Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Need for Speed: Most Wanted Recenzja gry

Recenzja gry 2 listopada 2012, 11:22

autor: g40

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Recenzja gry Need for Speed: Most Wanted - NFS na modłę Burnout Paradise

Criterion Games po raz drugi próbuje przywrócić blask marce Need for Speed. To tytaniczne zadanie, nawet dla tak doświadczonej ekipy, mającej na swoim koncie fantastyczną serię Burnout.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji X360

Na poboczach umieszczono warsztaty. Wystarczy przez nie przejechać by auto wyglądało jak nowe.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
PLUSY:
  • prawdziwy samochodowy sandbox z toną „znajdziek”;
  • dobry, choć jedynie wizualny, model zniszczeń;
  • niezła oprawa z cyklem dobowym;
  • dość wysoki stopień trudności i emocjonujące wyścigi z bossami;
  • pomimo wtórności potrafi wciągnąć na długie godziny.
MINUSY:
  • wtórność i autoplagiat Burnout Paradise z prawdziwymi modelami samochodów;
  • mocno ograniczony i jednakowy dla każdego auta sposób tuningu;
  • sztuczna inteligencja wyraźnie oszukuje;
  • okazjonalne chrupnięcia animacji na Xboksie, optymalizacja na PC.

Wydane w 2005 roku Need for Speed: Most Wanted przez dużą część zwolenników serii uważane jest za najlepszą odsłonę tego cyklu na konsolach obecnej generacji. Nic dziwnego – gra ukazała się tuż po premierze Xboksa 360 i jak na tamten czas zachwycała technologicznym poziomem wykonania, świeżością w sposobie prowadzenia fabuły oraz wielkim miastem skąpanym w promieniach zachodzącego słońca. To był tytuł, który zdefiniował markę na nowo, stając się odniesieniem do porównań dla następnych gier z cyklu. Rok po roku kolejne edycje NFS-ów traciły nieco na jakości (z wyjątkiem Shiftów), trzeba było więc jakoś temu zaradzić. Narodził się pomysł wskrzeszania starych dzieł w nowej formie, a wykonawcą tej myśli miało być zaprawione w wyścigowych bojach brytyjskie studio Criterion Games. Tak powstał kontrowersyjny Hot Pursuit oraz nowe wcielenie Most Wanted.

W grze zastosowano cykl dobowy. - 2012-11-02
W grze zastosowano cykl dobowy.

Być może dla niektórych informacja ta będzie zaskoczeniem, ale nowe Most Wanted nie ma nic wspólnego z tym Most Wanted, które kiedyś pokochaliście. Oba te tytuły łączy w zasadzie jedynie występowanie miasta i policyjnych pościgów. Pod niemal każdym innym względem gra zdecydowanie bardziej przypomina inny hit Criterionu, a mianowicie Burnouta Paradise. A może nawet nie przypomina, ale w ogromnej części zaprezentowanych rozwiązań jest jego zwyczajnym klonem. Po kilku godzinach zabawy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Criterion dokonał po prostu autoplagiatu. Need for Speed: Most Wanted to Burnout Paradise z inaczej „pomalowanym” miastem i prawdziwymi markami samochodów.

Po tej straszliwej konstatacji staje się jasne, że Electronic Arts wyraźnie skończyły się pomysły na rozwój serii. Sięganie do ogranych chwytów, i to tak oczywiste, w każdej innej grze traktuję jako samobója czy wręcz przegraną walkowerem. Na nowe Most Wanted można jednak spojrzeć na dwa sposoby. Pierwszy z nich prowadzi do stwierdzenia, że oto pazerny wydawca próbuje wcisnąć graczom produkt o doskonale kojarzonej i dobrze wspominanej nazwie, będący w rzeczywistości zrzynką z zupełnie innej produkcji. Druga, zdecydowanie mniej agresywna i bliższa temu, co myślę po spędzeniu z tą produkcją mnóstwa czasu, brzmi: „Hej, to Criterion Games, oni nie robią słabych gier”.

Supermaszyny to nie wszystko. Od czasu do czasu trzeba przesiąść się do czegoś bardziej majestatycznego. - 2012-11-02
Supermaszyny to nie wszystko. Od czasu do czasu trzeba przesiąść się do czegoś bardziej majestatycznego.

W odróżnieniu od jej starszego „imiennika” w nowej propozycji EA nie ma żadnej fabuły. Nie uświadczymy tu aktorskich popisów, a przed maskami samochodów nie paradują modelki. To samochodowy sandbox, w którym gracz ma stuprocentową swobodę w podejmowaniu decyzji, ograniczoną jedynie koniecznością uzbierania tzw. speed points, służących do odblokowania opcji zmierzenia się z dziesięcioma różnymi samochodami z listy Most Wanted. To, gdzie pojedziemy, w jakim aucie zasiądziemy i który wyścig rozegramy, zależy wyłącznie od nas.

W mieście w różnych punktach stoją samochody, do których wystarczy podjechać i nacisnąć przycisk, by się do nich przesiąść. W sumie w ten sposób można odszukać nieco ponad 40 aut, które sukcesywnie pojawiają się na liście w podręcznym menu. Rozwiązanie to wyklucza konieczność ponownego dojazdu do konkretnego modelu. Wystarczy wybrać go z menu i natychmiast następuje podmiana. To zupełna nowość w serii, niekoniecznie w guście każdego fana, ale w rzeczywistości wygodne i przede wszystkim szybkie rozwiązanie.

Recenzja gry Need for Speed: Payback – jest szybko. Czy jest wściekle?
Recenzja gry Need for Speed: Payback – jest szybko. Czy jest wściekle?

Recenzja gry

Po mrocznym i deszczowym Need for Speed jedziemy do wiecznie słonecznego Las V... Fortune Valley. Kręte górskie trasy, pustynny piach sypiący się spod kół i duże miasto zachęcają do sięgnięcia po Payback. Szkoda tylko kilku rys na lakierze.

Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą
Recenzja gry Gran Turismo Sport – wyścigi z brakami, ale i z duszą

Recenzja gry

Nowe Gran Turismo Sport nie jest spełnieniem marzeń wiernych fanów serii, a raczej próbą otwarcia nowego, ważnego rozdziału. To pokaz ogromnej pasji i miłości do samochodów, niestety w cieniu wad – bardziej istotnych niż brak pięciuset ulubionych wozów.

Recenzja gry Forza Motorsport 7 – świetny kotlet, tylko odgrzewany
Recenzja gry Forza Motorsport 7 – świetny kotlet, tylko odgrzewany

Recenzja gry

Forza Motorsport 7 to istny doktor Jekyll i mister Hyde. Idealna gra wyścigowa oraz odgrzewany kotlet „wzbogacony” o niestrawne dodatki w jednym. Z czego wynika tak spolaryzowana opinia?

Komentarze Czytelników (193)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
06.11.2012 18:19
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Każdy NFS nie musi, ale Most Wanted - musi

"Za dużo jest NFS'ów z fabułą nie uważasz" - Nie, nie uważam, uważam że to do tej pory wyróżniało NFS'y spośród innych gier wyścigowych

HP był udany jak mówisz, dlatego że przypominał jeszcze trochę dwie gry z cyklu Hot Pursuit, natomiast Most Wanted wygląda tak jakby to był kolejny HP w otwartym mieście, a nie tak wspominam starego MW. Co Ty gadasz facet? Przecież Burnout jest tańszy...Jak może kogoś być nie stać na Burnouta, jeśli mógłby kupić nowe coś od EA. Zresztą nie chce mi się już o tym dziadostwie więcej pisać, cała gra waży zaledwie 5 GB a nie jak głupio podali w wymaganiach 20 GB(?!) to już Hot Pursuit waży 7 GB, a od samej muzyki można się pożygać, zero klimatu Most Wanted, prędzej nazwa Barbie jako Roszpunka pasuje do tego społecznościowego gówna, do tego EA się pokapowało że gracze wykorzystują tryb LAN do gry przez internet, ale nie ma się co dziwić jak EA wyłącza serwery, to i tak pogracie sobie co najwyżej rok a Origin uniemożliwi wam jej późniejsza sprzedaż, bo gra jest przypisana do konta, więc musielibyście też sprzedać konto, więc taniej jej się już nie kupi niż po cenach sklepowych, jak tylko zobaczyłem że chcą 189zł za durną cyfrową wersję Crysis 3 i to na PC, to złapałem się za głowę, ta firma jest bezczelna i nie zna umiaru, trzeba się chyba zaopatrzyć w stare gierki po wyjątkowych promocjach nie skażonych jeszcze tym syfem zwanym Origin, wszystko idzie zgodnie z planem - towar jednorazowego użytku nie nadający się do użytkowania po okresie wsparcia(wyłączanie serwerów), do tego kompletne uzależnienie od producenta(DRM w stylu Origin) a pewnie już niedługo - termin przydatności "do spożycia" - czyli wypożyczanie gier na czas określony zamiast ich kupowania

06.11.2012 18:27
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

uważam że to do tej pory wyróżniało NFS'y spośród innych gier wyścigowych
Ani trochę. Fabuła to tylko jeden z fillerów w tego typu grach. Znacznie gorszy od efektownych wypadków.

natomiast Most Wanted wygląda tak jakby to był kolejny HP w otwartym mieście, a nie tak wspominam starego MW
Bo ta gra to nie jest stary Most Wanted.

06.11.2012 21:44
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Po 1. Może zaczne od tego że Burnout wcale nie jest taki tańszy o którym ty mówisz. Np. w MM w Olsztynie Burnout: Paradise i Paradise: The Ultimate Box kosztują po 95 zł na ps3 a na x360 kosztowały po 90 zł. A na PC Ultimate Box kosztuje po 120 zl. I co nadal twierdzisz że są tańsze ??? Na ps2 kosztują po 50 zł z tąd że są to gry dla starej generacji konsol do gier, od 3 Takedown do Dominator.

Po 2. Nie rozumiem twojego zdania że nowy MW wygląda jak nowy HP. A odpowiedz mi dzieciaku czy w MW 2 kierujemy pojazdami kadeta ??? Nie... Bo tytułowy MW to ściganie się z Rywalami, Glinami i z innymi Zawodnikami + zajęcie 1 miejsca na czarnej liście najbardziej poszukiwanego kierowcy na Mieście. A HP to ściganie się jako pirat i jako Kadet. Więc nie chrzań tu głupot że nowy MW to nowy HP.

3. Nie każda część MW musi być taki sam jak w przypadku U. U1 i U2 mają taki sam motyw gry i fabułę. A w MW 2 nie musi być wcale to samo co w MW 1. Mów co chcesz dla mnie nfsy bez fabuły mi bardzo odpowiadają. A ty nie musisz tego komentować skoro nie lubisz tej gry.

06.11.2012 22:27
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Dzieciaku? No wypraszam sobie...Normalnie bym tego nie skomentował, ale odniosę się do jednej rzeczy - Burnout: Ultimate Box można mieć za ok. 30 zł - nówka, cała reszta bez komentarza, nie będę dyskutował z kimś kto stawia się wyżej ode mnie

07.11.2012 07:50
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Ja tylko mówię jak jest w MM. Z resztą ty u siebie masz chyba zaczarowany sklepik z grami, bo u ciebie chyba ceny gier są niskie. A z resztą nie powinieneś tu komentować jak nie lubisz tej gry.

07.11.2012 10:37
odpowiedz
raziel88ck
121
Reaver is the Key!

szymonel7900 - To ty masz u siebie zaczarowane sklepiki, skoro ceny są tak wysokie...

"A z resztą nie powinieneś tu komentować jak nie lubisz tej gry."
- Gorszego idiotyzmu nie mogłeś wymyślić? Forum jest po to, aby wyrażać swoją opinię. Ty mu tego zabraniasz. Pytam się jakim prawem? Poza tym "zresztą" piszę się razem.

07.11.2012 12:10
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Raziel -> A kto tu mówi o tym że ja zabraniam komentować o tej grze. Ale nie znoszę jak na forum jeden użytkownik mówi że nie znosi tej gry. Potem drugi wchodzi w dyskusję. I z forum powstaje czat. Dyskusja dwóch użytkowników na forum. Bez sens. . . Wystarczy podać powód dlaczego lubisz tą grę lub dlaczego nie... Ja rozumiem forum przeznaczone do dyskusji. Ale nie warto robić z forum czatu. A sklep z drogimi grami to Media Markt.

07.11.2012 13:02
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Właśnie od tego jest forum aby na nim dyskutować i nie ważne jest to ile jest dyskutantów, zawsze, w każdej chwili możesz zacząć drugi wątek, dzięki temu temat staje się popularny, zresztą nie raz tak było, a jakoś Ci to nie przeszkadzało, po prostu widzisz to co chcesz widzieć, nawet o tym nie wiedząc, zaczarowanym sklepikiem to jest akurat "sklep dla idiotów", bo faktycznie trzeba być niemądrym aby kupować gry po znacznie wyższej cenie, tylko dlatego że to Media-Markt, chodzi o raczej o znalezienie możliwie najtańszej gry, ale komu ja to tłumaczę...To nie jest czat, bo ja się z gościem nie umawiam na spotkanie ani nie gadam z nim jak z kumplem, tylko dyskutuje po prostu...a coraz więcej osób jak widać ma z tym problem, przy czym z pewnością żadne z was krytykujących mnie nie napisałoby ani słowa na temat gry, więc jesteście takie psy ogrodnika, a wyjścia są dwa - nie czytać albo zacząć własny wątek

07.11.2012 13:23
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Aha, powiem Ci co jeszcze - Criterion Games ma chyba ludzi za kompletnych imbecyli, bo inaczej nie da się nazwać tego że w na samym początku Hot Pursuit trzeba przejść z 5% gry aby nareszcie zakończyły się durne wprowadzenia i samouczki, których nie da rady przyspieszyć, mimo że już raz musiałeś przez to przechodzisz, zainstaluj grę ponownie na świeżym kompie to się mocno wkurzysz, do tego te denerwujące animacje kraks ilekroć w coś przywalisz, to potrafi mocno zniechęcić do dalszej gry, nie raz musiałem powtarzać wyścig bo zdarzało się że kraksa trwała całe 10s! Kompletni idioci. Ja chcę sam decydować o swoim wozie w grze, a oni mi tu jakieś filmiki pokazują, chyba jedyna gra w którym próba ominięcia filmiku wcale go nie przyspiesza...

07.11.2012 13:30
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

up - problem w tym że w Media Markt znajdziesz wszystkie gry od najnowszych po starsze klasyki. A np. W empiku nie znajdziesz wszystkie gry jakie są w media markt. W media expert tak samo jak w empiku. No fakt każdy wątek jest popularny i ma prawo do dyskusji.

07.11.2012 13:53
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Może ciężko Ci jest to sobie wyobrazić, ale świat nie kończy się na MM czy Empiku, co więcej to tam jest właśnie najdrożej...nie licząc kupna od producenta, jest kilka mniejszych sklepów czy to internetowych czy zwykłych, są jeszcze aukcje, można grę sprowadzić albo kupić za granicą itd. cała masa możliwości

07.11.2012 16:54
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Tylko wiesz jak to czasami bywa z aukcjami. Zamówisz jakiś produkt na allegro np. grę, a potem zamiast gry przyjdą np. buraki. A jeszcze mało tego na grę trzeba bardzo długo czekać niestety... To są niestety wady zakupów przez internet. Tak to już bywa z zakupami zamawianych przez internet niestety...

07.11.2012 19:35
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 To już nie te czasy, po pierwsze jak wygrywasz aukcję na allegro to sprzedawca musi zapłacić prowizję Allegro za sprzedany produkt, po drugie większość towaru jest objęta programem ochrony kupujących - więc jeśli towar nie zgadza się z opisem, albo w ogóle nim nie jest to dostajesz odszkodowanie w wysokości ceny towaru lub też gdy nie zgadza się z opisem - chyba 50% ceny towaru, po trzecie istnieje system ocen i komentarzy transakcji zawieranych na allegro, po czwarte jest też coś takiego jak centrum sporów, do tego dochodzi rejestracja z imienia i nazwisko, więc raczej ciężko jest przetrwać oszustowi na allegro no przynajmniej ja nie miałem takiego przypadku, przydałoby się też coś takiego w serwisie tablica.pl bo tam oszukują ludzi codziennie w dziale chałupnictwo a nie ponoszą za to kary, a to przecież serwis należący do Allegro

08.11.2012 07:04
😜
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Co nie znaczy że internetowi oszuści nadal grasują "wokół nas".

08.11.2012 12:27
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Na pewno jakiś gagatek się znajdzie, ale ryzyko to znacznie zmalało, ja się jeszcze z oszustem na allegro nie spotkałem, zazwyczaj oszuści proponują Ci wyjście poza allegro, z czym się akurat spotkałem

08.11.2012 14:10
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Tak jasne...

08.11.2012 16:47
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Mówię za siebie, nie wiem jak u innych, u mnie w rodzinie nie było takich przypadków

10.11.2012 00:35
😜
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack kiedy zmalała ???? Chyba n lat temu... Teraz do dziś o tym się mówi w tv.

10.11.2012 14:00
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Żartujesz sobie prawda? Kiedy Ty ostatnio coś takiego słyszałeś? W ogóle w jakiej TV mówią o czymś takim? Zresztą co za różnica, nie kupuje się po prostu u ludzi z negatywnymi komentarzami, jeśli ktoś kupuje to ryzykuję na własną rękę, ja się jeszcze nie spotkałem z oszustem

10.11.2012 15:50
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Kojarzysz takie kanały tv. jak Polsat i Program Intervencja ? Albo Polsat News i wiadomości non stop po pół godziny ??? Albo magazyn Polska ???? Na takich właśnie programach wypowiadają się ludzie którzy zostali poszkodowani przez zakupy przez internet. Nie 1 raz to słyszałem...

10.11.2012 19:08
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Ale czy powiedzieli że chodzi o allegro czy o znany serwis aukcyjny bo to ważne...? Zresztą u nas w Polsce to jest tak zrobione, że nawet jakby wiedzieli, który producent wody mineralnej nalewa do butelek zwykłej kranówy to i tak Ci "wszechmocni" wszędobylscy dziennikarze nie mogą podawać takich danych...

11.11.2012 00:31
odpowiedz
szymonel7900
54
Serenity

Snack -> Bardziej opowiadają o Allegro i nic więcej... A dziennikarze próbują coś zdobyć do materiału ale od razu wychodzi straszna kicha i tyle...

11.11.2012 14:30
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@szymonel7900 Ja jeszcze nie słyszałem żeby wprost mówili o allegro, no ale pewnie dlatego że nie oglądam za dużo TV, żeby się zbytnio nie denerwować, jak ktoś sobie z ludzkich problemów robi program TV zależny od jego oglądalności

11.11.2012 14:33
odpowiedz
gnoll
106
Simple Man

Dzieciaczki, wy może sobie na GG pogadajcie, a nie robicie sobie tu czat, i to offtopowy?

11.11.2012 15:51
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@gnoll No i kolejny ;/ jak masz temat to rzucaj, a jak nie to zamilcz

11.11.2012 16:50
odpowiedz
gnoll
106
Simple Man

@gnoll No i kolejny ;/ jak masz temat to rzucaj, a jak nie to zamilcz

OK, mam temat - jak wpływa spamu, czat-postowania i offtopu wpływa na przejrzystość tego forum? I dlaczego mod jeszcze nie zrobił z tym porządku?

11.11.2012 18:29
odpowiedz
Snack3rS7
2
Konsul

@gnoll Nijak właśnie...dla niektórych to spam dla innych pożyteczne informacje, nie chcesz czytać to nie czytaj - proste, człowiek to nie robot,wszystko jest ze sobą powiązane i chyba tylko wyjątkowo nie uprzejma osoba, może komuś zwrócić uwagę że zbacza z tematu tematem z początku była sprzedaż Most Wanted czyli żaden offtop, ale przekształciło się to w inny temat, który pewnie wkrótce by się zakończył jak zawsze, ale oczywiście takim jak Ty to przeszkadza, mimo że nic nie piszesz, czyli taki pies ogrodnika jesteś

17.11.2012 00:51
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Jak dla mnie gdyby ta gra nazywała się inaczej niż NFS Most Wanted to byłaby o wiele lepiej odbierana niż właśnie jako nowa część MW bo z nią ma naprawdę mało do czynienia .

13.01.2013 16:38
odpowiedz
HoWaRaNg
55
Konsul

To coś ma lepszą ocenę niż Forza Horizon!? Recenzenci tej strony są zdecydowanie niedojebani.

20.07.2015 08:21
odpowiedz
valju
1
Junior

Ta gra to konkretny syf. Grając w to nie miałem żadnej przyjemności z gry, począwszy od braku możliwości przypisania jednej akcji na dwa przyciski, przez fatalną sterowność pojazdu (przynajmniej na klawiaturze) aż po pościgi, gdzie w przypadku trwającego wyścigu policja goni tylko nas, a nasi przeciwnicy pozostają bezkarni, lepiej, potrafią oni przejechać po serii kolczatek i wyjść z tego bez ryski. Gra skupią się na wku*****u i jak najszybszym udupieniu gracza, a nie na realizmie czy nawet dobrej zabawie. Gra w to dla mnie to była istna katorga, usuwam to z dysku w nadziei, że już nigdy nie będę musiał grać w ten szajs.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze