Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 28 marca 2008, 11:48

autor: ROJO

Warhammer 40,000: Dawn of War - Soulstorm - recenzja gry

Każdy, kto kupi tę grę, otrzyma dwie nowe frakcje, ciekawy element strategiczny wynikający z konieczności podbijania kolejnych planet i księżyców oraz garść dodatkowych jednostek.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Zło, zniszczenie, herezja, chaos, ból, cierpienie i śmierć. Międzyplanetarne wojny pochłaniają miliony istnień ludzkich i tych ludzkich nie do końca. Owładnięte brutalnymi, nie mającymi końca wojnami nacje – zbierają krwawe żniwo. Skazują słabych na bolesną śmierć, nieposłusznych na niewyobrażalne tortury, a poległych na wieczne zapomnienie. Wszystko w imię przeróżnych idei, skrystalizowanych wizji, słusznych przekonań czy niepodważalnych racji. Coś mnie opętało? Nie. Podałem Wam tylko w telegraficznym skrócie ogólne realia panujące w uniwersum Warhammera 40.000. Przepełniona ponurą, gotycką atmosferą rzeczywistość. A wszystko zaczynało się tak niewinnie. Games Workshop, ręcznie rzeźbione figurki, kolorowe makiety, plansze i inne elementy wchodzące w skład gier bitewnych. Po latach wszystkie składniki doczekały się swych odpowiedników w świecie wirtualnym na ekranach komputerów. Od pewnego czasu możemy więc toczyć dopieszczone pod kątem audiowizualnym krucjaty w imię Imperatora. Zapraszam Was do świata, gdzie dobro przepadło, a egzystuje tylko śmierć i rozpacz. Jego nazwa – Soulstorm. Trzeci już (drugi samodzielny) dodatek do okrzykniętej strategią roku 2004 gry Warhammer 40.000 Dawn of War.

Kosmiczna otchłań, systemy gwiezdne oraz planety zamieszkałe przez różne rasy. Nagle pojawia się coś, co przykuwa uwagę wszystkich walczących i pozwala choć na chwilę stłumić żądzę krwi. Na chwilę... Pewna tajemnicza anomalia kosmiczna, która destabilizuje międzyplanetarną logistykę oraz skuteczną nawigację staje się obiektem zainteresowania zwaśnionych nacji. Każda z potęg, stara się zbadać na własną rękę przedziwne zjawisko oraz znaleźć w nim siłę i moc zdolną opanować cały wszechświat. Jako, że zaintrygowanych sytuacją jest wielu – nie obędzie się bez rozlewu krwi. Wracamy zatem do punktu wyjścia. Tak rozpoczyna się fabuła wspólnego przedsięwzięcia firm Relic i Iron Lore Entertainment. Na tym się również kończy. Jak sami zaraz zobaczycie, Soulstorm (z kilkoma wyjątkami) pozbawiony jest głębszego scenariusza.

Plansza do taktycznej części gry.

W przeciwieństwie do poprzedniego rozszerzenia – zatytułowanego Dark Crusade – w Soulstorm toczymy boje na trzech księżycach i czterech planetach. Każda z nich podzielona jest na kilka prowincji, których w sumie jest 31. Nie liczcie na nieoczekiwane zwroty akcji, złożone misje, armię zadań pobocznych czy wyjątkowe wytyczne. Cała rozgrywka polega na podbijaniu kolejnych prowincji konkretnych planet, zbieraniu z tego tytułu specjalnych bonusów, obwarowywaniu zdobytych terenów i dokupywaniu gwardii honorowej dla głównego wodza. Wszystko po to, by w końcu unicestwić każdą z 8 pozostałych ras. To wszystko. Chęć zaatakowania terytorium, na którym znajduje się główna baza przeciwnika oraz przejęcie prowincji z teleportem, umożliwiającym transport na inną planetę, stanowią wspomniane wyjątki.

Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6
Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6

Recenzja gry

Najnowszy dodatek do Civilization VI przynosi kilka nowych frakcji, sporo zmian wpływających na rozgrywkę i odrobinę niewykorzystanego potencjału. Czy warto dopłacać, żeby nasze miasta zalewały wody topniejących lodowców?

Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie
Recenzja gry Assassin’s Creed: Rebellion – mój drogi asasynie

Recenzja gry

Rebellion to niezwykła gratka dla oddanych fanów serii Assassin’s Creed… nie stroniących od gier pokroju Fallout: Shelter... którym podobają się awatary z Xboxa… i nie przeszkadza im masa grindu... który można przyspieszyć płacąc.

Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...
Recenzja gry Mutant Year Zero – XCOM, Original War i Fallout wchodzą do baru...

Recenzja gry

Roku 2018, co robisz? Przestań! My chcemy żyć, a Ty zasypujesz nas świetnymi tytułami na wiele godzin (oraz Falloutem 76). Jeszcze nie skończyliśmy Red Dead Redemption 2, a tu przyszła paczka z Mutant Year Zero od The Bearded Ladies...

Komentarze Czytelników (43)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
28.03.2008 15:49
odpowiedz
Ryslaw
163
Patrycjusz

Jedno pytanie - czemu w recenzji nie ma ani słowa o polskiej wersji? Zdecydowanie przydałoby się parę informacji na ten temat.

28.03.2008 15:52
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Ryslaw - recenzja gry była napisana w oparciu o angielską wersję gry. Tak bywa. Wiele gier, które recenzujemy, mamy wcześniej niż te, które mają swoją premierę w Polsce.

28.03.2008 15:52
👍
odpowiedz
Tomkow
61
Konsul
28.03.2008 15:53
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Tomkow - uuuuu. Z przyjemnością zabieram sie do lektury! Nie miałem okazji poznać tego tekstu mimo, że publicystyki czytam wszystkie. Wynika to z tego, że dla GOL-a zacząłem pracować dwa lata poźniej :-)

28.03.2008 15:55
😍
odpowiedz
Judith
83
Dr Judym

To, że jakiś tekst został opublikowany nie oznacza, że jest on dobry. Wystarczy porównać kulturę pisania np. na portalach zajmujących się profesjonalnie filmem, przepaść jest ogromna. To jest serwis zajmujący się profesjonalnie grami. Oczekuję więc stylu charakterystycznego dla dorosłego człowieka, dobrze znającego język polski, a w większości (bo jest na szczęście kilka dobrze piszących osób) otrzymuję teksty "od dzieciarni dla dzieciarni". O co zatem chodzi? Już kiedyś w komentarzu do tekstu Shucka sugerowałem, że może czas przestać się oglądać na "przeciętnego czytelnika", bo 12 czy 15-latek może jeszcze pewnych rzeczy nie wyłapywać, natomiast dorośli ludzie zwyczajnie się z was śmieją. Nie, nie na dużych portalach, na rozmaitych blogach albo serwisach należących do grupek zapaleńców - ludzi dorosłych, którzy mają jeszcze jakieś resztki przyzwoitości i pamiętają ze szkół czym jest poprawny styl.

Tyle, że tutaj ich nie zobaczysz, bo próba polemiki zawsze kończy się rozbrajającymi argumentami zahaczającymi o antyracjonalizm, czyli starym dobrym: "to tylko twoja opinia". Właśnie, że nie, to tak jakby się spierać czy 2+2=4. Tak jak w matematyce są aksjomaty, tak w naukach o języku mamy słowniki, reguły, kanony. Łatwiej jest jednak je uparcie ignorować, niż do nich zajrzeć, to wymaga wysiłku.

A w dzisiejszym świecie informacji nie trzeba być dobrym w swoim fachu, wystarczy krzyczeć odpowiednio długo i głośno, aż bzdet stanie się czymś doskonałym, zaś kłamstwo prawdą. Krytykanci się zmęczą, machną ręką i odejdą, bo szkoda im będzie czasu na mówienie do ściany. Teraz wiesz, dlaczego nie ma krytycznych opinii pod twoimi tekstami, w tym mojej?

28.03.2008 16:00
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Judith - wreszcie udało Ci się napisać coś, co nie jest przesączone w całości jadem. Post ciekawy.

28.03.2008 16:02
odpowiedz
zanonimizowany59755
77
Legend

"Przez niepoliczalne milenia" - od przebudzenia Slaanesha a zatem upadku i podziału Eldarów minęło 11 mileniów :)

"Zgłębiane tajniki ognia, stanowi ich podstawowy oręż" - ups

Aha - wyszedł już patch łatający exploity i bugi w multi? Podobno Siostry mogą osiągnąć nieskończone zapasy Wiary, a Dark Eldarom inni mogą się dobrać do zapasów duszy, miałem nadzieję że to zweryfikujesz.

28.03.2008 16:03
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Caine - tekst był napisany przed premierą patcha o którym wspominasz. Będzie o nim na pewno wzmianka w newsach albo w dziele "PLIKI" gry.

28.03.2008 16:07
odpowiedz
zanonimizowany59755
77
Legend

Rojo: oby nie czekali z wydanie łatki, może nawet się wtedy skusze na kupno. BTW: w chwili obecnej wszystkie poprzednie częsci można mieć za 20 zł. I jeszcze jedną grę się dostaje. Jaka polityka wydawnicza każe sprzedawać dodatek z niezbalansowanym multi i ździebko wtórną kampanią za 60 złotych?

28.03.2008 16:09
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Caine - rozumiem Cię doskonale. Udzerz do wydawcy! :-)

28.03.2008 16:13
👍
odpowiedz
zanonimizowany59755
77
Legend

Uderzę na allegro, jest kilka osób tak rozczarowanych że sprzedają BCM.

28.03.2008 16:14
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

hehe, fakt :-)

28.03.2008 18:35
odpowiedz
Larret
14
Legionista

Wybacz ROJO...
"Ubarwia on tekst i sprawia, że dana recenzja nie jest tylko i wyłącznie: poprawnym, lecz surowym, chłodnym i nie ciekawym tekstem."

nieciekawym

28.03.2008 18:58
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

spacjowało mi się:-) sorry

28.03.2008 19:04
odpowiedz
Larret
14
Legionista

28.03.2008 21:56
😁
odpowiedz
zanonimizowany59755
77
Legend

Coś mi się sypło w obliczeniach - oczywiście za wszsytkie poprzednie części zapłacimy 40 czyli de facto 30 zł w promocji. Usprawiedliwiam się brakiem Winter Assault.

29.03.2008 00:35
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Słuchajcie GOL-owicze: Nie będzie mnie do niedzieli wieczór (30.03.2008). Wstrzymajcie się więc z postami do tego czasu. Jak wrócę, dam Wam znać. Będę mógł wtedy od razu odpowiadać na Wasze pytania itp. Gorąco pozdrawiam. ROJO

29.03.2008 15:24
😒
odpowiedz
BJU
20
Legionista

Bezbłędny multiplayer?LOL czytałem na dow.rox.pl o błendach w SoulStorm wiec nie jest taki ,,Bezbłędny'' ,podam kilka przykładów np:używajac tańca arlekinki wszystkie zasoby znikaja do 0,jeśli matka przełożona SoB jej ciało znajduje sie na polu walki nie można wyprodukowac nowej,obserwator może używać mocy Dark Eldara i wiele innych..Pomniejszych jak np problemy z graniem w AUTODOPASOWANIE chodzi mi o to że niby juę się łaczysz i nic z tego...

29.03.2008 15:25
😒
odpowiedz
BJU
20
Legionista

Bezbłędny multiplayer?LOL czytałem na dow.rox.pl o błendach w SoulStorm wiec nie jest taki ,,Bezbłędny'' ,podam kilka przykładów np:używajac tańca arlekinki wszystkie zasoby znikaja do 0,jeśli matka przełożona SoB jej ciało znajduje sie na polu walki nie można wyprodukowac nowej,obserwator może używać mocy Dark Eldara i wiele innych..Pomniejszych jak np problemy z graniem w AUTODOPASOWANIE chodzi mi o to że niby juę się łaczysz i nic z tego...

29.03.2008 15:41
odpowiedz
SirAnen
28
Konsul

Jak widać :) Recenzje gry powinna sie dać komuś kto zna gre ( jej uniwersum, sformułowania)
Sam grałem w to i w wielu rzeczach porostu sie nie zgadzam :) Zalety i Wady - każdy ma swoje.
Ale poprawność językową oraz co za tym idzie - fachowy język recenzji w tym przypadku trochę zmienił sie na "swój styl" :) To wszystko :P

29.03.2008 21:47
odpowiedz
zanonimizowany469849
13
Pretorianin

Soulstrom ma podobne założenia jak Dark Crusade, a ja w przypadku tego drugiego w singlu nigdy się nie nudziłem. Aktualnie czekam na dostawę swojej wersji dodatku i zapewne jak wcześniej tutaj również będę się świetnie bawił. Poza tym, do zarzutu na "budowanie od razu wszystkiego": ciekawe jak autor tekstu wyobraża sobie podbijanie prowincji bez takiej możliwości? Jedynym wyjściem byłoby ograniczenie rozbudowy również komputerowi ale według mnie popsułoby to przyjemność płynącą z zabawy. W DC się to sprawdziło bardzo dobrze, więc liczę, że i tu będzie podobnie. Jak zwykle pierwsze przejście gry zafunduję sobie Space Marines (moi ulubieńcy) :-D

Art75 moim zdaniem grafika nadal trzyma bardzo dobry poziom, przynajmniej nie jest tak, jak w większości obecnych gier, że jest jedyną cechą przyciągającą do tytułu.

30.03.2008 10:00
😍
odpowiedz
Otton_von
10
Konsul

Gra w multi jest nudna tak ja Dark Crusade :/

30.03.2008 15:57
😁
odpowiedz
zanonimizowany47980
118
Generał

Gra w multi jest nudna tak ja Dark Crusade :/

Dlatego, że nie możesz nikogo pokonać?

30.03.2008 21:13
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

BJU - Wszystko powinno być naprawione dzięki patchowi, o którym wspomniał wcześniej Caine.

30.03.2008 21:26
odpowiedz
_Luke_
202
Death Incarnate

ROJO -> Piszac w powazej recenzji "bezbledny multiplayer", gdy sytuacja wyglada tak jak napisal BJU osmieszasz sie. Wychodzi tutaj, ze albo nie masz pojecia o czym piszesz albo robisz to celowo. Owszem, patch dopiero MA BYC, ale nikt nie powiedzial, ze zlikwiduje wszystkie karygodne bledy, ktorymi obarczony jest SS.

30.03.2008 23:27
odpowiedz
Dowodca_Pawel
63
CDP

Ja tam takich czytelników przy swoich tekstach jak Judith, Tomkow czy Lindil bardzo chciałbym mieć, nawet jeśli by się "czepiali" :). No ale wiem ROJO, że im podziękowałeś (przynajmniej tym dwóm ostatnim) ;).

angalo -> Kampania jest słaba, bardzo słaba. Marginalne ilości fabuły (de facto jedynie przy stolicach), brak logicznego wyjaśnienia, czemu siostry walczą z gwardią i space marines, i na odwrót (bo jak dla mnie wytłumaczenie tego brakiem posłuszeństwa, lub fanatyzmem jest pójściem na wieeeelkie skróty) sprawiają, że równie dobrze możesz rozegrać te 30 bitew w trybie potyczki. W sumie nawet brak rozwoju postaci i bonusów nie będzie straszny, bo będzie więcej trybów gry. Tak więc wątpię by ktoś przeszedł tę kampanię więcej niż raz, jako rozbudowany trening jedną z nowych frakcji.

A grafika jest poprawna, choć dodatek podwyższył lekko wymagania, a raczej kuleje pod względem optymalizacji (tak samo jak to miało miejsce w przypadku rozszerzenia CoH). Irytująca jest woda, w sprawie której nic nie zrobili przez 3 dodatki (i wątpię by engine był tutaj wielką przeszkodą, choć może). No i jak ktoś chce sobie przejść wszystkie 4 składowe serii to musi przygotować 11 GB miejsca, bo ani DC ani SS nie mogą się "zintegrować" z podstawką.

31.03.2008 10:48
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Ja tam takich czytelników przy swoich tekstach jak Judith, Tomkow czy Lindil bardzo chciałbym mieć, nawet jeśli by się "czepiali" :).

Dowodca_Pawel - Wiedz, że szanuję wypowiedzi podanych przez Ciebie osób. Nawet jeśli w pewnych sprawach trochę marudzą - biorę to pod uwagę. Staram się wyciągać wnioski z tego co piszą. Wiem, że chcą dobrze. Podoba mi się, że chce im się dokładnie badać i sprawdzać moje teksty, by potem wyrażać swoje opinie, uwagi, rady, propozycje, itp. Mają do tego pełne prawo i jestem im wdzięczny, że to robią.

31.03.2008 15:55
odpowiedz
ROJO.
127
Magia Kontrastu

Judith - Poszperałem sobie trochę w starociach i odnalazłem swój tekst pt. "Online: Wirtualne społeczeństwa". Jakie było moje zdziwienie, że Ci się ten tekst spodobał. Miłe zaskoczenie ...

05.04.2008 12:47
😊
odpowiedz
zanonimizowany545301
2
Junior

z wygladu wogole nie przypomina poprzedniej czesci(jest o wiele gorsza od tej) ta gra powinna byc hitem na skale roku 2008

27.04.2008 17:12
😃
odpowiedz
krol nazguli
3
Junior

9 ras ! nieźle ,nieźle

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze