Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 25 lutego 2004, 14:10

autor: Artur Okoń

Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie - przed premierą

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth to kolejna z gier komputerowych bazujących na ogromnie popularnej kinowej trylogii – Władca Pierścieni. To strategia czasu rzeczywistego w klasycznym tego słowa znaczeniu...

Przeczytaj recenzję Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Władca Pierścieni powraca! Po premierze ostatniej części filmu i wydaniu trzech gier opartych na prozie Tolkiena, przyszedł czas na ponowne wyciąganie pieniędzy od miłośników fantastyki. Tym razem producent wkłada nam łapę do kieszeni za pomocą strategii RTS, która ukaże się w połowie roku.

O Władcy Pierścieni napisano już dość, nie zamierzam więc powtarzać po raz kolejny, jak znakomite jest to dzieło, pisząc na jego cześć hymny pochwalne. Skupię się wyłącznie na przedstawieniu samej gry, która zapowiada się niezwykle ciekawie. Obiecująco zapowiada się fakt, iż gra zostaje wydana w momencie, gdy szaleństwo związane z Władcą Pierścieni zaczyna opadać. Jest więc nadzieja, że sama w sobie będzie na tyle szczególna i znakomita, iż nie musi na siłę korzystać z popularności filmu. Choć z drugiej strony, gdyby nie człon „The Lord of the Rings” w tytule, byłby to tylko kolejny RTS w klimacie fantasty, którym nikt na razie nie zaprzątałby sobie głowy.

Prace nad The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth trwają już od roku i ich pierwsze efekty zostały przedstawione opinii publicznej. Najważniejszą wiadomością jest to, iż jak wspomniałem, kolejna gra bazująca na Władcy Pierścieni będzie strategią czasu rzeczywistego. Nie będzie to jednak „klasyczny” RTS, jak chociażby wydana niedawno Wojna o Pierścień, a olbrzymia gra bitewna, w której naprzeciw siebie staną armie liczące kilkaset jednostek! Nie zmienia to jednak faktu, iż wciąż będziemy musieli zadbać o rozbudowę naszej bazy, czy też zdobycie wymaganych do rozwoju surowców (choć na nieco zmodyfikowanych zasadach). Gra pozwoli nam zagrać w dwie długie (po 15 scenariuszy) kampanie, w których będziemy mogli stanąć zarówno na czele sił dobra, jak i dowodzić plugawymi sługami Mordoru. Do tego dojdzie oczywiście tryb pojedynków multiplayer. Łącznie gracz może dowodzić czterema różnymi frakcjami: Jeźdźcami Rohan, rycerzami Gondoru, armią Isengardu i sługami Mordoru. Oczywiście każda z nich dysponować będzie unikalnymi, znanymi nam z filmu jednostkami, a do rozbudowy bazy będzie potrzebować innych surowców. Na placu bitwy pojawią się więc zarówno Uruk Hai, Orkowie, konnica Rodanu, jak i potężne Olifanty, Trolle, czy nawet Enty. Nie zabraknie również jednostek specjalnych- bohaterów należących chociażby do Drużyny Pierścienia. Każdy z nich będzie posiadał specjalne umiejętności i, co ważniejsze przy tak olbrzymich bitwach, będzie znacząco wpływał na morale walczących obok jego boku jednostek. Podobnie jak w innych grach tego rodzaju, armie będą zestawione z kilku uzupełniających się typów jednostek (łucznicy, konnica, piechota, etc.), z których każda będzie posiadać swoje plusy i minusy w walce z innymi oddziałami (jak w grze papier-nożyce-kamień). Co interesujące, na dość szeroką skalę będą stosowane machiny oblężnicze, a także „lotnictwo”, które po stronie Mordoru będzie prezentowane przez Nazgule, natomiast po stronie „dobra” przez olbrzymie Orły. Gra zamierza być w dużej mierze wierna filmowi- siły Mordoru będą mieć miażdżącą przewagę liczebną, jednak ich skuteczność będzie zdecydowanie mniejsza od armii ludzi. Różnice w doborze jednostek będą wymuszać również w dużej mierze zachowanie gracza, przez co, stając na czele armii Saurona głównym celem będzie szybka ofensywa, podczas gdy grając jako np. Gondor, skupimy się głównie na obronie własnych fortec, czekając na odpowiedni moment do kontrataku.

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą

Drugi rok z rzędu Ubisoft pokazuje na E3 świetne trailery Beyond Good & Evil 2. Problem polega na tym, że to czyste CGI, na podstawie którego nie da się niczego powiedzieć o samej grze. My mieliśmy możliwość zobaczenia gameplaya z BG&E2.

Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi
Graliśmy w Escape from Tarkov – to nie jest gra dla słabych ludzi

Przed premierą

Escape from Tarkov zapowiada się na najbardziej realistyczny symulator przebywania na nieprzyjaznym terenie. Mechanizmy zabawy są bardzo proste – największe przeszkody czają się zupełnie gdzie indziej.

The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?
The Elder Scrolls VI - jaki powinien być następca Skyrima?

Przed premierą

Bethesda Softworks nie pozostawia nam złudzeń – upłynie jeszcze dużo czasu, zanim The Elder Scrolls VI trafi do naszych rąk. Jednak od premiery Skyrima minęło już prawie pięć lat, więc to pytanie samo ciśnie się na usta: czego oczekujemy od jego następcy?