Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 14 listopada 2011, 18:00

autor: Kwiść

Lubi gry trudne, ładne lub z dobrą fabułą. Nie kończy ich przez LoL-a i Overwatcha. PS Vita FTW!

Assassin's Creed: Revelations - recenzja finału trylogii Ezio Auditore da Firenze

Finał historii włoskiego asasyna rzuca nas na Bliski Wschód. W jakiej formie jest starzejący się Ezio? Na to pytanie odpowiadamy w recenzji Assassin's Creed: Revelations.

Recenzja powstała na bazie wersji X360. Dotyczy również wersji PC, PS3

Assassin’s Creed to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najpopularniejszych serii gier ostatnich lat. Mimo krótkich odstępów czasu między premierami kolejnych jej odsłon do tej pory każda następna część była lepsza od poprzedniej, wprowadzając do cyklu wiele nowości. Kamieniem milowym stała się gra druga, która usprawniła rozgrywkę, przeniosła fabułę do renesansowych Włoch oraz wprowadziła zupełnie nowego bohatera – Ezio Auditore da Firenze. Assassin’s Creed Revelations to trzecia i ostatnia edycja cyklu poświęcona włoskiemu szlachcicowi. Po spędzeniu z nią kilkudziesięciu godzin mogę bez waha stwierdzić, że jest to godne pożegnanie wielkiego asasyna.

Przygodę rozpoczynamy niemal dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyło się Assassin’s Creed Brotherhood. Po tym jak Desmond Miles zemdlał w starożytnej komnacie ukrytej pod rzymską posiadłością jego towarzysze podłączają go nieprzytomnego do Animusa, utrzymując w ten sposób przy życiu. Aby uchronić umysł przed zapaścią, Desmond musi do końca poznać wspomnienia przodków i oddzielić je od swych własnych myśli.

Konstantynopol w znakomity sposób łączy architekturę wschodniego oraz zachodniego świata.

Fabuła gry podzielona została na trzy przeplatające się ze sobą wątki, które dotyczą trzech różnych bohaterów. W pierwszym wcielamy się w postać 50-letniego Ezio Auditore. Włoski szlachcic wyrusza do syryjskiego Masjafu, aby odnaleźć bibliotekę dawnego mistrza zakonu – Altaira. Poszukiwania starożytnych artefaktów prowadzą go jednak do Konstantynopola, gdzie angażuje się w rozwój tamtejszego zakonu asasynów, miesza w spisek templariuszy oraz spotyka miłość swego życia. Zgodnie z tradycją serii podczas wykonywania misji poznajemy również wiele postaci historycznych, takich jak cesarz Imperium Osmańskiego Sulejman Wspaniały czy potomek władców Bizancjum Manuel Palaiologos. Ta część scenariusza zdecydowanie zasługuje na największe brawa. Pełno w niej zwrotów akcji, wciągających intryg oraz interesujących bohaterów. Nawet – wydawałoby się drugorzędny – wątek romansu został opracowany perfekcyjnie i unika typowego dla większości gier banału. Zdobywając kolejne artefakty, Ezio odblokowuje również wspomnienia bohatera pierwszej części gry – Altaira Ibn-La'Ahad. Dzięki nim możemy poznać dalsze losy legendarnego asasyna, od dnia w którym zdobył fragment Edenu do momentu jego śmierci. Historia przedstawiona została w sposób bardzo skrótowy, ale mimo to wciąga i z wielką niecierpliwością oczekuje się na jej kolejne odsłony.

