Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 28 czerwca 2002, 10:14

autor: Valpurgius

Tony Hawk's Pro Skater 3 - recenzja gry

Tony Hawk's Pro Skater 3 to kolejna część znanej już serii gier sportowych traktujących o niesamowitych wyczynach i ewolucjach wykonywanych przy użyciu deskorolki.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Śmiało można powiedzieć, ze wszystkie części Tony Hawk Pro Skater, które zostały wydane do tej pory odniosły niemały sukces. Wydawać by się mogło, że tytuł ten skierowany jest przede wszystkim do młodych graczy posiadających konsolę i w dodatku zainteresowanych tym sportem ekstremalnym. Ale na szczęście tak nie jest. Zarówno część pierwsza, jak i druga stały na wysokim poziomie prezentując się od najlepszej strony. Grafika to jedno, a zestawienie symulacji ze zręcznością to drugie. I tak też jest w przypadku THPS3, gry która chociaż nie jest rewolucyjna to skutecznie rozwija ideę najlepszej wirtualnej deskorolki. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów tematu, a i pozostali gracze powinni przyjrzeć się jej bliżej. Wydany w 2000 roku sequel był najlepszym dowodem na to, iż programiści z grupy Neversoft potrafią zrobić kontynuacje godną pierwowzoru. Nie inaczej jest w przypadku części trzeciej – kilka nowinek, kilka ulepszeń i poprzeczka podniesiona...

„Ale... o czym tak naprawdę może być taka gra? O jeździe na desce? Toż to musi być nudne...” Na szczęście tak nie jest. I chociaż faktycznie jest to jazda na deskorolce, to w rzeczywistości istnieje wiele możliwości zabawy w kilku trybach. Całość sprowadza się do wykonywania coraz to bardziej skomplikowanych tricków. Niekiedy liczy się ilość punktów otrzymanych za tricki, kiedy indziej trzeba po prostu potrącić jakiś przedmiot, albo zdobyć kilka liter układających się w dany wyraz. Wszystko ogranicza czas, którego zazwyczaj brakuje. Dlatego też przed rozpoczęciem poważnej gry zalecane jest spędzenie co najmniej kilku godzin na treningu.

Do opanowania jest około 10 klawiszy - wszystkie tricki są wykonywane ich odpowiednimi kombinacjami. Mimo to nauka nie powinna przysporzyć większych problemów i przy odpowiednim samozaparciu można nauczyć się wielu pozornie trudnych do wykonania sztuczek, ot chociażby obrotu o 900 stopni. Zresztą jedną z opcji w grze jest tutorial oprowadzający po THPS3 – takie „prowadzenie za rączkę” jest nowością w serii co z pewnością będzie cieszyć się uznaniem wśród graczy początkujących. Bardziej wtajemniczonym czytelnikom wcześniej wspomniany trick szybko skojarzy się ze skaterem sygnującym grę Neversoftu. To chyba właśnie dla nich przygotowano możliwość wyboru postaci spośród kilku sławnych nazwisk: Steve Caballero, Kareen Campbell, Rune Glifberg, Eric Koston, Rodney Mulen, Bucky Lasek, Chad Muska, Geoff Rowley, Andrew Reynolds, Jamie Thomas no i Tony Hawk, oczywiście. Tym razem brakuje Boba Burniquista ale na jego miejsce wskoczył Bam Margera (znany z „Jackass” z MTV).

Oprócz tego możliwe jest stworzenie własnej postaci, w tym płci żeńskiej. Twarz, odcień koloru skóry, fryzura, wzrost, waga a także ubranie: koszulę, spodnie, spodenki, buty, skarpetki, kask, ochraniacze, okulary, czapkę, zegarek, bransoletkę, itp. Jakkolwiek zawodnicy wyglądają inaczej i zaczynają z różnymi statystykami, to gracz może konfigurować tricki (normalne oraz specjalne) oraz zarządzać punktami w dowolny sposób. Różnice pomiędzy postaciami na szczęście nie ograniczają się jedynie do wyglądu – każdy ze skaterów ma kilka cech charakteryzujących jego styl jazdy oraz wykonywanych tricków. System sztuczek oraz ich łączenia został ulepszony przez co tworzenie nowych kombosów jest łatwiejsze i bardziej wszechstronne. Wprawdzie zdobycie miliona punktów za trick nie należy do błahostek to nikt nie powiedział, że jest to niemożliwe. Nowością jest ‘revert’ czyli szybki obrót o 180 stopni.

Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście
Recenzja gry FIFA 21 - EA, znowu to zrobiliście

Recenzja gry

Nowa FIFA bawi i irytuje tak samo jak jej poprzednie edycje. Co prawda doszło do paru zauważalnych zmian, ale kolejna dekada dla serii z pewnością nie zaczyna się od przełomu.

Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy
Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy

Recenzja gry

FIFA 20 po raz kolejny udowadnia, że jeśli chodzi o wspólną grę z kumplami ten cykl jest po prostu nie do ruszenia. Niestety, w wielu innych aspektach nie jest już aż tak różowo.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.