Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 24 listopada 2011, 12:17

autor: Adrian Werner

Odświeżający skok w przyszłość - recenzja gry Anno 2070

Anno powraca w nowym futurystycznym wydaniu. Czy skok w przyszłość wyszedł serii na dobre?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  • doskonałe mechanizmy ekonomiczne;
  • masa nowych elementów;
  • perfekcyjny interfejs i piękna grafika;
  • rozbudowane i przemyślane opcje sieciowe;
  • ciekawe misje w kampanii;
  • niesamowicie wciąga.
MINUSY:
  • drobne błędy techniczne;
  • słabo rozwinięty handel;
  • ograniczone możliwości zabudowy dna morskiego.

Seria Anno to cesarzowa strategii ekonomicznych. Podczas gdy inne marki tego typu z roku na rok traciły popularność, ten cykl rósł w siłę z każdą kolejną odsłoną. Serii nie zaszkodziła nawet zmiana dewelopera (od edycji 1701 jest nim studio Related Designs). Wręcz przeciwnie – nowy zespół dodał od siebie zapierającą dech w piersiach oprawę graficzną i jeszcze bardziej udoskonalił mechanizmy rządzące wirtualną gospodarką. Ciągłe ulepszanie doprowadziło jednak autorów do ściany. Anno 1404 było tak dobre, że właściwie nie zostawiło swojej kontynuacji za dużo do poprawienia, przynajmniej bez solidnego skoku technologicznego. Fani jednak nie zamierzali czekać długie lata na kolejną część.

W ten sposób autorzy stanęli przed ciężkim zadaniem – stworzyć grę, która z jednej strony nie będzie odgrzewanym kotletem, ale jednocześnie nie porzuci tego wszystkiego, za co pokochaliśmy całą serię. Odpowiedzią na ten problem stała się ucieczka w przyszłość, a konkretnie do roku 2070.

Po raz pierwszy w historii cyklu akcja toczy się w przyszłości.

Świat, do którego się przenosimy, nie przypomina obecnego. Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne spowodowały gwałtowne podniesienie się poziomu mórz. Wiele terenów zostało kompletnie zalanych, a inne tak nasiąkły słoną wodą, że nie da się na nich niczego uprawiać. Kataklizmu tego nie były w stanie przetrwać struktury państwowe oraz instytucje międzynarodowe. Nie wszystko jednak stracone. Obecne warunki na Ziemi powodują, że dla wielomilionowych aglomeracji nie ma już miejsca. Zamiast tego ludzkość musi zacząć żyć w małych samowystarczalnych społecznościach. Świadoma tego grupa naukowców zrzeszona w organizacji S.A.A.T tworzy Arki – olbrzymie statki podwodne stanowiące bazy, z których można przeprowadzać kolonizację nowych lądów. My wcielamy się w kapitana jednej z nich.

Podstawowe mechanizmy rozgrywki nie uległy drastycznym zmianom w stosunku do poprzednich odsłon. Zabawa ponownie polega na zakładaniu na wyspach niewielkich kolonii. Wznosimy budynki mieszkalne, aby przyciągnąć pracowników, budujemy struktury przemysłowe, wydobywamy surowce, a następnie przetwarzamy je na produkty docelowe. Cały czas musimy dbać o zadowolenie naszej społeczności. Zaspokojenie potrzeb ludności umożliwia jej awansowanie na dalsze szczeble drabiny rozwoju, a nam daje większe podatki i dostęp do nowych budynków i technologii. Wszystko to nie oznacza jednak, że przeniesienie akcji do roku 2070 posłużyło jedynie do pokrycia gry nową warstwą farby. Futurystyczne klimaty pozwoliły autorom popuścić wodze fantazji, z czego skrupulatnie skorzystali, wprowadzając masę świeżych elementów.

Pierwszym z nich są wspomniane już Arki. Ich pojemne wnętrza mogą pomieścić wiele surowców i towarów, co czyni je nie tylko doskonałymi przechowalniami, ale również centrami handlu. Możemy też wykorzystywać ich systemy łączności do zamawiania dostaw potrzebnych dóbr. Nie jest to tanie, ale w sytuacji nagłej potrzeby potrafi uratować nam skórę. Arki pełnią też rolę swego rodzaju awatara gracza. Wraz z postępami w zabawie rozbudowujemy je z misji na misję i wyposażamy w nowe moduły.

Kolejną nowością jest wprowadzenie trzech frakcji, z których każda posiada własne budynki i technologie. Pierwsza z nich to potężna korporacja Global Trust. Stawia ona na dynamiczny rozwój i czysty zysk. Do celu dąży po trupach i za nic ma dobro środowiska. Druga frakcja to Eden Initiative. Ta grupa godzi się na wolniejszy wzrost gospodarczy i opłacanie wysokich podatków, a wszystko po to, by móc dbać o matkę naturę. Trzecią i ostatnią organizacją jest wspomniany już S.A.A.T. Jego członkowie zajmują się głównie badaniami i opracowywaniem nowych technologii. Podział na frakcje mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły graczy wojenne RTS-y. W Anno 2070 najczęściej mamy dostęp do budynków i rozwiązań każdej z grup i tylko od nas zależy, na co postawimy. Główny wybór dokonuje się tu pomiędzy Global Trust i Eden Initative za sprawą wprowadzenia systemu ekologii. Rabunkowa eksploatacja surowców powoduje zanieczyszczanie środowiska, co z kolei negatywnie odbija się na efektywności wszystkich upraw. Autorzy zapewnili nam jednak olbrzymią swobodę poczynań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednej wyspie budować struktury obu frakcji, choć trzeba mieć na uwadze, że osadnicy z Eden Initiative negatywnie reagują na skażoną przyrodę. Jednocześnie zawsze możemy zlikwidować poczynione szkody, choć nie jest to tanie. Natomiast S.A.A.T zapewnia dostęp do nowych technologii i stanowi uzupełnienie dla dwóch głównych grup. Ponadto ma monopol na zabudowę podwodną. Jednocześnie każda z tych organizacji wymaga stworzenia dla niej własnej miniekonomii. Członkowie poszczególnych frakcji mają inne potrzeby oraz wymagania i zaspokojenie ich wszystkich nie jest łatwe. Wyspy są duże, ale dość szybko zaczyna brakować nam miejsca, więc umieszczenie na nich struktur wszystkich trzech grup w taki sposób, by ze sobą nie kolidowały, stanowi prawdziwe wyzwanie i gwarantuje, że zawsze mamy coś do zrobienia.

Możliwość zabudowy dna morskiego to jeden z wielu nowych elementów zabawy.

Kolejną nowością jest umożliwienie eksploatacji dna mórz, w czym pomocne są łodzie podwodne, które możemy zamówić na Arce. Ten aspekt gry został mocno uproszczony. Nie da się wybudować całych podwodnych miast i zamiast tego ograniczeni jesteśmy do niewielkich placówek wydobywczych. Mimo to możliwość pobawienia się pod wodą sprawia niesamowitą frajdę i jest kolejnym z wielu elementów czyniących Anno 2070 najbogatszą odsłoną serii.

Świat przyszłości napędza oczywiście energia elektryczna. Global Trust stawia główne na siłownie węglowe, podczas gdy Eden Initative, preferując źródła odnawialne, wybiera wiatraki i elektrownie wodne. Prąd szybko staje się kluczowym elementem zarządzania każdą wyspą. Wszystkie budynki potrzebują go do pełnej funkcjonalności. Jeśli się o to nie zatroszczymy, to spowolnieniu ulegnie produkcja, a struktury wojskowe w ogóle przestaną działać. Tym samym dbanie o utrzymanie odpowiednich poziomów zasilania na plusie jest w przypadku Anno 2070 prawie równie ważne jak zapewnienie ciągłego dopływu gotówki. Futurystyczne realia pozwoliły też na wprowadzenie nowych surowców, przedmiotów i pojazdów. Możemy m.in. budować kopalnie uranu i używać zmodyfikowanych genetycznie ziaren, a niebo zapełnić jednostkami latającymi, wśród których znajdziemy zarówno maszyny cywilne, takie jak regenerator ozonu, jak i myśliwce. Te drugie czynią walkę ciekawszą, sprawiając, że inwazje nie zaczynają się już wyłącznie na brzegach wysp. Oczywiście, to wciąż jest Anno, więc aspekt militarny ma tu trzeciorzędne znaczenie, a zwycięstwo zależy głównie od sprawnie zarządzanej gospodarki. Ciekawym dodatkiem są też wielkie ekrany telewizyjne – wzniesione w miastach szerzą propagandę i wpływają na zachowanie mieszkańców.

Recenzja gry Frostpunk – by przetrwać zimę stulecia, trzeba serca z lodu
Recenzja gry Frostpunk – by przetrwać zimę stulecia, trzeba serca z lodu

Recenzja gry

Nowe dzieło studia 11 bit w eksperymentalny sposób łączy w sobie elementy z różnych gatunków i przyprawia je atmosferą beznadziei i ciężkimi decyzjami. Końcowy efekt? Produkcja niszowa, w której jednak wyjątkowo łatwo jest się zakochać.

Recenzja gry Northgard – wreszcie Settlersi XXI wieku!
Recenzja gry Northgard – wreszcie Settlersi XXI wieku!

Recenzja gry

Twórcy Northgardu skupili się nie na odtworzeniu strategii sprzed lat, a na uczuciach, jakie nam podczas obcowania z nimi towarzyszyły. W ten sposób powstała produkcja, która bawi w podobny sposób jak hity sprzed lat.

Recenzja gry Pizza Connection 3 – biznes na cienkim cieście
Recenzja gry Pizza Connection 3 – biznes na cienkim cieście

Recenzja gry

Po długich 17 latach możemy wreszcie odkurzyć nieużywaną knajpkę i wrócić do gastronomicznego biznesu w serii Pizza Connection. Czy nowa odsłona ekonomicznego cyklu jest pysznym daniem z pieca opalanego węglem, czy może tandetną mrożonką z supermarketu?

Komentarze Czytelników (32)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.11.2011 12:43
odpowiedz
Adrian Werner
146
Generał

GRYOnline.plTeam

@Econochrist
Misji jest jedenaście (w kampanii, bo jest jeszcze dodatkowo 7 samodzielnych). Na ile godzin starcza to zależy od tego jak wiele masz doświadczenia z poprzednimi odsłonami cyklu. Ktoś kto tylko okazjonalnie grywał w Anno 1404 lub wcale nie miał z nią styczności spędzi w kampanii zapewne jakieś 25 godzin. Weterani oczywiście mniej.

24.11.2011 12:56
odpowiedz
Econochrist
105
Nadworny szyderca

Właśnie o taką formę samouczka mi chodziło.
Przyznam szczerze, że z serią Anno specjalnego
kontaktu nie miałem, ale ta część z racji na futurystyczny
klimat mogłaby być tą pierwszą. Mam tylko jeszcze jedno pytanie.
Dużo jest gotowych scenariuszy w grze czy jest jakiś generator map?

24.11.2011 13:00
odpowiedz
Nerka
87
Generał

Nie no już mi pieniędzy na gry zaczyna brakować. Must Have!

24.11.2011 13:38
👍
odpowiedz
Zawa357
40
The Antarsan

Econochrist - generator map i gra swobodna to kwintesencja Anno ;p

24.11.2011 13:45
odpowiedz
Xartor
84
Konsul

Dlaczego nie 10/10? Tylko 3 minusy, i prawdziwy triumf? :(
U.V. Impaler by od razu dał 11/10! Panie Adrianie, Pana subiektywna ocena jest zbyt wyważona! Skandal lol.

24.11.2011 13:58
odpowiedz
spec1345
39
Pretorianin

Nie może dać dychy bo już dycha była która dostał Skyrim ;)

24.11.2011 14:04
😁
odpowiedz
kil69
142
Senator

@Econochrist -> 7 z czego jeden trzeba odblokować z tych punktów Ubisoftu. Dla przykładu powiem, że po 200 może 300h doświadczenia jakie dało mi Anno 1404 najprostszy scenariusz zajął mi 7h. Chociaż pewnością wypadłem z rytmu i pojawiły się nowe elementy, które musiałem poznać dopiero.

Więc jeżeli lubisz budować domki i bawić się w rozwiązywanie problemów produkcyjno-handlowych to znajdziesz tu zabawę na setki godzin :)

@Nerka -> oddaj..nerke :P

24.11.2011 14:15
odpowiedz
aope
120
Corporate Occult

Mam smaka na tę grę, a recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto :]

@Xartor: chciałeś być zabawny? Nie wyszło.

24.11.2011 14:27
odpowiedz
TasioR25PL
18
Legionista

Gra jest świetna, jak każda poprzednia część. Uważajcie tylko na wymagania sprzętowe, bo po swoim kompie widzę, że gierka potrafi dokopać słabszym maszynom.

24.11.2011 14:36
👍
odpowiedz
dextor18
9
Chorąży

NAJLEPSZA CZĘŚĆ! ocena zasłużona, świetna gra! polecam wszyskim!!! uuuuwwwaagaaa gra mocno wciągaaa:D

24.11.2011 15:13
odpowiedz
GimbusomNIE
72
Pogromca Gimbusów

Nie grałem w tą odsłonę Anno ale biorąc pod uwagę, że w Anno 1404 - podstawowe (nie z dodatku) scenariusze zajmowały po kilkanaście jak nie kilkadziesiąt godzin (szczególnie jak grasz pierwszy raz i nie masz obcykane co i w jakiej kolejności budować) więc bym się nie martwił o "długość kampanii" bo pewnie wszystkie scenariusze bez sandboxa dają kilkaset godzin.

24.11.2011 15:42
odpowiedz
Mepha
71
Mhroczny Pogromca

Recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła do zagrania :)

24.11.2011 16:07
odpowiedz
Baalnazzar
113
Generał

[5] U mnie ten sam problem. Jedna ledwo zaczęta i 3 w kolejce. Na razie muszę przystopować, ale tym Anno jestem zainteresowany :)

24.11.2011 18:01
odpowiedz
WlodarW
82
Generał

Czy wy też nie zauważyliście, że jeżeli coś jest pisane jedynie na PC to wygląda o niebo lepiej. Przykładowo, woda tutaj jest lepsza niż ta z Crysis 2 (ta z Crysis 1 nadal jest świetna i uważam, że Crysis 1 pokazuje na co stać Cryengine 2 nie to co pokazuje Cryengine 3 na PC, nawet po wciśniętym na siłe dx11 patchu i teksturach, gdzie optymalizacja woła o pomstę do nieba - tak optymalizacja Crysis 1 jest lepsza niż Crysis 2 bo w tym pierwszym wypadku była robiona u podstaw a w C2 to trzeba było jakoś pogodzić port z konsoli z implementacją dx11 w postaci łatki wgranej później). Ja już nie mogę się doczekać tych next genów wtedy znowu gry nabiorą barw, bo w obecnej chwili już raczej nikt nie wyda gry z półki AAA jedynie dla PC - boli ta prawda strasznie.

24.11.2011 18:09
odpowiedz
dmcNero92
78
Konsul

WlodarW tak masz racje bo C1 jaki anno 2070 to produckje pod PC a nie porty ;)
ogladalem bechmarki i cos slabo wyszly :(

24.11.2011 18:21
odpowiedz
f0erq
3
Junior

WlodarW <---- Masz 100% racji. Sam Crytek powiedział, że Crysis 2 by wyglądał lepiej gdyby nie zacofanie konsol i dlatego nie wyciągnęli wszystkich soków. A co do Anno to muszę się przyjrzeć tej serii bo nie miałem okazji w nią pograć i graficznie ta część jest najlepiej wyglądającą grą takiego gatunku.

25.11.2011 00:49
😊
odpowiedz
kil69
142
Senator

Jak ktoś zainteresowany to informuję, ze wyszedł update dodający swoiste scenariusze, ze z tą różnicą jak widzę skupione bardziej na walce i przygotowanie do niej, a nie sielskim budowaniu :P

25.11.2011 02:34
👍
odpowiedz
.:Jj:.
103
    Dino Crocetti    

Kupuję w przyszłym tygodniu.

25.11.2011 03:14
odpowiedz
Xartor
84
Konsul

A jak wygląda sprawa z DRM?

25.11.2011 08:57
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

elegancko to wygląda..

25.11.2011 11:04
😃
odpowiedz
k3rmit29
1
Junior

Xartor: po twoich postach mam wrażenie, że z musu szukasz rzeczy które dręczą dzisiejsze produkcje, otóż w Anno 2070 ich nie znajdziesz:P Gra jest świetna i nie ma z nią większych problemów, wczoraj pojawił się patch który poprawia wiele rzeczy i jak widać Ubi nie osiadł na laurach tylko cały czas pracują nad grą. Czy warto kupić ? Warto i to bardzo! Polecam wszystkim bez względu czy lubicie ten gatunek czy nie, bo gra jest świeża, inna, oryginalna i nie odstaje jakością dzisiejszych największych produkcji! Za wczorajsze Wydarzenia Światowe można dać grze spokojnie 10/10!

25.11.2011 14:19
odpowiedz
Xartor
84
Konsul

Źle zrozumiałeś me intencje, ja chce kupić Anno ale po przygodzie z nowym Silent Hunterem od UBI stwierdziłem że nie kupie gry z takim DRM. A ostatnio UBI stwierdziło że nie będzie go używać to też pytam się czy w/w grze jet ten kiepski drm.

25.11.2011 16:49
odpowiedz
Adrian Werner
146
Generał

GRYOnline.plTeam

@Xartor
Potrzeba internetu do jednokrotnej aktywacji, potem już połączenie nie jest wymagane, choć warto je mieć, dla świetnych funkcji społecznościowych (głosowania itp) oraz nowych misji.
Więc bez obaw, nie jest to system z SH5.

25.11.2011 16:53
odpowiedz
Jane's
10
Pretorianin

up

Tak się składa, że w SH 5 zrezygnowano niedawno z tego poronionego DRM'u. Można juz grać offline.

26.11.2011 12:15
😃
odpowiedz
n'wist
1
Legionista

Bardzo świetny pomysł, żeby akcję gry przenieść w przyszłość.

29.11.2011 23:15
odpowiedz
Xartor
84
Konsul

Dzięki. Właśnie trochę pograłem, interesująca gra ale grając miałem dziwne uczucie że coś jest nie tak - zresztą podobnie miałem z poprzednią wersją. Zdaje mi się że trochę za duży nacisk jest położony na mikro zarządzanie, zresztą chyba seraj w tym kierunku idzie.

03.12.2011 09:29
odpowiedz
victripius
89
Joker

Spoko recenzja. Gra mnie nie zaciekawiła, ale przynajmniej jest obiektywnie i z sensem :)

07.12.2011 09:43
odpowiedz
Nolifer
104
The Highest

W przyszłości z miłą chęcią sobie zagram w tą grę. Pod warunkiem że przejdę inne gry :D

18.12.2011 15:16
odpowiedz
KamilAdam
17
Pretorianin

Może być ciekawa gra, teraz tylko kase miec na wszystkie dobre gry...

31.12.2011 02:49
👎
odpowiedz
kamilos33
1
Junior

niedawno kupilem sobia gre anno 2070 naprawde nie proponuje zakupu tego badziewia żeby wogule ją uruchomic potrzeba internet z minimalna predkoscia 250kb/s potem wyskakuje blad przerwania i odnowa . do teraz jeszcze nieurochomilem tej zje..... gry naprawde nie kupujcie bedziecie żalowac do konca zycia a kosztuje 170zl wiec sobie pomyslcie przy dobrym internecie 5 godzin sciagania. wiec sami pomyslcie szczerze odradzam nie kupujcie!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze