Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 7 grudnia 2011, 10:07

autor: Rock Alone

Raport z bety Star Wars: The Old Republic cz.2: Jasna strona Ciemnej Strony

Ciemna i Jasna Strona Mocy. Pojęcia nieodłącznie związane z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Poważna sprawa, ale jak udało się zaimplementować to w grze Star Wars: The Old Republic?

Przeczytaj recenzję Tytuł, który nie zawiódł - recenzja gry Star Wars: The Old Republic

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

W Star Wars: The Old Republic jest wiele elementów, które warte są wzmianki, ale dziś chciałbym poruszyć temat odrobinę poboczny. Jest już powszechnie wiadome, że wybór Jasnej i Ciemnej Strony Mocy nie do końca zależy od tego, po jakiej stronie konfliktu się opowiemy, a bardziej od stylu, w jakim będziemy przechodzić wątek fabularny. Jeżeli większość problemów zechcemy rozwiązywać siłą, to przybędzie nam punktów mrocznej strony. Nie ma przy tym specjalnego znaczenia, czy wybierzemy Rycerza Jedi, czy też Wojownika Sithów. Naszą postać ukształtują te wybory, których dokonamy w trakcie zabawy, a nie na samym początku. I bardzo dobrze.

Pytanie jednak, co szczególnego wprowadza takie podejście. Na pierwszy rzut oka niewiele, ot, nowy sposób na przystosowanie cech gry do pojedynczego gracza w świecie MMO. Otóż – nic bardziej mylnego. Konsekwencje tego aspektu są bardzo daleko idące, co zdecydowanie uprzyjemnia nie tylko rozgrywkę solo, ale przede wszystkim w grupie innych użytkowników, a zwłaszcza podczas dialogów multiplayer. Gwoli wyjaśnienia przypomnę jedynie, że dialogi multiplayer pozwalają prowadzić rozmowy z NPC-ami kilku graczom jednocześnie, a osoba, która zabierze głos w danym momencie, wybierana jest na podstawie rzutu kostką.

W takich rozmowach nigdy nie wiemy, jaka ostatecznie zostanie podjęta decyzja, i trudno powiedzieć, jaką ścieżką będziemy musieli się poruszać (zwłaszcza we flashpoincie). Nasza postać nagradzana jest na podstawie własnych wyborów, ale odblokowanie wpisów w encyklopedii gry odbywa się w oparciu o ostateczną decyzję podjętej przez drużynę. Można zatem ukończyć całą masę zleceń, uzyskując rezultat zupełnie nieadekwatny do naszych cech, i zdobyć za to atrakcyjne nagrody. No cóż, taka jest chyba specyfika dokonywania grupowych wyborów. Po raz kolejny mówię – i bardzo dobrze!

Ale dość ogólników, najwyższa pora przejść do rzeczy. W całym opisanym powyżej procesie zdecydowanie zyskuje Ciemna Strona Mocy. Dlaczego? Ponieważ do dialogów wprowadza niezwykle wciągający element zaskoczenia. Po stronie Imperium Sithów, jak do tej pory, grają osoby o zdecydowanie bardziej skrajnych osobowościach niż te po stronie Republiki. Kiedy w tym drugim przypadku większość grupowych decyzji wygląda jak podejmowana przez niezwykle szlachetne osoby, tak w Imperium nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Czy odszukanego wroga zarżniemy na miejscu bez specjalnego gadania, czy też doprowadzimy go do zleceniodawcy? A może wśród naszych znajomych znajdzie się Inkwizytor Sithów o niezwykle miłym usposobieniu i ściganego drania po prostu zdecyduje się wypuścić? Na każdym kroku więcej niespodzianek, a im większa grupa, tym robi się ciekawiej.

Oczywiście należy unikać stereotypów. Po stronie Republiki też trafia się od czasu do czasu krwiożerczy Jedi, ale są to sytuacje dość rzadkie. Natomiast krocząc ścieżkami Imperium, bez przerwy spotykamy przeróżne indywidua, których decyzje są albo niezwykle śmiercionośne, albo też kompletnie szalone.

AC: Valhalla wygląda jak gra, którą pokocham i znienawidzę [OPINIA]
AC: Valhalla wygląda jak gra, którą pokocham i znienawidzę [OPINIA]

Przed premierą

Oglądaliście już zwiastuny nowego Assassin's Creed? Ja oglądałem i już teraz wiem, że to będzie słaba gra, z którą spędzę przynajmniej sto kolejnych godzin, tak samo jak w Odyssey.

Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy
Diablo 4 wygląda jak Diablo, którego zawsze chcieliśmy

Przed premierą

Hell, it's about time – powiedział Findlay w zwiastunie StarCrafta 2 i ten cytat idealnie pasuje do sytuacji Blizzarda. Możliwe, że Diablo 4 będzie takim hack'n'slashem, o jakim zawsze marzyliśmy i pozwoli nam wybaczyć firmie wszystkie potknięcia.

Widziałem Baldur's Gate 3 i już zbieram drużynę, bo jestem zachwycony
Widziałem Baldur's Gate 3 i już zbieram drużynę, bo jestem zachwycony

Przed premierą

Pamiętacie jeszcze Baldur's Gate? Nieważne, niezależnie od tego, czy jesteś weteranem, czy RPG-owym neofitą, najnowsza produkcja studia Larian nie powinna być Ci obojętna.