Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 29 września 2011, 12:30

autor: Adam "eJay" Kaczmarek

Niemal idealna zręcznościówka - recenzja gry Trackmania 2: Canyon

Trackmania 2: Canyon to przykład mało rewolucyjnego tytułu, który wciąż smakuje wybornie. W żadnej grze nie zobaczycie tak szybkich i efektownych wyścigów w sieci.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Ostra jazda na krawędzi, długie skoki, emocje, walka o ułamki sekund – wymienione cechy z pewnością mogłyby być kluczowe w kampanii reklamowej kolejnej odsłony Need for Speed. Jednakże gra Elektroników będzie miała naprawdę trudne zadanie, aby zyskać miano wyścigów roku. W marcu pojawił się wszak całkiem dobry Shift 2, a do rywalizacji włączy się z pewnością najnowsza Trackmania o podtytule Canyon. Francuskie studio Nadeo solidnie dopieściło swoje dzieło, wstrzykując tu i ówdzie świeżą energię. Wierni fani otrzymali to, co najlepsze – prostą, aczkolwiek pozytywnie zakręconą zręcznościówkę.

Trackmania 2: Canyon nie ma w sobie nic z symulatora. To wymagająca cierpliwości oraz tzw. „masterowania” pozycja, która zgodnie z tradycją przenosi gracza w bezkresny świat zmagań sponsorowanych przez szybkość, kreatywność i precyzję. Tak jak w przypadku Trackmanii Nations do obsługi wystarczą zaledwie 4 klawisze kierunkowe, Backspace, a w niektórych przypadkach myszka (głównie do poruszania się po menu). Wydaje się nieskomplikowane? Tylko na pierwszy rzut oka. Po dłuższym posiedzeniu przed monitorem dochodzimy bowiem do wniosku, że byle jaka jazda nie gwarantuje dobrych wyników. I wtedy do zabawy wkracza syndrom „jeszcze jednej próby”. Dzieło Francuzów wciąga bowiem jak dobry odkurzacz. Rozpoczynając wieczorem typową rozgrywkę, możemy niespodziewanie ocknąć się po północy ze świadomością pobicia personalnego rekordu danego toru o 0.07 sekundy. Palce bolą, oczy swędzą, ale satysfakcja z uzyskania niemożliwego wcześniej rezultatu jest wielka.

ManiaPlanet w całej okazałości.

Od razu chciałbym uspokoić tych, którzy zarzucą twórcom brak innowacji, a także skok na kasę. Trackmania Nations była darmowym prezentem, zbudowanym na bazie poprzednich części serii. Trackmania 2: Canyon to skromny, ale wciąż zauważalny krok naprzód. Kosztujący niecałe 20€ produkt (czyli mniej więcej 50% ceny normalnej gry – mowa o standardach zachodnich) wprowadza kilka ciekawych udoskonaleń. Pierwsze, z czym użytkownicy stykają się po uruchomieniu aplikacji, to społecznościowy system ManiaPlanet. Dzięki niemu gracze z różnych zakątków świata mogą komunikować się, wymieniać doświadczenia, dzielić twórczością, a także błyskawicznie rozwiązywać problemy związane z grą. W dobie Facebooka, Google Plus oraz konkurencyjnych mechanizmów przepływu informacji polityka studia nie dziwi. Mam nadzieję, że panel ManiaPlanet będzie „żył”, a przede wszystkim wzbogaci się o większe możliwości.

Innego rodzaju nowością jest split-screen pozwalający grać dwóm osobom na jednym komputerze. Opcja sprawdza się bajecznie i nie mam żadnych wątpliwości, że w niektórych domach będzie większym hiciorem niż tradycyjne trzaskanie czasów w sieci. Kilku modyfikacji doczekał się też edytor tras, ale zmiany są doprawdy kosmetyczne. Cieszy przede wszystkim wciąż niski stopień komplikacji narzędzia. Nowe poziomy i przeróbki starych rosną jak grzyby po deszczu, a coraz więcej serwerów korzysta z niestandardowych trackpacków wykonanych przez uzdolnioną społeczność. Szkoda tylko, że Nadeo nie postarało się o jakąkolwiek instrukcję dla aplikacji ManiaScript – do dzisiaj posiadacze gry muszą pracować w tym środowisku po omacku.

Recenzja gry Need for Speed Unbound - totalne przeciwieństwo Forzy Horizon
Recenzja gry Need for Speed Unbound - totalne przeciwieństwo Forzy Horizon

Recenzja gry

Need for Speed Unbound to z jednej strony mała ewolucja poprzedniej odsłony cyklu zatytułowanej Heat. Ale to również tytuł, który odważnie wypełnia luki w tym, czego nie daje Forza Horizon – i jest to jego największa zaleta.

Recenzja gry Gran Turismo 7 - premiera spóźniona o 5 lat
Recenzja gry Gran Turismo 7 - premiera spóźniona o 5 lat

Recenzja gry

Na PlayStation 5 Gran Turismo 7 błyszczy, bo po prostu nie ma żadnej konkurencji. Na tle całego gatunku to jednak mocno spóźniona premiera nieco przestarzałej już gry.

Recenzja gry Forza Horizon 5 - ale cudny ten Meksyk!
Recenzja gry Forza Horizon 5 - ale cudny ten Meksyk!

Recenzja gry

Odgrzewany kotlet jeszcze nigdy nie smakował tak dobrze. Albo raczej jeszcze nigdy nie miał smaku pysznej tortilli czy burrito. Mimo braku istotnych zmian, nowa Forza Horizon 5 wygląda obłędnie i nie pozwala się oderwać od meksykańskich szos i bezdroży.