Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 14 listopada 2007, 12:51

autor: Michał Basta

Metal Gear Online - przed premierą

Przygotowywana przez Konami sieciowa odsłona Metal Gear zapowiada się smakowicie już choćby dlatego, że jest jedną z niewielu produkcji nastawionych na rozgrywkę wieloosobową, a przeznaczonych na konsolę Sony.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji PS3.

Seria Metal Gear zaczyna powoli stawać się istnym tasiemcem. Warto jednak zaznaczyć, że niemal każda nowa jej odsłona, bez względu na platformę, zbiera bardzo wysokie oceny i pochlebne opinie. Na odbywających się niedawno targach Tokyo Game Show pojawiły się informacje, które na pewną zadowolą fanów przygód Solid Snake’a.

Na przyszły rok zaplanowano wypuszczenie dwóch produkcji spod znaku MG. Pierwszą jest opisana w naszej zapowiedzi gra Guns of the Patriots, natomiast druga to omawiany właśnie Metal Gear Online. Jak sama nazwa wskazuje, produkcja będzie przeznaczona do rozgrywki wieloosobowej, co od razu nasuwa skojarzenia z nowościami przedstawionymi w Metal Gear Solid 3: Subsistence. Warto dodać, że obie pozycje mają pojawić się jedynie na Playstation 3.

Według autorów wszyscy, którzy zetknęli się w przeszłości z Subsistence, będą czuli się jak w domu. Wszystko to dzięki zachowaniu ogólnych koncepcji w mechanice gry. Rozgrywkę będziemy obserwować zza pleców kontrolowanej przez nas postaci. Odstępstwem od takiego stanu rzeczy stanie się celowanie. Wtedy kamera ustawi się nad ramieniem naszego bohatera, co znacznie podniesie nasze szanse na oddanie celnego strzału.

Twardziele też mają uczucia

Ponieważ Metal Gear Online będzie nastawiony przede wszystkim na rozgrywkę wieloosobową, w której zmierzy się do szesnastu graczy naraz, autorzy przygotują specjalny system ułatwiający koordynację poczynań zawodników. SOP, bo tak ów sposób komunikacji będzie się zwać, zapewni graczowi szybki dostęp do najważniejszych informacji o każdym członku drużyny. System ma się opierać na specjalnych implantach wszczepionych każdej postaci na mapie. Dzięki temu nie tylko będziemy przez cały czas znali pozycję naszych współtowarzyszy, ale również poznamy całą masę szczegółów, takich jak na przykład stan zdrowia lub miejsce pobytu widzianego przeciwnika. Według twórców, SOP umożliwi lepszą współpracę między zawodnikami, co będzie stanowić fundamentalny czynnik rozgrywki. Żeby było jeszcze ciekawiej, gracze otrzymają możliwość hakowania tych komunikacyjnych systemów, przez co każdy będzie mógł wejść w posiadanie informacji o drużynie przeciwnej. Wtedy na mapach pojawią się pozycje wszystkich nieprzyjaciół, co znacznie ułatwi prowadzenie walki. Oczywiście cały system ma działać automatycznie, aby niepotrzebnie nie absorbować uwagi zawodników.

Ważną rolę będą odgrywały przygotowywane przez twórców mapy, na których przyjdzie toczyć nam boje. Niestety w chwili obecnej nie ma zbyt wielu informacji o lokacjach, jakie odwiedzimy w trakcie rozgrywki. Wiadomo tylko tyle, że wszystkie mają zostać osadzone w charakterystycznym klimacie, znanym z poprzedników. Aby pojedynki były wciągające i dynamiczne, każda z map będzie naszpikowana całą masą różnorakich przeszkód, takich jak ściany, gruzowiska i tak dalej.

Najlepiej widać to na przykładzie dostępnego w sieci filmu, na którym gracze prowadzą walkę w ruinach zbombardowanego miasta. Ogromna liczba zakamarków, dachów, murów itd. oferuje wiele nietuzinkowych rozwiązań taktycznych. Niezdyscyplinowane teamy nie potrafiące wykorzystać przewagi, jaką oferuje teren, szybko padną łupem zorganizowanych drużyn.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.

Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!
Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!

Przed premierą

Na rynku jest już mnóstwo gier tego gatunku, ale mało która startując z pułapu Early Access szturmem podbiła serca graczy, uzyskując 96% pozytywnych opinii spośród niemal 17 tysięcy wystawionych recenzji. Czy Valheim zasłużył na ten zachwyt?