Podobnie minimalistycznie ujęte są wspomnienia Desmonda Milesa. Tym razem twórcy porzucili wątek walki z Abstergo, skupiając się przede wszystkim na przeszłości oraz psychice głównego bohatera. Poznajemy ją, wykonując misje ukryte wewnątrz Animusa, które w niczym nie przypominają rozgrywki typowej dla serii Assassin’s Creed. Podczas ich przechodzenia świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a naszym celem jest przedostanie się na drugi koniec sterylnych lokacji, przywodzących na myśl gry z serii Portal. Gracz oprócz biegania i skakania może również tworzyć dwa rodzaje obiektów: poziome chodniki oraz pochylnie. Unoszą się one w powietrzu, umożliwiając pokonywanie przepaści lub wspinanie się na wyższe piętra. W kolejnych misjach pojawiają się także różnego rodzaju utrudnienia, takie jak promienie laserów, strumienie grawitacji czy ściany teleportujące. Po rozwiązaniu niemal każdej mniejszej zagadki możemy usłyszeć Desmonda opowiadającego o swojej przeszłości, a czasem również zobaczyć zdjęcia związane z jego historią. To znakomite połączenie prostych zagadek, sterylnych pomieszczeń oraz krótkich wspomnień bohatera, które tworzy bardzo sugestywny klimat i stanowi znakomitą odskocznię od standardowej rozgrywki.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Draugnimir Ekspert 27 grudnia 2016

(PC) W Revelations bardzo widoczne jest zmęczenie materiału – podstawowe mechanizmy rozgrywki serii Assassin’s Creed wymagają poprawek (SI!), a zamiast nich Ubisoft rzuca bombę dymną (dosłownie), dostarczając kolejne minigry i asasyńskie gadżety. Mimo to gra nadal bawi – parkour i walka wciąż potrafią satysfakcjonować. Poza tym łatwo zapomnieć o ich niedostatkach, mając przed oczami majestatyczny i bardzo klimatyczny Konstantynopol. No i emocjonując się fabułą, która – choć sztampowa – trzyma fana serii przy ekranie, bo ukazuje zwieńczenie losów dwóch ważnych bohaterów naraz: Ezia i Altaira.

7.5

Materdea Ekspert 22 lutego 2013

(PC) To koniec historii Ezio Auditore da Firenze. Pożegnał się z nami prawdziwą petardą? Zapraszam do lektury!

8.0

sekret_mnicha Ekspert 7 lutego 2012

(PC) Solidna ostatnia część trylogii i jednocześnie czwarta duża odsłona serii. Bawiłem się dobrze, ale da się odczuć zmęczenie materiału.

8.0

g40st Ekspert 4 grudnia 2011

(PC) Recenzja finałowej części przygód Ezio Auditore. Seria Assassin's Creed ma się dobrze, ale tendencja zniżkowa jest niepokojąca.

7.0

U.V. Impaler Ekspert 15 listopada 2011

(X360) Solidna porcja sprawdzonej w boju rozgrywki, mnóstwo rzeczy pobocznych do roboty oraz świetny klimat (ach ta muzyka!) to elementy, koło których każdemu fanowi serii trudno będzie przejść obojętnie. A jeśli komuś znudzi się ganianie po Konstantynopolu, zawsze może skorzystać z trybu multiplayer, znacznie rozbudowanego w stosunku do Brotherhooda. Pieniądze wydane na ten produkt z pewnością nie będą stracone, choć do zachwytu – co piszę z ogromną przykrością – jest niestety daleko.

7.5
Recenzja gry Rage 2 – FPS-a, który nie musi być niczym więcej
Recenzja gry Rage 2 – FPS-a, który nie musi być niczym więcej

Recenzja gry

RAGE 2 może rozczarowywać fabułą, otwartym światem czy rolą pojazdów. Ale to jest nade wszystko oldskulowy FPS od id Software – i jako taki nie ma sobie równych, zmiata prawie całą konkurencję wydaną od czasu Dooma. Rzeźnia nad rzeźnie!

Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy
Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy

Recenzja gry

Days Gone to sandbox, w którym najważniejsza jest historia na 40 godzin i kapitalnie napisane postaci. Jednym to wystarczy, żeby polubić ten tytuł, innych pewnie odstraszą błędy i niektóre rozwiązania. Tak, to gra, które zbiera skrajne oceny.

Recenzja gry Assassin’s Creed 3 Remastered - jest ładniej, ale czy lepiej?
Recenzja gry Assassin’s Creed 3 Remastered - jest ładniej, ale czy lepiej?

Recenzja gry

Ubisoft w końcu zdecydował się wydać trzecią część Assasin’s Creed na konsole ósmej generacji. Przed premierą obiecywano nam unowocześnioną oprawę graficzną i ulepszoną rozgrywkę. Z tej pierwszej obietnicy twórcom udało się wywiązać…

Komentarze Czytelników (110)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
15.11.2011 13:20
odpowiedz
zanonimizowany737870
70
Legend

9.5 to trochę za dużo. 8.5 to odpowiednia ocena

15.11.2011 13:57
odpowiedz
Armagedon
9
Legionista

Gra jest na prawdę dobra , choć dość krótka
odsyłam do recenzji http://games-rec.blogspot.com/

15.11.2011 14:30
Dym14
odpowiedz
Dym14
109
Senator
Image

Qverty - Poważne serwisy dawają właśnie takie oceny od tego piracenia już ci na mózg padło.

15.11.2011 14:59
odpowiedz
Tokarief01
26
Chorąży

Łoł, a na zagranicznych serwisach gra zdobywała noty raczej 7/10...

15.11.2011 15:21
Apokalipsis
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

mikecortez --> To ty tak uważasz. ;) Jeśli tak, recka powinna ukazać się na blogu autora, a nie tutaj. Ocena jest za wysoka. Wielu z nas o tym wie. Nawet gdyby baardzo mi przypadła do gustu i na nic bym nie narzekał, takiej oceny bym nie wystawił. Jest to po prostu niesprawiedliwe. Rzadko która gra tutaj otrzymuje taką notę, co też świadczy o tym, że dana gra musi być wybitna (być czymś nowym bądź bardzo rewolucyjnym, parząc na poprzedniczki), aby przyznać jej wspomnianą ocenę..
No nie wiem.. To moje zdanie w tej kwestii.

15.11.2011 16:26
👎
odpowiedz
adams67
4
Junior

Po pierwsze jaka trylogia jak to jest czwarta część. Po drugie jaki finał jak trwają pracę nad kolejną częścią?

15.11.2011 16:36
1
odpowiedz
Batman001
76
Konsul

UP
Czytaj uważnie - recenzja finału trylogii Ezio Auditore da Firenze. Dobrze napisał, bo w pierwszej części chodziło się Altairem, a i skąd wiesz, że powstaje kolejna część? Chyba z dupy, że tak powiem masz takie informacje, bo kolejnej części już nie będzie.

15.11.2011 18:40
odpowiedz
janosik6
53
Pretorianin

Up

Jak nie będzie skoro parę dni temu był news że nowy assassyn w 2012 roku. No ale to chyba nic dziwnego skoro fabuła tej gry nawiązuje do końca świata w 2012?

15.11.2011 20:10
odpowiedz
adams67
4
Junior

No tak z trylogia się zgodzę ale na ps3site jest news o nowej grze.

15.11.2011 20:26
raziel88ck
odpowiedz
raziel88ck
138
Reaver is the Key!

Przypomniało mi się kolejne pytanie. Czy są odpowiedzi odnośnie Lucy? Czy sprawia się wyjaśnia?

15.11.2011 23:40
Lothers
odpowiedz
Lothers
139
Senator

Skyrim nie zasługuje na więcej niż 8,7/10. W takim razie Fallout na ile? 200/10? (jedynka)

16.11.2011 11:10
😉
odpowiedz
dresX94
48
Senator

Czegoś tu nie rozumiem, skoro w grze nia ma nic przełomowego, multi jest tak samo średnie (o ile nie słabe) jak było, to skąd te 9.5? Mam nadzieję, że to dzięki fabule, bo w sumie jej jestem najbardziej ciekaw ;)

16.11.2011 12:55
victripius
odpowiedz
victripius
89
Joker

Jak dla mnie recenzja świetna i ocena zasłużona. Według mnie właśnie poprzednie części z serii AC zostały potraktowane nie tak jak na to zasługują, natomiast tutaj w końcu nikt nie bał się napisać, że jest to po prostu znakomita gra i wiele osób właśnie tak uważa. Na plus dodałbym jeszcze wygląd niektórych katakumb - wykonanie jest wprost wyśmienite. Jeden z najlepszych AC (jeśli komuś brakuje nowości to nie grał chyba w poprzednie część) i jak najbardziej kandydat do gry roku.

16.11.2011 15:54
odpowiedz
Tuminure
90
Senator

Ała. Serio. Przecież oceny na poziomie 70% są mocno zawyżone, a co dopiero 9,5. Moim zdaniem, to gra tylko dla fanów serii - dla nikogo więcej. Ciężko w takim razie oceniać, bo dla fanów jest to 10/10 (ew. 9,5/10). Podczas gdy dla całej reszty 0/10.

Największe zarzuty dla tej gry:
-Nowi gracze nie odnajdą się w wątku fabularnym.
-Starzy gracze w większości dawno znudzili się dokładnie takim samym modelem rozgrywki i oczekują czegoś lepszego.

16.11.2011 19:48
odpowiedz
Tuminure
90
Senator

Drogi asasyn537 - skończ hejcić. Ta gra nie powinna mieć 8/10, gdyż na tę grę nie spojrzę nawet na półce (a to za sprawą tych minusów, o których wspomniałem).

CoD co roku daje nowe mapy do multi i powiększa liczbę graczy w tymże trybie.

17.11.2011 13:01
odpowiedz
mikecortez
91
Senator

@Apokalipsis
Tez o to chodzi, ze Ty bys nie wystawil takiej oceny, ale to nie Ty jestes podpisany pod recenzja, tylko Kwisc - w tym caly problem.

17.11.2011 23:56
HUtH
😐
odpowiedz
HUtH
120
kolega truskawkowy

9.5? Are you kiddin' me? 9.5 to ocena dla gry nie tyle świetnie wykonanej, co wprowadzającej coś nowego do - że tak powiem - "sztuki gier video", a to jest przecież kolejny kotlet, tylko że z nieco grubszą panierką, bo dodano parę rzeczy, inne znów wyszły gorzej(panierka nasiąkła olejem), więc jestem wręcz porażony taką oceną... zresztą ocena eksperta, czyli Uviego, mówi wszystko - 7.5 :)
Tak samo tvgry - 3/5...

Assassin’s Creed to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najpopularniejszych serii gier ostatnich lat. - pierwsze zdanie z recenzji mówi wszystko - autor niezwykle sobie serię ceni i widać, że od początku gra ma u niego fory. No cóż... rozumiem "fanboystwo" na jakimś blogu itp., ale na, jak uważam, dość poważnym serwisie o grach, powinno się oceniać grę w szerszym aspekcie, bardziej obiektywnie, bez wpisywania w plusy "lepsze bomby", jakby to było tak istotne... zdecydowanie widać tu zawężenie horyzontu tylko do AC.

19.11.2011 12:13
rom
😉
odpowiedz
rom
30
Pretorianin

czasami zbyt długie ekrany ładowania;- kiedy ja grałem to zdawałem mi się że loading był krótszy niż w brotherhood .

19.11.2011 12:30
😁
odpowiedz
zanonimizowany645553
3
Senator

[83] Ojej na mózg mi padło bo literówkę pisząc w pośpiechu zrobiłem, co ty powiesz...Oglądaj więcej pornoli w HD z exsite nie-piracie...Ty musisz mieć serio coś z głową, że wchodzisz do wątku o recenzji danej gry tylko po to żeby literówek szukać, albo szpiegować kogoś na pirackich serwisach lol...Masz albo nudne życie albo za dużo porno...

A co do tematu. Widzę, że są obiekty które twierdzą: a bo to kwiścia recenzja i on sobie może oceniać jak chce bla bla bla... Takie osoby o jednym zapominają. Może nawet o najważniejszej rzeczy. Recenzja MUSI być OBIEKTYWNA. Ta taka nie jest bo jest napisana przez fana. Koniec kropka. Są ludzie którzy kierują się przy kupnie gier recenzjami, przeczytają taką reckę z oceną 9.5, pójdą kupić a tu niespodzianka - odgrzewany kotlet do kwadratu...

19.11.2011 12:38
Mastyl
odpowiedz
Mastyl
161
Za godzinę pod Jubilatem

Niestety dwie rzeczy strasznie mnie w Revelations zawiodły. Konstatntynopol to tylko miasto - brak terenow zielonych, okalających miasto, jak chocby w AC2 czy nawet Brotherhood. To boli. Spodziewałem się także wręcz rozszerzenia i ulepszenia jazdy konnej, a tu niespodziewanie nagle Ubi zrezygnowało z tego bardzo fajnie zrobionego elementu,

20.11.2011 11:44
kwiść
odpowiedz
kwiść
109
Generał

GRYOnline.plRedakcja

@Connor_
"przeczytają taką reckę z oceną 9.5, pójdą kupić a tu niespodzianka - odgrzewany kotlet do kwadratu..."

Jak ktoś przeczyta RECENZJE, a nie samą ocenę, to nie bedzie miał niespodzianki ;)

20.11.2011 15:50
Vroo
👎
odpowiedz
Vroo
100
Konsul

Gdzie nie wejdę na forum na GOLu, to albo hejtowanie, albo trollowanie, albo wojna fanbojów. 90% komentarzy, to żółć wyrzygana na tych, którzy mają inne zdanie. Jeśli ktoś lubi grę X, to automatycznie gra Y staje się dla niego crapem i gównem. Jeśli ocena pod recenzją jest inna od tej, którą by sobie życzył, to znaczy, że recenzent przekupiony, pijany, albo po prostu kawał ch***.
Wyłączcie to komentowanie, albo niech się weźmie w końcu do roboty jakiś konkretny moderator, bo póki co nie da się tego czytać.

21.11.2011 12:22
vojak_2
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

może doczekamy się kolejnej trylogii, która pobije obecną i inne gry...noo poczekamy a wszystko wyjdzie

21.11.2011 12:43
Yancy
odpowiedz
Yancy
166
Legend

Jako że ukończyłem już Assassin's Creed: Revelations to mogę deczko od siebie powiedzieć. Jak dla mnie to gra na ocenę 7,5 (trybu multi nie wliczam). Graficznie wydaje się najbardziej dopracowaną częścią serii. Nie uświadczyłem żadnych zgrzytów, szarpnięć, zasięg widzenia jest niezły, doładowujące się tekstury - nie uprzykrzają życia. Gram na PS3.

co na minus:
- gra jest bardzo krótka!!!
- obrona kryjówek (nowość w serii) jest niedopracowana i mało czytelna
- nasz oddział Assassinów jest jeszcze mocniejszy niż w poprzedniczce
- hak zamiast dwóch ostrzy... po co taka zmiana?
- tylko jedna misja typowo wspinaczkowa (uwielbiałem je) związana z kryptą i na dodatek jest to misja bonusowa.
- wspomnienia Desmonda są jakby z innej bajki
- miasto jest małe
- najlepsza broń i zbroja odblokowały mi się niejako "same" na wczesnym etapie gry
- stary Ezio nie jest cool ;)
- brak większych nowości
- uboższy rozwój miasta niż w poprzedniej części

plus:
- miasto małe ale ładnie wykonane i warto to docenić
- niektóre misje są niezłe
- misje zdobycia kluczy są naprawdę udane
- brak kolocowatego konia ;)
- część zmian związanych z zarządzaniem własną gildią
- petardy są niezłe i mają potencjał
- AC na płytce jako Bonus (przynajmniej na PS3)

--------------------

Moja Ocena

AC - 7
ACII - 9,5
AC:B - 9
AC:R - 7,5

23.11.2011 12:15
1
odpowiedz
zanonimizowany705764
4
Junior

Tak sobie czytam wasze komentarze i z całym szacunkiem ale... straszna z was banda debili :)

Argumentacje kładą na łopatki:

Wniosek 1: Jeśli gra nie jest dla każdego to nie może mieć 9,5 - gdybyśmy mieli ustalać ocenę na podstawie tego dla ilu% graczy jest dana gra w stosunku do ogółu to byśmy nie wychodzili powyżej dwójek.

Wniosek 2: Jeśli nie lubie gry daje 0/10 a jak lubie to 10/10 - serio? Żeby gra miała zero to musiałaby mieć masę błedów, przedpotopową grafikę, bzdurna fabułe i denną mechanikę. Jak nie lubisz serii bo uważasz że to nie dla Ciebie zupełnie to nie wystawiaj oceny wcale. Ja nie wystawiam oceny grom sportowym bo to nie moja bajka jest, a powinienem dac 0/10 czy tak?
Pomijam fakt że 90% wypowiadających sie nie grało w tę grę, albo nawet i we wcześniejsze. Znaleźli się recenzenci.

Ogólnie wasz poziom jest żenująco niski, aż szkoda się wypowiadać na portalu na którym użytkownicy mają mentalność niedorozwiniętych emocjonalnie nastolatków bijących się o koleżankę do której żadne z nich nawet jeszcze nie zagadał :]

23.11.2011 13:09
Apokalipsis
😍
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

kwiść --> To w takim razie po co jest ta ocena? Jest to po prostu niesprawiedliwe. Rzadko która gra tutaj otrzymuje taką notę, co też świadczy o tym, że dana gra musi być wybitna (być czymś nowym bądź bardzo rewolucyjnym, parząc na poprzedniczki), aby przyznać jej wspomnianą ocenę.. Obiektywna ocena, tak?

23.11.2011 16:31
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
117
The Highest

9,5 to za duża ocena na grę tylko trochę lepszą od tamtej części. Dałbym z 8,5 max .

02.09.2012 23:29
📄
odpowiedz
Pawooł
11
Legionista

Jestem fanem serii AC, a Brotherhood to moja ulubiona gra(dla niej kupiłem konsole- PS3). Po przejściu tej właśnie części odrazu wiedziałem że będę pre-orderował każdą następną część. Grając W ACR jakoś nie mogłem wystawić jej racjonalniej oceny. Wiecie jak to jest: czekasz na gre cały czas i grasz w nią pod wpływem ogromnych emocji. A teraz chciałbym podać plusy tej oto produkcji:

Plusy:
- Parę nowych, fajnych gadżetów ( w końcu "już" XVI, co nie? )
- Fabuła
- Nowi bohaterowie
- Ulepszony parkour
- Kapadocja
- Świetny klimat i soudtrack
- Bardzo dobry, wymagający multi ( takiego nie znajdziemy w innej grze )
- Dołączona pierwsza część do wersji na PS3
- Grafika
- Konstantynopol-piękne, pełne ludzi miasto
Minusy
- ...ale zbyt jednolite
- brak koni i możliwości sterowania łodzią
- wiele elementów z poprzednich części
- trudno zginąć
- słabe misje z Desmondem (przynajmniej gameplay'owo)
To chyba tyle. Osobiście polecam kupić sobie płytkę z soudtrackiem (jest świetny) albo Collector Edition ( ja kupiłem w dni premiery za ponad 300 zł. ) ,teraz już na pewno staniała.
Końcowa ocena 90/100 . Druga gra roku, po Batmanie i przed Battlefield'em 3 .Chociaż w sumie dałbym je wszystkie na 1. miejscu.

27.08.2013 21:25
👍
odpowiedz
EpicGamerOnline
1
Junior

Mój ulubiony asasyn i wątpie by czwórka to zmieniła. Ciekawe misje altairem oraz jeszcze większe umiejętności charyzmatycznego Ezio tworzą świetną mieszankę.

21.09.2013 20:26
👍
odpowiedz
tomzkat
63
Konsul
9.5

Najlepsza cześć ASSAsina lepsza od najnowszej ameryki (która też nie jest zła) . Wszystkim polecam-fanom rpg i fanom snadboxów oraz akcji

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze