Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 19 października 2004, 22:40

autor: Juju

Pro Evolution Soccer 4 - Piłkarski ideał?

PES4 bardzo wiernie oddaje ducha piłkarskiej rywalizacji. Obcowanie z tą grą potrafi przysporzyć naprawdę wielu niezapomnianych emocji. Grając w PES4 można odnieść wrażenie uczestnictwa w meczu i rozgrywania piłki na prawdziwej murawie.

Recenzja powstała na bazie wersji PS2. Dotyczy również wersji XBOX

Kolejny sezon zaciętej rywalizacji między seriami „Pro Evolution Soccer”, a „FIFA Football” rozpoczęty. Jak dobrze wiecie, obie serie traktują o tym samym, czyli o najpopularniejszym (najprawdopodobniej) sporcie na kuli ziemskiej zwanym piłką nożną. Co ciekawe, obie powstają poza Europą - kontynentem, na którym cieszą się chyba największą popularnością. „Pro Evolution Soccer” tworzone jest bowiem w tzw. „kraju kwitnącej wiśni” przez Konami Computer Entertainment Tokyo, natomiast „FIFA Football” powstaje w kanadyjskim oddziale Electronic Arts. A więc wychodzi na to, że rynek interaktywnych piłek nożnych zdominowały firmy z krajów, których drużyny narodowe większych sukcesów na arenie międzynarodowej raczej nie odnoszą. Paradoks?

Na okładce Pro Evolution Soccer 4 widnieją postacie Thierry’ego Henry, Francesco Totti’ego oraz najbardziej rozpoznawalnego sędziego na świecie – pana Pierluigi Colliny. Konami stosuje coraz lepsze chwyty marketingowe, próbując zainteresować swoją pozycją coraz szerszą część fanów piłki nożnej. Na oficjalnej stronie internetowej „PES4” (http://www.pes4.net/), w dziale Trailer zobaczyć można bardzo ciekawą i zabawną zarazem reklamę gry, którą emitowano najprawdopodobniej na terenie Wielkiej Brytanii. Nie zamierzam popsuć zabawy, więc jeśli jeszcze jej nie widzieliście – chyba najwyższy czas! Zdradzę tylko, że w roli głównej występuje wspomniany już wcześniej Thierry Henry. Kampanie marketingowe i nieustanne dążenie do poprawy jakości swoich produktów przynoszą najwyraźniej zamierzone efekty. Jak podała niedawno firma Konami, pierwszego dnia do europejskich sklepów wysłano łącznie 1,5 miliona egzemplarzy PES4! Tym samym, najnowsza odsłona serii pobiła nakład poprzedniej części o ponad połowę. A więc popyt rośnie, oczekiwania graczy z pewnością także.

Grę „Pro Evolution Soccer 4” rozpoczyna ciekawe intro początkowe, zdecydowanie najładniejsze i najbardziej efektowne z wszystkich gier z tej serii. Animacja oddaje ducha piłki nożnej, prezentując zaciętą rywalizację na stadionie, a także żywiołowe reakcje zgromadzonych na trybunach kibiców. Całość wygląda bardzo oryginalnie. Rozpoczęcie gry ujawnia pierwszą zmianę, którą wprowadzono w czwartej części gry. Może nie najistotniejszą z punktu widzenia fana piłki nożnej, ale z pewnością pozytywną. Otóż, tym razem twórcy gry zdecydowali się odciąć od muzyki, którą do tej pory można było usłyszeć w grach z serii Pro Evolution Soccer. W poprzednich częściach z głośników płynęły dość kontrowersyjne, moim zdaniem, brzmienia zbliżone do dyskotekowego, wręcz „manieczkowego” klimatu. W czwartej części PES motywy muzyczne nawiązują klimatem do muzyki rockowej, co powinno ucieszyć większość graczy. Nie gustuję akurat w tego rodzaju muzyce, ale przyznaję, że słucha się tego o wiele przyjemniej, niż utworów znanych z poprzednich odsłon serii.

Przejście do menu głównego z pewnością zaskoczy większość fanów serii. Teraz, jest ono bowiem o wiele bardziej eleganckie, a co za tym idzie – zdecydowanie bardziej czytelne. Tym razem, KCET postawiło na obrazki symbolizujące poszczególne tryby gry. Trzeba przyznać, że menu wygląda przyjemnie, a przede wszystkim – przejrzyście. Dostępne tryby gry to: Training (trening czyni mistrza), Match (rozegranie szybkiego meczu z konsolą lub znajomym – miło, że dostępna jest opcja szybkiego, losowego wybrania drużyny!), Master League (zabawa rozpoczyna się w drugiej lidze i obejmuje udział w rozgrywkach ligowych oraz pucharowych, a także oznacza konieczność zarządzania klubem piłkarskim – pozyskiwanie nowych zawodników i ich trening), League (siedem dostępnych lig), Cup (mistrzostwa świata, puchary regionalne lub Konami Cup - dowolnie dostosowane rozgrywki pucharowe). Oczywiście jest także menu Options, w którym udostępniono wszelkie możliwości konfiguracji gry oraz sklepik z gadżetami, a także opcja Edit, dzięki której można zmieniać nazwiska zawodników, ich wygląd oraz stroje drużyn.

Konami postarało się tym razem o wykupienie kolejnych licencji – w nowej wersji gry jest już 56 oryginalnych zespołów piłkarskich. Zapewne minie jeszcze sporo czasu zanim wszystkie elementy gry będą autentyczne, ale miło, że z roku na rok seria posuwa się do przodu. Nie ukrywajmy jednak faktu, iż właśnie brak oficjalnych licencji (a w praktyce zmyślone nazwy drużyn itp) stanowi wciąż jedną z najpoważniejszych wad „Pro Evolution Soccer”.

Przed rozpoczęciem meczu (a jeszcze w trakcie wczytywania się gry) prezentowany jest stadion, na którym rozegrane zostanie spotkanie. Konami włożyło sporo pracy w przygotowanie aren, na których odbywa się zacięta rywalizacja. Każdy z dostępnych stadionów jest inny i choć może nie widać tego dokładnie podczas samej rozgrywki, to jest to wyraźne właśnie przed rozpoczęciem spotkania. Bardzo miło, że podczas, gdy piłkarze szykują się do wyjścia na murawę, na ekranie wyświetlane są ikonki informujące o warunkach pogodowych. Co do wpływu tych informacji na sama rozgrywkę to ciężko się wypowiedzieć, ale sam fakt potrafi niewątpliwie ucieszyć :-)

Co do nowinek w PES4 - jedną z nich jest postać sędziego, który wreszcie pojawia się na murawie boiska i biega za piłką, przyglądając się dokładnie rozgrywce. Warto także odnotować wprowadzenie do gry możliwości wykonywania rzutów wolnych przez dwóch zawodników – tzw. pośrednich. Naprawdę bardzo sympatycznie. W stosunku do poprzednich części, z pewnością poprawiono system odpowiedzialny za przywilej korzyści. W PES4 działa już bez najmniejszego problemu. Ponadto, nieźle potrafi zaskoczyć moment, w którym pada gol z tzw. spalonego. Zawodnicy cieszą się, że piłka wylądowała w bramce, a razem z nimi cieszy się gracz. Radość nie trwa jednak długo, bo nagle pojawia się sędzia liniowy i sygnalizuje, że bramka została zdobyta z pozycji spalonej. Wynik nie ulega więc zmianie. Szkoda, ale z drugiej strony super! Brawo Konami!

Grafika podczas meczu jest naprawdę dobra, a animacja postaci zawodników wyjątkowo przekonywująca. Gra się bardzo przyjemnie, bo rozgrywka w PES4 jest niesamowicie płynna i dynamiczna. Zawodnicy zachowują się realistycznie, widać od razu, że „wyposażono” ich w szeroką gamę zaskakujących ruchów i możliwości reagowania na zmieniające się z sekundy na sekundę tempo meczu. Miło, że zawodnicy sygnalizują sędziom nieprawidłowe zagrania, spalone. Po ich sposobie poruszania się, widać momentami zrezygnowanie lub wręcz ambicję walki do ostatniej chwili.

Jeśli chodzi o oprawę audio-wizualną to tej grze naprawdę niewiele można zarzucić. Nie zamierzam jednak ukrywać faktu, że PES4 wciąż wygląda i brzmi nieco gorzej niż konkurencja. Nie oznacza to wcale, że gra prezentuje się kiepsko. Jest po prostu inaczej, w zupełnie innym stylu i wciąż na trochę mniejszą „skalę”. Konami powinna jednak poprawić nieco animację postaci podczas powtórek – w trakcie tych sekwencji zawodnicy potrafią poruszać się trochę zbyt sztywno, niczym... terminatorzy. Ale ten zarzut dotyczy tylko i wyłącznie powtórek, podczas faktycznej rozgrywki jest po prostu wspaniale. W trakcie powtórek zauważyć też można niskiej jakości bitmapy na trybunach – to także potrafi nieco popsuć humor, ale chyba trzeba się przyzwyczaić i przymknąć oczy.

W PES4 momentami potrafi zaskakiwać zachowanie bramkarzy, a dokładniej – brak jakiegokolwiek zachowania. Chodzi o moment, w którym piłkarz oddaje niecelny strzał na bramkę. Konsola wie dobrze, że gola nie będzie i czasami, jakby świadomie nie wydaje bramkarzowi instrukcji do wykonania ruchu. Potrafię zrozumieć, że niektóre akcje nie mają żadnej szansy na powodzenie i właśnie wtedy bramkarz nawet się nie rusza, bo dobrze wie, że nic z tego nie będzie (a po co ma się dodatkowo męczyć). Ale w Pro Evolution Soccer 4 zdarzają się akcje, które takimi (nie)pewniakami wcale nie są – przynajmniej z punktu widzenia obserwatora – a bramkarz potrafi „bezczelnie” stać. Nie zdarza się to często, ale jednak momentami potrafi trochę zdenerwować. Zwłaszcza, jeśli wygląda na to, że właśnie strzelają nam gola (choć wcale tak nie jest), a bramkarz nie wykazuje żadnego zainteresowania.

Aby zejść z murawy boiska jako drużyna zwycięska, należy z uporem dążyć do celu i próbować wykorzystać każdą nadarzającą się sposobność. Piłka nożna to gra zespołowa i dokładnie tak samo jest w przypadku PES4. Przedarcie się przez boisko jednym zawodnikiem jest praktycznie niemożliwe. W tej grze koniecznością są dokładne podania i dośrodkowania. Należy uparcie i konsekwentnie rozpracowywać przeciwnika, aby zakończyć akcję efektownym golem, najlepiej lobująć bramkarza wychodzącego naprzeciwko naszemu napastnikowi.

PES4 bardzo wiernie oddaje ducha piłkarskiej rywalizacji. Obcowanie z tą grą potrafi przysporzyć naprawdę wielu niezapomnianych emocji. Grając w PES4 można odnieść wrażenie uczestnictwa w meczu i rozgrywania piłki na prawdziwej murawie. Nie oglądania relacji sportowej, ale właśnie uczestnictwa w tym wydarzeniu. Piłka toczy się rewelacyjnie. O wiele lepiej niż było to w poprzednich częściach. A zaciętą rywalizację na boisku po prostu czuć w każdym momencie rozgrywanego spotkania. To niewątpliwie jedna z najlepszych gier sportowych, a jednocześnie jedna z najbardziej uzależniających gier dla dwóch osób. Nie zmienia to faktu, że grono fanów gier piłkarskich było i będzie podzielone, podobnie zresztą jak grono moich znajomych.

PS. W wersji na konsolę Playstation 2 brakuje niestety trybu rozgrywek sieciowych. Konami zapowiada, że będzie on dostępny w wersji na konkurencyjną platformę Xbox. Usługa Xbox Live zdobywa od jakiegoś czasu coraz większą popularność, a tryb rozgrywek sieciowych PES4 może ją zwiększyć jeszcze bardziej. Tym niemniej, wielka szkoda, że wersja na najpopularniejszą w Europie konsolę takowej funkcji niestety nie posiada. Ciężko to zrozumieć, ale trzeba się z tym pogodzić. Powiedzenie „jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” wydaje się być najbardziej rozsądnym wytłumaczeniem zaistniałej sytuacji.

Wojciech „Juju” Szajdak

Samuraai wtrąca:

PES 4 jest moim zdaniem ewidentnym krokiem na przód w stosunku do poprzedniej części. Wyeliminowano chyba wszystkie błędy z PES 3, a mam tu na myśli głównie: mało inteligentne podania (przyznacie, że często się zdarzały), do przesady odgwizdywane „ręki” w polu karnym przeciwnika i sędziowanie wołające o pomstę do nieba (chyba największa bolączka poprzedniej edycji). Tokijski zespół Konami znany jest z tego, że w każdej części coś poprawi, ale – bądźmy szczerzy – przy okazji coś zepsuje. Tym razem nawet słaby teoretycznie bramkarz potrafi wybronić nieprawdopodobną sytuację, a niektóre jego reakcje są szybkie jak błyskawica (widocznie chłopak nadrabia lenistwo dające się we znaki przy okazji niecelnych strzałów, opisane przez Juju). Cieszy masa nowych animacji i zagrań, oraz coraz większe przywiązanie serii PES do szczegółów i typowo piłkarskich smaczków jak chociażby to, że po kontuzji zawodnika zniesionego na noszach gramy w dziesiątkę i po chwili dopiero dowiadujemy się czy zawodnik wróci na boisko. Brawo, Konami! Najlepsza część. Pod każdym względem.

Pro Evolution Soccer 4 - recenzja gry
Pro Evolution Soccer 4 - recenzja gry

Recenzja gry

PES4 jest grą wielką, w dosłownym tego słowa znaczeniu. O jej sile stanowi niezwykły gameplay. Grając w nią odnosi się wrażenie uczestnictwa w prawdziwym spotkaniu meczowym.

Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?
Recenzja gry FIFA 19 – najlepsza odsłona ostatnich lat?

Recenzja gry

Dzięki licencji na Ligę Mistrzów oraz dającym zaskakująco dużo frajdy trybom „House Rules” FIFA 19 zrobi furorę przy spotkaniach z zakochanymi w futbolu znajomymi. Szkoda tylko, że w modułach dla samotnych graczy innowacji nie ma praktycznie wcale.

Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon
Recenzja gry FIFA 18 – kolejny udany sezon

Recenzja gry

FIFA 18 proponuje spokojną ewolucję dotychczasowych rozwiązań. Mamy zmiany w trybie fabularnym, karierze, poruszaniu się zawodników i tempie akcji, ale rewolucji tu nie uświadczycie. Tylko czy to źle? W końcu zwycięskiego składu się nie zmienia…

Komentarze Czytelników (47)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.10.2004 18:22
odpowiedz
zanonimizowany180477
9
Centurion

W najnowszym numerze PSX Extreme znalazła się recenzja PES4 i wersja na Xb została oceniona "pół oczka" wyżej od wersji na PS2 (9 vs 9=) - ciekawy jestem, czy werdykt wydali na podstawie bety czy mieli już dostęp do wersji sklepowej. I wcale nie chodzi o support Xb Live (cytat z recenzji: "Ocena wersji na konsolę MICROSOFTu NIE UWZGLĘDNIA zabawy przez Internet") - przede wszystkim recenzent chwali sobie lepszą oprawę graficzną w wersji na Xb oraz ultrapłynną animację.

To było info dla tych, którzy PE nie czytają a byli ciekawi pierwszych ocen :)

23.10.2004 18:25
odpowiedz
volvo95
46
Legend

W recenzji w PSXie napisali , że jeżeli nie będzie lagów zbytnich na necie podczas grania w Xbox Live to ocena idzie 10- ....

BTW. Jak sie mówi PCtowcom , że na PC gra sie do dupy , bo klawiatura i te sprawy , to mówią że przecież na PC można grać na padzie ... A jak coś to podają argumenty , że w daną gre nie da sie grać na klawiaturze ...

23.10.2004 18:50
😍
odpowiedz
MAROLL
79
Keepin' It Real

rałem w PES'a 3 i był GITARA jeżeli PES 4 jest jeszcze lepszy to nie wiem czy będzie można oderwać się od tej gry. A co dopiero będzie Gdy wyjdzie PES 5 a zapowiezieli już 6! OBŁĘD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

23.10.2004 18:56
👍
odpowiedz
volvo95
46
Legend

MAROLL --> PES4 jest o WIELE lepszy od PES3 !!!

24.10.2004 08:18
😱
odpowiedz
zanonimizowany171918
19
Centurion

Pierwszy kontakt z gra nie zrobil na mnie dobrego wrazenia moze zbyt dlugo gralem w PES3 ale trzeba sie bedzie przyzwyczajic do 4

24.10.2004 08:52
👍
odpowiedz
volvo95
46
Legend

Drakan --> Jest sporo zmian , trzeba sie uczyć grania od nowa ... Im więcej będziesz grał tym bardziej ci sie będzie podobała :)

BTW. Jakby ktoś miał jakiś problem to jest wątek o PESie :)

24.10.2004 14:24
😃
odpowiedz
MAROLL
79
Keepin' It Real

Ginter !!!------>
Ale natrudziłeś się powiedziałes tylko ,, Nie podoba m się ona'' ,kto ci sie nie podoba twoja dupa??

24.10.2004 14:32
odpowiedz
yasiu
178
Legend

uwaga do korekty - z tego co wiem, intro zawsze jest poczatkowe... a poczatkowe intro to maslo maslane :)

24.10.2004 14:56
😒
odpowiedz
MAROLL
79
Keepin' It Real

Największą wadą PES jest to że nie posiada licencji i nie ma w nim prawdziwych drużyn czego nie można zarzucić FIFIE

24.10.2004 14:59
odpowiedz
volvo95
46
Legend

Tylko że ta wada jest mało ważna :)

24.10.2004 15:20
odpowiedz
settogo
4
Generał

MAROLL--> Od tego jest banalny edytor. Już się nie mogę doczekać na premiere, nosi mnie jak cholera, dlatego wczoraj zainstalowałem Euro2004-życiowy błąd, imho lepsza była FIFA98 - przynajmniej można było pograć na hali, a podczas gry (nie mówie w przybliżeniach na twarze, czy w replayach) grafika trochę gorsza.

24.10.2004 22:40
😉
odpowiedz
zanonimizowany80595
12
Legionista

Do niektorych gier klawiatura w ogole sie nie nadaje i albo sie z tym godzisz albo je sobie odpuszczasz.

Do nielicznych gier, jak sam przyznales, klawiatura nie nadaje sie w ogole, ale do tysiecy gier nie nadaje sie pad...

smieszna teoria :), skoro PES jest tez na PC to jest na PC i juz :), a fifa, coz...szkoda, ze EA co roku dodaje tylko ladne opakowanie i nic wiecej.

Tylko? Gdybys napisal "glownie" nie mial bym nic przeciwko, takie twoje zdanie. Ale absolutne wykluczanie postepu Fify jest najzwyczajniej smieszne. Czy w Fifie 96 byl tryb kariery, kontrola zawodnikow bez pilki oraz "first-touch-control" (czy jakos tak) ?

Podobnie jest z Codemasters i Colinem, ale to juz inna historia.

Podobnie ale jednak inaczej bo tu z kazdym wydaniem dostajemy ladnego kopa wymagan sprzetowych...

24.10.2004 22:41
👍
odpowiedz
zarith
197

na klawiaturze gra mi sie o wiele lepiej niz na padzie:)

24.10.2004 22:44
odpowiedz
volvo95
46
Legend

Czy w Fifie 96 byl tryb kariery, kontrola zawodnikow bez pilki oraz "first-touch-control" (czy jakos tak) ?

No super - potrzebowali tylko 9 lat żeby wprowadzić te 3 rzeczy :)

25.10.2004 16:03
odpowiedz
zanonimizowany80595
12
Legionista

o zarith... jestem ciekaw twoich manualnych drazkow na klawiaturze...

volvo - to byl przyklad...

03.11.2004 10:11
👍
odpowiedz
zanonimizowany198523
1
Legionista

Zajebista gra dogania fife albo jest lepsza

03.11.2004 10:11
😊
odpowiedz
zanonimizowany198523
1
Legionista

nie mogę się doczekac wersji na komputer

04.11.2004 17:50
odpowiedz
zanonimizowany198797
1
Junior

fifa może się schować 4 czy 5 a może i być nawet 10 ale pes4 ma to coś

04.11.2004 18:02
odpowiedz
False
24
Generał

Ta mam PES 4 i przygniata mnie w ziemie... Jest niesamowity, przestalem grac w fife od wyjscia wersji 2002, a w PES gram od wyjscia 2. =)

05.11.2004 16:29
👍
odpowiedz
krzynier
117
24 znaków

EXXXRRA gierka naprawdę. Dopracowana grafa, fajna muza.
POOOLECAM!!!

05.11.2004 16:33
odpowiedz
zanonimizowany184481
14
Konsul

No i Cena tez jest zajebista cena: 259,90 PLN. NIe czytalem dokladnie recenzji, ale na dole jest napisane ze bedzie multiplayer i tu nasuwa sie pytanie jaki ? czy tylko na jednym kompie? czy moze zas przez neta ?

05.11.2004 20:38
odpowiedz
maciek_ssi
132
false nine

nie ma multi na ps2, jedynie multitab na osiem osob

05.11.2004 20:58
👍
odpowiedz
zuromil
107
Człowiek Jazda

Tak PES 4 to jest ideal! (przynajmniej dla mnie)! i pluje kazdemu graczowi FIFY flegme prosto z serca w twarz bo graja w fife! wiem ze to troche nieladnie bo kazdy ma swoj gust ale niech wiedza co czuje! Bo traca naprawde wiele! moze Fifa ma te licencje ale za to nie ma najmniejszego polotu przy PES-ie! dla mnie nie liczy sie wykonanie (no moze w malym stopniu) ale naprawde liczy sie gra!!!! I to co mi sie widzi w PES to to ze najprostrze kiwki wykonuje sie za pomoca "krzyzaka" albo galki analogowej! i to wlasnie czyni nasz swiat pieknym i kolorowym!

05.11.2004 21:01
👍
odpowiedz
zuromil
107
Człowiek Jazda

I prosil bym wiecej takich watkow! zalozyl bym sam ale jak znam zycie bedzie zalosny i niegodny uwagi! bo beda w nim powypisywane bzdury i glupoty! tak to caly ja :( i musze z tym zyc!

08.11.2004 21:48
👍
odpowiedz
zanonimizowany199834
1
Junior

Gra jest swietna nawet wczesniejsza czesc jest tez bardzo grywalna

10.11.2004 10:08
odpowiedz
maciek_ssi
132
false nine

draska: powiedz mi, jaki zwiazek ma twoj screen do pro evo?

16.01.2005 01:16
👍
odpowiedz
zanonimizowany221509
1
Junior

PES mam ja dałem za nią 239 w media ale to się opłacało na takie gry nie szkoda kasy jest jeden mankament zauważcie jak dajecie strzł na brame np:z 12m one sa troche ślamazarne w 3 ta piłka szła jak bomba a tu jakoś powoli ale taki szczegół da sie ominąć teraz czekam aż Konami wyda w palu Metal Gir Solid 4 ja terz trzeba mieć jak PES te gry poprosty żądza

16.01.2005 07:52
😉
odpowiedz
volvo95
46
Legend

To ja strzelam bomby z 30 metrów, a ty nie możesz z 12 ? Coś chyba nie umiesz strzelać ...

29.01.2005 12:44
😊
odpowiedz
zanonimizowany227112
1
Junior

Wie ktoś gdzie moge znaleść poprawne nazwy drużyn,stadionów i piłkarzy.
Jak coś wiecie piszcie:
matys003@interia.pl

12.02.2005 00:34
odpowiedz
zanonimizowany226639
2
Junior

Wolę pograć w Muppyego niż w to gówno. Ta gra to szajs

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze