Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Age of Wonders III Przed premierą

Przed premierą 20 lutego 2014, 13:24

autor: ElMundo

Test wersji beta gry Age of Wonders III - turowej strategii dla fanów Heroesów

Po kilku całkiem udanych odsłonach serii Overlord holenderskie studio Triumph wraca do swoich korzeni – Age of Wonders III ma przywrócić fantastyczne wspomnienia z bitew rozgrywanych w krainie Evermore. Wygląda na to, że są na to spore szanse.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Age of Wonders III - udany powrót do świata Evermore

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Jedenaście lat – tyle czasu minęło od premiery ostatniej gry serii Age of Wonders, pamiętanej jako godny kontynuator wielu konceptów zapoczątkowanych w cyklu Heroes of Might & Magic i zarazem hołd dla gatunku turowych strategii fantasy. Jak się okazało, tytuł stworzony przez holenderskie studio Triumph wpisał się w kanon tej gałęzi gier, a starcia w krainie Evermore nadal są miłym wspomnieniem wielu graczy. Ale wystarczy tej nostalgii – Age of Wonders wraca, twórcy zwierają szyki, a nadchodząca wielkimi krokami premiera „trójki” (choć właściwie to czwarta część cyklu) ma po raz kolejny pokazać, że to, co sprawdzało się kilkanaście lat temu, sprawdzi się i teraz.

Nad rozsądnym wyborem kierunku badań trzeba się odrobinę zastanowić. - 2014-02-20
Nad rozsądnym wyborem kierunku badań trzeba się odrobinę zastanowić.

Stare, dobre czasy…

Od samego początku przygody z Age of Wonders III czuje się ducha poprzedniczek – poszczególne ekrany prezentują się bardzo podobnie jak w „dwójce”, imiona bohaterów niejednokrotnie przywodzą na myśl wcześniejsze kampanie, a niektóre elementy oprawy dźwiękowej podczas eksploracji mapy jako żywo przypominają prowadzone przed laty boje. Nie oznacza to jednak wcale, że ekipa studia Triumph stawia tylko i wyłącznie na odrestaurowanie mechanizmów stojących za sukcesem ich autorskiej serii. Co to, to nie.

Nowe Age of Wonders zaprezentuje nam dwie odmienne kampanie – jedna z nich opowie o losach człowieczego Imperium Wspólnoty, druga zaś przedstawi nam przebieg zdarzeń z perspektywy Trybunału Wielkich Elfów. Wybór ras w tej odsłonie został nieco ograniczony w stosunku do poprzedniczek – jest ich mniej, ale za to znacznie zwiększyły się możliwości kreacyjne zarówno bohaterów, jak i podległych im oddziałów. Dowódcy otrzymali większy zakres cech wpływających na ich zdolności bojowe, a także nowe umiejętności pasywne przydatne podczas ataku czy odwiedzin w poszczególnych miastach zlokalizowanych na mapie. Te zaś możemy wykorzystać w różnorodny sposób nie tylko poprzez wsparcie innowacji, wartości defensywnych czy możliwości tworzenia nowych jednostek w danym mieście – umożliwiają one również odparcie magicznych ataków wroga przy jednoczesnym osłabianiu oddziałów obronnych i wstrzymywaniu rozwoju metropolii przeciwnika. Zestaw umiejętności bojowych oraz zaklęć został powiększony w porównaniu z poprzednimi odsłonami serii – badania nad kolejnymi cechami i mocami prowadzone są w trakcie kolejnych tur.

Cierpliwość w przypadku rozwoju bohaterów to cecha wielce pożądana – w początkowych stadiach rozgrywki ich przydatność na polu bitwy kończy się praktycznie po dwóch, trzech turach. Zasób many, jaką dysponują, znacznie ogranicza możliwości w zakresie wykorzystywania zaklęć ofensywnych, a walka w zwarciu to rzecz ryzykowna. Dowódcy co prawda posiadają wysoki współczynnik odporności i ich uderzenia sieją niezłe spustoszenie, ale szybko skupiają na sobie oddziały rywala i, co najważniejsze, działają w pojedynkę, co w obliczu zmasowanej kontry przeciwnika szybko może zakończyć się klęską.

Test wersji beta gry Age of Wonders III - turowej strategii dla fanów Heroesów - ilustracja #3

Siecz, rąb, czaruj!

Ponownie mamy do czynienia z armiami składającymi się z sześciu jednostek bojowych – w potyczce bierze udział jednak jednocześnie aż siedem takich grup, dzięki czemu na polu walki wiele się dzieje. AoW III to tytuł bardziej nastawiony na warstwę wojenno-militarną, aniżeli aspekt ekonomiczny czy eksplorację aż po krańce mapy. By wszcząć przydrożną bitewkę czy wojenkę w okolicach większych miast naprawdę nie trzeba się zbytnio starać – wystarczy nielegalnie przekroczyć granicę kontrolowanej krainy czy urządzić sobie szybki wypad do wieży opanowanej przez wroga. Sztuczna inteligencja działa agresywnie i zdecydowanie, starając się szybko przejmować poszczególne punkty na mapie, przygotowując jednocześnie szturm na naszą stolicę. Choć z początku są to często partyzanckie wypady niestanowiące większego zagrożenia, z czasem te zuchwałe wycieczki stają się coraz bardziej zorganizowane i wsparte magicznymi mocami dowódców wrogich armii.

Graliśmy w Ancestors Legacy – krwawą strategię w historycznych realiach
Graliśmy w Ancestors Legacy – krwawą strategię w historycznych realiach

Przed premierą

Najnowsza produkcja studia Destructive Creations zapowiada się na bardzo rzetelną, nawet jeśli nieszczególnie odkrywczą strategię. Po dwóch przeciętnych grach deweloperzy wreszcie znaleźli gatunek, w którym czują się pewnie.

Testujemy grę WarCraft: Armies of Azeroth - mod, który wskrzesza legendę
Testujemy grę WarCraft: Armies of Azeroth - mod, który wskrzesza legendę

Przed premierą

Po kilkunastu latach wraca do nas WarCraft III. Dzięki pracy moderów z grupy WCR_Team już dzisiaj możemy zagrać w odświeżoną wersję tego przedstawiciela kultowej klasyki. A to dopiero początek...

Widzieliśmy grę The Guild 3 – gra o kupiecki tron
Widzieliśmy grę The Guild 3 – gra o kupiecki tron

Przed premierą

Trzecia odsłona średniowiecznych symulatorów kupieckich nadchodzi wielkimi krokami. Znowu przyjdzie nam bogacić się, rozwijać i dbać o swoją rodzinę, a dodatkowo rywalizować z tajnymi stowarzyszeniami. Czas na grę o kupiecki tron.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
20.02.2014 14:16
👎
SalveR
4
Junior

Mogę przeżyć łamany angielski, wszelkie błędy językowe itp. ale takiego seplenienia nie zdzierżę, brawo dla autorów za stworzenie materiału, którego nie da się oglądać z włączonym komentarzem..Sama gra natomiast wygląda ciekawie :)

20.02.2014 14:36
😊
odpowiedz
wert
178
Kondotier

Gra zapowiada się bardzo interesująco. Jest to jedna z nielicznych gier, na które tak naprawdę czekam.

20.02.2014 16:38
odpowiedz
A.l.e.X
107
Alekde

Gra jest świetna, czekam na pełną wersję.

20.02.2014 19:10
odpowiedz
avandril
22
Chorąży

Sepleniący Anglik mnie rozwalił:D Szczególnie jak na początku wyrazu trafia na R. Szkoda, że to angol i nie czyta r na końcu wyrazów, bo by 2x więcej śmiechu było:)

Co do samej gry wygląda świetnie, bez jakiś wielkich rewolucji, co widzę na +. Wierzę ElMundo na słowo, że AI nie da plamy, bo w turówkach jest do niestety nagminne ( Chyba najgorsze ma ostatnia część Disciples).

20.02.2014 20:13
odpowiedz
Meno1986
102
Szkubany Myszor

Pokładam, olbrzymie nadzieje w AOW III, oby twórcy dali radę. Cały czas zastanawiam się nad preorderem, chociaż z drugiej strony chyba lepiej byłoby poczekać na finalny produkt i jakieś recenzje.
Trochę martwi mnie, że jeszcze nie było premiery, a my znamy już dwa DLC...

BTW. Lierówka:
"W Age of Wonders III bitwę zawsze rozpoczyna armia broniąca się przed atakiem – to swego rodzaju bonu, który w przypadku właściwego wykorzystania może ustawić praktycznie cały przebieg walki."

20.02.2014 20:52
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Ryzyko, którym obarczone są wypady oddziałów specjalizujących się w potyczkach w zwarciu zostało jeszcze bardziej zwiększone – podczas zadawania ciosów przeciwnicy mają możliwość natychmiastowej kontry bez konieczności oczekiwania na swoją turę
Jak to zostało zwiększone? Przecież dokładnie tak samo działało to w poprzednich częściach. Poza tym kontrataki zmniejszały ilość punktów ruchu (a co za tym idzie ilość ataków) w kolejnej turze. Po 4 kontratakach postać nie mogła w kolejnej turze wykonać żadnego ruchu.

Zmienił się nieco system przyznawania doświadczenia po zakończonej bitwie – specjalny, ulepszony algorytm oblicza przydział punktów na podstawie faktycznego udziału w akcji
Może jakieś wyjaśnienie, jak się zmienił? W poprzednich częściach również zarówno jednostki, jak i bohaterowie otrzymywali doświadczenie za zabijanie jednostek. Bohaterowie dostawali też znikome punkty doświadczenia codziennie.

Age of Wonder III to „ładniej, więcej i lepiej”
Brakuje s. A poza tym, to niekoniecznie "więcej" - szczególnie jeżeli chodzi o ilość ras, a co za tym idzie ilość jednostek, taktykę na mapie świata, czy chociażby ilość graczy.

Gdzie gobliny samobójcy?

20.02.2014 20:58
odpowiedz
X@Vier455
103
Szynszyl

A ja głupi myślałem po nazwie tematu na forum, że będę mógł zagrać w Betę :(

21.02.2014 14:57
odpowiedz
mrXD89
1
Junior

@Tuminure Teraz doświadczenie jest przyznawane nie tylko za zabicie ale za każdy rodzaj czynnego udziału w walce. Natomiast liczba jednostek wciąż pozostaje ok. 200, ponieważ mimo zmniejszenia ilości grywalnych ras otrzymujemy dodatkowe jednostki z klas postaci oraz z siedzib niezależnych stworzeń. Liczba graczy to 8 tak jak w drugiej odsłonie.

21.02.2014 17:15
odpowiedz
macikowy
2
Junior

Jakby ktoś chciał już potestować, to znalazłem: [ goo.gl/4W3Sqz ]

21.02.2014 21:31
😈
odpowiedz
mags
15
Legionista

ban dla <macikowy> za spam

22.02.2014 08:09
👍
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
174
Farben

Jestem fanem turówek a nigdy się tak nie złożyło żebym zagrał w gry z tej serii. Chętnie natomiast zagram w trójkę :)

24.02.2014 10:20
odpowiedz
mblade
109
Konsul

wg mnie seria AoW zawsze była lepsza od herosów, tylko wszechobecnie panujący hype na herosów w tamtych czasach przyćmił tak wspaniałą grę jaką był AoW w szczególności Shadow Magic, który był o wiele bardziej rozbudowany niż heroes 3 z dodatkami.

24.02.2014 10:49
odpowiedz
Slavo616
43
Centurion

Herosy to inna gra jest troche niz AOW, gralo się w jedno i drugie.

Taka ciekawostka, w filmiku prezentującym gre archdruidem, jako muzyka leci Love and Death, z AOW1, tzn jej remake. Tak pozatym to czekam z niecierpliwoscią.

24.02.2014 11:01
odpowiedz
Eredin
14
Generał

Muzyka w AoW rządzi:)

24.02.2014 11:21
😊
odpowiedz
Cainoor
189
Mów mi wuju

Zapowiedz zachecila mnie do zainteresowania sie ta gra. Poczekam jeszcze na recenzje :-)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze