Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Red Dead Redemption 2 Przed premierą

Przed premierą 1 listopada 2019, 15:00

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Dla tej gry konsolowcy kupią nowe pecety. Wiemy, bo graliśmy w RDR 2 na PC!

Red Dead Redemption 2 na pececie to prawdziwy generator tapet na pulpit. Krajobrazy wyglądają, jak prawdziwe, a myszką zawsze strzela się w punkt. RDR 2 na blaszaki to najlepsza wersja jednej z najlepszych gier w dziejach.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Red Dead Redemption 2 – sandbox na „dychę”

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

O Red Dead Redemption II napisano już chyba wszystko. Jeśli można cokolwiek jeszcze dodać, by zachęcić nieprzekonanych do zagrania w jedną z najlepszych gier w historii elektronicznej rozrywki, to chyba tylko to, jak produkcja ta prezentuje się w swojej ostatecznej, najbardziej dopieszczonej wersji. I jak można się domyślać – RDRII na pececie wygląda zjawiskowo.

Mimo że po ukończeniu gry na konsoli nie planowałem przechodzić jej jeszcze raz, zrobię to choćby tylko po to, by pobawić się w wirtualnego fotografa. Bo widoki zapierają tu dech! Dziki Zachód w RDRII miejscami prezentuje się niemal fotorealistycznie, co więcej – pecetowa wersja doczekała się także trybu foto z prawdziwego zdarzenia.

iPhone 11 Pro Max pod klawiszem F6

Podczas testowania krótkiego dema Red Dead Redemption II na PC większość czasu spędziłem w trybie foto, żałując potem, że nie mogłem sobie zapisać na dysku przygotowanych z takim zaangażowaniem tapet. Ostre jak brzytwa tekstury odległych gór i inne widoki non stop zachęcały do zabawy w tworzenie pocztówek. Tak samo cieszyło „utrwalanie” co lepszych akcji, bójek, strzelanin i pościgów. Nie trzeba już bowiem grzebać w siodle, wyciągać i ustawiać archaicznego aparatu, by zrobić upozowane zdjęcie.

RDRII na PC ma pełnoprawny tryb foto, który uruchamia się w ułamku sekundy jednym klawiszem. Wtedy do naszej dyspozycji pojawia się ogrom funkcji rodem z topowych aplikacji fotograficznych. Do wyboru są różne obiektywy o różnej ogniskowej, niczym w najnowszym iPhonie Pro! Możemy manipulować ekspozycją, głębią ostrości oraz oczywiście aplikować filtry, ale uwaga – głównie takie, które nawiązują do epoki. Znajdziemy tu wszelkiego rodzaju sepie czy efekty starego papieru oraz te wykorzystywane przez grę, choćby w trybie Dead Eye.

Może nie jest to już tak immersyjne i klimatyczne jak wcześniejsza zabawa z aparatem, ale ogrom możliwości i piękne rezultaty sprawiają, że tworzenie własnej dokumentacji w formie galerii przygód gangu Dutcha sprawia równie dużo frajdy co wykonywanie misji.

DLACZEGO TERAZ?

Odwiedzając studio Rockstar, skorzystałem z okazji, by u samego źródła dopytać: dlaczego dopiero teraz? Dlaczego pecetowe edycje zawsze wychodzą z pewnym opóźnieniem?

Ponoć chodzi tylko o czas stworzenia odrębnej wersji (przynajmniej przy dwóch ostatnich tytułach). Rockstar pracuje inaczej niż pozostałe studia, które robią jednocześnie grę na wszystkie platformy. Tutaj najpierw powstaje najlepsza możliwa wersja konsolowa, a dopiero potem deweloperzy poświęcają całą swoją uwagę wydaniu na PC. I dopiero gdy skończą, grę można pokazać światu.

Gra wygląda jak życie

GDZIE JEST RDRII W WERSJI PUDEŁKOWEJ?

Biorąc pod uwagę objętość gry, wynoszącą grubo ponad 100 GB, wydanie jej na płytach nie było nawet rozważane. W niektórych krajach jednak, np. w Niemczech, będzie można kupić pudełko z samym kodem do wykorzystania w środku.

Wspaniały tryb foto oczywiście nie istniałby bez niesamowitej oprawy graficznej, która na PC została odpowiednio podkręcona w stosunku do tego, co znamy z PS4 – wersja uruchamiana na Xboksie One X wygląda lepiej, choć zapewne również i ona zostanie w tyle po premierze edycji pecetowej. Poprawiono chociażby cienie, jeszcze bardziej zwiększono zasięg rysowania krajobrazu oraz ulepszono efekty oświetlenia, zarówno nocą, jak i za dnia. Nie zdziwiłem się, że futra zwierząt żyjących w świecie RDRII wydają się jeszcze bardziej realistyczne, ale to, że dopieszczono nawet wygląd igieł kaktusów, sprawiło, że zaniemówiłem.

A jak to wypada w praktyce? Tekstury i cały obraz są zdecydowanie ostrzejsze. Na zwykłym PS4 miałem wrażenie pewnego rozmycia sceny – na pececie prezentuje się to już krystalicznie czysto. Na szlaku widać niemal każdy najmniejszy kamyczek, a oddalone góry i skały zachwycają detalami. Wprawdzie demo testowałem w rozdzielczości 4K na potwornej wręcz konfiguracji (i9900k 5 GHz, 2080Ti, 32 RAM-u), jednak – jak się okazało – aby za bardzo nie przesadzić, Rockstar pokazał mi mieszankę ustawień ultra ze średnimi, a nawet niskimi. Dzięki temu demonstrowana jeszcze robocza wersja zachowywała stały framerate w 4K, a ja mogłem przekonać się, że nie potrzeba mieć wszystkiego na „ultra”, by grafika zachwycała.

MODERZY – DO DZIEŁA

Zapytałem, potwierdzili! Red Dead Redemption II będzie otwarte na mody, zupełnie jak GTAV. Czy moderzy podkręcą jeszcze bardziej grafikę? Zapewne! Co dodadzą do świata RDRII? Aż strach pomyśleć. Mody będą jednak dostępne tylko w trybie dla samotnego gracza. Red Dead Online pozostanie „czyste”, by nie komplikować i tak trudnej sytuacji z oszustami czy grieferami. Twórcy zapowiadają przy okazji, że zwiększą środki i metody, by utrudnić życie ewentualnym kombinatorom w trybie sieciowym.

Nie wiem jeszcze, jak RDRII będzie spisywać się na dużo bardziej powszechnych, znacznie słabszych konfiguracjach, ale już mogę potwierdzić, że lista ustawień do regulacji praktycznie nie ma końca. Ekran opcji graficznych scrolluje się w dół dłużej niż końcowe napisy. Opcje cieni wypełniają chyba pół monitora, łącznie z osobną linijką dla cienia rzucanego przez trawę. Jest duża szansa na to, że każdy znajdzie na swoim sprzęcie złoty środek pomiędzy płynnością a jakością wyświetlanego obrazu.

A czy można się do czegoś przyczepić, jeśli chodzi o jakość grafiki? Po tym, co pokazano ostatnio w Modern Warfare czy w nadchodzącym Death Stranding, chyba tylko twarze postaci (mimo poprawek) nie prezentują się aż tak dobrze jak w tych najnowszych tytułach. Biorąc jednak pod uwagę, że wszystkie przerywniki filmowe wyświetlają się na silniku gry, bez żadnego podkręcania, można przymknąć na to oko.

Sokole oko w myszce

Obok grafiki drugą najbardziej istotną rzeczą w wersji PC jest sterowanie. Strzelaniny na padzie dla niektórych bywały problematyczne, jak to więc wygląda w konfiguracji klawiatura plus mysz? Z jednej strony lepiej, z drugiej – nie do końca. Strzelanie za pomocą myszki jest z pewnością bardziej precyzyjne. Nie miałem żadnych problemów, by sadzić headshota za headshotem, a ogólne odczucia co do czułości czy responsywności wydawały się praktycznie identyczne jak w GTAV.

Niespecjalnie jednak odpowiadało mi rozmieszczenie wszystkich innych elementów sterowania, np. konieczność przytrzymania prawego przycisku myszy, by wyświetlić listę klawiszy kontekstowych dla danej sytuacji, albo TAB do szybkiego wyciągania broni. Poszczególne opcje są rozrzucone po klawiaturze i pierwszy kontakt z takim sterowaniem przypomniał mi starsze symulatory lotu.

Warto mieć obok rozpiskę i przygotować się na krótki proces adaptacyjny. Jak jednak podkreślają autorzy, gra jest tak długa, że w pewnym momencie i tak w końcu jakoś wejdzie to w krew. Na szczęście przejście na podłączony jednocześnie pad okazuje się płynne, bez konieczności wizyty w menu, a interfejs ekranu z podpowiedziami automatycznie dostosowuje się do naszego wyboru. Z jednej strony pad wydaje się o wiele bardziej intuicyjny, z drugiej – lepiej strzela się myszką. Każdy będzie musiał sam zdecydować, co jest dla niego istotniejsze.

RDR 2 – wersja finalna

Jak mówi sam Rockstar – pecetowa konwersja Red Dead Redemption II to finalna, najlepsza wersja jednej z najlepszych gier tej generacji. Jeśli ktoś czekał do tej pory, by poznać historię Arthura Morgana – powinien dostać produkt warty każdego miesiąca tej cierpliwości. Jeśli ktoś już przeszedł grę – nie pożałuje powrotu do tego uniwersum, choćby tylko dla trybu foto i dla tego, co wkrótce pokażą moderzy. Skoro Rockstar potrafi wykreować taki Dziki Zachód na PC, to co dopiero mógłby pokazać przy Table Tennisie 2…?

ZASTRZEŻENIE

Koszty wyjazdu na pokaz gry Red Dead Redemption II na PC pokryła firma Rockstar.

Dariusz DM Matusiak | GRYOnline.pl

TWOIM ZDANIEM

Na czym lepiej Ci się gra w strzelanki?

Na myszy i klawiaturze
88,5%
Na padzie
11,5%
Zobacz inne ankiety
Star Wars Jedi: Fallen Order to gra Electronic Arts, której szukaliście
Star Wars Jedi: Fallen Order to gra Electronic Arts, której szukaliście

Przed premierą

Bez endgame’u, mapy drogowej, bez mikrotransakcji! Star Wars Jedi: Fallen Order pokazuje swoją moc jeszcze przed premierą i ma szansę, by kultowe uniwersum znowu zachwyciło.

Terminator: Resistance – już graliśmy i odpowiadamy na 7 ważnych pytań
Terminator: Resistance – już graliśmy i odpowiadamy na 7 ważnych pytań

Przed premierą

Polacy ze studia Teyon zmierzą się z legendą lat 80. – z Terminatorem. Wiedzieliśmy o tym od dłuższego czasu, a dziś możemy wreszcie opowiedzieć o grze o podtytule Resistance, w którą mieliśmy okazję już zagrać.

Doom Eternal to przeurocza rzeź dla każdego – wiemy, bo graliśmy
Doom Eternal to przeurocza rzeź dla każdego – wiemy, bo graliśmy

Przed premierą

Znasz Dooma od 1993 roku? Będziesz zachwycony! Grałeś tylko w poprzednią część z 2016? Będziesz zachwycony! Doom Eternal zapowiada się na prawdziwą „klasykę na czasie”.

Komentarze Czytelników (187)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.11.2019 22:45
A.l.e.X
odpowiedz
1 odpowiedź
A.l.e.X
127
Alekde

wiem że na pewno docenię kunszt programistów z R* ale też jestem pewny że do tej gry podchodzi się trochę inaczej to wielka, ba gigantyczna przygoda, opowieść pięknie poprowadzona od początku do końca i sama oprawa graficzna niewiele tutaj zmieni, ba jak ktoś ma tę grę na XOXie to wszystko powyżej to tylko wartość dodatnia, ale niczego nie zmienia w samej grze.

Tytuł artykułu nie potrzebnie prowokujący.

01.11.2019 22:48
odpowiedz
2 odpowiedzi
zanalimizowany
0
Junior

To jakaś nowa gra?
W podobną grałem w ubiegłym roku na PS4 PRO...

01.11.2019 23:28
leaven
odpowiedz
1 odpowiedź
leaven
86
Pretorianin

Indianie będą?

01.11.2019 23:39
Hydro2
odpowiedz
1 odpowiedź
Hydro2
123
Legend

Największy plus wersji pc - przejście dynamiki z Elexa i Gothica do CoD'a i Quake'a 3/Dooma Eternal :)

post wyedytowany przez Hydro2 2019-11-01 23:39:53
02.11.2019 00:36
odpowiedz
7 odpowiedzi
barnej7
115
Generał

Hmmm kusząca opcja. Wydać 5 tysięcy PLN by sprawdzić nowy tryb fotograficzny w grze, która przeszło się rok temu. No i jeszcze płynniej chodzi ??

02.11.2019 01:34
Heisenberg95
odpowiedz
Heisenberg95
6
Legionista

Ja tam sobie poczekam na ps5 i na xbox scarlet wtedy sobie kolejny raz zagram. A zresztą na kompie kusi mnie zagrać za free a tak na konsoli przynajmniej motywuje mnie fabuła oraz trofea.

02.11.2019 02:19
😂
odpowiedz
zion_83
10
Legionista

Ale pomysł na artykuł ?? kto Wam to wymyśla? Nagłówek mnie rozbawił strasznie ??

02.11.2019 07:35
Mr. JaQb
odpowiedz
Mr. JaQb
52
Diego

Ale się dajecie banalnie sprowokować :) przecież takie było zamierzenie, jak zwykle. Żeby się konsolowcy kłócili z pecetowcami w komentarzach i generowali ruch na forum.

02.11.2019 08:42
FanGta
2
odpowiedz
6 odpowiedzi
FanGta
115
Generał

Z tej ankiety wynika że mamy 12% masochistów wśród graczy

02.11.2019 09:36
Adam1394
odpowiedz
2 odpowiedzi
Adam1394
105
Stary Konfederata
02.11.2019 11:34
😂
1
odpowiedz
1 odpowiedź
PePe PL
116
Konsul
7.5

Rotfl. Niezły click bait. Myślę, że jak komuś tak zależy żeby ponownie ograć RDR2 (zapewne garstka ludzi, większość ma problem zmęczyć tą grę choćby jeden raz do końca) to może spokojnie poczekać na remaster na PS5 :)

02.11.2019 12:27
Kserkses
😒
odpowiedz
Kserkses
127
Generał
Image

'Dla tej gry konsolowcy kupią pecety' - tytuł trochę prowokacyjny, ale rozumie zyskujecie na wojnie a click bait będzie się zgadzał, można było to trochę lepiej ująć...
Co mnie niezmiernie cieszy to gra będzie otwarta na mody yes!! już nie mogę się doczekać jak przeniosę swój Reshade z GTA V do RDR2, ten od Nvidi to shit, takie ustawienia to można na TV zrobić, choć jedna opcja jest fajna to dof, może nieźle działać i wyglądać zarazem.. jakby ktoś był zainteresowany to z chęcią udostępnie..

02.11.2019 12:27
Kserkses
odpowiedz
Kserkses
127
Generał
Image

2 co prawda Ferrari to nie koń ale coś wspólnego mają ;-)

post wyedytowany przez Kserkses 2019-11-02 12:28:28
02.11.2019 12:52
odpowiedz
Hyde911
52
Pretorianin

To strzelanie w punkt trochę mnie martwi. Liczyłem na nieco bardziej "realistyczny" model strzelania niż ten z GTA.

02.11.2019 13:30
SirXan
😎
1
odpowiedz
SirXan
1
Pretorianin

Jeszcze nie grałem w RDR2 nawet na konsoli, więc aktualnie pobieram to na dysku SSD (aż 100 GB, potem jeszcze 50 GB). Nie mogę się doczekać w dniu 5 listopadzie, aż zobaczę to cudo na własne oczy.

Jestem pewien, że są mnóstwo takich gracze co ja i życzę wszystkich wspaniałych i niezapomnianych przygód na Dzikim Zachodzie.

02.11.2019 14:09
odpowiedz
2 odpowiedzi
fanthomas2
1
Junior

Żeby to chociaż była dobra gra. Wersja pc raczej fabuły i rozgrywki nie poprawi

post wyedytowany przez fanthomas2 2019-11-02 14:10:11
02.11.2019 14:16
😃
odpowiedz
Ziemas
61
Centurion

Dziwny jest ten rozdział PCtowcy i konsolarze. Mimo, iż posiadam PS4 PRO RDR2 nie nabyłem czekając na normalne sterowanie. Na konsoli odpalam TYLKO gry, które są exclusivami. Ogólnie jak dla mnie konsole mogłyby mnie istnieć bo bardziej szkodzą niż pomagają rozbijając rynek. Bez konsol świat gier byłby prostszy bo wszystko byłoby na PC z normalnym sterowaniem, a jak ktoś jest masochistą i lubi grać w FPSy na padzie też miałby taki wybór. Jedyne co przemawia za konsolami to cena. Posiadacze wyłącznie konsol mogą nie posiadać odpowiednich budżetów (sama karta graficzna jest droższa od konsol) tylko dziwnie potem się panoszą i dumni, że oni uprzywilejowani zagrali szybciej jest doprawdy zabawne. Prawdziwy PCtowiec mając konkretny sprzęt pierdnięciem kupi dowolną konsole i taki chłopek potem robi niby zabawny mem RDR2 na PC na youtube. Zlitujcie się nad sobą i nie ośmieszajcie się. Chcecie się dowartościować i myślicie, że posiadanie Xbox X czy PS4 to jakiś wypiard na miarę pralki czy malucha w czasach komuny?

post wyedytowany przez Ziemas 2019-11-02 14:17:30
02.11.2019 14:55
KamilB.
odpowiedz
3 odpowiedzi
KamilB.
8
Pretorianin

Laptok z jaką karta uciagnal by to na srednich lub minimalnych ? Laptopowy (więc słabszy od desktopowego) gtx1050 by jeszcze temu podołał czy może już trzeba gtx1060 ?

post wyedytowany przez KamilB. 2019-11-02 14:58:01
02.11.2019 18:02
sakkra
😁
odpowiedz
2 odpowiedzi
sakkra
8
Legionista

Gra jest nudna jak flaki z olejem. Do tego granie na myszce i klawiaturze to mordęga więc dlaczego ktoś miałby kupować pc dla tej gry?

02.11.2019 18:22
konewko01
😐
odpowiedz
konewko01
5
Generał

Dla tej gry konsolowcy kupią pecety
No na pewno nie ja. Do dzisiaj epilogu nie przebrnąłem, bo gra się znudziła.

post wyedytowany przez konewko01 2019-11-02 18:23:09
02.11.2019 22:09
😂
odpowiedz
8 odpowiedzi
tomzkat
65
Konsul

W życiu! Dobra konsole kupimy dzisiaj za ok 1200 zł(z grami) , a dobrego PC do gier za ok nie mniej niż 4 000 zł.

03.11.2019 20:52
kacper1818
odpowiedz
kacper1818
75
LUCKY NUMBER 13

SirXan Ja w tym roku kupiłem I7 8700 16 gb ram ddr4 3200 mhz za moj 8 letni procek i płyte i gry działają bardzo dobrze z GTXem 1050 Ti. Jest to karta ze średniej półki ale taki AC Orgins działa mi w 1080p na very high-high-medium w 55-45 FPSach także jestem zadowolony. Wiedźmin 3 na high spokojnie leci w 60 klatkach. GTA V na very high i trzyma stałe 60 klatek jeszcze z modem Redux. Resident Evil 2 tak samo detale high i jest 60 klatek ze spadkami do 50. W przyszłym roku planuje zmienić na RTXa 2060 Super. Jak się kupi dobry sprzęt to starczy na 6 - 8 lat, owszem będzie trzeba detale obniżać z latami ale na konsolach jest to samo. Samemu nie da się tego zrobić więc twórcy sami obniżają jakość żeby jakoś te 30 klatek trzymała.

post wyedytowany przez kacper1818 2019-11-03 20:53:04
04.11.2019 07:49
MrCloudancer
1
odpowiedz
MrCloudancer
20
Chorąży
10

Wszystkie te screeny wyglądają ślicznie. Gra chodzi płynnie w 4K. Z ciekawości, ile taki pecet kosztuje? 10 tysięcy? 15?

04.11.2019 11:04
Maverick
odpowiedz
1 odpowiedź
Maverick
84
Konsul

Gratuluje, jako wzór fotografii podaliscie iPhona..... telefon... w dodatku kiepski.
Sięgneliście właśnie dziennikarsko, hipstersko, gimnazjalnego dna...

04.11.2019 11:37
not2pun
1
odpowiedz
4 odpowiedzi
not2pun
57
Generał

Ja wam powiem że bym kupił pc jakby ktoś wcisnął go w takie małe pudełko wielkości np magnetowidu, tak by ładnie leżał na szafce rtv. Dobrze jakby było to jednolite urządzenie typu plug and play bo jak ktoś nie ogarnia podzespołów to by nie musiał myśleć co z czym połączyć.
Do tego ogarnął by jakiś intuicyjny system na 1 klik gdzie włączasz pobierasz, odpalasz, wyłączasz, system prosty i stworzony tylko z myślą o multimediach dla kogoś komu nie chce się myśleć co zrobić by działało poprawnie.
Najlepiej też zamiast klawiatury i myszki można było stosować jakiś rodzaj kontrolera który wygodnie trzyma się w ręku siedząc na kanapie.
No i wiadomo do tego wszystkiego cena powinna być też przystępna, bo po co wydawać dużo kasy jak gra się w 3-4 gry rocznie.

post wyedytowany przez not2pun 2019-11-04 11:39:29
04.11.2019 14:32
odpowiedz
jonash01
16
Konsul

Ja podziękuję ;) Choć na pewno na mocnym pc będzie wyglądało to niesamowicie, koniec końców ta wersja dostarczy praktycznie tyle samo zabawy, co ta konsolowa. Nie stać mnie raczej zresztą na potwora, który byłby w stanie faktycznie sprawić, że poczułbym ogromną różnicę między tymi wersjami. Bo do tego trzeba by potwora. Przeciętny, a nawet dobry pc nie wystarczy, by się wgl opłacało dla tej wersji cokolwiek robić. Także, pewnie niedługo wrócę se do RDR2, ale znowu na ps4.

07.11.2019 14:02
Zuchwalec
😃
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
Zuchwalec
2
Chorąży

Zdejmijcie już ten artykuł albo zmieńcie chociaż tytuł, bo wygląda teraz to jak ponury żart:-).

07.11.2019 14:57
Kriskow22
odpowiedz
Kriskow22
0
Pretorianin

I co dali rtx 4k ale nie działa na ultra 4k rtx on z kompem za 10k w stałych 60 fps

08.11.2019 09:33
Rif
odpowiedz
Rif
90
Royal Guard
Image

Skoro Rockstar potrafi wykreować taki Dziki Zachód na PC, to co dopiero mógłby pokazać przy Table Tennisie 2…?

08.11.2019 10:49
techland forces
😒
odpowiedz
techland forces
2
Centurion

Wbrew patetycznemu tytulowi watku, chcialem zglosic, ze RDR 2 dawno ograny.
Ba, nawet juz zapomniany i wcale za zadnym PC do kupienia nie latam.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze