Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Stronghold: Crusader II Przed premierą

Przed premierą 13 sierpnia 2013, 14:50

autor: Ferrou

Twierdza: Krzyżowiec 2 - seria Stronghold podnosi się z kolan

Po ponad dziesięciu latach powraca Twierdza: Krzyżowiec. Czy ekipie Firefly uda się powtórzyć sukces nadal grywalnej części pierwszej i zrehabilitować się po nieudanej trzeciej Twierdzy?

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Twierdza: Krzyżowiec II – seria Stronghold znów w dobrej formie

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • klimat pierwszej części;
  • nieskrępowana łatwość stawiania budowli oraz murów;
  • zabawa na wiele godzin;
  • szlaki potyczek;
  • nowe jednostki;
  • optymalizacja.
MINUSY:
  • niewyrazista i zbyt krótka kampania;
  • nieprzemyślany tryb kooperacji;
  • zabrakło kampanii gospodarczej.

Ostatnimi laty seria Twierdza nie rozpieszczała swych fanów. Entuzjaści średniowiecznej wojaczki, cyklicznie raczeni kolejnymi odsłonami cyklu, z coraz większą frustracją i chyba brakiem nadziei spoglądali na brytyjskie studio Firefly. Żywiołowo zapowiadana „trójka”, mająca tchnąć w serię nowego ducha, a jednocześnie w swym założeniu odwoływać się do słynnego pierwowzoru, okazała się kompletnym niewypałem, produktem już na starcie skazanym na morze krytyki ze strony serwisów branżowych, ale przede wszystkim rozpalonych nadzieją fanów tej charakterystycznej serii. Wprawdzie Twierdza 3 bardzo szybko została wzmocniona niemałą liczbą poprawek, liczne „babole” zniknęły, jednak niesmak pozostał do dziś.

Trzeba przyznać, że ekipa Simona Bradbury’ego nie podkuliła ogona i nie udawała, że nie widzi problemu. Wręcz przeciwnie. Studio Firefly nie poddało się. Co więcej, stało się kompletnie niezależną firmą, a co najważniejsze, zapowiedziało kontynuację swojego flagowego tytułu, gry, którą do dziś uważa się za najlepszą, jaka ukazała się pod szyldem Twierdza. Mowa o słynnym Krzyżowcu. Druga część tej znakomitej strategii, co zresztą nie kryje Bradbury, stała się priorytetowym projektem studia. Twórcy, chcąc na resztkach zaufania i chyba sentymentu ze strony fanów odbudować swój prestiż, postanowili, że dołożą wszelkich starań, by Krzyżowiec II okazał się przynajmniej tak samo dobry, jak wydana 12 lat temu „jedynka”.

Nowa krucjata

Zabawa rozpoczyna się w 1187 roku, czyli w momencie niezwykle przełomowym dla zwaśnionych stron. W tamtym czasie rozegrała się słynna bitwa pod Hattin (znane również jako Hittin czy Rogi Hittin), gdzie armia Królestwa Jerozolimy, dowodzona przez króla Gwidona de Lusignan, poniosła sromotną klęskę w starciu z siłami Saladyna, sułtana Egiptu.

Twierdza: Krzyżowiec 2 - seria Stronghold podnosi się z kolan - ilustracja #2
Wieże ulokowane obok siebie a do tego obsadzone łucznikami oraz kusznikami gwarantują solidną obronę.

Ta spektakularna porażka stała się początkiem końca obecności łacinników w Ziemi Świętej, zaowocowała nieodwracalną utratą Jerozolimy, co w konsekwencji legło u podstaw przyczyn rozpoczęcia trzeciej wyprawy krzyżowej, symbolem której stał się władca Anglii Ryszard Lwie Serce.

Poza standardowym samouczkiem dostaniemy możliwość rozegrania kampanii (szkoleniowej) oraz doskonale znanych z „jedynki” ścieżek krzyżowca (tutaj: szlaki potyczek). Sama kampania w Krzyżowcu II jest ukazana w niezwykle skromny i minimalistyczny sposób. Przede wszystkim dostajemy do dyspozycji raptem 12 misji, podzielonych na trzy grupy: ogólną, Saladyna oraz Ryszarda Lwie Serce. Rzeczony podział w kontekście leitmotivu, jakim jest starcie krzyża z półksiężycem, wydaje się naturalny. Wszak dostajemy możliwość poprowadzenia do boju sił dowodzonych przez jednych z najznamienitszych wodzów epoki krucjat, gdzie m.in. dane nam będzie stanąć pod murami Akki, Antiochii czy Jerozolimy.

Twierdza: Krzyżowiec 2 - seria Stronghold podnosi się z kolan - ilustracja #3
Zamek Saladyna.Ładny.Szkoda, że trzeba będzie zrównać go z ziemią.Zamek Saladyna.Ładny.Szkoda, że trzeba będzie zrównać go z ziemią.

Niestety nieco kłuje w oczy aranżacja tych kampanii. Sfera fabularna niemal nie istnieje. O ile w „jedynce” przed każdą misją otrzymywaliśmy stosowne wprowadzenie, okraszone dodatkowo rycinami o zabarwieniu stricte historycznym, o tyle w „dwójce” dostajemy jedynie chłodne wytyczne takiej czy innej misji. Twórcy w tym kontekście nie pokusili się choćby o te charakterystyczne czarnobiałe szkice, jakie przeplatały się pomiędzy kolejnymi zleceniami w Twierdzy 3. Muszę przyznać, że takie postawienie sprawy całkowicie pozbawia kampanię jakiekolwiek klimatu. Nie czujemy, że stajemy na czele krucjaty, mającej ukarać niewiernych za ich niegodziwości wobec Ziemi Świętej, nie czujemy, że musimy zrobić wszystko, by powstrzymać kolejną nawałę zakutych w zbroję najeźdźców z Zachodu.

Twierdza: Krzyżowiec 2 - seria Stronghold podnosi się z kolan - ilustracja #4
Zagęszczenie budynków gospodarczych poza murem zawsze będzie idealnym celem dla naszych balist ogniowych.

Rzecz jasna nie można tego powiedzieć o samej rozgrywce, niemniej misje, poza pewnymi skryptami, w zasadzie nie różnią się od byle starcia w trybie skirmish. Tym samym jasno widać, że twórcy całą energię włożyli w segment, dzięki któremu pierwsza część Krzyżowca jest do dzisiaj mile wspominana.

They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji
They Are Billions – survivalowy RTS wzbudzający miliard emocji

Przed premierą

Mogłoby się wydawać, że motyw zombiaków w grach wideo jest już wyeksploatowany do granic deweloperskiej przyzwoitości. They Are Billions oferuje za to nietypowe podejście do gatunku RTS-ów.

Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia
Widzieliśmy grę Frostpunk – nadchodzi zima stulecia

Przed premierą

Wreszcie zobaczyliśmy w akcji nowe dzieło 11 bit studios. I wiecie co? Frostpunk to chyba najlepsza gra tych targów. Totalna nisza, ale i totalna masakra.

„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, twórcą uniwersum 1920+
„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, twórcą uniwersum 1920+

Przed premierą

Jakub Różalski bierze aktywny udział w powstawaniu gry strategicznej, która osadzona zostanie w wymyślonym przez niego uniwersum. A to uniwersum prezentuje się bardzo ciekawie, bowiem w grze zobaczymy mechy na tle obrazków rodem z polskich wsi.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
13.08.2013 16:06
Texas84
103
Generał

Stara dobra ,,Krucjata''. Ech... Ciekawe czy podoła wyzwaniu. Bo po ostatnich trzech częściach będzie trudno. Ale może....

13.08.2013 16:11
😱
odpowiedz
ToServeAndProtect
4
Chorąży

Ehh... z 10 lat, wznowienie gry ? Tak samo było z Diablo III, a teraz to jest super gra sieciowa MMORPG, co do Twierdzy, no to zobaczymy, grafika trochę się poprawiła, widać takie szczegóły np. orginalna płynąca woda w strumieniu :P

No nic, zobaczymy, jak to dalej będzie się ciągnąć.
Premiera na 2014 r. ? Myślalem, że na 2013, no ale trudno :/

Pozdrawiam.

13.08.2013 16:42
odpowiedz
Emiliano666
72
Konsul

Krzyżowiec był najlepszą częścią( w ogóle dla mnie najlepszą strategią), naparzałem w niego setki godzin.. jak nowy krzyżowiec będzie tak samo, a nawet bardziej grywalny to spokojnie gra może zasługiwać na ocenę 9+ z mojej strony... Twierdza 2 była dobra ale jednak za dużo bajerów dodali które zepsuły grę..., a o 3 części nie wspominam bo to nie była Twierdza dla mnie...

13.08.2013 17:14
odpowiedz
mikecortez
91
Senator

Do zapowiedzi podchodze raczej z dystansem, ale ze z gra spedzilem mase czasu, to jednak po cichu licze, ze byc moze sie uda. Na pewno milo byloby powrocic do starego, dobrego Krzyzowca w nowej oprawie.

13.08.2013 18:29
odpowiedz
wojtek93
10
Legionista

Czy ktoś się orientuje ( albo nie doczytałem, albo nie zrozumiałem ), czy dowodzilibyśmy całymi oddziałami, czy pojedynczymi jednostkami ? Na screenshotach wygląda, na to, że oddziałami, ale nie jestem do końca pewien. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

13.08.2013 20:01
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

@wojtek93
Dowodzić się będzie pojedynczymi jednostkami, aczkolwiek tacy podpalacze mają tworzyć kilku osobowe oddziały (tak, jak np. jednostki piechoty w C&C 3)

14.08.2013 00:06
odpowiedz
adi123321
107
Generał

po zdjeciach to wyglada na to ze ta gra bedzie tak samo beznadziejna jak twierdza 3 nie ma na co czekac :/

14.08.2013 03:30
odpowiedz
yadin
96
Senator

Kiedyś takich gier było więcej. Dziś robią je tylko dla zagorzałych fanów. Ale fajna jest.

14.08.2013 09:16
odpowiedz
Ghost_
107
Konsul

Ktoś wie czy Stronghold 3 po tych 200 patchach jakie dostał jest już grywalny?

14.08.2013 12:45
odpowiedz
Ferrou
40
Centurion

@Ghost_
Daje radę - nie jest idealnie ale i tak to kilka klas wyżej niż zaraz po premierze ;)

14.08.2013 21:10
odpowiedz
LakiLou94
33
Biały Pielgrzym

Swego czasu mocno ogrywałem pierwszą część i jak dla mnie była to jedna z lepszych strategi, nic więc dziwnego że liczę na drugą część.

14.08.2013 23:48
👍
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

Po prostu Crusader. :) Już pierwszy screen wywołał u mnie uśmiech. W grę pogrywam do dziś, nawet z kumplami, razem stawiamy fortecę i ruszamy na kolejny podbój. Po ostatniej utraconej nadziei - oby to był wstrząs.

28.08.2013 14:32
😉
odpowiedz
MrCiastku
7
Legionista

No, będzie kolejna ładna Twierdza.

05.12.2013 11:28
odpowiedz
misteriolalista
21
Generał

Nom i ludzi tutaj piszących lubie :) Widzą różnice nad częsciami i i po obrazkach i krótkim gameplayu to widzicie ze bedzie przełom :)

25.01.2014 16:02
odpowiedz
Nolifer
101
The Highest

Po gameplayach wygląda to niestety na razie bardzo słabo , ale wciąż trzymam kciuki za lepszą wersję.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze