Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 marca 2018, 17:00

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Recenzja gry A Way Out – bo do ucieczki trzeba dwojga

Przygodówka, skradanka, chodzona bijatyka, samochodówka, strzelanka - A Way Out co krok zaskakuje nowymi mechanikami, dzięki którym kilkugodzinna kooperacyjna przygoda mija szybko i przyjemnie.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji PC, XONE

PLUSY:
  1. fabuła wprawdzie początkowo nie porywa, ale nadrabia to w finale;
  2. powalająca różnorodność rozgrywki, niepozwalająca nawet na chwilkę nudy;
  3. spore różnice w zadaniach obu bohaterów oraz lekka nieliniowość, dzięki czemu tytuł można z zainteresowaniem przejść dwukrotnie;
  4. świetne, filmowe podejście do przedstawiania akcji oraz podziału ekranu;
  5. solidna oprawa wizualna, która nie musi się niczego wstydzić na tle produkcji AAA;
  6. jedna kopia wystarcza, by grać przez sieć ze znajomym.
MINUSY:
  1. chciałoby się, by całość trwała ciut dłużej;
  2. w trybie sieciowym przytrafia się rwanie ekranu.

Wiele można powiedzieć o Electronic Arts, ale trzeba przyznać, że program wspierania twórców niezależnych EA Originals okazał się wielkim sukcesem. Mali, ale ambitni autorzy otrzymali potężne wsparcie, którego nie mogą się nachwalić, samo Electronic Arts stosunkowo niskim kosztem poprawia swój negatywny wizerunek, a gracze dostają świetne tytuły, które w innym wypadku mogłyby nie powstać wcale albo prezentować się znacznie mniej ciekawie. To właśnie ze współpracy między korporacją, kojarzoną z seriami The Sims, Need for Speed, FIFA czy Battlefield, a niezależnymi studiami zrodziły się takie perełki jak Unravel czy Fe, a teraz także najnowsza produkcja Josefa Faresa, twórcy Brothers: A Tale of Two Sons.

A Way Out to na pierwszy rzut oka typowa, mocno oskryptowana gra akcji, wyróżniająca się głównie tym, że można w nią grać wyłącznie w duecie. To jednak tylko pierwsze wrażenie, które dość szybko mija, ujawniając, że jest to tytuł będący czymś znacznie więcej niż kooperacyjną kalką Uncharted. Po poznaniu historii dwóch uciekinierów w pełni rozumiem, dlaczego podczas pamiętnego przemówienia na gali Game Awards 2017 Josef Fares twierdził, że jest tak pewny swojej gry, iż będzie jej bronić nawet wtedy, gdy cały świat uzna ją za niewypał.

O dwóch takich, co uciekli z więzienia

W A Way Out wcielamy się w dwóch mężczyzn z różnych środowisk, których drogi zeszły się w... zakładzie karnym. Vincent to opanowany i stawiający na rozwagę bankier, zaskakująco dobrze odnajdujący się w stresujących sytuacjach. Leo od małego egzystował na ulicy i prowadził przestępczy żywot, który zahartował go, nauczył bezwzględności i tego, że często lepiej najpierw działać, a dopiero potem myśleć. Mimo początkowej niechęci do siebie panowie szybko odkrywają, iż mają ze sobą coś wspólnego – obaj trafili za kratki z powodu działań tej samej osoby. Więźniowie postanawiają więc połączyć siły i najpierw odzyskać wolność, a następnie odnaleźć i ukarać tego, który zrujnował im życie.

Recenzja gry A Way Out – bo do ucieczki trzeba dwojga - ilustracja #1
Klasyczna współpraca – Vincent odwraca uwagę, a Leo w tym czasie przekrada się.
Recenzja gry A Way Out – bo do ucieczki trzeba dwojga - ilustracja #2
Większa część historii to retrospekcja – pomiędzy rozdziałami wracamy na pokład samolotu, gdzie bohaterowie snują swoją opowieść.

Materiały przedpremierowe nie robiły z tego żadnej tajemnicy, więc nie zdradzę zbyt wiele, pisząc, że naszemu duetowi w końcu udaje się zbiec z placówki resocjalizacyjnej, a fabuła niczym ze Skazanego na śmierć zmienia się w bardziej typowe kino akcji, które przenosi bohaterów do różnorodnych lokacji – od szpitala miejskiego, przez amerykańskie lasy, po dżunglę.

Opowieść przez gros czasu nie robiła na mnie większego wrażenia, poprawnie przechodząc od jednego typowego motywu do kolejnego. Relacje między protagonistami stopniowo ulegały ociepleniu, panowie uczyli się coraz bardziej sobie ufać, nie zapominając przy tym o regularnym wzajemnym dogryzaniu. Spokojniejsze fragmenty pozwalały zapoznać się bliżej z ich motywacjami oraz rodzinami, podczas gdy sekwencje akcji nie dopuszczały do pojawienia się znużenia. Wszystko jednak odbywało się w rytm znajomych taktów – dobrze zagranych i przyjemnych dla ucha, ale nie porywających do tańca.

Recenzja gry A Way Out – bo do ucieczki trzeba dwojga - ilustracja #3
W sekwencjach skradankowych ważne jest zgranie w obezwładnianiu strażników.

Mój odbiór opowieści wyraźnie poprawił się jednak dzięki finałowym rozdziałom, które dość mocno minęły się z tym, czego się spodziewałem, i zdołały mnie bardzo pozytywnie zaskoczyć. Warstwę fabularną gry oceniam więc koniec końców pozytywnie. Historia nie jest w żadnym razie ambitna, ale wciąga i zapewnia porządną rozrywkę. Jednak to nie ona przyczyniła się do wysokiej oceny, jaką widzicie w górnej części strony. Siła A Way Out tkwi gdzie indziej.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

pitaapan VIP 2 kwietnia 2018

(PC) Naszym subiektywnym zdaniem gra jest wybitna i wyjątkowa. To już dawno nie czasy, kiedy chłopak siedział sam w domu i grał w gierki. Teraz każdy gracz ma przynajmniej jednego przyjaciela z którym gra w gry. Moją przyjaciółką do grania jest moja żona i nie ma szans żadne kino, żaden MMO online, dać nam tyle zabawy co TA gra. Mamy nadzieje, że będzie to nowa droga dla gier i developerzy usłyszą, że granie na kanapie we dwoje to genialna rzecz.

10
Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!
Gram w RDR2 na PC i – o rety – jaka to piękna katastrofa!

Recenzja gry

Rok czekania, miesiące spekulacji, wreszcie oficjalna zapowiedź Red Dead Redemption 2 na PC i kilka tygodni wielkiej ekscytacji. A potem wszystko zniweczone na premierę za sprawą Rockstar Games Launchera (i nie tylko). Ale katastrofę wciąż da się cofnąć.

Recenzja gry Death Stranding – co tu się odkojimowało?
Recenzja gry Death Stranding – co tu się odkojimowało?

Recenzja gry

Skończenie Death Stranding zajęło mi 3222 minuty. Przez większość z nich byłem oczarowany, a przez część skonsternowany. W każdej jednak byłem przekonany, że Kojima zaprojektował doświadczenie, które wykracza poza kategorię dotychczas znanej rozrywki.

Recenzja gry Call of Duty: Modern Warfare – prawie najlepszy CoD w historii
Recenzja gry Call of Duty: Modern Warfare – prawie najlepszy CoD w historii

Recenzja gry

Modern Warfare może nie ma najlepszej kampanii w historii cyklu Call of Duty, ale na pewno stawia wysoko poprzeczkę wszystkim kolejnym produkcjom z żołnierzami i wojną w roli głównej. I to bardzo wysoko.

Komentarze Czytelników (63)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
22.03.2018 17:30
SztormBoy
22
SztormBoy
25
Chorąży

Najlepsze tytuły które wydaje EA to te w które najmniej inwestuje xD

22.03.2018 17:34
Koyocisko
😁
9
odpowiedz
Koyocisko
22
Pretorianin

Dobrze że mozna grac lokalnie bo cały czas nie zgadzam się płacić abonamentu PS PLUS

23.03.2018 10:13
9
odpowiedz
1 odpowiedź
raziel_x
34
Chorąży

Ludzie o co Wam chodzi?
Pojawia się gra która oferuje coś nowego, świeżego, gra która znacznie różni się od wszechobecnych często nie wymagających myślenia strzelanek / action RPG a tu marudzenie odchodzi. A najlepsze jest to, że wielu marudzących w innych swoich "wypocinach" krytykuje gry za powtarzalność czy brak nowego podejścia do gier... Ręce opadają jak się czyta takich "expertów", zaiste smutne muszą mieć życie.
Jestem na TAK dla każdej pozycji która wybija się z szablonów spotykanych w 99% gier AAA. Oby tak dalej!

22.03.2018 17:30
SztormBoy
22
SztormBoy
25
Chorąży

Najlepsze tytuły które wydaje EA to te w które najmniej inwestuje xD

22.03.2018 17:32
1
odpowiedz
zanonimizowany911055
5
Generał

Szkoda, że te najlepsze są w coopie... Gdyby nie to, brałbym, a tak trzeba najpierw szukać chętnego.

22.03.2018 17:34
Koyocisko
😁
9
odpowiedz
Koyocisko
22
Pretorianin

Dobrze że mozna grac lokalnie bo cały czas nie zgadzam się płacić abonamentu PS PLUS

22.03.2018 18:17
Ghost2P
odpowiedz
7 odpowiedzi
Ghost2P
106
Legend

Chyba was z lekka poniosło z oceną, Yakuza 6 8/10, a to coś 8+/10?

22.03.2018 18:42
3
odpowiedz
zanonimizowany911055
5
Generał

>porównywanie gry stricte japońskiej, w której nawala się po gębach z produkcją niszową o czymś zupełnie innym.

22.03.2018 18:57
Rumcykcyk
odpowiedz
2 odpowiedzi
Rumcykcyk
61
Głębinowiec

Szkoda że nie mam przyjaciół (z żoną nie pograsz). Z randomami szkoda podchodzić bo to popsuję całą zabawę. Lipa że twórcy zdecydowali się na taki ruch bo z botem chętnie bym zagrał.

post wyedytowany przez Rumcykcyk 2018-03-22 18:57:55
22.03.2018 19:12
DM
1
odpowiedz
DM
158
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Widziałem na razie tylko pierwszą część gry, ale mogę dodać że jest w niej kilka znaczących nawiązań do filmu Skazani na Shawshank :) nie licząc całej koncepcji więzienia umieszczonej chyba w podobnym przedziale czasowym

22.03.2018 19:27
odpowiedz
zanonimizowany1255097
7
Pretorianin

Mam za sobą już 1,5h i jestem ZACHWYCONY!
Tak filmowego podejścia już dawno nie widziałem!

22.03.2018 19:30
BFHDVBfd
odpowiedz
2 odpowiedzi
BFHDVBfd
104
KAPITAN
8.5

Nie mogę się doczekać aż kupię i zagram. Od początku wiedziałem, że to będzie solidna gra, wbrew jasnowidzom na tym forum wieszczących crapa po 3 minutowym gameplayu...

22.03.2018 20:00
yadin
odpowiedz
5 odpowiedzi
yadin
102
Legend

Największą wadą i to w dodatku będącą znacznym minusem jest konieczność kooperacji. Tak jak w tytule - samemu nie zagrasz. Synchronizacja czasowa z drugą osobą, choćby nawet partnerem miała być kobieta, jest konieczna.

22.03.2018 20:18
odpowiedz
3 odpowiedzi
Dawidred
18
Centurion

Mam pyatnie,załóżmy,że grałem przez dwie godziny z jakimś randomowym typem przez internet. No i po tych 2 godzinach nasze drogi się rozeszły i w związku z tym czy bym mógł w takim przypadku grać z kimś innym od tego momentu w którym skończyłem grać z tamtym gościem czy będę musiał zaczynać od początku?

22.03.2018 20:26
Harry M
odpowiedz
1 odpowiedź
Harry M
135
Master czaszka

No i jestem przekonany. Biorę kumpla i gramy!

22.03.2018 20:47
odpowiedz
1 odpowiedź
EdekWrex
41
Chorąży

Wiadomo czy da się na PC grać na podzielonym ekranie czy tylko na konsolach?Wolę się upewnić przed zakupem.Za odp z góry dzięki wielkie!:)

22.03.2018 21:28
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1244044
7
Pretorianin
7.0

Dla mnie ocena zawyzona. Trochę dziwne, ze taka gra (choć dobra), dostała tyle samo, co np. Shadow of The Colossus, albo lepiej oceniona niz Yakuza.Rozumiem split-screen i fabuła jako ''nową'' formę rozgrywki, ale to kiedys juz było. Fabula w tej grze choć serio dobra i wciągająca jak jakiś serial, to zgapia od filmów np. Skazani na Shawshank. Ocena to przesada jak dla mnie.

23.03.2018 08:18
Barthez x
👍
3
odpowiedz
Barthez x
156
vel barth89

Uprzedziłem dziewczynę, że dziś wieczorem nie wychodzimy, tylko gramy w A Way Out.

23.03.2018 10:13
9
odpowiedz
1 odpowiedź
raziel_x
34
Chorąży

Ludzie o co Wam chodzi?
Pojawia się gra która oferuje coś nowego, świeżego, gra która znacznie różni się od wszechobecnych często nie wymagających myślenia strzelanek / action RPG a tu marudzenie odchodzi. A najlepsze jest to, że wielu marudzących w innych swoich "wypocinach" krytykuje gry za powtarzalność czy brak nowego podejścia do gier... Ręce opadają jak się czyta takich "expertów", zaiste smutne muszą mieć życie.
Jestem na TAK dla każdej pozycji która wybija się z szablonów spotykanych w 99% gier AAA. Oby tak dalej!

23.03.2018 11:29
odpowiedz
2 odpowiedzi
gibol1412
20
Chorąży

Ja już kupiłem. Będę grał z żoną. Potem może z przyjacielem. Pozdrawiam.

23.03.2018 12:23
odpowiedz
3 odpowiedzi
szejk18
33
Konsul

mialem narzekac ze taka krotka ale za 100 zl jest ok

23.03.2018 16:40
Mithgandir
😎
1
odpowiedz
Mithgandir
8
Legionista

GRYOnline.pl

Prison Break! :)

23.03.2018 17:17
😁
odpowiedz
4 odpowiedzi
Ogame_fan
104
Golden Deer
Image

Dzisiaj zarywam nocke z Kobieta :D

24.03.2018 02:09
K@m@R
odpowiedz
K@m@R
65
Pretorianin

Chyba jedyna gra w której granie w co-op ma sens.

24.03.2018 02:25
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany784443
55
Generał

Granie w multi,to cos na co nigdy nie pojde.
Raz odpalilem GTA ONLINE i jak widzialem co wywijaja tam niektore swirusy,to momentalnie bylo wyjscie do menu.

24.03.2018 06:58
odpowiedz
budek
3
Junior

Jeżeli ktoś chętny na pogranie.
budek84

24.03.2018 12:16
JESTEM5ASSASIN
👍
odpowiedz
2 odpowiedzi
JESTEM5ASSASIN
7
Legionista

No i takie gry to ja rozumiem. Szkoda że nie ma na playstation 3 bo bym z kolegą pograł ale i tak jest dobrze:(

24.03.2018 17:28
👍
1
odpowiedz
Ogame_fan
104
Golden Deer
9.0

Bawilismy się z dziewczyną świetnie!

Szkoda tylko że gra trochę za krótka przydałoby się więcej:p ale jak za 20f to rozgrywki było sporo.

Tylko przy tak świetnej przygodzie chcialoby sie wiecej. Oby wyszła druga cześć!

17.11.2018 15:33
p4go
👍
odpowiedz
p4go
104
Geek
10

Kapitalna gra, właśnie skończyłem z kolegą. Mega klimat! Chce więcej takich gier w coop'ie. Nic tylko brać i grać! 10/10

05.08.2019 12:52
odpowiedz
umcys1910
1
Junior

Gra może jest sama w sobie ciekawa. Ale na wstępie ma już minusa że nie można SOLO grać jedna postacią tylko potrzeba ci drugiej osoby aby zacząć a nie każdy ma znajomego ktory będzie chciał z tobą w to grać ocena 3/10

05.08.2019 12:58
odpowiedz
umcys1910
1
Junior

Ogólnie to dobrze że coś nowego EA zrobiło ale nie pograsz se jak nie masz znajomego przez co gra oceniona na 3/10

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze