Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 12 października 2004, 09:14

autor: Fulko de Lorche

StarCraft: Ghost - zapowiedź

Mocno "PeCetowy" świat Starcrafta w typowo konsolowym wydaniu.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji GCN.

Strategia czasu rzeczywistego pt. „StarCraft” ukazała się na PC w 1998 roku i od razu zyskała sobie rzesze fanów, sprzedając się w sześciu milionach egzemplarzy. Popularność uniwersum StarCrafta zachęciła firmę Blizzard do umieszczenia kolejnej swojej produkcji w świecie Terran, Zergów i Protosów. Na uwagę zasługują dwa fakty: nowy tytuł tworzony jest wyłącznie na konsole i nie będzie to RTS, tylko taktyczna gra akcji. Zamiast mozolnej rozbudowy bazy, zbierania surowców, produkowania jednostek i planowania kolejnych bitew gracz rzucony zostanie w sam środek konfliktu, by w ciele jednego z żołnierzy osobiście przyczynić się do zwycięstwa swojej rasy.

Główną postacią „StarCraft: Ghost” będzie jeden (a właściwie jedna – bo to kobieta) z członków terrańskiego oddziału Duchów (ghost). Nova jest doświadczonym, wysoce wyspecjalizowanym w podchodach i eksterminacji żołnierzem, posiadającym szereg specjalnych zdolności. Jako jednostce o wyjątkowej zdolności bojowej otrzyma rozkazy przeprowadzenia wielu trudnych misji sabotażowo-likwidacyjnych, w trakcie których natknie się na insektopodobnych Zergów, zbuntowane oddziały Terran, a także wysoko rozwiniętą technologicznie rasę Protosów. Podstawową zdolnością specjalną Novy ma być niewidzialność. Pozwoli na niezauważone podejście i wyeliminowanie zaskoczonego przeciwnika (o ile nie skorzysta z jakiegoś innego detektora oprócz własnych oczu), umożliwi też uniknąć walki, gdy siły wroga będą zbyt duże. Inną umiejętnością ma być superszybkość, po aktywowaniu której akcja zwolni tempo (znany już z innych gier bullet time) za wyjątkiem szybkości ruchów bohaterki, która pozostanie bez zmian. Dzięki temu będzie mogła zlikwidować nieprzyjaciela bez ryzyka reakcji z jego strony. Nie bez znaczenia pozostanie też możliwość widzenia przez Novę w różnych zakresach długości fal (światło widzialne, podczerwień, promienie x). Aktywowanie każdej ze zdolności uszczknie pewną ilość energii bohaterki, przedstawionej przez specjalny wskaźnik. Jeśli wartość energii spadnie do zera, żadnej umiejętności nie będzie można użyć do czasu ponownego podładowania wskaźnika.

Specjalne zdolności to nie wszystko, czego będzie używać Nova. „StarCraft: Ghost” to gra akcji, więc niezbędny jest pokaźny arsenał począwszy od podręcznej broni, na pojazdach bojowych kończąc. Autorzy nie podali na razie specyfikacji osobistego uzbrojenia, jednak z dostępnych materiałów można wywnioskować, że ubogo w tej materii raczej nie będzie. Karabiny maszynowe, działka, bomby, granaty, a przede wszystkim snajperki (pozwalające likwidować wroga jednym strzałem) skutecznie pomogą przedrzeć się przez liczne zastępy nieprzyjaciół. Uzupełnieniem strzelecko-wybuchowego ekwipunku ma być niezwykle ostry szpikulec, wbijany przez bohaterkę w przeciwników z najbliższej odległości. Z maszyn bojowych można będzie usiąść za sterami pojazdów, znanych z PC-towego StarCrafta: mechopodobnych Goliathów, potężnych Siege Tanków itd. Z drugiej strony Nova dysponować ma cechą charakterystyczną dla wszystkich Duchów umiejętnością zdalnego unieruchamiania pojazdów wroga (lockdown). Ciekawe, czy taki unieruchomiony pojazd będzie mógł posłużyć bohaterce jako środek lokomocji? Nie jest to do końca potwierdzone, aczkolwiek autorzy nie wykluczają takiej możliwości.

Dużym wyzwaniem, stojącym przed twórcami gry, jest stworzenie trójwymiarowego świata (widok w trakcie gry będzie z perspektywy trzeciej osoby) odzwierciedlającego to, co fani „StarCrafta” mieli możność zobaczyć w dwuwymiarowym, RTS-owym pierwowzorze. Miłośnicy serii z pewnością nie wybaczyliby przekłamań w wyglądzie żołnierzy, pojazdów, budowli czy krajobrazie. Z drugiej strony jednak dość ograniczone (jak na dzisiejsze czasy) możliwości grafiki lat 90-tych zostawiły pole do popisu dla wizualnych ulepszeń opisujących dany element gry. Z udostępnionych przez Blizzard screenów i trailerów wynika, że prace idą na szczęście w dobrym kierunku tzn. uniwersum Starcrafta będzie odwzorowane z należytą pieczołowitością. Już teraz można oglądać pamiętne terrańskie rafinerie, bazę na wulkanie, plątaninę jaskiń Zergów i zalesiony świat Protosów. Silnik graficzny bez problemów ma poradzić sobie z mnogością postaci na ekranie, licznymi rozbłyskami strzałów i wybuchów, a także trybem First Person Perspective (zaimplementowanym do rozglądania się Novy wokół siebie) nie powodując żadnych zwolnień. Sama animacja już w obecnej fazie nie wzbudza zastrzeżeń, na szczególną uwagę zasługuje płynność i różnorodność ruchów bohaterki (bieganie, skakanie, wspinanie się, skradanie itd.).

„StarCraft: Ghost” pierwotnie miał ukazać się w 2003 roku, ale kolejne opóźnienia sprawiły, że gra zaliczy minimum dwuletnie opóźnienie. Mimo, iż we wcześniejszych wywiadach proszono twórców o zajęcie stanowiska w kwestii rozgrywki sieciowej, nadal brak jest w tym temacie konkretów. Być może ostatnie działania firmy Blizzard (m.in. zmiana dewelopera, spowodowana zawalaniem przez niego kolejnych terminów) doprowadzą w końcu do rychłego zakończenia prac. Gracze konsolowi (tytuł ukaże się na wszystkie next-geny) powinni się cieszyć: szykuje się prawdziwy hit!

Marek „Fulko de Lorche” Czajor

Grałem w Doom Eternal i co za dużo... to na zdrowie!
Grałem w Doom Eternal i co za dużo... to na zdrowie!

Przed premierą

Spędziliśmy trzy godziny w skórze Doom Slayera broniąc Ziemi przed inwazją demonów. Czy nowy Doom nie jest zbyt podobny do poprzedniego? Czy nie za dużo tu platformówki i RPG? Znamy już odpowiedzi na część Waszych pytań.

Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi
Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi

Przed premierą

Escape from Tarkov zapowiada się na najbardziej realistyczny symulator przebywania na nieprzyjaznym terenie. Mechanizmy zabawy są bardzo proste – największe przeszkody czają się zupełnie gdzie indziej.

Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!
Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!

Przed premierą

Doom Eternal nie zapowiada się na bezpieczny sequel. To będzie coś jak druga część Terminatora czy Obcego przy swoich pierwowzorach, a ponadto prawdziwy hołd oddany klasycznej wersji Dooma. Tak powinno się traktować legendarne marki z lat 90.!