Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 19 września 2011, 13:45

autor: Marcin Łukański

Koniec walki z Szarańczą - recenzja gry Gears of War 3

Trzecia część Gears of War stanowi zwieńczenie przygód Marcusa i oddziału Delta. Ekipie Epic Games udało się godnie zakończyć trylogię.

Recenzja powstała na bazie wersji X360.

Gears of War to jedna z niewielu ekskluzywnych serii, jakie pozostały Microsoftowi. Na takie cacuszka jak dzieło firmy Epic wypada chuchać, dmuchać, dbać i dopieszczać do uzyskania perfekcji. Trzecia część Gears of War stanowi zwieńczenie przygód Marcusa i oddziału Delta. Ekipie Epic Games udało się godnie zakończyć trylogię.

Przede wszystkim fabuła

Fabuła w Gearsach ewoluowała wraz z serią. Pierwsza część koncentrowała się przede wszystkim na niezobowiązującej akcji, odstawiając elementy związane z historią ludzkości i Szarańczy na dalszy plan. W „dwójce” sytuacja lekko uległa zmianie, dało się dostrzec pewną głębię psychologiczną niektórych bohaterów, pojawiły się przerywniki filmowe, które niekiedy bywały na swój sposób emocjonalnie poruszające. Epic od dawna obiecywał, że Gears of War 3 odpowie na wiele pytań i jeszcze mocniej skoncentruje się na fabule oraz losach poszczególnych postaci. I faktycznie tak się stało.

Nacisk na opowieść jest bardzo duży, co widać od samego początku. Prawie każdy filmik i prawie każda misja ujawnia jakieś elementy układanki, przedstawia ciekawe wydarzenia z dziejów oddziału Delta i pikantne szczegóły związane z Szarańczą i Królową Roju. Nie twierdzę bynajmniej, że Gearsy nagle mogą pochwalić się scenariuszem godnym Deus Ex, ale jak na prostą w swej konstrukcji grę akcji naprawdę wybijają się nad przyjęte standardy.

Poza typową otoczką fabularną wokół głównego konfliktu na linii Koalicja-Szarańcza w grze nie brak scen niezwykle ważnych dla osobistej historii niektórych bohaterów. Dotyczy to głównie Marcusa Fenixa, Dominica Santiago oraz Coletraine'a, chociaż swoje role w tym smutnym teatrze odgrywają również Baird i Anya. Wraz z rozwojem wydarzeń okoliczności stają się coraz bardziej tragiczne, co odciska bolesne piętno na oddziale Delta. Nawet Coletraine'owi, który słynie z ciętego dowcipu i dystansu do świata, rzednie w pewnym momencie mina, a atmosfera robi się wręcz grobowa.

Nowy rodzaj przeciwników wymusza lekką zmianę stylu rozgrywki.

Epic postarał się również przedstawić ogólną sytuację na zrujnowanej planecie. Wiele razy odwiedzamy niewielkie miasteczka i miejsca, w których ludzie próbują wieść w miarę normalną egzystencję. Obserwujemy zmagania ludzkości z wszechobecną tragedią, śmiercią i głodem. Na szczęście charakterystyczny sposób rozmów oddziału Delta pozostał niezmieniony i często – mimo wszystko – uśmiechamy się pod nosem, słysząc teksty Marcusa, Bairda i Coletraine'a.

Muszę przyznać, że bardzo spodobało mi się podejście Epica do fabuły gry. Wreszcie mamy wrażenie, że uczestniczymy w większej historii, że poruszamy się w prawdziwym, zrujnowanym świecie, a nie w z góry przygotowanym przez twórców tunelu zapełnionym potworkami. Stopniowe odkrywanie kart powoduje, że chcemy przechodzić kolejne misje nie tylko dla krwawej jatki, ale również z czystej ciekawości.

W singlu niewiele zmian

Poza większym naciskiem na elementy fabularne w samej kampanii dla pojedynczego gracza nie spotkamy zbyt wielu zmian w systemie rozgrywki. Epic wyraźnie nie chciał eksperymentować w ostatniej części serii i definiować Gearsów na nowo. Powraca system osłon, bieganie z piłą mechaniczną, świetne przeładowywanie broni i hektolitry krwi przelewane na placu boju. Walka jest niesamowicie efektowna, wciągająca i miodna. Epicowi udało się stworzyć iście ponadczasowy system, który chyba nigdy się nie znudzi i nie zestarzeje.

Drobne modyfikacje jednak są. Otrzymujemy delikatnie większą interakcję z otoczeniem, co oznacza, że więcej rzeczy może ulec zniszczeniu, włącznie z niektórymi osłonami. Ponadto więcej śmieci, które leżą na ziemi, jak torby, kamienie czy zniszczony sprzęt elektroniczny, przesuwa się, gdy w nie wchodzimy.

Szczególnie istotnych – patrząc pod kątem walki – jest kilka elementów: możliwe do zniszczenia osłony, nowe rodzaje broni oraz typy przeciwników. Rozwalać da się przede wszystkim drewniane skrzynie i pudła, których w świecie gry wala się dość dużo. Czasami stanowią wygodną osłonę znajdującą się w strategicznym punkcie pola walki, ale trzeba mieć na uwadze, że po kilku celnych seriach zostają z nich wióry. Wymusza to większą mobilność i częstsze zmienianie kryjówek.

Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!
Recenzja gry Terminator: Resistance – Roboty ciosane z drewna mają swoją duszę!

Recenzja gry

Nowy Terminator jest zaskakująco satysfakcjonujący. Nie chodzi jednak o przeciętny film Tima Millera, a świeżutką grę krakowskiego studia Teyon – dewelopera, który w branży gamingowej "zabłysnął" dzięki niechlubnemu Rambo: The Video Game.

Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze
Recenzja gry Star Wars Jedi Fallen Order – EA kontratakuje i robi to dobrze

Recenzja gry

Po niezłym zamieszaniu, jakie narobił świetny pierwszy odcinek serialu The Mandalorian, Star Wars Jedi: Fallen Order kontratakuje w świecie gier. To produkcja, która przynosi nową nadzieję, dla kolejnych gier w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!
Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!

Recenzja gry

Rok czekania, miesiące spekulacji, wreszcie oficjalna zapowiedź Red Dead Redemption 2 na PC i kilka tygodni wielkiej ekscytacji. A potem wszystko zniweczone na premierę za sprawą Rockstar Games Launchera (i nie tylko). Ale katastrofę wciąż da się cofnąć.

Komentarze Czytelników (68)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
19.09.2011 19:51
😉
odpowiedz
zanonimizowany653201
25
Legend

Dziwne.. Call of Duty jest ciągle krytykowane bo to non stop to samo i zdaniem wielu nie zasługuje na oceny pokroju 9/10. GOW3 rzecz jasna to, to samo co we wcześniejszych odsłonach, ale tutaj już nikt nic nie mówi..
Żeby było jeszcze śmieszniej Gears'y cały czas jadą na tym samym, starym już silniku, prawie tak samo jak COD, ale cóż tutaj też widać nikt nie narzeka ;)

19.09.2011 19:59
odpowiedz
TobiAlex
141
Legend

Lukas172_Nomad_ po pierwsze, Gears of War nie wychodzi co roku. Po drugie, starym silniku? Jak nie masz o czymś pojęcia to o tym nie pisz - Gears of War napędzana jest najnowszą wersją silnika Unreal Engine 3 - build z sierpnia 2011 (ta wersja, oprócz nazwy, nie ma już praktycznie nic wspólnego z pierwszą wersją tego silnika). Cóż, nie trafiłeś.

19.09.2011 20:04
odpowiedz
zanonimizowany653201
25
Legend

Nie ma nic wspólnego? Przecież nadal gołym okiem widać, że to UE3. Taki gadanie.. Source też jest niby aktualizowany, a jakichś szczególnych zmian w nim nie widać. Z resztą każdy engine przechodzi drobne aktualizacje..
Unreal 3 to już stara technologia i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej ;)

Co do wydawania co roku.. Nad Call of Duty pracują 2 teamy, nad GOW tylko jeden..

edit. [42] Nie bardzo wiem o co Ci chodzi.. O te drobne zmiany w multi, fabułę, która nadal jest słaba(przypomnę, że Black Ops w porównaniu do poprzednich odsłon ma fabułę i to naprawdę dobrą) czy o jeszcze inne kosmetyczne zmiany? GOW3 to kotlet i tyle.

19.09.2011 20:05
odpowiedz
$erek47
52
Generał

GOW3 rzecz jasna to, to samo co we wcześniejszych odsłonach, ale tutaj już nikt nic nie mówi..

A Ty jesteś głupi czy z policji? Przeczytaj sobie wcześniejsze posty i zastanów się 27654 razy zanim coś napiszesz.

19.09.2011 20:10
Damian1539
odpowiedz
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Kto nie gra - krytykuje. Zasada stara jak świat.

19.09.2011 20:26
odpowiedz
TobiAlex
141
Legend

Lukas172_Nomad_ dla eksperymentu proponuję Ci pobranie pierwszą wersję UDK z listopada 2009 a potem z sierpnia 2011. Wczytaj przykładową mapkę. Jeżeli nie zobaczysz różnicy gołym okiem to proponuję udać się do okulisty. A dla jeszcze lepszego rozeznania proponuję Ci odpalenie Geras of Wars na PC a potem UDK z sierpnia 2011. Source Engine ma modyfikacje, owszem, ale nie renderer. Jak to kiedyś powiedział Chmielarz - obecna wersja Unreal Engine powinna mieć przynajmniej nr 11 a, że EPIC zachował nr 4 dla nowej generacji to już ich problem. UE3 to obecnie jedna z nowszych generacji silników.

19.09.2011 21:19
Apokalipsis
😒
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

$erek47 --> Pogódź się z tym, że nie są to duże zmiany. Większość z tego co wymieniłeś to tzw. kosmetyczne i dobre jako dodatek DLC (m.in mowa tu o skórkach). Przypomina mi to "zmiany" w MW3, 2.. ale tak czy inaczej to jeszcze duża odległość. ;)

Edit: Co jak co, ale zmian jest "na pęczki" i chyba więcej trzeci Gears ich nie potrzebuje. ;) Wszystko zostało spełnione.

19.09.2011 21:42
odpowiedz
$erek47
52
Generał

o co Ci chodzi.. O te drobne zmiany w multi, fabułę, która nadal jest słaba(przypomnę, że Black Ops w porównaniu do poprzednich odsłon ma fabułę i to naprawdę dobrą)

W Black Opsa nie grałem, więc się nie wypowiadam o fabule w kampanii. Ale jak widzę już miałeś okazję zagrać w GoW3 i możesz powiedzieć, że fabuła jest słaba.

Zmiany w GoW3 są duże i różnica między GoW2 i GoW3 są widoczne. A mówienie, że jest to kotlet jest nie na miejscu. CoD wychodzi co roku, ma minimalne zmiany, a Activision tylko kosi forsę na marce.

19.09.2011 22:00
Kreek
odpowiedz
Kreek
65
Senator

Zmiany w Girsach są mniej więcej na poziomie tych z kolejnych codów. Jedyną, i to warto dodać dość istotną różnicą jest fakt, że Girsy nie wychodzą co roku.

19.09.2011 22:04
Apokalipsis
odpowiedz
Apokalipsis
59
Senator

różnica między GoW2 i GoW3 są widoczne.

Dla ciebie tak. Dla innych niekoniecznie.

Nie potrafisz się z tym pogodzić (zmiany.)? Serek..

19.09.2011 22:38
odpowiedz
ozoq
59
Generał

Gameplaye wygladaja pieknie. Pogralbym, pogral. Tez zauwazylem, ze zadna gra nie jest godna oceny 10. wyciaga sie lajtowe minusy, ktore niby maja obnizac ocene o oczko. To albo sie psize w minusach - brak przelomu, po prostu solidna produkcja albo sie stawia 10 a nie tlumaczy - kilka niedorobek.

Teraz cos z czym mi sie kojarza gearsy, ale nie probuje w ten sposob wzbudzac wojenki. wlasnie z tym co zostalo napisane w poscie 7. Glowny bohater wyglada jak bizon. bary 3 razy szersze niz dupa, brak szyi, ryj szerszy jak wyższy. Kloc. Nie ma tej zgrabności jak chociażby Kratos. Tak, musialem to dodac.

19.09.2011 22:41
odpowiedz
Econochrist
110
Nadworny szyderca

Ocena 9? Za co?

19.09.2011 23:25
odpowiedz
misiek8x
14
Legionista

Prawdopodobnie za grę Gears of War 3.
Niestety pewności nie mam, ale tytuł artykułu coś takiego sugeruje.
Może ktoś z redakcji raczy wyjaśnić ta tajemniczą kwestie.

19.09.2011 23:35
odpowiedz
ozoq
59
Generał

misiek8x :D headshot

19.09.2011 23:54
odpowiedz
Święty!
118
Konsul

Jakoś zupełnie nie rozumiem fenomenu GoWa... Pierwszej części nie byłem w stanie dograć chyba nawet do 1/3 bo tak mnie śmiertelnie nudziła.

20.09.2011 08:08
odpowiedz
Naczelnyk
141
Witch Hunter

I to jest gra multi na jesień, a nie jakieś nudne i drętwe BFy pozbawione klimatu:-).

I trzeba szykować kasę na polską wersję -ponoć- rewelacyjnej planszóweczki GoW od FFG.

20.09.2011 08:20
yazz_aka_maish
👍
odpowiedz
yazz_aka_maish
117
Legend

Bo pierwsza czesc GoWa byla tylko dobra i nic poza tym. W dniu premiery powodowala opad szczeny warstwa graficzna, ale sam gameplay nie zachwycal jakos szczegolnie. Gralem jakies 2-3 lata od premiery i tez sie dziwilem dlaczego zbiera takie wysokie noty, bo dla mnie to max. 7/10. Potem sie okazalo, ze sila drzemie w multi (jak HALO, kampania to dla mnie flaki z olejem, serio...)

Natomiast GoW2 to juz zupelnie inna para kaloszy. Bigger, better, more badass (czy jak to tam szlo) i sie sprawdzilo, bo gra zamiotla totalnie, nawet jesli mowa o kampanii. Dodatkowo mamy chyba najbardziej wzruszajaca scene w historii gier koputerowych, a jesli chodzi o strzelanki to juz na bank :P

Mniemam, ze trojka jest co najmniej tak zajebistra, a zapewne jest lepsza, EPIC wie co robi. A sam multik jest na lata.

20.09.2011 09:05
r_ADM
odpowiedz
r_ADM
199
Legend

W dniu premiery powodowala opad szczeny warstwa graficzna, ale sam gameplay nie zachwycal jakos szczegolnie.

Wlasnie gameplay zachwycal. Jedyne do czego przyczepiano sie w owym casie to dziurawa fabula.

20.09.2011 11:10
odpowiedz
_John_
5
Legionista

[53]

Było grać w multi lub kampanie w kooperacji z żywym graczem na najwyższych poziomach trudności.

Singiel to tylko dodatek a i tak dodatek miażdżący wiele wiele gier stricte singlowych.

20.09.2011 11:42
GimbusomNIE
odpowiedz
GimbusomNIE
77
Pogromca Gimbusów

Taki Wiedzmin 2 z karabinami

20.09.2011 14:10
odpowiedz
Drau
82
Legend

@GimbusomNIE [ gry online level: 3 - Legionista ] >Taki Wiedzmin 2 z karabinami

Chyba odwrotnie, bo to Gearsy pojawily sie na dlugo przed Wiedzminami.

20.09.2011 14:46
Patjan56
odpowiedz
Patjan56
1
Kot Palikota

Gearsy sa slabe, taka gra dla ludzi ktorzy oceniaja produkt po okladca. Grafika jest slaba, tak samo wygladalo U1 z 2007 roku.... Fabula denna i kiepska. Gra zasluguje na 7 poniewaz to niegotowy produkt.

20.09.2011 15:00
odpowiedz
_John_
5
Legionista

---> Patjan56 [59]

Grafika nie jest słaba to fakt. Nie jest też oprawą nowej generacji to drugi fakt.

Fabuła nie jest wybitna ale jak na grę akcji osadzoną w klimatach s-f jest wystarczająca i bije na głowę

niejeden wysokobudżetowy hollywoodzki film, to trzeci fakt.

A czwarty fakt to taki , że nawet jakby fabułą i grafika byłaby niezbyt dobra ( ale tak naprawdę trzymają poziom ) to gra i tak nie jest słaba

ponieważ najbardziej liczy się gameplay i zabawa z tego płynąca, multi , kooperacja w kampanii , te sprawy.

Singiel to tylko dodatek , a i tak dodatek lepszy niż niejedna wysokobudżetowa pełnoprawna gra stricte singlowa.

20.09.2011 15:20
Ictius
odpowiedz
Ictius
96
Generał

GRYOnline.pl

Mam nadzieję, że debilizm niektórych tutaj wypowiedzi jest zamierzony... Jaki k***a Wiedźmin 2 z karabinami? Po kiego uja porównywać wygląd Kratosa i postaci z Gearsów... Ludzie, opanujcie się trochę...

20.09.2011 19:00
odpowiedz
ozoq
59
Generał

Po kiego uja sie odzywasz jak nic nie wnosisz?

20.09.2011 19:37
Ictius
odpowiedz
Ictius
96
Generał

GRYOnline.pl

Bo człowieka krew zalewa jak ma takie posty czytać? Poza tym nie bulwersuj się tak. Złość piękności szkodzi.

20.09.2011 21:05
odpowiedz
Drau
82
Legend

@Niezmordowany [ gry online level: 22 - Konsul ] >Jeżeli dobrze wnioskuję na podstawie tego co się o tej grze dowiedziałem.. Dostaliśmy DOKŁADNIE to samo z lekkimi zmianami w fabule i 9? Idąc tym tropem każdy kolejny odcinek COD jest co najmniej znakomitą grą.

Polecam ZAGRAC, a nie tylko sie "dowiadywac", to moze zauwazysz, ze jednak Gearsy 3 to duzo nowych zmian, w porownaniu do czesci poprzednich.
Ale jesli jzu sie upierasz.. To DOKLADNIE to samo, co mowisz o gearsach, moznaby powiedziec o Resistance, o Uncharted, o LBP, Ratchet & Clank czy paru innych tytulach...

@Kreek [ gry online level: 28 - Senator ] >Zmiany w Girsach są mniej więcej na poziomie tych z kolejnych codów. Jedyną, i to warto dodać dość istotną różnicą jest fakt, że Girsy nie wychodzą co roku.

Taa... No bo to pezeciez nei gearsy wprowadzily tryb Hordy, ktory teraz wszyscym, lacznie z CoDami [w formie zombiakow], kopiuja. I to nei w Gearsach 2 mamy na ekranie 4x wiecej obiektow na ekranie, niz w pierwszej odslonie, przy zachowaniu swietnego frameratu na tej samej, odlat niezmiennej, maszynie. O wyzszej rozdzielczosci modeli, tekstur, ogromnej roznicy w wielkosci samych leveli to nawet nei wspominam... Sama mechanika tez ulegla przerobkom, choc nie rewolucyjnym - bo po co niby zmieniac i psuc potencjalnie cos, co jest swietne i sie sprawdza?
Ale co tam.. przeciez nic a nic sie nie zmienilo.. :)

21.09.2011 22:58
maxan
😍
odpowiedz
maxan
66
Pretorianin

jestem pod koniec 4 aktu - gra miażdży ! A do tego to multi bajka!

24.09.2011 13:34
victripius
odpowiedz
victripius
89
Joker

Gra jest po prostu znakomita, co dobitnie widać w ocenie. 9/10 to gra bliska ideału, a Gearsy takimi grami bez wątpienia są. Spoko recenzja :D

29.09.2011 08:53
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
121
The Highest

Bardzo się cieszę że fabuła jest przemyślana i kończy wątki , a nie na siłę zrobili coś żeby była kolejna część .

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze