PS4 na które też to było kierowane, stąd ten cały kicz, a jak tutaj przy assasynie popracowali ładnie tworząc na nową generację znając nową generacje, to naprawde będzie coś nowego. Ciesze się z tego i pozdrawiam! : )

11.06.2014 15:24
odpowiedz
Lukasz1991
14
Legionista

Dobry materiał. Obok Wiedźmina 3 i nowego Tomb Raidera jak dla mnie najciekawszy tytuł E3. Pokazane materiały robią spore wrażenie i w końcu można spodziewać się czegoś co przywróci serię na poprzedni poziom, choć Black Flag też był niczego sobie. Później czekam jeszcze tylko na rewolucję w Rosji i feudalną Japonię :)

11.06.2014 15:30
odpowiedz
zanonimizowany56091
142
Generał

Ja na Afrykę. Chodzą plotki że w 11 części będzie.

11.06.2014 15:34
odpowiedz
claudespeed18
141
error

Tobruk? myślę, że jeszcze z 5 części pociągną, dojdą aż do przyszłościowej wersji w stylu cyberpunka, gdzie przestaniemy cofać się w czasie

11.06.2014 15:39
odpowiedz
mnkh
17
Konsul

Oby oby oby

11.06.2014 16:26
odpowiedz
K@czyr
27
Chorąży

Do serii Assassin's Creed najlepiej jak widać pasuje klimat taki jak w pierwszych dwóch częściach. Otwarte duże miasta i spore, ale nie przytłaczające połacie otwartego terenu. Ostatnia część gdzie więcej pływało się statkiem i odwiedzało malutkie wysepki po to żeby rozegrać 2 misje poboczne i w III gdzie biegało się Connorem po lasach to nie pasuje tak dobrze do klimatu Assassynów, do którego przywykliśmy w pierwszych częściach.

11.06.2014 17:39
odpowiedz
Pażura
2
Junior

Czekam z niecierpliwością na ACU.

11.06.2014 17:43
odpowiedz
StaQuan
11
Legionista

Tryb współpracy to żadna nowość w AC. Wystarczy w poprzednich częściach zainteresować się trybem Watacha dla czterech graczy, w którym można zagrać dowolna spersonalizowaną postacią dostępną w multi. Wydaje mi się, że ta gra będzie mocno okrojona bez trybu rywalizacji. Szkoda, to była ciekawa alternatywa dla trybów multiplayer w innych produkcjach i miała swoich fanów. Miałem nadzieję na rozwinięcie opcji gry sieciowej, a tu takie rozczarowanie. Jeszcze wczoraj byłem zdecydowany na preorder, ale teraz już nie jestem pewien.

11.06.2014 18:41
odpowiedz
komenty
64
Senator

Czytaj uważnie StaQuan - gra będzie olbrzymia: Paryż z budynkami, do których można wchodzić. Wiele osób (np. ja), multiplayera w ogóle nie odpalało, bo nie po to się kupuje takie gry.

Może twój preorder stracili, ale myślę, że wiele więcej zyskali, tu się naprawdę zaczyna ta nowa generacja.

11.06.2014 18:53
odpowiedz
John_Constantine
29
Chorąży

W języku polskim nie ma słowa asasyn. Zapis w cudzysłowie "dwójka" jest niepoprawny.

11.06.2014 18:58
odpowiedz
Bezi2598
90
Legend

W języku polskim nie ma słowa asasyn.

Jest.

11.06.2014 20:07
odpowiedz
victripius
89
Joker

Zapowiada się świetnie :D faktycznie przypomina AC II, co jest naprawdę dużym plusem.

11.06.2014 20:35
odpowiedz
Harry M
126
Master czaszka
10

To będzie super gra!

11.06.2014 21:08
odpowiedz
Persecuted
82
Senator

UVi pewnie pod natłokiem pracy nie odpowie, ale zaryzykuję ;).

Jak w praktyce wygląda ten system walki? Z tekstu wynika że są różnice, ale mógłbyś podać jakieś szczegóły? Rozumiem że kontr już nie ma?

Mam obawy bo pamiętam pierwszego AC, gdzie do pewnego momentu kontry były nieaktywne i walka była strasznie irytująca. Konieczność "przeklikania się" przez gardę przeciwnika i ogólna ślamazarność potyczek średnio się sprawdzały.

11.06.2014 23:30
odpowiedz
StaQuan
11
Legionista

komenty, gra może będzie całkiem fajna. Ograłem wszystkie części tej serii, i żadna mnie specjalnie nie zawiodła w trybie pojedynczym (jedynie trójki nie byłem w stanie przebrnąć do końca). Martwi mnie trochę ten tryb współpracy, bo to wygląda jak zamiana watahy na misje, i wycięcie rywalizacji z taką różnicą, że boty mogą zabić gracza, ale sama misja nie stawia większych wyzwań przed graczem. Dochodzi do tego brak wyboru postaci i brak możliwości zaprezentowania jej graczom w drużynie. Takie to nijakie. Mam nadzieję, że się mylę. Na razie mam wrażenie (jeśli chodzi o funkcje online), że zamienił stryjek siekierkę na kijek.

12.06.2014 14:18
odpowiedz
zanonimizowany879063
36
Konsul

W języku polskim nie ma słowa asasyn. Zapis w cudzysłowie "dwójka" jest niepoprawny.

Kolejny pseudopolonista z d***. Może poprawianie językowe zostaw komuś, kto się na tym zna. No i sprawdź w słowniku. To, że nie znasz jakiegoś słowa, nie znaczy, że go nie ma (bo było już dawno).
Ponadto język się rozwija. W latach dwudziestych dwudziestego wieku już używano słowa "telewizja", uważasz, że też ktoś powinien wtedy się oburzyć "w języku polskim nie ma takiego słowa"? I co? Nie można go wprowadzić? Zanim następnym razem spróbujesz zabłysnąć, sprawdź czym jest uzus językowy.

12.06.2014 14:52
odpowiedz
zanonimizowany1003363
4
Chorąży

podchodze to tej gry z duza rezerwa. chociaz... bardzo przyda sie gra o prawdziwej rewolucji, gdzie $korumpowani wlodarze tego swiata majacy sie za cuda wlasnych swiatow oddaja swoje zwyrodnienia na szubienicy czy gilotynie. umiejscowienie gry dziejacej sie w realiach historycznych tej epoki ideii, tresci, nadzei rowniez rozczarowan to moze byc istny strzal w 10. bardzo ciekawi mnie wlasnie, jak zostanie to rozwiazane, jak zostanie to wykonane... i niestety jak bardzo splycone. po za trojka, ktora zupelnie mnie nie interesowala w poprzednie czesci gralem. fan serii ze mnie zaden. nie mniej, z ta gra wiaze dosyc optymistyczne nadzeje. filmy pokazujace rozgrywke w ac:u mnie w tym skromnym optymizmie umacniaja.

12.06.2014 16:25
odpowiedz
John_Constantine
29
Chorąży

@Osk: Słowo pseudopolonista również nie występuję w języku polskim. A w dupę to możesz mnie pocałować co najwyżej. Moim celem nie było "zabłyśnięcie" tylko zwrócenie uwagi. Może zamiast grać od szkoły podstawowej warto nauczyć się języka ojczystego, żeby później sobie oszczędzić sobie wstydu.

13.06.2014 01:01
odpowiedz
tyr8338
37
Centurion

John_Constantine możesz przestać robic offtop? Nikogo nie interesują twoje frustracje i problemy egzystencjonalne ^^

13.06.2014 01:31
😜
odpowiedz
Bernardo
3
Konsul

warto nauczyć się języka ojczystego, żeby później sobie oszczędzić sobie wstydu.
Myślę, że faktycznie sobie warto sobie oszczędzić wstydu sobie- ty paskudny internetowy snobie :p

13.06.2014 08:26
odpowiedz
xittam
104
Konsul

John_Constantine stawiam piwo albo dwa. Na pohybel gimbusom z pseudo chorobami pokroju dysgrafii czy dysleksji (wg oficjalnej definicji tych przypadłości wszystko wskazuje na to, że 90% forumowiczów wszelakich to debile, co w sumie widać i słychać na co dzień).

13.06.2014 13:45
odpowiedz
damianyk
75
Konsul

"Sytuacji panującej na ulicach blisko teraz do pamiętnego zwiastuna pierwszej odsłony cyklu, gdzie Altair przeciskał się przez tłuszczę, by dosięgnąć swojego celu."

No, to po 6 częściach wreszcie doszli do tego co obiecywali w zwiastunie do jedynki. Brawo Ubisoft!

14.06.2014 12:21
👍
odpowiedz
JaspeR90k
58
ONE MAN ARMY

Assassin's Creed: Unity prezentuje się genialnie! Wprowadzanie do systemu poruszania się "kontrolowanego zejścia" nada rozgrywce niespotykanego jeszcze w tej serii dynamizmu i co najważniejsze precyzji bo w dotychczasowych grach z serii podczas dynamicznych ucieczek po dachach można było mocno się zdenerwować jak bohater lądował tam gdzie tego sobie nie życzyliśmy lub łapał się niepotrzebnie jakiejś krawędzi. Również ten tryb skradania w końcu z prawdziwego zdarzenia ma szanse wprowadzić trochę świeżości do tej jakby nie patrząc skostniej serii. Co do co-op to z pewnością będzie to nie lada gratka dla miłośników tej formy rozgrywki ale ja się do nich nie zaliczam więc ten tryb sobie całkowicie odpuszczam.

14.06.2014 23:05
odpowiedz
Jackob1997
12
Pretorianin

Jakby tylko zrobili tą grę trochę trudniejszą, bo żadnego w tym wysiłku nie ma :/

15.06.2014 15:05
odpowiedz
SzymekJP
1
Junior

Będzie Ac na xBox 360 ?!

15.06.2014 19:58
odpowiedz
Lagger1996
9
Legionista

ACU będzie tylko na konsole nowej generacji i na PC. Jeśli wyjdzie AC Comet to w niego będziesz sobie mógł zagrać na x360. Wystarczy trochę popatrzeć lub przeczytać...

16.06.2014 20:37
odpowiedz
UzumakiRaiser
39
Centurion

"Wielka Rewolucja Francuska, stanowi ciekawą odskocznię od radosnych przygód Edwarda Kenwaya na Karaibach" Chyba niewielu z was grało w AC BF... Jak taka końcówka gry to dla was radosne przygody to śmiem stwierdzić, że jesteście psych... ;) A co do Unity. Po E3 sam jestem wielkich nadziei na świetny gameplay i dobrze zbudowaną fabułę ;)

15.08.2014 22:51
odpowiedz
Wojcimier
11
Legionista

Czemu to ma być najlepszą odsłoną po 2? A gdzie AC 4? Niech Unity przebije AC 4 to pogadamy, chociaż ja np bym bardzo tego chciał (dla dobra wszystkich). Jak na razie najbardziej "asasyńska" była jedynka i dwójka, ale najlepszą grą w całokształcie z Assassinów było Black Flag.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze